The Ultimate Guide to VPNs

Contents

Úvod

VPN jsou neuvěřitelně snadno pochopitelné.

Izometrické virtuální privátní síť, webová šablona

VPN znamená „soukromá virtuální síť“. Když se připojujete k síti VPN, vkládáte mezi sebe a web, na který chcete přejít, další server. Tento server změní vaši IP adresu a zašifruje vaši aktivitu při procházení.

Ale to je velmi technicky znějící odpověď, díky níž jsou VPN znít komplikovaněji, než jsou. Pojďme použít metaforu, abychom lépe porozuměli VPN.

Co znamená „VPN“?

notebook s štít ilustrace

Mnoho z nás už o VPN mnoho slyšelo. „VPN chrání vaše soukromí!“ Nebo „Musíte použít VPN!“ nebo „Bez VPN nejste v bezpečí na internetu!“ a tak dále.

Jen velmi málo lidí si však v jednoduché angličtině najde čas na to, co VPN znamená?

Pozadí abstraktní digitální otázka

Jistě, můžete provést jednoduché vyhledávání google, abyste zjistili, že to znamená „virtuální privátní síť“, ale co tato slova vůbec znamenají? Není moje síť již soukromá? Nechrání mě moje wifi heslo??

Pojďme si rozdělit frázi „Virtuální privátní síť“ jedno slovo po druhém, abychom lépe porozuměli, co je VPN a co dělá.

Je to virtuální:

Červená chodba od klesajících čísel

Virtuálně připojí váš počítač nebo síť k jiné síti. Ve skutečnosti se pro toto připojení používá vaše fyzická síť, ale v této síti se otevírá kanál s názvem „tunel“.

To znamená, že k nastavení virtuální privátní sítě ve fyzické síti, kterou používáte, nemusíte podnikat žádné další fyzické akce.

Je to soukromé

Systém zabezpečení internetu a online sítí


S připojením VPN navázaným na fyzické síti se připojujete k síti, která je pro vás soukromá (ne veřejná). Certifikáty a hesla použitá v šifrování jsou vytvářena speciálně pro váš tunel, takže transakce provedené s tímto připojením nemohou ostatní sledovat.

Jedná se o síť:

Globální digitální sítě

S VPN pracujete, jako byste byli na stejném místě jako síť, ke které jste připojeni, i když jste na jiném místě. V připojení VPN váš počítač získá adresu IP a v počítači můžete dokonce vidět nový virtuální (nefyzický) síťový adaptér. Zatímco v řešeních, jako je proxy a ponožky, lze tunelovat pouze určité aktivity, všechny síťové aktivity lze tunelovat prostřednictvím VPN.

Výhody připojení pomocí VPN

koncepce ochrany osobních údajů v kybernetickém webu

 • Poskytovatelé internetových služeb, který může běžně sledovat vaše online aktivity, nemůže to dělat, když používáte VPN. Vidí pouze to, že se připojujete ke službě VPN.

 • Webové technologie se vás snaží sledovat pomocí vaší IP adresy a mnoha dalších metod. Zatímco vaši veřejnou IP adresu vám obvykle poskytuje váš ISP, váš poskytovatel služeb VPN ji skrývá.

 • Používání VPN je štít, který vás chrání před poskytovatelem služeb a škodlivými lidmi, kteří by mohli zasáhnout. Poskytovatelé služeb VPN mohou nabízet další možnosti zabezpečení (různá připojení z různých zemí, dvojitá VPN připojení atd.

Jak funguje VPN … V obyčejné angličtině

Screenshot z purevpn.com PureVPN o tom, co je VPN

Řekněme, že chcete dát příteli Websterovi zprávu. Ale nechcete, aby Webster věděl, že jste původcem zprávy. Takže si najmete Victora, aby pro vás dal zprávu Garymu.

Webster však není jediná osoba, před kterou se schováváte. Také nechcete, aby ostatní, kteří vás sledují, věděli o obsahu zprávy nebo o tom, že jste její původ. Takže když se setkáte s Victorem, abyste mu řekli zprávu, uděláte to ve zvukotěsné místnosti za oponou.

Poté, co řeknete Victorovi tajemství, vyšel zpoza opony a šel říct Websterovi zprávu.

Co to má společného s VPN?

I když to není dokonalá analogie, ilustruje to, jak VPN fungují na internetu.

Jak se zprávy předávají na internetu, když nepoužíváte VPN?

Hledání na internetu na notebooku

Většina lidí, kteří přistupují k internetu, VPN nepoužívají. To je to, co dělají.

 • Otevírají své prohlížeče (například Chrome nebo Firefox).
 • Zadají webovou adresu (například facebook.com).
 • Narazili na Enter.

Tato řada kroků vám může být známá. Možná takhle přistupujete také k internetu.

Používání internetu tímto způsobem je jako byste šli přímo za svým přítelem Websterem a řekli mu svou zprávu.

Co je na tom špatné?

Koncept šifrování dat

V této části se začíná ilustrace rozpadat. Když chceme dát přátelům zprávu, obvykle jim nechceme zabránit, aby věděli, že jsme ti, kdo ji poslali. Obvykle se také nestaráme o to, kdo nás může vidět nebo slyšet.

Takže… abychom jim zabránili vidět naše zprávy a vědět, kdo jsme, potřebujeme internetový ekvivalent Victora z obrázku. Potřebujeme VPN.

Stejně jako Victor jde VPN na web (Webster) a dává mu naši zprávu. Protože web vidí pouze VPN, neví o nás. Stejně jako Victor je jediná osoba, kterou Webster vidí. A nakonec VPN šifruje naše připojení k ní, takže náš ISP nemůže sledovat naše chování při procházení.

