Co jsou stablecoiny? Řeší volatilitu kryptoměn?

O kryptoměně je známo, že je náchylná k extrémní volatilitě, a v důsledku toho došlo k mnoha pokusům o vyřešení tohoto problému. I když je kryptoměna zaměnitelná, přenositelná, pohodlná, obchodovatelná a hodnotná, nemá stabilní hodnotu. Z tohoto důvodu mnoho obchodů a firem opatrně přijímalo platby v bitcoinech nebo jiných altcoinech, protože cenové výkyvy nejsou dobré pro každodenní práci.

Mnoho z nich považovalo stablecoiny za řešení problému s volatilitou kryptoměny, ale na druhé straně existují skeptici, kteří se domnívají, že to vede k manipulaci s trhem.

Od pádu trhu v lednu se v seznamu objevují stabilnícoiny. Nejpozoruhodnějším stablecoinem je Tether, který je v současné době na 8. místě, pokud jde o tržní kapitalizaci, jehož hodnota je navázána na americký dolar.

Na trhu se samozřejmě objevilo mnoho dalších digitálních mincí tohoto druhu. Otázkou je, zda stablecoiny vyřeší volatilitu cen na trhu nebo způsobí další problémy.

Co mají za cíl vyřešit stablecoiny?

Vzhledem k tomu, že kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum neustále kolísají rychlými sazbami, ne každý je nadšený, že se může pohybovat na měnících se vlnách trhu. Tady přicházejí stablecoiny.

Stablecoiny jsou digitální aktiva, která byla vytvořena s cílem udržet relativně konstantní hodnotu navzdory tržním změnám. Takové mince jsou často vázány na nekrytou měnu, jako je americký dolar, nebo kolateralizovány proti jiným zdrojům v reálném světě.

Jsou zásobárnou hodnoty, stejně jako peníze, které byste si nechali na bankovním účtu, a nikoli nejistou investicí. V závislosti na jejich typu podpory existují různé typy stablecoinů.

Druhy stablecoinů

Aby byla kryptoměna považována za stabilnícoin, musí být kryta aktivem (nebo aktivy), které představují skutečnou hodnotu. Proto existují různé kategorie stablecoinů:

Fiat-couval

Tyto mince jsou zálohovány rezervami, což znamená, že jejich hodnota je vázána na hodnotu aktiva uloženého v rezervě. Tether je vázán na hodnotu USD, ale stabilnícoin lze podpořit jakýmkoli typem aktiv nebo měny, jako je EURS zajištěno eurem.

Kryptoměna

Některé stablecoiny používají jako zástavu místo fiat kryptoměnu. Například, Havven používá svoji nativní kryptoměnu (HAV) k zálohování stabilníchcoinů (Nomins).

Více podložek

Stabilnícoin lze podpořit několika aktivy. Například, Globcoin a Měna X8 jsou vázány na řadu fiat měn. TrueUSD je také token vázaný na USD, ale spoléhá se spíše na více bankovních rezerv než na jednu rezervu jako Tether. Existují také mince jako Petro, které tvrdí, že jsou kryté rezervami zlata, ropy, plynu a diamantů.

Bez podpory

Některé mince, jako např Základní protokol (dříve Basecoin) využívají inteligentní smlouvy a další algoritmy k úpravě nabídky, inflace a deflace.

Jaké výhody nabízejí?

Stablecoiny mohou pozitivně ovlivnit určité aspekty kryptotrhu.

1. podporuje adopci: Mince se stabilní hodnotou může lidi povzbudit k používání kryptoměny při každodenních transakcích. Kryptoměny nejsou pro komerční využití široce implementovány, protože zákazníci a obchodníci se nemohou spoléhat na ceny. Pokud mince vykazuje cenovou stabilitu, mohlo by ji používat více lidí.

2. Použití při opakovaných platbách: Stablecoiny by mohly umožnit dlouhodobé dohody a opakované platby, jako je placení nájemného nebo půjčky. Přestože se bitcoin v současné době používá k přímým platbám, je neproveditelné použít jej k měsíčním nebo ročním platbám.

3. Snadná likvidita pro obchodníky: Stablecoiny by mohly povzbudit investory k dlouhodobějším investicím na krypto trhu. Vzhledem k tomu, že fiatová měna je obvykle stabilnější, kryptoměnoví investoři se rozhodnou převést svá virtuální aktiva na hotovost během období vysoké volatility, aby mohli maximalizovat své zisky. Výměna kryptoměny za fiatovou měnu je však extrémně regulovaná, pomalá a nákladná. Tether byl navržen jako stabilní úložiště hodnoty, které lze snadno znovu investovat do kryptoměnu.

Jaké nevýhody představují?

Stablecoiny mají také některé nevýhody:

1. Žádná průhlednost: Výhodou technologie blockchain je, že všechny transakce jsou otevřeny a uloženy veřejně. Na druhou stranu fiatem podporované stablecoiny používají soukromé rezervy, které není snadné vyšetřit. Tether nadále vydává do oběhu obrovské množství žetonů, takže někteří pochybují, zda má ve svých rezervách dostatek USD.

2. Ztráta hodnoty kolaterálu: U coinů kryptoměnou je volatilita stále problémem. Pokud se použije rezerva určitého kryptoměny k podpoře stablecoinu a jeho hodnota poklesne, mohl by stablecoin také ztratit veškerou svou hodnotu. Aby se tomu zabránilo, musí rezervy vlastnit přebytečné prostředky.

3. Manipulace s trhem: Vzhledem k tomu, že některé stablecoiny jsou navrženy tak, aby usnadnily proces obchodování, lze tuto schopnost využít. Tether byl obviněn z obchodování s praním, který čerpá objem obchodování s různými altcoiny jejich výměnou za Tether a zpět. Burzy a weby s analýzou trhu pak ukazují nesprávná obchodní data, která ruší obchodování panikařením investorů.

4. Žádný požadavek: I když stabilnícoin má rezervní podporu, mohl by se stát bezcenným, jak se to stává mnoha dalším mincím. Příliš mnoho stablecoinů se objevuje na trhu, a proto mohou být rychle přehlédnuty a bezcenné.

Závěrem

V tuto chvíli se vyvíjí mnoho stablecoinů a je jisté, že přijdou další. I když tyto mince budou mít vždy místo na krypto trhu, samy o sobě nevyřeší problém volatility.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map