(PoS) (PoW)

Proof of Stake (PoS) a Proof of Work (PoW) jsou dva běžné typy konsenzuálního mechanismu, který je zásadním aspektem technologie blockchain. Mechanismy shody jsou rozhodující pro fungování distribuovaných účetních knih – základního prvku technologie blockchain, který jí umožňuje fungovat bez ústředního orgánu.

Primární rolí mechanismu konsensu je ověřit informace přidávané do hlavní knihy a zajistit, aby byly přesné a platné. Tímto způsobem se potvrzuje, že další blok přidaný do sítě je nejnovější transakcí, která brání dvojímu utrácení nebo jakékoli jiné formě změny dat v systému. Mechanismus konsensu v zásadě zajišťuje, že celá blockchainová síť kolektivně souhlasí s obsahem hlavní knihy, kromě zajištění bezpečných a platných transakcí založených na blockchainu.

I když dnes existuje několik různých mechanismů konsensu, PoW a PoS jsou nejoblíbenější mechanismy konsensu blockchainu. Jsou zcela odlišné podle funkčnosti i kladů a záporů, jak o nich pojednáme v tomto článku.

Vysvětlení dokladu o práci

Proof of Work (PoW) je postaven na kryptografii – pokročilé formě matematiky, která kdysi vyřešila body autentické transakce. Horníci v zásadě řeší složité matematické problémy a získávají uznání za přidání ověřeného bloku do blockchainu. Nalezení řešení matematických úloh nebo asymetrických hádanek není snadný úkol a vyžaduje k jejich vyřešení značné množství výpočetní síly. K vyřešení složitých problémů není potřeba žádná dovednost; místo toho je nutná hrubá síla. Jakmile počítač uhodne správné řešení skládačky, spoléhá se při ověření na jiné počítače v síti. Systém rychle ověří problémy.

Na rozdíl od toho, co si většina nadšenců bitcoinů myslí, existoval PoW před bitcoiny nebo jinými kryptoměnami. Myšlenka PoW je připsáno Cynthii Dworkové a Moni Naorové v roce 1993, kdy Markus Jakobsson vytvořil termín „Proof of Work“ v roce 1999. Tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto byl nicméně první, kdo jej prakticky použil.

Jak funguje Důkaz práce? Příklad těžby bitcoinů

Jak již bylo zmíněno výše, PoW zahrnuje těžaře řešící kryptografickou hádanku k ověření transakce. Horníci soutěží o vyřešení problému poskytnutím správné odpovědi, známé také jako hash. Jakmile počítače v síti autorizují každou transakci, jsou horníci odměněni kromě transakčního poplatku také nativní měnou blockchainu.

V krypto těžbě je skupina síťových transakcí sestavena do fondu paměti, označovaného také jako mempool. Horníci pak soutěží o ověření každého prodeje v mempoolu využitím značné výpočetní síly k vyřešení matematické hádanky. První horník, který problém vyřešil, obdrží blokovou odměnu plus poplatky za síťové transakce. Mempool se nyní ověří a přidá se do blockchainu ve formě bloku. Hashcash (SHA-256) je důkazem funkce práce využívané bitcoinovými horníky k řešení složitých hádanek a přidávání bloků do blockchainu.

Klíčové vlastnosti konsensu o prokázání práce

  • Asymetrické hádanky, které horníkům ztěžují řešení problému. Síť však rychle ověří správnou odpověď.
  • Vyřešení hádanky nevyžaduje žádné technické dovednosti, ale hrubou sílu. Nejlepší způsob, jak efektivně vyřešit problém, je zvýšit výpočetní výkon.
  • Parametry při řešení hlavolamů se aktualizují po určité době tak, aby čas bloku mohl být konzistentní.