V souhrnu:

 • Ty jsi ty.
 • Webster je web, který se pokoušíte otevřít.
 • Victor je VPN.
 • Zvukotěsná místnost za oponou je šifrování, které vaše VPN připojuje k připojení.

Co mohu dělat s VPN?

Pojďme nyní skutečně využít VPN:

Koncept ochrany brány firewall

Řekněme, že žijete Čína, ale chcete sledovat videa z youtube. Pokud používáte standardní připojení, máte smůlu. Čínská vláda zablokovala čínským občanům prohlížení webů, jako jsou google a youtube. Způsob, jakým to dělají, je použití takzvaného firewallu. Žádná čínská adresa IP nebude mít přístup k seznamu dalších adres IP.

Screenshot z purevpn.com Domovská stránka PureVPN

Pokud žijete v Číně a chcete přistupovat k webům, jako je Youtube, budete se muset k Youtube připojit ze serveru mimo Čínu. Tady přichází VPN. VPN obvykle vlastní nebo pronajmou velké množství serverů po celém světě. Mnoho z těchto serverů nebude Čína blokováno.

Screenshot z expressvpn.com ExpressVPN k dispozici v Číně

Jakmile se připojíte k jednomu z těchto serverů mimo Čínu, stane se toto:

 1. Řeknete své VPN, že se chcete připojit k Youtube.
 2. Youtube přijme připojení a řekne (v počítači mluví): „Vyberte video, které chcete sledovat“.
 3. Váš server VPN vám poté předá tuto zprávu.
 4. Vyberete video.
 5. Vaše VPN řekne Youtube, které video jste si vybrali.
 6. Youtube streamuje video do vaší VPN.
 7. Streamuje to vaše VPN.

Zní to komplikovaně, ale pro vás to bude připadat jako normální procházení webu. Od běžného zážitku na Youtube si žádný velký rozdíl nevšimnete. Jediným významným rozdílem je, že rychlost stránek může být nižší. Ale i tak je mnoho VPN velmi rychle v dnešní době si nevšimnete problémů s rychlostí.

Screenshot z nordvpn.com Rychlost NordVPN

Důležitým vzletem z tohoto příkladu je:

 • Youtube neví, že jste v Číně.
 • Čína neví, že procházíte Youtube.
 • Jedinými stranami, které tyto skutečnosti znají, jste vy a vaše VPN.

Věci nás přivádějí k některým potenciálním problémům s VPN.

Problémy s VPN

VPN nejsou dokonalé.

Moderní reklamní blok koncept s izometrickým pohledem

V mnoha případech je lze zablokovat. Jakmile vláda zjistí, které adresy IP patří různým serverům VPN, musí čínští občané cyklovat své VPN. Jakmile jsou tyto adresy IP blokovány, VPN je většinou neúčinná.

Produkt Avast Secureline VPN je skvělým příkladem zrady této důvěry. Avast je softwarová společnost proti malwaru. Jejich software je dodáván s VPN s názvem „Secureline“. To však zjistila základní deska a PC Mag Avast prodával aktivitu procházení jeho uživatelů k nejvyšší nabídce.

Ochrana osobních údajů koncept

To znamená, že pokud jste používali VPN Avastu, nedrželi vaše procházení v tajnosti. To je obrovský problém, protože VPN má chránit vaše soukromí. Místo toho to bylo naopak.

A konečně je tu otázka jurisdikcí. Pokud je server, ke kterému jste připojeni, napaden vládou nebo hackerem, pak vaše procházení již není tajné.

Srovnávací tabulka

Název společnosti Cena Servery / Země Rychlost Ochrana osobních údajů
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Nejrychlejší Úžasný Přihlásit se
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Průměrný Průměrný Přihlásit se
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Rychle Dobrý Přihlásit se
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Rychle Dobrý Přihlásit se

Pojďme si ještě trochu promluvit o výhodách a nevýhodách používání VPN.

Výhody a nevýhody používání VPN

Profesionálové

1. Zvyšujete své soukromí

Screenshot z expressvpn.com Výhody VPN na ExpressVPN.com

Pokud procházíte internet bez služby VPN, odhalíte svou skutečnou adresu IP. Díky tomu může každý web, na který přistupujete, znát vaši přesnou polohu (město, zemi) a ISP.

Zní to strašidelně, ale procházení „clearnet“ (otevřený, veřejný internet) není bezpečné. Ne bez další vrstvy ochrany. Naštěstí vám služby VPN pomáhají odhlásit se z tohoto typu dohledu. Zamlžují vašeho ISP, a tak zavádějí každý web, na který navštívíte.

Screenshot z purevpn.com PureVPN – skryjte svou IP adresu

Pro každodenní použití, doporučujeme Služby VPN, jako je Vyjádřit, Surfshark, Čistý, a Nord. Za pouhých 1,99 $ měsíčně se můžete připojit k tisícům serverů z celého světa. Až příště otevřete web, napálíte ho tak, aby si myslel, že jste přišli odjinud. To funguje ještě lépe, pokud používáte dvojitou VPN.

Srovnávací tabulka

Název společnosti Cena Servery / Země Rychlost Ochrana osobních údajů
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Nejrychlejší Úžasný Přihlásit se
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Průměrný Průměrný Přihlásit se
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Rychle Dobrý Přihlásit se
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Rychle Dobrý Přihlásit se

2. Vaše data jsou šifrována

Screenshot z nordvpn.com Bezpečnostní funkce NordVPN

Silné šifrování je dokonalým nástrojem ochrany osobních údajů. A dobrou zprávou je, že každá služba VPN dostupná na trhu šifruje vaše data.

