altcoiny

V současné době existuje celkem přes 7 000 kryptoměn. Tyto mají různé funkce a jsou postaveny tak, aby splňovaly specifické role při zavádění využití technologie blockchain do reálných aplikací při interakci uživatelů s kryptoměnami.

Všechny kryptoměny jsou klasifikovány jako tokeny nebo coiny. Zatímco mince, jako jsou bitcoiny, mají své vlastní blockchainy a používají se především k platbám, tokeny jsou postaveny na jiných blockchainech a používají se k několika účelům. V tomto článku uvedeme stručný popis 30 vybraných altcoinů. Tyto jsou:

1. Ethereum (ETH)

logo ethereum

Ethereum (ETH) je podle tržní kapitalizace druhou největší kryptoměnou vytvořenou řadou kryptoměn, včetně Vitalik Buterin, Gavin Wood a zakladatel Cardano – Charles Hoskinson. ETH se používá na blockchainu Ethereum k interakci s inteligentními kontrakty a DApps postavenými v síti. Síť Ethereum podporuje několik dalších kryptoměn známých jako kryptoměny ERC20. ETH je zatím jedním z nejvýkonnějších altcoinů.

2. Tether (USDT)

Tether (USDT) je třetí největší kryptoměnou poté, co vytlačila XRP. Patří do třídy altcoinů známých jako stablecoiny. Tether byl až do nedávné doby špičkou ve své třídě, když začal ztrácet svoji dominanci. Je primárně vydáván na bitcoinové blockchainové Omni Layer a je navázán na americký dolar, díky čemuž je jeho cena relativně stabilní, proto název.

3. Zvlnění (XRP)

Zvlnění ikona

XRP je nativní kryptoměna používaná v platební síti Ripple známá jako RippleNet. Síť Ripple je distribuovaná účetní kniha a je jednou z nejlepších sítí, které usnadňují přeshraniční převody. XRP je nyní čtvrtou největší kryptoměnou po Tetheru. Od pádu z historicky vysoké ceny roku 2017 se těžko zotavoval, ale zůstává jedním z nejhorších výsledků.

4. Bitcoinová hotovost (BCH)

Logo bitcoinové hotovosti

Bitcoin Cash (BCH) je kryptoměna, která vyšla z bitcoinu během hardforku v roce 2017. Byl vytvořen, aby sloužil jako elektronická hotovost typu peer-to-peer, což podle jeho navrhovatelů představuje původní myšlenku bitcoinu. BCH má menší transakční poplatky a zpracovává transakce rychleji než bitcoin, ale bitcoin je i nadále nejoblíbenější ze všech kryptoměn. Stejně jako bitcoin má omezenou dodávku 21 milionů mincí.

5. Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB) byl spuštěn prostřednictvím Initial Coin Offering (ICO) v roce 2017. Ačkoli byl původně spuštěn jako kryptoměna ERC20, byl později vyměněn za BEP2 BNB a nyní běží na Binance Chain. Existuje 200 milionů BNB a nejsou těženy, protože Blockchain používá mechanismus konsensu Byzantine Fault Tolerance (BFT). BNB je v současnosti jednou z nejvýkonnějších mincí v roce 2020.

6. Chainlink (LINK)

řetěz

Chainlink (LINK) je jedním z altcoinů, které v roce 2020 dosáhly top 10 kryptoměn. Je to nativní token pro decentralizovanou síť Chainlink Oracle. LINK je navržen tak, aby překlenul propast mezi inteligentními smlouvami a reálnými daty. Je to jeden z altcoinů, které analytici považují za velký potenciál jako investice, i když se v poslední době propadl.

7. Mince Crypto.com (CRO)

CRO je jedním z nových členů první desítky kryptoměn. Bylo spuštěno v roce 2016 burzou kryptoměn – Crypto.com, aby se urychlil globální přechod na kryptoměnu. Je to jeden z nejvýkonnějších altcoinů ve 3. čtvrtletí roku 2020 a obecně rok poté, co rychle rostl a připojil se k první desítce. Burza Crypto.com se sídlem v Hongkongu a provozuje řetězec Crypto.com.

