Co je to bitcoin

Co je to bitcoin?

Od této chvíle jste pravděpodobně slyšeli o bitcoinech a kryptoměnách. Bitcoin je první a nejznámější kryptoměna na světě. Aby to bylo co nejjednodušší, bitcoin je distribuovaná digitální kryptoměna vytvořená tajemnou postavou (nebo skupinou osob) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Myšlenka digitálních měn není nijak zvlášť nová. Nicméně, bitcoin a následné kryptoměny v relativně krátké době historie kryptoměny, se podařilo vyřešit největší nevýhodu digitálních peněz – dvojí utrácení. Bitcoin k tomu používá systém zvaný blockchain.

Bitcoiny využívají uživatelé z celého světa, kteří jsou propojeni touto centrální knihou, kterou je blockchain. Stručně řečeno, blockchain je „místem“, kde se zaznamenává každá jednotlivá transakce provedená pomocí bitcoinu. Každá transakce je zahrnuta do „bloků“. Každý blok je přidán do systému a vysílán do sítě pro ověření uživatele. Blockchain je zodpovědný za ověřování transakcí a zajištění integrity sítě.

Blockchain je tedy decentralizovaný, volný trh, což znamená, že neexistuje žádný ústřední orgán (jako je vláda nebo finanční instituce), který by jej ovládal. Síla sítě je doslova v rukou jejích uživatelů. Bitcoin se může pochlubit vysokou mírou anonymity a ochrany soukromí, protože v bitcoinových transakcích nejsou zahrnuty žádné osobní údaje, jako jsou čísla sociálního zabezpečení, jména nebo čísla účtů. Bitcoiny lze posílat téměř okamžitě po celém světě.

Jak se vytvářejí bitcoiny?

Jedním z nejzajímavějších aspektů bitcoinu je způsob jeho vytváření, který je zcela odlišný od všeho, co svět kdy viděl. Vzniká procesem zvaným „těžba“. Bez překomplikování věcí je bitcoinová těžba procesem ověřování bloků. Každých pár minut se do sítě uvolní blok. Každý blok obsahuje desítky až tisíce transakcí.

Tady vstupují do hry „horníci“. Převádějí takzvané bloky na sekvence kódu, známé také jako „hash“. Očekává se, že tento proces těžby bitcoinů bude trvat dalších 122 let, až do roku 2140, kdy bude dosaženo maximálního limitu bitcoinů. Každé blokování 2016 se mění obtížnost sítě. Jak se k síti připojuje více horníků, obtížnost těžby se mění. Ještě důležitější je skutečnost, že odměna za těžbu bitcoinových bloků klesne na polovinu každých 210 000 bloků.

Jak tedy těžaři těží bitcoiny? Proces těžby bitcoinů (nebo obecně těžby kryptoměn) se provádí pomocí výkonných specializovaných počítačů. V počátcích těžby bitcoinů mohl doslova vstoupit kdokoli se slušným počítačem a těžit. V dnešní době situace vyžaduje výkonnější zařízení, jako jsou vysoce kvalitní GPU a ASIC horníci. Pro ty z vás, kteří se zajímají o těžbu bitcoinů, je důležité si uvědomit, že již existuje asi 17 milionů bitcoinů, což znamená, že k těžbě jsou k dispozici pouze asi čtyři miliony.

Výhody a nevýhody bitcoinu

Bitcoin je úžasný vynález, někteří ho dokonce nazývají nejdůležitějším vynálezem století. Bez ohledu na to má bitcoin různé pozoruhodné výhody. První a nejdůležitější je svoboda, kterou poskytuje. S bitcoiny mohou uživatelé odesílat a přijímat finanční prostředky kdekoli na světě, bez ohledu na místní měnu nebo umístění. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení bitcoin není zcela soukromý, protože existují způsoby, jak vysledovat bitcoinové transakce zpět k jejich zdroji. Bitcoin je však do značné míry anonymní, protože, jak již bylo zmíněno, bitcoinové transakce používají ID digitální peněženky a nikdy ne osobní údaje.