To znamená, že vše, k čemu přistupujete a stahujete, s vámi nemůže být spojeno. Pokud třetí strany chtějí vědět, co děláte během relací procházení, musí data dešifrovat. A dešifrování je náročné na čas a výpočet.

Neuvidí, co děláte online, protože jste byli dostatečně opatrní, abyste získali službu VPN.

3. Můžete obejít geografická omezení

Světová síť pozadí

Internet se může zdát jako univerzální síť, ale ve skutečnosti tomu tak není. Způsob, jakým si prohlížíte stránky, se liší v závislosti na tom, kde se právě nacházíte.

Někdy můžete dokonce najít zamčený obsah, ke kterému nemáte přístup ze své země. Zde vstupují služby VPN a šetří den. Pokud se nacházíte v zemi, která blokuje určité zpravodajské weby, budete moci získat zahraniční IP. Pokud vaše předplatné Netflix omezuje váš přístup k sérii z určité země, můžete se „přesunout“.

Koncept sítě uživatelů

Čínští občané, kteří chtějí obejít velký firewall, také používají služby VPN. Není jasné, do jaké míry jsou v bezpečí před vládním dohledem.

Ale schopnost komunikovat s vnějším světem bez omezení je zásadní. A zdá se, že někteří lidé jít do krajnosti chránit jejich základní lidská práva.

Proč taky ne?

4. Můžete si vybrat své virtuální umístění

Screenshot z expressvpn.com Místa ExpressVPN po celém světě

Na rozdíl od Tor služby VPN negenerují náhodné připojení k uzlu. Nabízejí tisíce serverů, ke kterým se můžete kdykoli připojit.

Připojení k americkému Netflixu pomocí PureVPN Připojení k americkému Netflixu pomocí PureVPN

Chcete do své oblíbené série Netflix přidat italské titulky nebo overdubs? Žádný problém, máte spoustu možností. Cestujete do zahraničí a chtěli byste mít přístup ke svým účtům, jako byste byli stále ve své domovské zemi?

Pokud jste s trochou náhodnosti v pořádku, můžete také použít kombinaci VPN-Tor. Stažením prohlížeče Tor získáte největší míru soukromí. Podstatnou součástí však je, že si můžete vybrat, ze které části světa chcete mít přístup k internetu.

A vaše zkušenost se bude podle toho lišit se všemi výhodami a omezeními. A když už mluvíme o omezeních, dostáváme se k nevýhodám používání VPN.

Nevýhody

1. Pomalejší rychlosti přístupu

Detailní záběr na konci síťového kabelu z optických vláken na modré

Hlavní nevýhodou používání jakéhokoli systému proxy je, že se snižuje rychlost vašeho internetu. Což dává smysl: připojení k dalším datovým centrům po celém světě vyžaduje čas.

Místo přímého připojení k webu musíte vyměňovat a šifrovat data pomocí serveru proxy. V některých případech se může ukázat jako nepraktické udržovat vaši VPN zapnutou.

Služby VPN jsou skvělé a užitečné, ale musíte najít správnou rovnováhu mezi rychlostí a ochranou soukromí.

Zkoušky rychlosti NordVPN NordVPN Testy rychlosti

Dobrá zpráva je, že Vyjádřit, Surfshark, a Nord vás překvapí svou rychlostí. A jejich velký počet serverů vám pomůže najít lepší připojení, kdykoli budete chtít.

2. Špatné VPN Únik dat

Stránka nebyla nalezena

Pokud používáte průměrnou službu VPN, může mít zadní vrátka nebo náhodné odpojení. Vidět, jak je obsah omezen, když k němu máte přístup, může být frustrující.

Zatím, ExpressVPN a SurfsharkVPN mít čistý štít. NordVPN také spadali do této kategorie, ale jeden z jejich serverů byl v roce 2018 zneužit.

Existuje dostatek výzkumných dat a kontroly, které vám pomohou najít nejlepší VPN pro vaše potřeby. Dobrým pravidlem je, že bezplatné VPN stojí za to, co za ně zaplatíte. Ale nepředpokládejte, že placené VPN jsou také vždy důvěryhodné. Avast Secureline je skvělým příkladem placené VPN, která byla přistižen při prodeji uživatelských dat třetím stranám.

3. Prémiové služby nejsou zdarma

Screenshot z nordvpn.com Ceny NordVPN

Na trhu je spousta služeb VPN. Některé z nich si můžete stáhnout a používat zdarma, zatímco jiné vás stojí peníze.

Software „zdarma“ umístí reklamy a s největší pravděpodobností zkontroluje váš přístup. Bude vás sledovat a nabídne vám pouze pohodlí, které vám umožní změnit místo.

Pokud to myslíte vážně s ochranou sebe a svých dat, musíte si vybrat placenou službu VPN. Platíte pouze za to, aby právo zůstalo osamoceno, ale platíte také za to, abyste získali některé zásadní funkce navíc. Až příště budete procházet web, budete mít větší jistotu, že jsou vaše data v bezpečí.

4. Některé vlády se na vás mohou zaměřit

Prohledávejte internet na notebooku

Existuje spousta zemí po celém světě, kde internet není zdarma. Někteří rádi zavádějí omezení, ale málokdy stíhají těch pár rebelů.

Existují však některé drakonické jurisdikce, na které jste zaměřeni na otevření webové stránky. Opět je důležité zvolit službu VPN, jejíž pověst je bezvadná..

Jeden, který neeviduje záznamy, nesleduje vás a pracuje v liberální jurisdikci. Služba, která se nevypne, když procházíte web nebo stahujete soubor.

Screenshot z expressvpn.com Domovská stránka ExpressVPN

A služba, která je otevřená a transparentní ohledně toho, co dělá. Všechny účty, ExpressVPN je nejlepší služba pro soukromí a vysoké rychlosti. A následuje novější a dostupnější Surfshark. Zatím zaškrtnou všechny políčka a mají čistý štít. Pokud se pokusíte obejít čínský firewall, abyste si přečetli zprávy ze Západu, jsou tyto dva nejspolehlivější.