8. Litecoin (LTC)

Litecoin je jedním z prvních altcoinů, které budou po bitcoinu vytvořeny. Často to bylo popisováno jako stříbro ke zlatu bitcoinu kvůli tolika podobnostem, které sdílejí. Litecoin, který vytvořil Charlie Lee, měl napravit některé slabosti bitcoinů, jako jsou pomalé transakce a vysoké poplatky. U obchodníků je také velmi oblíbený, protože velký počet z nich jej přijímá jako platbu.

9. Cardano (ADA)

logo cardano

Cardano je 10. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Projekt Cardano, který v roce 2017 založil spoluzakladatel společnosti Ethereum Charles Hoskinson, si klade za cíl přinést bezpečnost, transparentnost a spravedlnost. ADA je nativní token blockchainu a získal si určitou popularitu iu obchodníků. Vize Hoskinsona spočívá v tom, aby se ADA stala v budoucnu kryptoměnou číslo jedna tím, že přinese masové přijetí prostřednictvím případů použití kryptoměny v reálném životě.

10. USD mince (USDC)

USDC je stablecoin spuštěný v září 2018 jako „digitální peníze pro digitální věk“. Stejně jako Tether (USDT) je navázán na americký dolar a každá mince je podpořena dolarem drženým v pokladnici. USDC byl vytvořen jako digitální hotovost pro bezhotovostní společnost, ze které se svět postupně mění. Konsorcium za USDC říká, že je ideální pro platby obchodníků v digitální hotovosti.

11. EOS (EOS)

EOS je nativní token pro EOS Blockchain, který byl uveden na trh v červnu 2018. Cena je v současné době přibližně 2,66 USD a tržní kapitalizace 2 489 353 150 USD. Hlavním cílem společnosti EOS je přinést škálovatelnost dalším blockchainům zvýšením počtu transakcí za sekundu. Samotní zakladatelé si pro blockchain stanovili cíl 1 milion transakcí za sekundu.

12. Tron (TRX)

tron logo png

Tron je nativní token používaný v blockchainu Tron, který je zaměřen na vytváření a nasazování inteligentních kontraktů. Založil Justin Sun, který je současným generálním ředitelem, Tron byl původně spuštěn na blockchainu Ethereum před přechodem na vlastní blockchain v roce 2018. TRX je v současné době 16. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Existuje 100 miliard TRX s více než 70 miliardami v oběhu.

13. Monero (XMR)

Monero (XMR)

Monero patří do třídy kryptoměn známých jako coiny na ochranu soukromí. Je to především proto, že je lze na rozdíl od bitcoinu použít k provádění plně anonymních transakcí. Tým Monero jej vytvořil s ochranou soukromí a uživatelů jako primárním cílem ochrany uživatelů před sledováním. XMR se v současné době řadí na 15. největší kryptoměnu s téměř 18 miliony mincí v oběhu.

14. Tezos (XTZ)

Tezos coin png

Tezos je další blockchainová síť, která se specializuje na inteligentní smlouvy. Ačkoli to zní jako Ethereum, existují určité rysy designu Tezos, které ho odlišují. Struktura řízení sítě je taková, že členové komunity hlasují o implementaci jakýchkoli upgradů, což činí hardfork nepravděpodobným. Za zmínku stojí, že Tezos používá druh Proof of Stake známý jako „pečení“, který se liší od čehokoli jiného.

15. Neo (NEO)

NEO coin png

Neo blockchain byl vytvořen s ohledem na jednu věc – položit základ pro budoucí internet. Mince NEO je nativní token používaný v blockchainu a je využíván v ekosystému NEO. NEO také vybízí vývojáře, aby na blockchainu stavěli chytré smlouvy a DApps. Jedinečnou vlastností blockchainu je jeho neustále se vyvíjející ekosystém, díky kterému je jeho význam nadčasový.

