reklama Phemex

Uprostřed veškerého šílenství decentralizovaného financování a nadcházejícího přechodu na proof-of-stake se zprávě, že JPMorgan prodal svůj blockchain Quorum společnosti ConsenSys, dostalo možná méně pozornosti, než si oprávněně zaslouží. Přestože zprávy byly říkalo se od začátku letošního roku to přesto představuje dobrou zprávu pro podnikovou komunitu Ethereum. Zejména ConsenSys, který byl v únoru nucen propustit 14% svých zaměstnanců. 

Vzhledem k humbuku kolem podnikového blockchainu v letech 2017 a 2018 se mnohým může zdát divné, že se tento sektor potýká. Důvod je pravděpodobně docela prozaický – technologie nikdy nebyla připravena odpovídat očekáváním, která na ni byla v té době kladena. Ethereum dodnes bojuje s problémy se škálovatelností a je nepravděpodobné, že by se to změnilo, dokud nebude dokončen úplný upgrade ETH 2.0, což bude trvat další rok nebo dva. 

 Přestože upgrade 2.0 může vyřešit problémy se škálovatelností Etherea, platforma stále zůstává čistě infrastrukturním řešením. Mezitím jiné platformy využily některé ze základních schopností společnosti Ethereum a rozšířily je do plné sady nástrojů. 

Zejména projekt „Smartweb“ Elastos se ukázal jako důvěryhodný podnikový oponent společnosti Ethereum s řadou funkcí navržených tak, aby zaujaly podnikové uživatele. Možná zčásti kvůli rozsahu projektu, který sahá až k vznik „Kybernetické republiky„Elastos letěl nízko pod radarem v posledních měsících a dokonce i v posledních letech. Nový přístup projektu k použitelnosti podniku však stojí za další prozkoumání. 

Bezpečnostní 

Jako jedna z nejstarších a nejpoužívanějších blockchainových platforem je Ethereum díky své decentralizaci vysoce zabezpečené. V současné době by to stálo víc půl milionu amerických dolarů za hodinu zaútočit na blockchain Ethereum. 

Společnost Elastos implementovala víceřetězcovou architekturu zahrnující hlavní řetězec a spojené boční řetězce. Hlavní řetězec je páteří ekosystému, jehož původním tokenem je ELA. který se těží sloučením s bitcoiny. Možná překvapivě pro kohokoli, kdo dříve nebyl obeznámen s Elastosem, je těžba ELA zajištěna 70% hash rychlosti bitcoinu, takže je vysoce odolný proti útoku. 

Decentralizovaná identita

Elastos má také další bezpečnostní prvky zabudované záměrně. Například dApps běžící na platformě nemají přístup k tradičnímu internetu, což vytváří ochrannou bariéru před škodlivými aplikacemi. Místo toho uživatel ověří veškerou komunikaci v rámci dApps pomocí postranního řetězce, který používá decentralizované identifikátory (DID). 

Pokud si tedy dvě strany přejí komunikovat v aplikaci, koupit si službu nebo hrát hru, mohou ověřit svou identitu kontrolou DID. I v případě ohrožení aplikace by se strany transakce musely dohodnout na připojení své aplikace k DID útočníka, aby došlo k poškození. 

Elastos je také členem Decentralized Identity Foundation, organizace zaměřené na vývoj otevřeného a interoperabilního ekosystému pro decentralizovanou identitu. Mezi další členy patří IBM, Microsoft, Hyperledger a ConsenSys. 

Technická struktura Elastos | Kredit obrázku: Elastos Orchard

Transakční poplatky

Inteligentní smlouvy jsou možná nejdůležitějším prodejním místem Etherea; díky virtuálnímu počítači Ethereum však nyní mnoho projektů klonuje EVM, aby poskytlo stejnou výhodu. 

Elastos nabízí možnosti inteligentních kontraktů pomocí EVM jako postranního řetězce a nabízí vývojářům všechny výhody programování inteligentních kontraktů Turing s Solidity. 

Výzvy škálovatelnosti Ethereum však znamenají, že v dobách vysokého provozu se transakční poplatky zvyšují. Náhlý spěch do DeFi způsobil, že se Ethereum začalo pod tlakem vzpínat, což zvyšuje poplatky za smart kontrakty související s DeFi blízko k 100 $ v některých případech

Předpokládá se, že přechod na proof-of-stake přinese určité zlepšení v otázce transakčních poplatků. Dokud však nebude implementováno řešení pro úplné dělení dat, propustnost Etherea bude i nadále omezená. Pokud poptávka bude nevyhnutelně pokračovat, poplatky pravděpodobně zůstanou vysoké. 

Společnost Elastos překonává tuto výzvu pomocí delegovaného konsensu o důkazu o podílu, který provozují vsazené uzly, které ověřují bloky za malou kompenzaci. Jelikož je provoz mnohem levnější než testování práce Ethereum, mohou si uživatelé Elastosu užít nižší transakční poplatky.

Technologický zásobník Ethereum Enterprise (kredit obrázku: LedgerInsights)

Vestavěné decentralizované úložiště souborů

Ukládání dat a souborů na Ethereum je neúnosně drahé a za relativně malé množství úložiště stojí stovky tisíc dolarů. Vývojářům zbývají dvě možnosti. Mohou platit za centralizovanou službu úložiště, jako je AWS, což zahodí mnoho výhod decentralizované aplikace. Alternativně mohou také použít decentralizovanou souborovou službu, jako je Interplanetary File System (IPFS). 

Ať tak či onak, musí to sami nastavit, aby jejich dApp běžel. 

Elastos nabízí decentralizovanou souborovou službu s názvem Hive ++ zaměřenou na soukromí. Je zabudována do technologie, takže vývojáři nepotřebují používat více služeb. S Hive ++ může uživatel spustit svůj vlastní uzel, kde lze bezpečně uložit všechna data z aplikací a profilů DID. Účinně má Hive ++ oproti IPFS výhodu v tom, že je zaměřený na soukromí a decentralizovaný. 

Závěr

Již několik let vlastní úspěch Ethereum vytvořil pro hlavní vývojový tým více problémů, než kolik mohou vyřešit. Kromě toho zůstává Ethereum v 100% úsilí zaměřeném na škálovatelnost čistým infrastrukturním řešením, které příliš nenabízí způsob použitelnosti. 

Čas potřebný k vyřešení těchto problémů a otevřená povaha EVM poskytly projektům, jako je Elastos, čas na vývoj komplexnějšího a použitelného řešení připraveného k okamžitému přijetí ze strany podniků. V téměř jakémkoli případě použití, kde jsou soukromí transakcí, identita a zabezpečení prvořadé, má Elastos co nabídnout. Nebylo by proto překvapením, kdyby si projekt v nadcházejících měsících a letech začal získávat větší pozornost pro svou podnikovou přitažlivost.

Chcete-li sledovat aktualizace DeFi v reálném čase, podívejte se na náš zpravodajský kanál DeFi Tady.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me