Shrnutí výhod a nevýhod

Při výběru VPN se ujistěte, že nabízí co nejvíce serverů v co největším počtu zemí. To nabídne největší soukromí a zároveň zvýší rychlost služby.

Srovnávací tabulka

Název společnosti Cena Servery / Země Rychlost Ochrana osobních údajů
Logo ExpressVPN 6,65 $ 3000/160 Nejrychlejší Úžasný Přihlásit se
Logo PureVPN 2,88 $ 2000/140 Průměrný Průměrný Přihlásit se
Logo Surfshark 1,99 $ 1040/61 Rychle Dobrý Přihlásit se
Logo NordVPN 3,49 $ 5660/59 Rychle Dobrý Přihlásit se

Co skrývá VPN?

VPN skrývá vaši identitu

Screenshot z expressvpn.com Domovská stránka ExpressVPN

Řekněme, že byste chtěli anonymně prohlížet a zveřejňovat příspěvky na sociálních médiích. Možná máte názory, na kterých vám hluboce záleží. Chcete je prosazovat, aniž by vám tyto názory byly připisovány osobně. Mohlo by to mít mnoho důvodů. Co když žijete v Íránu a chcete kriticky hovořit o íránské vládě? Pro vaši rodinu by to bylo na újmu.

Pokud byste mohli zveřejňovat příspěvky anonymně, mohli byste mluvit mnohem jasněji na sociálních médiích. Někdy stačilo jen lajkování příspěvku dostat občany do problémů. Vytvoření dalšího účtu na sociálních médiích by nestačilo k tomu, abyste byli skutečně soukromí. Společnosti působící v sociálních médiích znají IP adresu, kterou přihlašujete ke svému „anonymnímu“ účtu.

VPN skryje vaši historii procházení

Screenshot z nordvpn.com Funkce vyhrazené IP společnosti NordVPN

Vaše historie procházení je protokolována poskytovatelem internetových služeb (ISP) a vaším pracovištěm, i když jste v anonymním režimu. Používání VPN skryje vaši historii procházení před ISP a zaměstnavatelem. Neobhajujeme, abyste při práci porušovali pravidla. Používání VPN vám však pomůže vyhnout se otázkám, na které byste raději nemuseli odpovídat.

VPN skrývá vaše výdajové návyky

Online výdaje ilustrace

Existuje mnoho společností, které sledují vaše výdajové návyky online. Toto sledování nekončí na hranicích jejich webových stránek. Pokud jste přihlášeni, Facebook sleduje celou historii vašeho prohlížeče i na jiných kartách prohlížeče. Zaznamenávají nákupy z libovolných otevřených karet. Google a váš ISP budou také sledovat vaše výdaje. Data buď interně používají k tomu, aby vás cílili pomocí reklam, nebo, ještě hůře, k prodeji třetím stranám. Jakmile tyto společnosti tyto údaje mají, nemáte žádnou kontrolu nad tím, co s nimi dělají nebo jak se používají. Je lepší zajistit, aby na začátku neměli.

VPN skrývá torrentovou aktivitu

Screenshot ze stránky surfshark.com Domovská stránka Surfskarku

Mnoho lidí používá torrentování weby ke stažení filmů, hudby nebo jiného obsahu. Velká část obsahu staženého prostřednictvím těchto stránek je chráněna autorskými právy. To znamená, že jejich neoprávněné kopírování je technicky nezákonné.

To zdůrazňuje důležitost platby za prémiovou službu VPN, která neohrozí vaši identitu ani nezachová žádné protokoly. Bezplatná VPN nemá žádnou motivaci k zachování vaší identity v soukromí a je mnohem pravděpodobnější, že bude uchovávat záznamy o tom, co děláte. Jedna dříve populární bezplatná VPN byla dokonce chycena prodej uživatelských dat.

Screenshot z expressvpn.com Zásady týkající se protokolů na ExpressVPN

Proto důsledně hodnotíme nejvyššími známkami. Express VPN nikdy nezaznamenává vaši IP adresu, historie procházení, metadata nebo dopravní cíle. Rovněž vítají nezávislé nezávislé auditory, aby ověřili, že tomu tak je.

VPN skrývá osobní údaje

Screenshot ze stránky surfshark.com Surfshar’s Homepage

Pokud se připojujete k wifi v kavárnách, na letištích nebo v hotelech, vystavujete data, která posíláte přes síť. Budou moci vidět vše, co řeknete nebo pošlete. Může to být cokoli neškodného jako e-mail, který posíláte svým blízkým na něco tak důležitého jako heslo k vašim bankovním účtům.

VPN skrývá historii vyhledávání Google

Screenshot z duckduckgo.com Domovská stránka DuckDuckGo

Vaše vyhledávání na Googlu souvisí s vaší IP adresou. Google pomocí těchto dotazů cílí na vás reklamy. Historie vyhledávání Google se používá a nadále používá u soudu. V jednom případě extrémní případ, dokonce to bylo samo o sobě označeno za zločin. Není nutné říkat, že občas máme všechny googly divné věci. Bez úplného kontextu a porozumění publiku by tato vyhledávání mohla vypadat trapně. Tento problém vyřešíte pomocí VPN a odhlášení ze všech svých účtů Google. Dále doporučujeme používat vyhledávače jako DuckDuckGO, kdykoli je to možné. DuckDuckGo nezaznamenává historii vyhledávání.