16. Stellar Lumens (XLM)

logo hvězdných lumenů

Stellar je otevřená síť, která usnadňuje přenos a ukládání hodnot. Stejně jako Ripple, ze kterého odešel jeho spoluzakladatel Jed McCaleb, umožňuje přeshraniční platby bezproblémové a levné. Ústředním cílem Stellar je použít svůj nativní token, Lumens, k překlenutí kryptoměn a fiat měn, aby se usnadnil pohyb hodnoty mezi těmito dvěma. Zajímavostí Stellaru je rychlost a nízké náklady na jeho transakce.

17. NEM (XEM)

Logo NEM

NEM (New Economic Movement) je dvouvrstvý blockchain spuštěný v roce 2015. Na rozdíl od konvenčně těžených kryptoměn je nativní měna – XEM „sklízena“ prostřednictvím systému známého jako Proof of Importance (POI). Držitelé XEM, kteří se účastní, jsou určeni počtem mincí, které drží, což jim dává „důležitost“. NEM podporuje více účetních knih a zpracovává volání API prostřednictvím systému NEM Smart Asset.

18. VeChain (VET)

vechain logo mince

VeChain je dodavatelský řetězec poháněný technologií blockchain. Síť, která byla spuštěna v roce 2016, si klade za cíl vyřešit problémy dodavatelského řetězce pomocí distribuované správy a technologie internetu věcí (IoT). VeChain používá ke zvýšení efektivity, sledovatelnosti a transparentnosti dodavatelských řetězců dva tokeny, VET a VTHO. Ekosystém také snižuje náklady spojené s těmito procesy a poskytuje větší kontrolu jednotlivým uživatelům.

19. IOTA (MIOTA)

Ikona IOTA

IOTA je distribuovaná kniha stejně jako Ripple, ale ještě lepší, protože je to vlastně blockchain. Zároveň nejde o konvenční blockchain, který přichází s omezeními, jako jsou poplatky. Technologie IOTA známá jako Tangle je systém uzlů, které potvrzují transakce způsobem, který zvyšuje rychlost a zabraňuje přetížení. Cílem sítě je v budoucnu usnadnit transakce mezi zařízeními IoT.

20. Dash (DASH)

Dash logo png

Dash je blockchainová síť zaměřená na platby založená v roce 2014, kdy byla rozdělena na litecoin. Síť má dvoustupňové motivované uzly a decentralizované řízení projektů (Masternodes). Původní měna DASH se používá k usnadnění okamžitého vypořádání plateb prostřednictvím služby InstantSend a služba PrivateSend nabízí možnost soukromých transakcí. DASH se stal velmi populárním v zemích, jako je Venezuela, kde hyperinflace ovlivnila měny.

21. Ethereum Classic (ETC)

Ethereum-Classic-ikona

Ethereum classic je vidličkou původního blockchainu Ethereum, který vznikl v důsledku hardforku v roce 2016. Stejně jako Ethereum umožňuje vývojářům vytvářet dappy pro provoz na technologii blockchain, ale stejně jako Boitcoin není nikým vlastněn. Hlavním cílem jeho vytvoření bylo co nejjednodušší a nejflexibilnější budování kapek. Jeho rodná měna ETC je nyní číslo 33 podle tržního stropu.

22. Zcash (ZEC)

Zcash

Zcash je decentralizovaná kryptoměna zaměřená na soukromí, kterou v roce 2016 spustila Zooko Wilcox-O’Hearn a je založena na protokolu Zerocoin. Síť umožňuje uživatelům používat stínované nebo transparentní transakce. Místo zveřejnění podrobností o transakcích Zcash se používá důkaz nulových znalostí zvaný zk-SNARKs, aby se zajistilo, že jsou všechny transakce legitimní. Kryptoměna ZEC je v současné době 27. největší CoinMarketCap hodnocení.

