Co jsou inteligentní smlouvy? | AKTUALIZACE 2021

chytré smlouvy

Chytré smlouvy jsou nedílnou součástí světa technologie blockchain. Tyto smlouvy jsou softwarové programy, které po splnění stanovených podmínek provádějí určité úkoly mezi dvěma nebo více stranami. V podstatě je to jako běžná smlouva, která se provádí sama a nevyžaduje prostředníka, protože se spoléhá na své naprogramované hodnoty.

chytrá smlouva 1inn4science.com

Tyto smlouvy běží na technologii blockchain, základní technologii bitcoinu a většině kryptoměn. Vstupní informace představují hodnoty přiřazené vývojáři a když jsou tyto hodnoty splněny, smlouva se provede sama na základě pravidel, která byla naprogramována..

Inteligentní smlouvy jsou ekvivalentem aplikačního programovacího rozhraní (API), ale místo toho, aby se používaly na obvyklé webové platformě, používají se na blockchainu. Aplikační programové rozhraní (API) umožňuje uživatelům komunikovat a zavádět určité funkce na platformě, se kterou pracují.

Co dělají chytré smlouvy

Inteligentní smlouva umožňuje front-end uživateli decentralizované aplikace (dApp) přístup k určitým informacím decentralizované databáze blockchainu. Jedna dApp může mít několik inteligentních kontraktů, které mohou při interakci s blockchainem provádět různé funkce.

Inteligentní smlouvy lze také naprogramovat tak, aby prováděly úkoly nad rámec krypto transakcí, a lze je použít k provádění funkcí v různých průmyslových odvětvích, jako je právní, pojišťovnictví, nemovitosti a mnoho dalšího.

Historie chytrých smluv

chytrá smlouvabitbay.marke

Nick Szabo, kterému se připisuje základ kryptoměny, jako první navrhl koncept inteligentních kontraktů v roce 1994. Když tento koncept poprvé vyšel, neexistovaly žádné platformy, které by chytré kontrakty mohly podporovat, takže o ně samozřejmě nebyl zájem.

V roce 2008 byla vytvořena vůbec první kryptoměna – bitcoin – a spolu s ní – blockchainová technologie. Tato nová technologie poskytla správné prostředí pro vývoj inteligentního kódu kontraktu.

Nejprve se blockchain většinou používal k provádění transakcí a vytváření nových mincí, ale když se na scénu objevilo Ethereum, všechno se to změnilo. Ethereum bylo první blockchainovou platformou, která vyvinula kód speciálně vyrobený pro vývoj dApp.

To byl herní měnič, který podnítil vznik mnoha dalších platforem, jako jsou NEO a EOS. Rostoucí popularita blockchainových technologií také přitahovala pozornost inteligentních kontraktů a jejich možných případů použití, což mělo za následek expanzi blockchainů založených na dApp.

Dapps pro hry a hazardní hry zaznamenaly v posledních letech nárůst na platformách, jako jsou TRON a Ethereum. Platforma Cardano také letos pracuje na implementaci funkce inteligentních smluv s aktualizací Goguen.

NEM, Stellar, Waves a Tezos jsou také oblíbené blockchainové projekty, které umožňují vytváření a nasazování inteligentních kontraktů.

Chytré smlouvy a blockchain

Blockchain je dokonalým prostředím pro inteligentní smlouvy, protože všechna uložená data jsou neměnná a bezpečná. Data inteligentní smlouvy jsou šifrována a mohou existovat ve veřejné nebo soukromé účetní knize, což znamená, že informace zaznamenané v blocích nelze nikdy ztratit, upravit nebo odstranit.

Integrace blockchainu do inteligentních kontraktů dává vývojářům větší flexibilitu, protože se neomezují pouze na jeden typ dat. Vývojáři jsou také schopni implementovat diverzifikovanou řadu možností transakcí během nasazení inteligentní smlouvy.

chytrá smlouva 2produclic.fr

Inteligentní smlouva: vnitřní fungování

Vzájemná závislost

Inteligentní smlouva může fungovat sama nebo ji lze nasadit současně s jinými inteligentními smlouvami. Smlouvy lze také naprogramovat tak, aby se prováděly v určitém pořadí na základě plnění jiných smluv. Například inteligentní kontrakt lze nastavit tak, aby se spustil, až když jiný inteligentní kontrakt úspěšně dokončil své provádění.

Inteligentní smlouvy lze teoreticky použít k úplnému monitorování a správě systémů a organizací. Tento typ systému byl do jisté míry implementován v různých kryptoměnách, ve kterých jsou předdefinovány řídící podmínky sítě, což umožňuje platformě samostatně a nezávisle se řídit.

Inteligentní objekty smlouvy

Každá inteligentní smlouva se skládá ze tří integrálních částí, které se také nazývají objekty:

  • První objekt se nazývá signatáři, dvě nebo více stran, které používají inteligentní smlouvu; dávají souhlas nebo nesouhlas ohledně navrhovaných podmínek prostřednictvím digitálních podpisů;
  • Druhý objekt představuje předmět dohody. Existence tohoto objektu je omezena pouze v prostředí inteligentní smlouvy. Jinak by inteligentní smlouvy musely mít možnost svobodného přístupu k objektu;
  • Třetím předmětem inteligentní smlouvy je konkrétní pojmy. Na základě těchto podmínek bude smlouva provedena sama. Musí být popsány podrobně matematicky a implementovány v programovacím jazyce, který je kompatibilní s blockchainem chytré smlouvy.