„Soukromé procházení“ není tak soukromé

Screenshot z duckduckgo.com Domovská stránka DuckDuckGO

Je obecně známo, že velké vyhledávače, jako jsou Google, Yahoo a Bing, shromažďují spoustu údajů o vás a všech jejich uživatelích a pomáhají vám zorientovat se na webu.

Následující informace o vás můžeme shromažďovat, i když používáte VPN, pokud nepoužíváte soukromý vyhledávač:

 • Vaše IP adresa
 • Vaše pozice
 • Váš uživatelský agent (identifikuje váš webový prohlížeč a operační systém počítače po přihlášení k internetu)
 • Vaše vyhledávací dotazy
 • Váš jedinečný identifikátor (zaznamenaný v souborech cookie prohlížeče)
 • Kolikrát upravíte vyhledávání nebo se vrátíte na původní stránku s výsledky

Screenshot z duckduckgo.com Crash Course DuckDuckGO na ochranu soukromí Sneak Peak

Mainstreamové vyhledávače používají tato data k vytvoření „uživatelské mapy“ nebo „uživatelského profilu“, který o vás – váš věk, pohlaví, kariéra, koníčky, dokonce váha a stav vztahu – který je poté nabízen inzerentům. Tento proces vás zavede do takzvané bubliny filtru a omezí vaše budoucí výsledky hledání na profil uživatele, který o vás stránky mají.

Soukromé vyhledávače

Screenshot z duckduckgo.com DuckDuckGO o ukládání osobních údajů

Aby se zabránilo shromažďování a prodeji vašich osobních údajů třetím stranám, je nutné použít soukromý vyhledávač. DDG je dnes jedním z předních soukromých vyhledávačů.

Ale můžete se zeptat: může sloužit jako VPN, protože nebude sledovat a hromadit moje soukromá data? Odpověď je ne. VPN může vaši identitu anonymizovat, když se připojíte online, ale když používáte pouze soukromý vyhledávač, váš ISP může stále identifikovat vaši IP adresu a sledovat vaši aktivitu.

Screenshot z Twitteru Duck Duck Go

Můžete však maximalizovat své soukromí pomocí soukromého vyhledávače pro procházení webu, jakmile budete mít nainstalovanou VPN. Soukromý vyhledávač, jako je DDG, zabrání vašemu prohlížeči v ukládání cookies nebo navštívených stránek, což VPN sama nedokáže. Soukromé vyhledávače také neukládají záznam stažených souborů.

Funkce DuckDuckGo

Společnost DDG, která byla založena v roce 2008, získává výsledky vyhledávání z vlastních webových prohledávačů Bing, Wikipedia, Yahoo, Yandex a DuckDuckBot. Jeho rozhraní se podobá většině populárních webů, jako je Google, což vám umožňuje prohledávat celý web nebo pouze obrázky, videa a novinky..

DDG zobrazuje reklamy z Amazonu a eBay. Web uvádí, že na podporu svých reklamních cílů ukládá klíčová slova – například „kutilství“, „recept“ nebo „činky“ – než osobní profily. K vylepšení pravopisných chyb také používá pouze „agregované neosobní údaje“.

Jedinečnou funkcí DDG jsou zkratky pro vyhledávání na webech, které se označují jako „ofina“. Zadejte vykřičník a za ním první písmeno nebo název webu: „! A“ (Amazon), „! Yt“ (YouTube), „! Ebay“ (eBay), „! Twitter“ (Twitter) a již brzy. Když tedy napíšete „! Obličejovou masku Disney“, dostanete se k výsledkům vyhledávání produktu na Amazonu.

VPN skryje vaši polohu

Screenshot ze stránky surfshark.com Domovská stránka Surfshark

Použití sítě VPN umožňuje skrýt vaši polohu. Pokud jste občanem země, která cenzuruje zprávy, je to životně důležité. Mnoho občanů Číny používá VPN k obcházení „Velkého čínského firewallu“. VPN jim umožňují vidět zprávy, které jejich vláda zablokovala. VPN vám také umožní přístup ke geograficky blokovanému obsahu ze streamovacích služeb. Přehlídka „Better Call Saul“ byla k dispozici na Netflix UK téměř rok předtím, než byla k dispozici v USA. Uživatelé VPN by mohli přistupovat k Netflix UK změnou na adresu IP založenou na Velké Británii. Existuje také mnoho funkcí, které jsou založeny na umístění. Některé typy titulků jsou k dispozici pouze v určitých krajích.

Co VPN neskrývá

Screenshot z purevpn.com Funkce PureVPN pro ochranu proti úniku WebRTC

Zde je třeba poznamenat jednu věc: Stále vás lze sledovat pomocí webových sledovačů nebo souborů cookie, i když používáte VPN. Ujistěte se vypněte webRTC ve vašem prohlížeči.

Soubory cookie i webrtc jsou něco jako digitální otisk prstu. Sledovatelé vás mohou identifikovat na základě vašeho chování a aplikací, které jste nainstalovali do svého zařízení. Musíte v zařízení zablokovat sdílení těchto údajů z webů a aplikací, ke kterým se připojujete. Abychom to vrátili zpět do příkladu ze skutečného světa: Převleky můžete nosit všude, kamkoli jdete, ale to nemusí vadit, pokud necháte otisky prstů všude.

Screenshot z expressvpn.com ExpressVPN v testu těsnosti WebRTC

Pokud navíc používáte Chrome, Google může zobrazit všechny weby, které jste navštívili. Totéž platí pro ostatní operační systémy a vyhledávače. Pak existují metadata, což jsou data uložená v nastavení souboru. Metadata se generují automaticky a poskytují informace o tom, kdo vytvořil dokument nebo soubor, kdy byl vytvořen a jaký software byl použit k vytvoření souboru.

To vše nás přivádí k tématu Torrenting.