Důkaz o podílu (PoS)

Konsenzus PoS je zcela odlišný od PoW v tom smyslu, že nedochází k těžbě, protože měnová síla nahrazuje výpočetní sílu. S PoS horníci neřeší asymetrické hádanky. Místo toho horník vsadí sázku nebo drží několik mincí, aby ověřil blok transakcí. Horník označovaný jako padělatel textového bloku je vybrán pomocí deterministického přístupu založeného na jejich vkladu mincí. Asymetrické hádanky v PoS jsou mnohem jednodušší a padělatelům stačí prokázat, že vlastní určité procento všech mincí dostupných v dané měně. Například pokud někdo vlastnil 2% všech litecoinů (LTC), může těžit 20% všech transakcí.

Jak funguje PoS?

V PoS, jak již bylo zmíněno výše, padělatelé musí vložit své mince do konkrétní peněženky, aby měli možnost ověřit transakce. Portfolio zmrazí mince a vsadí je do sítě, což znamená, že mince nemůžete vybrat. Jakmile jsou mince vsazeny, validátoři vsadí na blok, o kterém se domnívají, že bude přidán vedle řetězce. Pokud je vybraný blok připojen, obdrží blokové odměny na základě podílu jejich vkladu.

Výhody dokladu o podílu nad dokladem o práci

V posledních letech se kryptoměna posouvá směrem ke službám PoS, které se připisují výhodám, které nabízí oproti PoW. PoS je nepochybně lepší než PoW, jak je uvedeno níže.

Energetická účinnost

Hlavním problémem PoW je to, že požadovaný výpočetní výkon je velmi energeticky náročný a negativně ovlivňuje životní prostředí. Například roční spotřeba energie bitcoinové sítě je 57,6 TWh, což se rovná celé energii spotřebované Kolumbií. Systémy PoS jsou mnohem energeticky účinnější, protože nevyžadují těžbu, která je energeticky náročná. Poskytují proto energeticky šetrnou alternativu k systémům Proof of Work.

Centralizační těžařské bazény

Systémy PoW jsou vystaveny vysokému riziku centralizace. Těžařské fondy jsou tvořeny jednotlivými horníky, kteří hromadí své zdroje, aby maximalizovali odměny a také ušetřili na počátečním počátečním kapitálu. Některé těžební fondy představují komplexní obchodní operace, dokonce zaměstnávají tisíce zaměstnanců a investují miliony dolarů do specializovaného těžebního zařízení, tj. ASCIS, aby generovaly nejvyšší těžební sílu. Problém s těžebními bazény spočívá v tom, že díky centralizovaným PoW sítím je náchylný k hackerským útokům, např. 51% útokům. To u sítí PoS neplatí, protože odměny jsou založeny na vsazených mincích.

Ekonomické výhody / dividendy pro uživatele – MyCointainer

Další výhodou PoS oproti PoW je to, že poskytuje ekonomické výhody (dividendy) svým uživatelům prostřednictvím možnosti provozovat masternode nebo sázet mince na sázkovou a masternode platformu, jako je MyCointainer. V systémech PoW to není možné.

MyCointainer je prvotřídní online automatická a vytyčovací platforma masternode který pomáhá uživatelům obchodovat s mincemi a generovat značné zisky v podobě vkladů. S MyCointainerem můžete pasivně vydělávat sázením mincí v automatickém sázení fondů a získávat sázky na mince, aniž byste se museli starat o jakékoli technické podrobnosti. Uživatelé vkládají své coiny jako validátory na platformu a na oplátku získávají odměny za své investice.

Závěrečné myšlenky

PoS představuje lepší mechanismus konsenzu blockchainu ve srovnání s PoW díky různým výhodám, které nabízejí. Systémy PoS jsou energeticky účinné, bezpečné a poskytují zejména ekonomické výhody prostřednictvím masternode a vytyčovacích platforem MyCointainer. Uživatelé vkládají své coiny do sítě a zase vydělávají pasivně ze svých sázek bez větších potíží. PoS má stále své slabiny, ale je lepší volbou ve srovnání s PoW.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me