Co je DAO? Naruší to tradiční vládnutí?

co je DAO Zdroj: Steemit

Co je DAO?

Pokud vás zajímají kryptoměny nebo jejich základní technologie, blockchain, pak existuje velká šance, že jste o DAOs slyšeli.

DAO je zkratka pro Decentralized Autonomous Organization, což je nejsložitější forma inteligentní smlouvy. Jak již název napovídá, DAO je organizace, která běží decentralizovaným způsobem, což znamená, že funguje bez nutnosti rozhodování o přítomnosti centralizované strany..

Jak DAO fungují?

V kryptografické sféře jsou DAO subjekty, jejichž úlohou je dodržovat soubor programových pravidel poskytovaných decentralizovaným konsensem. Ve skutečnosti je bitcoin (jako platforma) široce považován za první plně DAO. Programy DAO vyžadují počáteční programování, ale jakmile jsou pravidla nastavena, fungují samostatně a nadále slouží svým funkcím bez přerušení z externích zdrojů (skutečná definice autonomních).

Securityxt.com

Další velkou výhodou DAO je skutečnost, že jsou transparentní, většinou díky své open-source povaze. DAO používají tokeny k odměňování konkrétních aktivit, a protože nemají hierarchické struktury, proces financování probíhá hned od začátku.

Konsenzus je další velmi důležitý termín spojený s DAO. Konsenzus označuje většinu zúčastněných stran, které se dohodly na rozhodnutí o přesunu nebo výběru finančních prostředků. Stručně řečeno, všechna rozhodnutí musí nejprve schválit velká většina zúčastněných stran. Například i když je chyba nalezena v kódu DAO, nelze ji vyřešit, dokud neproběhne hlasovací procedura a většina hlasujících se na ní dohodne.

Největší výhodou DAO je rozhodně jeho efektivní způsob řízení organizace bez potřeby prostředníka a bez souvisejících neefektivností, které s ním přicházejí. Aby uživatelé porozuměli DAO, musí nejprve pochopit skutečnost, že DAO nemohou vytvářet produkty, psát kód nebo dokonce vyvíjet jakýkoli software nebo hardware.

Pro tento konkrétní úkol vyžaduje jakýkoli DAO dodavatele. Primární způsob rozhodování v DAO je pomocí návrhů. Proto DAO také vyžadují peněžní vklad, aby zabránili uživatelům v přetížení sítě. Jak již bylo zmíněno, je třeba hlasovat o všem. Totéž platí pro smlouvu, která je jmenována prostřednictvím hlasování (provádí ji všichni držitelé tokenů).

Narušují DAO tradiční správu?

Krátké odpovědi: Ano! Správu lze definovat jako soubor akcí, pravidel a norem a způsob interakce různých entit s nimi. Správa věcí veřejných může vést k jevu zvanému Principal-Agent Dilemma. Tento jev se týká situací, kdy rozhodnutí účetní jednotky mohou ovlivnit jinou účetní jednotku. To má svůj spravedlivý podíl na morálním zapojení. Aby se snížily účinky dilematu Principal-Agent, používají DAO inteligentní smlouvy. Stručně řečeno, DAO jsou obecně účinným způsobem zajištění demokracie pomocí kryptografické technologie, protože kdokoli ze zúčastněných stran může hlasovat pro přidání pravidel, změnu stávajících pravidel atd..

Příběh „DAO“

Abychom plně pochopili koncept DAO, musíme vědět také o „DAO,„Pravděpodobně nejdůležitější událost v historii DAO.

DAO zahájený v roce 2016 v síti Ethereum byl zamýšlen jako mechanismus konsensu pro hlasování o nejrelevantnějších projektech, které by měly být v síti Ethereum financovány. Tento plán zahrnoval účastníky, kteří přijímali tokeny DAO a hlasovali o tom, které projekty by měly být financovány, či nikoli, s využitím takzvané „moudrosti davů“. Stručně řečeno, nechalo davy rozhodnout, které projekty jsou hodné investice.

Střední

DAO bohužel neměla příliš dlouhou životnost, protože selhala jen za pár měsíců kvůli hackingu. Hack byl tak brutální, že vyústil ve značnou ztrátu finančních prostředků a pád ceny Etheru.

I když hack byl možný pouze proto, že kód DAO neobdržel dostatečné testování zabezpečení, Ethereum jako organizace dostalo docela velký zásah, což snížilo důvěru v platformu.

DAO začínal jako velmi slibný projekt s úspěšným davovým trezorem. Ve skutečnosti se mu podařilo získat více než 150 milionů dolarů. Je zajímavé, že i během hromadného prodeje uživatelé vyjádřili obavy ohledně zabezpečení platformy, což vedlo vývojáře k tomu, aby zvážili řešení těchto chyb zabezpečení.

Přestože tým oznámil, že DAO je ve skutečnosti velmi bezpečný a nejsou ohroženy žádné finanční prostředky, neznámému útočníkovi se podařilo ukrást více než 3,6 milionu ETH. Útočník využil takzvaného zneužití rekurzivního volání. Stručně řečeno, útočník několikrát „požádal“ platformu o vrácení tokenů Ether zpět, než byla inteligentní smlouva schopna aktualizovat zůstatek.

DAO se pokusil vyřešit tento problém měkkou vidličkou, která nebyla schválena komunitou. Druhou možností bylo provést hard fork, který by vrátil Ether, který byl převzat z DAO, jejich původním majitelům. Tým stojící za Ethereem šel s touto druhou možností, která vedla komunitu Ethereum k rozdělení na dvě části. Po mnoha debatách bylo rozhodnutí provést hard fork v přímé kontrakci se základními principy blockchainu. Část komunity, která s novým hard forkem nesouhlasila, pokračovala v rozvoji řetězce „Ethereum Classic“.

Nezastavitelný kód

Než skončíme, je tu ještě jeden koncept spojený s DAO, a to je takzvaný „nezastavitelný kód“. Vzhledem k základní povaze DAO není těžké pochopit, že jej nelze snadno změnit. Skutečnost, že jedna osoba nebo entita nemůže změnit pravidla, je největší výhodou DAO, ale může se také ukázat jako jeho největší slabost. Například pokud někdo zjistí chybu v běžícím DAO, vývojáři mohou mít potíže se změnou kódu.

Když se vrátíme k DAO Hack, teoreticky hacker postupoval podle pravidel nasazených DAO. Vývojový tým, stejně jako komunita, sledoval, jak útočník pomalu vyčerpává finanční prostředky a nemohl udělat mnoho, protože je třeba hlasovat o každém rozhodnutí.

Zdroj obrázku: Steemit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map