Skryje VPN torrentování?

Online kino nebo film, izometrické koncept

Jste torrentující fanoušek? Neodmítáme dělat něco nezákonného, ​​ale existují naprosto dobré důvody pro to, abychom byli na jiných torrentech než pirátské filmy a hudba. Někdy vás však váš ISP bude penalizovat jen za návštěvu těchto webových stránek.

Z tohoto důvodu je dobré používat nejlepší VPN, jak můžete, abyste byli při torrentu v bezpečí. Ale použití VPN skrývá torrenting?

Jak funguje torrentování

Pro ty z vás, kteří si nejsou jisti, co je to tisk, krátká recenze:

Když si stáhnete soubor z internetu, stáhnete jej obvykle z jednoho serveru.

Business & amp; hr puzzle kostka s rukou

S torrentovými weby je vše peer-to-peer. Torrentové stránky umožňují uživatelům vkládat soubory, které jsou ochotné nechat stáhnout jiným uživatelům. Pokud existuje mnoho uživatelů, kteří nahráli stejný soubor, existuje více zdrojů ke stažení souboru. Pokud chcete stáhnout soubor, nestáhnete celý soubor najednou, ale v „paketech“ uvnitř serveru, který se nazývá „seeder“. Pokud jeden z „secích strojů“ spadne, další secí stroj (nebo mnoho dalších secích strojů) vám umožní stáhnout si jej od nich. Čím více secích strojů je, tím snazší a obecně rychlejší je stažení souboru.

Jak VPN maskuje váš provoz P2P

Blockchain koncept vektorové ilustrace

Váš ISP spoléhá na třídění a kategorizaci odesílaného provozu, aby zjistil, zda torrentujete nebo ne. To znamená, že k bezpečnému torrentu musíte najít způsob, jak zabránit tomu, aby váš ISP viděl, co děláte.

Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je použít VPN.

Díky VPN není možné, aby váš poskytovatel internetu třídil a kategorizoval vaše aktivity procházení. Dostanete se do torrentu s maximální šířkou pásma a bezpečným před jakýmikoli právními důsledky pirátství. Jediná věc, kterou může každý vidět, je umístění serverů VPN, což je zbytečné.

Jak vám VPN pomáhá bezpečně streamovat

Nyní jste si možná uvědomili, že VPN může vašemu torrentu pomoci několika způsoby. Tady jsou tři jasné způsoby:

VPN vás chrání před kyberzločinci

Screenshot z nordvpn.com NordVPN – šifrování online dat

Torrentové stránky jsou bohužel plné kybernetických zločinců, kteří chtějí infikovat váš počítač malwarem nebo odebrat vaše data. Zatímco VPN nezastavují viry (k tomu potřebujete dobrý antivirový software), mohou pomoci zabránit hackerovi v krádeži vašich osobních údajů.

VPN vám pomohou anonymně torrentovat

Screenshot z purevpn.com PureVPN"s Vyhrazená stránka IP

VPN maskuje vaše IP adresa přidělením nového. To chrání vaše soukromí a identitu změnou umístění vašeho připojení.

VPN vám pomohou přistupovat k blokovaným torrentovým webům

Screenshot z purevpn.com Jak přistupovat k blokovaným webovým stránkám na PureVPN.com

VPN vám umožní obejít přístup a cenzurované torrentové služby a weby, i když vaše místní úřady zakazují torrentovou knihovnu. Musíte se pouze připojit k serveru na místě, kde je web stále přístupný, a můžete bezpečně procházet.

Výběr správné VPN pro torrentování

Zde je několik věcí, které byste měli vzít v úvahu při výběru VPN pro torrentování:

 • Nulové protokolování: Vyberte si VPN s jasnými zásadami No Logs a dodržujte GDPR.
 • Servery VPN: Vydejte se na VPN se servery umístěnými ve všech koutech světa.
 • Zákaznická podpora: Ujistěte se, že jste si vybrali poskytovatele VPN, kterého můžete snadno kontaktovat.

Různé typy VPN

Spotřebitelské VPN

Tunel s rozmazaným světlem

Promluvme si o spotřebitelském modelu a o tom, jak vytváří šifrovaný (nebo VPN) tunel. V tomto modelu si váš ISP bude myslet, že se připojujete k soukromému serveru. ISP nevidí vaše data.

Screenshot z expressvpn.com Jak anonymně procházet na ExpressVPN.com

Existuje mnoho důvodů, proč se spotřebitelské VPN staly tak populární, včetně:

 • Další zabezpečení při přístupu k veřejné Wi-Fi
 • Odemykání webů na základě geografie
 • Zachování anonymity
 • Procházení webů v zemích s přísnějšími protokoly o cenzuře

Nemluvě o tom, že je relativně snadné nastavit spotřebitelskou VPN, ať už používáte notebook nebo smartphone. U smartphonů si jednoduše stáhnete aplikaci VPN a povolíte instalaci do svého zařízení.

V některých případech možná budete muset nastavit pomocí Nastavení.

Uvidíte, že jsou k dispozici stovky aplikací VPN, ať už máte Android nebo iPhone. Před výběrem pečlivě šlapejte a přečtěte si několik recenzí.

Screenshot z nordvpn.com NordVPN pro všechny dvice

Navíc, pokud se připojíte na router úrovni, můžete zajistit, aby celá vaše síť zařízení měla přístup k vaší VPN – včetně vaší chytré televize. Můžete také nakonfigurovat VPN přímo do vaší chytré televize.

Tímto způsobem jsou vaše data rozdělena do šifrovaných paketů prostřednictvím tunelu VPN. Jakmile dorazí na přijímající server, šifrování se odstraní.