životní prostředí

Aby inteligentní smlouvy mohly existovat, musí mít a konkrétní vhodné prostředí ve kterém mohou působit. Prvním kritériem prostředí je podpora používání kryptografie veřejného klíče, která umožňuje odhlášení transakcí prostřednictvím kryptografických kódů, které jsou jedinečně generovány pro každého uživatele. Toto je systém, který se používá při přístupu ke kryptofinancím z peněženky.

Druhou podmínkou, kterou je třeba splnit, je mít otevřená a decentralizovaná databáze, ke kterému mají přístup všechny smluvní strany. Databáze musí být důvěryhodná a plně automatizovaná.

A konečně, zadaná digitální data inteligentní smlouvy musí pocházet z zcela spolehlivý zdroj. To zahrnuje použití kořenových bezpečnostních certifikátů SSL, HTTPS a různých protokolů pro zabezpečené připojení.

Chytré kódování smlouvy

Pevnost je programovací jazyk, na kterém je založena inteligentní smlouva, a nativní programovací jazyk Ethereum, vytvořený v roce 2015. Má syntaxi podobnou syntaxi JavaScriptu a byl speciálně vytvořen pro kompilaci kódu pro virtuální stroj Ethereum.

Za nejvhodnější nástroj pro vývoj inteligentních kontraktů je považován Remix, online IDE. Stačí zkopírovat zdrojový kód a vložit jej do Remixu a kód by se měl automaticky kompilovat.

Výhody inteligentních smluv

chytrá smlouva 3cryptoast.fr

Chytré smlouvy poskytují svým stranám určitou důvěru a při podpisu dohody fungují jako neutrální strana. Jelikož je proces automatizovaný, nebude od zúčastněných stran vyžadováno cestování a osobní účast. Lidé ze dvou různých míst na světě mohou snadno vypořádat transakce, aniž by se někdy setkali tváří v tvář. To šetří čas a peníze pro každého.

Díky šifrování a distribuci mezi uzly nebude inteligentní smlouva ztracena nebo změněna bez povolení. Další výhodou je, že většina zprostředkovatelů je z procesu odstraněna, přičemž jedinou potřebnou osobou je pouze vývojář, který uzavřel smlouvu.

Funkce zabezpečení lze také integrovat do inteligentní smlouvy, aby se automaticky generovaly zálohy a duplikáty v případě poškození nebo ztráty dat na původní. Kryptografie je technologie používaná k zabezpečení dokumentů. Hackeři by museli věnovat obrovské množství času, úsilí a peněz, aby do nich pronikli a kompromitovali je.

Inteligentní smlouvy také zvyšují rychlost a efektivitu, protože již není nutné ruční zpracování papírování.

Nevýhody inteligentních smluv

Chytré smlouvy však mají určité nevýhody. Díky novosti této technologie mohou být spotřebitelé velmi opatrní, protože jí dosud nerozumí.

Chytré smlouvy jsou kódy a tyto kódy píší lidé. Existuje tedy velká šance, že kód inteligentního kontraktu bude mít mnoho chyb kvůli lidským chybám. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou programátoři také lidé a také dělají chyby. Některé chyby byly bohužel velmi nákladné (viz incident DAO).

Pokud jsou data již zaznamenána na blockchainu, je velmi těžké provést úpravy. To může zase vést k dalším chybám systému a oslabení zabezpečení.

Dalším problémem je, že inteligentní smlouvy nemají jasný právní status. V současné době na ně neplatí žádné oficiální vládní nařízení.

K dokonale fungujícím inteligentním smlouvám je zapotřebí mnoho technických znalostí. Zkušení programátoři, kteří odolávají chybným inteligentním smlouvám a implementují je do stávajících technologií a procesů, je těžké najít; a nákladné.

I když jste slušný programátor, nemůžete jen uzavřít svůj vlastní chytrý kontrakt a použít jej pro realitní obchod. V určitém okamžiku budete muset konzultovat IT specialistu, abyste ověřili přesnost kódu.

Závěrečné myšlenky

Potenciál inteligentních smluv je neomezený a mohou skutečně změnit způsob, jakým uzavíráme dohody v různých průmyslových odvětvích. Tuto technologii však nemůžeme implementovat hromadně, protože v tomto okamžiku je zapotřebí více experimentů. Chyby jsou u těchto smluv běžným problémem, který může vést k zániku celého systému, na kterém běží. Příkladem v reálném životě je hack DAO, ve kterém jsou prostředky sifonovány prostřednictvím chyby kódu v inteligentní smlouvě, ve které byly peníze uloženy.

V tuto chvíli jsou inteligentní smlouvy stále technologií v raných fázích a budou vyžadovat další vývoj, aby mohly být použity v pokročilejších budoucích implementacích.

Poznámka: Tento příspěvek byl původně publikován 10. dubna 2019 a byl zcela aktualizován kvůli úplnosti a věrohodnosti obsahu 7. dubna 2020.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map