soukromé klíče v bezpečí

Správa kryptoměn a zajištění toho, aby vždy zůstaly v bezpečí, je poměrně přímočarý úkol (alespoň pokud znáte základní informace). Protože však vlastnictví kryptoměn znamená být vlastní bankou a převzít úplnou kontrolu nad svými prostředky, přináší to nevyhnutelnost, která by pro některé investory mohla být děsivá.

Na rozdíl od obchodování s fiatem vyžaduje správa, obchodování a skladování kryptoměn trochu odhodlání a péče, protože všechny transakce v krypto světě jsou nevratné. Nejen to, ale ztráta soukromých klíčů nebo klíčů k počátečnímu použití bude mít za následek trvalou ztrátu vašich finančních prostředků.

Pokud začínáte v krypto světě, je tu velká šance, že najdete tuto příručku velmi poučnou, protože poskytujeme podrobná vysvětlení ohledně toho, co jsou soukromé klíče, jejich důležitost a nakonec, jak je ukládat, aby zajistily, že vaše prostředky zůstanou co nejbezpečněji.

Tímto způsobem nebudete jen statistikou, protože se odhaduje, že přibližně 4 miliony bitcoinů jsou již kvůli obnově ztraceny kvůli chybějícím soukromým klíčům. Než se však dostaneme ke skutečným tipům a trikům, je důležité přesně pochopit, jaké jsou soukromé adresy nebo soukromé klíče (nebo soukromé semena) a veřejné adresy.

Co je to soukromý klíč?

Soukromý klíč lze jednoduše definovat jako tajné alfanumerické heslo používané k odesílání vašich kryptoměn na jinou krypto adresu. Soukromé klíče mají vysoký stupeň náhodnosti a jedinečnosti na základě kryptografických funkcí. Jedná se o 256bitové dlouhé náhodné číslo, které byste měli mít, jakmile peněženku vytvoříte.

Hlavní rolí soukromých klíčů je zaručit nevratné transakce. To je zaručeno pomocí matematických podpisů, které jsou spojeny s každou transakcí. Tyto podpisy jsou také jedinečné, protože jsou generovány ze stejných soukromých klíčů.

Když nastavíte krypto peněženku, budete vyzváni, abyste si poznamenali počáteční semeno, které se také nazývá seed key, recovery key, seed phrase. Toto semeno pro obnovení je nesmírně důležité, protože představuje jediný způsob, jak získat zpět své finanční prostředky v případě, že ztratíte soukromou peněženku nebo mobilní telefon (s jakoukoli aplikací peněženky).

Nejdůležitější věc, kterou si musíte pamatovat o soukromém klíči, je následující: pokud svůj soukromý klíč nevlastníte nebo jste jej zapomněli nebo ztratili, pak nevlastníte své kryptoměny – je to tak jednoduché.

Co je veřejný klíč?

Stejně jako soukromý klíč je i veřejný klíč alfanumerickou adresou. Je odvozen ze soukromého klíče pomocí kryptografických matematických funkcí. Stručně řečeno, je to adresa používaná k přijímání kryptoměn. Jak název napovídá, tato adresa je vždy vidět a vysílána pro příjem finančních prostředků. Můžete vytvořit tolik veřejných adres, kolik chcete.

IBM

Jak uchovat vaše soukromé klíče nebo seed klíče v bezpečí?

Použijte hardwarovou peněženku

Pokud jde o bezpečnostní řešení pro vaše kryptoměny, nejsou mnohem lepší než hardwarové peněženky. Tyto peněženky nejsou online a mají vestavěné bezpečnostní funkce, jejichž cílem je udržet vaše kryptoměny extrémně bezpečné za téměř všech podmínek. Vlastnění hardwarové peněženky (zejména u velkých částek kryptoměny) je pravděpodobně nejdůležitějším krokem, který můžete udělat, abyste udrželi své prostředky v bezpečí. Tyto peněženky mohou při spuštění generovat soukromé i veřejné klíče pomocí mnemotechnických frází nebo úvodních slov.

Zapamatujte si je

Jedním z nejpřímějších způsobů, jak bezpečně uložit vaše soukromé klíče, je jednoduše si je zapamatovat. Obvykle je lepší zapamatovat si frázi pro obnovení, abyste mohli své prostředky kdykoli získat zpět. Můžete také provést průzkum o takzvané mnemotechnické fixaci a vytvořit „mozkovou peněženku“. Je zřejmé, že to není nejspolehlivější dlouhodobá možnost, ale pokud víte, že máte dobrou paměť, může to být jedna z nejbezpečnějších.

Použijte papírovou peněženku

Papír se osvědčil jako jeden z nejúčinnějších materiálů pro ukládání dat. Jistě, papír není zrovna nejodolnějším médiem pro ukládání dat, ale pokud je správně uložen, vydrží i tisíce let. Nejlepší je, že papírová peněženka je zdarma.

Střední

Vytvořte více kopií

Může se to zdát trochu kontraproduktivní, ale pokud to uděláte správně, existuje velká šance, že vaše prostředky budou vždy v bezpečí. Pokuste se vytvořit více než jednu kopii vašich seed klíčů nebo soukromého klíče a uschovejte je všechny na různých, ale skrytých místech.

Použijte svou vůli jako konečné úložiště

I když většina z nás zachází se životem jako s jistotou, opravdu neexistuje způsob, jak vědět, co by se mohlo zítra stát. Pokud má přijít neočekávané, alespoň stále existuje způsob, jak předat své finanční prostředky svým blízkým. Další metoda předpokládá ponechání pokynů v závěti týkajících se soukromého i obnovovacího klíče.

Vyryjte své soukromé klíče

Jak již bylo zmíněno, papír je spolehlivým médiem pro ukládání soukromých klíčů, ale pouze za předpokladu, že jsou splněny správné podmínky pro uložení. Například v případě přírodní katastrofy se kousek papíru může stát bezcenným během pouhých několika sekund. Někteří odborníci na kryptoměny doporučují gravírování soukromých klíčů nebo prohlížení frází na nerezové oceli, což nabízí o něco větší spolehlivost.

Použijte šifrované úložné zařízení

Dalším velmi dobrým nápadem je použít šifrované úložné zařízení k ukládání soukromých klíčů a frází pro obnovení. Můžete použít pevný disk nebo základní jednotku flash a zašifrovat na ní své soukromé klíče.

Další užitečné tipy

Nikdy nefotte snímek obrazovky ani mobilní fotku své fráze pro obnovení. Jak si dokážete představit, je to špatný nápad, protože všechna zařízení lze docela snadno hacknout, a to navzdory většině bezpečnostních funkcí implementovaných hlavními společnostmi.

Dalším dobrým tipem je nikdy neukládat frázi pro obnovení nebo soukromé klíče do cloudu nebo na e-mailový účet. Stručně řečeno, vyhněte se uchovávání soukromých klíčů online za každou cenu.

Jak již bylo zmíněno dříve, hardwarové peněženky mají mnoho výhod. Nejsou však tím, čemu byste říkali univerzální. Pokud tedy kryptoměnu používáte pravidelně, měli byste zvážit převod malé části toho, co vlastníte, do mobilní nebo desktopové peněženky..

Závěr

Je smutné, že je důležité si uvědomit, že nikdy nemůžete zajistit 100% zabezpečení svých finančních prostředků. S trochou štěstí, dobré vůle a péče je však můžete udržet velmi bezpečné. Postupováním podle výše uvedených tipů byste měli být schopni zajistit maximální úroveň zabezpečení svých kryptoměn.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me