Firemní VPN

Screenshot z nordvpn.com Funkce NordVPN

Firemní VPN se trochu liší, protože zahrnuje server pro vzdálený přístup (RAS) a server pro přístup k síti (NAS). Podniková VPN se někdy označuje jako VPN pro vzdálený přístup.

Screenshot z purevpn.com PureVPN pro firmy

Server pro přístup k síti se používá pro přístup k podnikové síti a klientský software VPN se připojuje k průzkumu vzdáleného přístupu a zajišťuje šifrování a soukromí. Tato verze se často používá pro vzdálené pracovníky, aby se zajistilo, že i při využití veřejného internetu budou mít stále soukromé připojení.

Pokud se vzdálený člen týmu potřebuje zúčastnit online schůzky a musí pracovat ze Starbucks, jeho připojení může být stále šifrováno.

Různé způsoby použití VPN

Nyní, když rozumíte tomu, jak VPN fungují a k čemu je lze použít, je zde několik dalších způsobů, jak je můžete použít:

Připojte se k domácí síti v zahraničí.

Screenshot z purevpn.com Umístění serveru PureVPN

Může existovat mnoho důvodů, proč chcete získat přístup k domácí síti, ať už jde o sdílení místních souborů, nebo dokonce o to, aby to vypadalo, jako byste byli stále ve stejné síti LAN. Nastavení spotřebitelské sítě VPN to dostatečně usnadní.

Odkaz na síť vaší společnosti z jiné země.

Screenshot z nordvpn.com NordVPN pro firmy

Při práci na dálku je opět nejdůležitější zabezpečení. Pokud pořádáte firemní schůzku v jiné zemi, budete i nadále potřebovat přístup k vaší síti. Přinejmenším to můžete udělat bezpečně pomocí VPN.

Zajistěte, aby vaši sousedé nemohli zachytit vaši aktivitu procházení.

Screenshot z purevpn.com Vzdálený přístup přes VPN na PureVPN.com

Může být lákavé vytáhnout notebook v místní kavárně a začít pracovat, ale to může být nebezpečné i bez VPN.

Vaši aktivitu procházení může zobrazit kdokoli ve vašem okolí, pokud ano vědět, co dělají. Naproti tomu při použití VPN uvidí kdokoli jiný ve veřejné Wi-Fi pouze připojení VPN.

Otevřete geograficky blokované weby

Screenshot z nordvpn.com Funkce NordVPN pro streamování

Možná žijete v Americe, ale milujete kanadské sci-fi show, které jsou k dispozici pouze v Kanadě. Pomocí sítě VPN můžete přistupovat ke geograficky blokovaným webům. Totéž platí, pokud jste v Kanadě, ale chcete sledovat americké streamovací pořady dostupné pouze v USA.

Spravujte online cenzuru

Screenshot z expressvpn.com ExpressVPN o porážce cenzury

V zemích, které prosazují cenzuru, vám VPN může pomoci ji obejít. Mnoho webů, jako je facebook a twitter, je v Číně zakázáno. VPN vám pomůže tyto ovládací prvky obejít..

Stáhnout torrenty

Screenshot ze stránky surfshark.com Surfshark on Where to get the best torrenting VPN deal

VPN jsou oblíbené u uživatelů, kteří si chtějí stáhnout torrentové soubory. Pokud používáte VPN, můžete se také těšit na rychlejší přenosové časy. Existují scénáře, kdy váš ISP může interferovat s určitými typy provozu. Použití VPN může v některých případech pomoci obejít rušení ISP.

Co vidí můj ISP, když používám VPN?

Ilustrace konceptu zabezpečení sítě

Na internetu existuje spousta nebezpečí a musíte se chránit. Proto lidé při procházení online používají virtuální privátní síť nebo VPN. Nabízí bezpečnostní výhody pro všechny uživatele, když jsou na webu.

Ochranu soukromí si můžete užít také při procházení internetu. Ať už sledujete Netflix nebo procházením Googlu vám VPN umožňuje používat anonymní režim.

Přemýšlejte o VPN jako o své soukromé identitě online, o které víte jen vy.

Možná vás ale zajímá; co můj poskytovatel internetových služeb nebo ISP ví o mých zvycích při procházení?

Používám VPN – Může můj ISP zobrazit mou historii procházení?

Hosting s cloudovým úložištěm dat a serverovnou

Váš ISP dokáže zobrazit váš internetový provoz a vše, co děláte online. Sledují navštívené weby, i když je to méně než jednu minutu.

Obsah, který sledujete na YouTube do článků, které čtete, získává váš ISP všechna vaše data. Takto vždy fungovaly.

Je nepravděpodobné, že by někdo u stolu od vašeho ISP seděl a zkoumal vaše webové stránky. Někteří poskytovatelé však vaše data použijí k vytvoření spotřebitelského profilu.

Ale mnoho lidí má pocit, že jde o narušení soukromí. Cítí, že by měli mít možnost volně procházet online bez rušení. Proto si každý myslí, že řešením problému je použití VPN.

Hlavní panel VPN

Je důležité si uvědomit, že používání VPN tento proces nemění. Váš ISP bude i nadále přijímat data z vašeho procházení. Rozdíl však spočívá v tom, že veškerý váš provoz se šifruje, když je vaše VPN zapnutá.

Jinými slovy, váš ISP nyní bude přijímat data, která vypadají jako blábol. Místo definitivních adres webových stránek budou systémy ISP dostávat nerozluštitelné informace.

Používání VPN nabízí klid, stejně jako online anonymitu.

Přijímá můj ISP jakékoli další údaje o mně?

Screenshot z purevpn.com Anonymní procházení na PureVPN.com

Jediné údaje, které váš ISP pravděpodobně uvidí, je množství provozu generovaného během vašeho online času. Budou také vědět, že tyto informace jsou nyní šifrovány.

