Hlavní analytik PrimeXBT Kim Chua: Příčina krize dodávek BTC a proč se to zhorší

PrimeXBT

V roce 2020 došlo k zásadnímu posunu ve složení kupujících BTC, kdy instituce a velké podniky se spoustou peněz mohly nasadit hlavní kupce BTC. Tento fenomén se stal ještě rozšířenějším poté, co společnost Grayscale Bitcoin Trust začala agresivněji získávat bitcoiny na začátku loňského roku, stejně jako dobře telegrafované nákupy provedené společností MicroStrategy.

11. srpna loňského roku dokončila společnost MicroStrategy počáteční nákup 21 454 BTC za celkovou souhrnnou nákupní cenu 250 milionů USD, z čehož vyplývá průměrná cena 11 653 USD. Po tomto nákupu následoval v září 2020 nákup 16 796 BTC za 175 milionů USD (průměrná cena 10 419 USD). Další, 5. prosince, společnost uvedla, že právě uskutečnila svůj třetí nákup bitcoinů v hodnotě 2 574 BTC za 50 milionů USD v hotovosti ( průměrná cena 19 427 USD). Tyto nákupy byly hodně propagovány a způsobily, že ostatní společnosti následovaly kroky společnosti MicroStrategy. Společnost MicroStrategy také na začátku prosince úspěšně provedla prodej dluhopisů, který byl velmi populární a získal 650 milionů $ místo původních 550 milionů $ a prostředky použil na nákup 29 646 BTC. Tím se celkový podíl společnosti zvýšil na 70 470 BTC, tj. Samotná MicroStrategy nashromáždila od srpna do prosince 70 470 BTC.

Kromě MicroStrategy je dalším významným kupujícím bitcoinů bitcoinová důvěra ve stupních šedi. Zatímco MicroStrategy může přestat nakupovat BTC poté, co si myslí, že nakoupila dost, Grayscale Bitcoin Trust je konzistentní kupující, který nakupuje pravidelně, s neutuchající poptávkou až do té míry, že musí dočasně zastavit připojení nových zákazníků.

BTC

Od června loňského roku společnost Grayscale zvýšila své podíly v bitcoinech o 70% a nakoupila přibližně 250 000 BTC, s jasným nárůstem v prosinci, kdy se tempo nákupu výrazně zvýšilo. Společnost pouze v prosinci přidala ke svým aktivům ve správě (AUM) celkem 72 950 BTC (2,132 miliardy USD), což podtrhuje velkou poptávku po bitcoinech ze strany jejích akreditovaných investorů a klientely rodinných kanceláří.

S tak obrovskými nákupy od institucí, které nemají v úmyslu dlouhodobě prodávat své BTC zásoby, nabídka nových těžených BTC zaostává za uspokojením poptávky. Těžaři jsou schopni generovat pouze kolem 28 112 BTC za měsíc bez ohledu na to, jak velká je poptávka.

Společnost MicroStrategy, která nakoupila 70 470 jednotek, spolu s 250 000 jednotkami ve stupních šedi, koupila celkem celoročně nově vytěžené bitcoiny, přičemž ve stupních šedi koupil trojnásobek těžené zásoby bitcoinů jen v prosinci nákupem 72 950 jednotek. To ukazuje nerovnováhu mezi poptávkou a nabídkou bitcoinů, která způsobí zvýšení ceny, protože kupující budou muset nabídnout vyšší cenu, aby nalákali další držitele BTC k prodeji.

BTC

Letos bude zřízeno více fondů zaměřených na BTC. Společnost SkyBridge Capital spustila bitcoinový fond a zahájila předplatné 4. ledna. Ještě předtím, než se fond otevře pro úpis, SkyBridge již investoval 182 milionů USD do BTC. Další instituce, Van-Eck, také znovu požádala o bitcoinový ETF a navrhla, že budou držet skutečné bitcoiny ve vazbě jako stupně šedi. Vzhledem k tomu, že se do hry dostávají prominentní instituce, jako jsou tyto, očekává se, že letos prudce vzroste poptávka po BTC, což prohloubí krizi nabídky.

Podle údajů v systému pro nákup a prodej neustále cirkuluje pouze 4,2 milionu jednotek bitcoinů, dalších 14,5 milionů jednotek je drženo dlouhodobě a po dlouhou dobu nezměnilo majitele, což znamená, že tyto BTC jsou nelikvidní. V průběhu roku 2020 se stal nelikvidním celkem 1 milion dalších bitcoinů, což znamená, že se kupující drží svých bitcoinů a upustí od prodeje. Pokud takoví dlouhodobí držitelé nadále drží a neprodávají své BTC, dominantní kryptoměna by se stala vzácnější a těžší se hromadí, a kupující budou muset dražit za stále vyšší ceny, aby si mohli koupit tolik žádané BTC. Vzhledem k tomu, že je k dispozici méně bitcoinů k prodeji, ale poptávka roste rychlým tempem, očekává se proto, že se letos zhorší dodavatelská krize a bude pohánět cenu BTC mnohem výše, možná dokonce parabolicky. 

O Kim Chua, PrimeXBT Analytik trhu:

PrimeXBT

Kim Chua je institucionální obchodní specialista s úspěchem, který sahá mezi přední banky včetně Deutsche Bank, China Merchants Bank a dalších. Chua později spustil zajišťovací fond, který po dobu sedmi let trvale dosahoval trojciferných výnosů. Chua je také pedagogkou v srdci, která vyvinula vlastní proprietární kurikulum obchodování, aby předala své znalosti nové generaci analytiků. Kim Chua aktivně pečlivě sleduje tradiční i kryptoměnové trhy a touží po budoucích investičních a obchodních příležitostech, jak se začnou sbíhat dvě velmi odlišné třídy aktiv.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map