Jelikož existuje omezená nabídka bitcoinů (bude existovat pouze 21 milionů bitcoinů), stane se bitcoin s největší pravděpodobností ještě více vyhledávaným aktivem, zejména proto, že několik milionů bitcoinů je pravděpodobně ztraceno.

Další výhodou bitcoinu je transparentnost, kterou přináší. Vzhledem k tomu, že blockchainová kniha je k dispozici každému, kdo si ji chce stáhnout, znamená to, že kdokoli může kontrolovat transakce. Skutečnost, že je decentralizovaná, znamená, že žádná centrální banka ani žádný ústřední orgán nemohou bitcoiny ovládat.

Stejně jako všechny věci není bitcoin dokonalý. V počátcích byl bitcoin proslulý svými nízkými transakčními poplatky. V dnešní době je bitcoin jednou z nejdražších, ne-li nejdražších kryptoměn k převodu. Vzhledem k tomu, že blockchain je neměnná sbírka záznamů, je nemožné obnovit ztracené bitcoiny. Proto je nesmírně důležité věnovat pozornost tomu, kam posíláte bitcoiny.

Nestabilita je problém, který trápí trh s kryptoměnami od jeho založení a nadále se tak stává. Bitcoin bohužel není imunní vůči kolísání cen, což ztěžuje jeho použití jako spolehlivé měny.

Jak nakupovat a ukládat bitcoiny?

Je to opravdu důležité koupit kryptoměnu z důvěryhodné burzy, dobře znáte na trhu a ukládejte své mince do bezpečný kryptoměna peněženka. Každá burza má klady a zápory a totéž platí pro peněženky. Může být obtížné vybrat ten správný, zvláště pokud jste v oblasti kryptoměn nováčkem, ale naštěstí existuje mnoho online služeb, které nám pomáhají s výběrem. Jeden z nejlepších je jistý cryptimi.com, kde najdete aktualizovaný seznam nejlepší burzy kryptoměn kam koupit bitcoin a další kryptoměna a výběr z nejlepší kryptoměnové peněženky, plněné novinkami a průvodci vydávanými denně.

Vzhledem k tomu, že bitcoin je nejstarší, nejpopulárnější a nejcennější kryptoměnou, není překvapením, že existuje ohromující počet burz a důvěryhodných zdrojů, ze kterých si je může kdokoli koupit. Nejrozšířenější metodou nákupu bitcoinů jsou burzy kryptoměn, jako je Coinbase, Bitcoin nahoru, Huobi, Kraken, Binance, a Bitstamp, abychom jmenovali alespoň některé. Uživatelé však mají také další možnosti, například nákup bitcoinů z vyhrazeného bitcoinového bankomatu. Další možnost pro nákup bitcoinů probíhá metodami, jako je PayPal, Neteller nebo Skrill.

Vzhledem k tomu, že bitcoin je celý digitální, aby se uživatelé mohli stát držiteli bitcoinů, potřebují uživatelé bitcoinovou peněženku. Probíhá celá debata o tom, který typ krypto peněženek je nejlepší, ale obecně se zdá, že hardwarové peněženky jsou nejlepší, zvláště pokud je vaším hlavním zájmem soukromí a bezpečnost. Hardwarové peněženky jsou fyzická zařízení, která nejsou připojena k internetu. Mezi nejoblíbenější hardwarové peněženky patří Ledger Nano S, Trezor a KeepKey.

Závěr

Bitcoin je bezpochyby velmi diskutovaným tématem a zdá se, že vedle své základní technologie je dnes v ústech každého. I když má bitcoin stále spoustu problémů, je to vynález, který může být pro mnoho lidí velmi užitečný. Zajímavější je skutečnost, že bitcoiny mohou nahradit různé oficiální měny. Pokud se to stane nebo ne, ukáže to jen čas. Bez ohledu na budoucnost bitcoinů existuje velmi dobrá šance, že jeho jádro, blockchain, bude s největší pravděpodobností tím, kdo způsobí revoluci v různých důležitých aspektech našeho života.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me