Je pravděpodobné, že váš poskytovatel internetových služeb vidí také IP adresu serveru VPN. Nic jiného však vidět nemohou.

To vám umožní vychutnat si soukromé procházení doma, v práci nebo na cestách.

Vyberte kvalitu placené služby VPN

Upozorňujeme, že žádná VPN nemůže zaručit absolutní soukromí. Velké společnosti jako Amazon a Google používají soubory cookie k udržení přehledu o vašem používání internetu poté, co jste opustili své stránky.

Chcete-li zůstat v bezpečí, vyhněte se „bezplatným“ poskytovatelům služeb VPN, protože s největší pravděpodobností používají data od svých klientů k příjmu. Bezplatné VPN jsou také náchylné k výpadkům připojení kvůli vysoké poptávce, kde server používá příliš mnoho lidí.

Nakonec si vyberte poskytovatele služeb, který nabízí aplikace pro přístup VPN na více zařízeních a má velký počet serverů po celém světě pro maximální užitečnost.

Měli byste používat VPN?

Antivirový štít chrání hrozby binárních dat

Jedním z nejpřesvědčivějších důvodů pro použití VPN je bezpečnost. Jakmile vaše data projdou tunelem VPN, jsou již šifrována. Snížili jste pravděpodobnost odcizení vašich osobních údajů, například údajů o kreditní kartě nebo lékařských záznamů.

To je obzvláště užitečné, pokud potřebujete často používat veřejné WiFi, tj. Ve Starbucks, knihovnách, kavárnách a na letištích.

Koncept bez zabezpečení

Dalším důvodem, proč používat VPN, je to, že můžete automaticky změnit polohu. Možná chcete sledovat pořady, které se streamují pouze ve Velké Británii. S VPN můžete.

Koncept ochrany údajů

Třetím případem použití VPN je odpojení vaší IP adresy od fyzické adresy. Možná prostě nechcete, aby lidé věděli, kde žijete, a vážili si soukromí. Síť VPN může tunelovat vaši IP adresu do zvoleného umístění.

VPN můžete také použít, když cestujete do cizí země s omezeným přístupem. Neberte to příliš daleko. Nestanete se neviditelným jen proto, že používáte VPN.

Co hledat ve VPN

Zabezpečené připojení vpn

Je jasné, že používání VPN má mnoho výhod. Nechrání vás však před samotným poskytovatelem VPN. Začněte výběrem spolehlivého poskytovatele služeb VPN a upozorněte na následující funkce:

 • Implementace nejaktuálnějších algoritmů pro vaše soukromí,
 • Vyhněte se uchovávání záznamů protokolu souvisejících s vašimi aktivitami,
 • Poskytuje vysoce výkonné služby,
 • Počet míst,
 • Podpora zařízení, platforem a dokonce i prohlížečů, které používáte,
 • Dokumenty, výukové programy a podpora.

Časté dotazy k VPN

Jsou VPN legální?

Ve většině světa je použití VPN naprosto legální. Čin, který je nezákonný bez VPN, je však nezákonný také u VPN. Mezi takové jednání patří internetový hacking, hackování a prodej či stahování informací chráněných autorskými právy.

Lze hacknout VPN?

Ano, VPN lze hacknout, ale změny v hackingu bez VPN jsou podstatně větší než při používání.

Mám používat VPN stále?

Ano. Síť VPN můžete neustále používat k ochraně svého soukromí před počítačovými zločinci a inzerenty třetích stran.

Můžete použít VPN bez připojení k internetu ?

Ne. VPN umožňuje anonymní procházení přes internet a bez připojení k internetu to nebude fungovat.

Poskytuje vám VPN neomezená data ?

Ne, není. Všechna data musí projít vaším ISP, aby se mohla dostat na server VPN. Váš ISP nebude schopen číst provoz VPN, ale přesto může vypočítat velikost přenesených dat.

Je DuckDuckGo VPN? A co úvodní stránka?

Pokud jde o ochranu vašeho soukromí online, potřebujete víc než jen virtuální privátní síť (VPN), abyste minimalizovali množství osobních údajů, které unikají přes internet.

Pokud se rozhodnete přejít do režimu „anonymní“ nebo přejdete do „režimu soukromého prohlížeče“, váš počítač nemusí vaše vyhledávání uložit. Webové stránky, které jste navštívili, váš poskytovatel internetových služeb (ISP) a dokonce i váš zaměstnavatel a vládní agentury však mohou i nadále prohlížet vaši historii procházení, soubory cookie atd. To je místo, kde mohou soukromé vyhledávače jako DuckDuckGo (DDG) Startpage změnit. Nejprve vám ale řeknu, proč může být „soukromé procházení“ nabízené běžnými vyhledávači nesprávné pojmenování.

Jak je rozšířené použití VPN?

VPN využívá téměř třetina všech uživatelů internetu po celém světě, přičemž podle globálního protokolu o využití VPN Global Web Index 2020 je hlavním důvodem pro získání takové služby bezpečné procházení..

Samostatný průzkum VPN Mentor ukázal, že téměř polovina předplatitelů (47%) používat VPN k rekreaci, zejména pro odemknutí geograficky blokovaného zábavního obsahu na cestách do zámoří. Dalších 36% jej využívá k podnikání.

Většina uživatelů VPN pochází z generace Z (ve věku 16–22, 39%) následovaných mileniály (ve věku 23–37, 36%). Existuje také více uživatelů VPN (36%) než žen (26%). Sedmdesát dva procent se připojují ke svým VPN pomocí stolních počítačů nebo notebooků, následovaných 69%, kteří se k nim připojují pomocí svých chytrých telefonů.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map