23. Ontologie (ONT)

Ontologie je blockchainová síť, která je distribuovanou účetní knihou i inteligentním kontraktním systémem. Jeho veřejné blockchainy lze přizpůsobit tak, aby vyhovovaly různým aplikacím v reálném životě, protože síť je známá jako poskytovatel vysoce výkonných veřejných blockchainů. Stejně jako Dash používá síť duální tokeny, ONT a ONG. Mince ONT lze použít ke sázení na základě konsensu, zatímco ONG je token utility používaný pro služby on-chain

24. Binance USD (BUSD)

logo binance-usd-busd

Binance USD je stabilnícoincoin krytý USD, který byl spuštěn 5. září 2019 za účelem splynutí stability dolaru s technologií blockchain. Je schválen a plně regulován státním oddělením finančních služeb v New Yorku (NYDFS). Vzhledem ke své relativní stabilitě jej lze použít k online platbám za zboží a služby. BUSD je na 31. místě podle tržní kapitalizace na CoinMarketCap.

25. Dogecoin (DOGE)

Dogecoin_Logo

Dogecoin je litecoinová vidlice vytvořená v roce 2013 jako zábavná kryptoměna s méně přísným vědeckým zaměřením, jaké lze vidět v bitcoinech. Mince vytvořili Billy Markus a Jackson Palmer na základě populárního internetového mému „doge“. Zábavným faktem o Doge je, že americký miliardář Elon Musk opakovaně tweetoval, že je jeho oblíbenou kryptoměnou. Byl také jednou generálním ředitelem několik hodin.

26. Token základní pozornosti (BAT)

Token základní pozornosti

Basic Attention Token (BAT) je open-source, decentralizovaná výměna reklam postavená na platformě Ethereum. Hlavním cílem je vrátit kontrolu nad reklamou do rukou uživatelů internetu. BAT se používá k odměňování uživatelů prohlížeče Brave zaměřeného na ochranu soukromí. Uživatelé se mohou rozhodnout použít své odměny k tipování tvůrců obsahu na jejich obsah na internetu.

27. BitTorrent (BTT)

BitTorrent

BitTorrent Token je největší decentralizovaný protokol na světě s více než 1 miliardou uživatelů. Společnost získala společnost Blockchain Tron v roce 2019 a nyní má jako generálního ředitele Justin Sun. Protokol BitTorrent používá svůj token TRC-20 BTT k tokenizaci decentralizovaného protokolu pro sdílení souborů. Společnosti Tron a BitTorrent spolupracují na vytvoření decentralizovaného internetu bez překážek sdílení obsahu.

28. 0x (ZRX)

0x-zrx-logo

0x je protokol, který poskytuje likviditu pro peer-to-peer výměnu tokenů v síti Ethereum. Nabízí také infrastrukturu pro vytváření inteligentních kontraktů, kterými je Ethereum známé. Token ZRX umožňuje uživatelům 0x účastnit se klíčových rozhodnutí o upgradu pro síť prostřednictvím hlasování. Držitelé mohou také vsadit své sázkové fondy tvůrců trhu ZRX, aby získali odměny v ETH.

29. Zilliqa (ZIL)

Ziliqa byl navržen tak, aby přinesl škálovatelnost sítí kryptoměn. Toho je dosaženo procesem zvaným sharding, při kterém jsou transakce rozděleny na menší bity, aby je těžaři mohli snadno zpracovat. To zvyšuje počet transakcí, které lze zpracovat najednou. Tým Zilliqa projektuje, že rychlost transakce může být touto metodou navýšena až na 1000násobek rychlosti Etherea.

30. Augur (REP)

augur-rep-logo

Augur se používá na trzích predikcí na protokolu vlastněném a provozovaném držiteli tokenu reputace založeného na etherea. Držitelé tokenu REP jej mohou použít k sázení na výsledky různých věcí nákupem akcií, které podporují nebo odmítají určité výsledky. Odměny jsou udělovány na základě výsledku sázky pomocí spravedlivého, transparentního a decentralizovaného softwaru. REP je v současné době 69. největší kryptoměnou.

Závěr

Pokud jste ve světě kryptoměn nováčkem a tyto altcoiny neznáte, nyní to víte lépe. Možná jste už nějakou dobu byli, ale příliš jste toho neprozkoumali, tento článek má dostatek informací, abyste mohli začít, a pokud jste viděli nějaké, které vás zajímají, je možné provést další výzkum, abyste se s nimi seznámili.

Doporučený obrázek: forex.academy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me