Jak kryptoměny přišly na investiční fondy o více než 1,5 miliardy USD

Trh s kryptoměnou má v současné době hodnotu přibližně 350 miliard USD. Ve srovnání s tradičnějšími trhy to moc nevypadá. Například zlato, s nímž odborníci běžně porovnávají bitcoiny, má hodnotu téměř 8 bilionů USD.

Je to však jen jedna perspektiva. Jiným pohledem je skutečnost, že v průběhu posledních 10 let bylo z různých burz ukradeno více než 1,5 miliardy USD ve fondech investorů.

To je spousta peněz a je to problém, který nezmizí. S rozvojem technologie výměny kryptoměn se ve skutečnosti rozvíjejí i hackerské techniky a triky.

Mt. Gox: Chyba, ze které jsme se nepoučili

Všechno to začalo Mt. Gox. V provozu mezi roky 2010 a 2014, na svém vrcholu, Mt. Gox zpracoval minimálně 70 procent bitcoinových transakcí.

Skutečnost, že Mt. Stránka Gox byla původně zamýšlena k obchodování Magic: The Gathering karet online by snad měla psát na zeď komunitě kryptoměn. Bohužel nebylo.

Po sérii narušení bezpečnosti, podezřelé činnosti a nevysvětlitelných systémových závadách byly výběry z Mt. Gox byl pozastaven na neurčito v únoru 2104. Krátce nato burza oznámila, že více než 850 000 bitcoinů není započítáno.

V té době toto číslo představovalo více než šest procent všech existujících bitcoinů. Celý trh reagoval věcně, bitcoiny ztratily 20 procent své hodnoty. Zatímco pouze 24 000 investorů drželo přímo ovlivněné fondy, celá situace poslala investory z celého světa do vývrtky.

Mt. Gox krátce nato podal návrh na prohlášení konkurzu. Škoda však byla způsobena a stále trvá. Dodnes tomu tak je zakořeněný v zákonech a konfliktech. Věřitelé ještě neviděli desetník svých ztrát.

QuadrigaCX: Tragédie nebo skandál?

Poslední zásadní útok na kryptoměny v roce 2018 ve skutečnosti nebyl ani hack. Jednalo se spíše o osobní tragédii sužovanou pověstmi a potenciálním skandálem, která také vedla ke ztrátě aktiv investora ve výši 190 milionů dolarů.

Když v prosinci 2018 generální ředitel QuadridaCX Gerald Cotton náhle zemřel na Crohnovu chorobu, svět kryptoměn byl šokován. Jako vždy, když mladý člověk zemře, byla to neočekávaná a zničující ztráta.  

Ztráta byla bohužel zvětšena skutečností, že za posledních osm měsíců nikdo, včetně Cottenova jediného dědice, jeho manželky Jennifer Robertson, nemohl získat přístup k prostředkům, které měli v Quadrize. Cotton držel hesla k digitálním peněženkám Quadrigy. Jeho šifrovaný notebook se ukázal jako neproniknutelný.

Celý smutný nepořádek navíc obklopuje několik stinných náhod. Existuje dostatek nezodpovězených otázek, že existuje spousta pověstí o podvodech a strategiích ukončení.

Binance: Dark Horse Hackers

Pokud došlo k jedné výměně, nikdo neočekával, že se stane obětí hackerství, byla to Binance. Poté, co se v létě 2017 vrhl na scénu kryptoměny, se Binance rychle stala lídrem v oboru v oblasti bezpečnosti, všestrannosti a čistého objemu obchodování.

V květnu burza utrpěla a 40M $ hack. Společnost Binance, představující přibližně dvě procenta jejích podílů v bitcoinech, měla záložní prostředky na pokrytí ztráty tohoto objemu.

Výsledné účinky na komunitu kryptoměn však byly okamžité a silné. Pokud ani Binance nebyl v bezpečí před hackery, kde jsou digitální aktiva v bezpečí?

Budoucnost: Jasná nebo bezútěšná?

V roce 2019 došlo na trh k přílivu nových burzovních trhů. Většina z nich se může pochlubit standardními bezpečnostními funkcemi, které jsou nyní k dispozici na většině kryptoburz.

Zahájit výměnu kryptoměny se však stalo velmi snadným. Navíc je to výnosný návrh. To vedlo k velkému množství oportunistických výměnných aktivit.

Z tohoto důvodu je nutný výběr renomované pevné platformy. Některé nové burzy mají závazek k zabezpečení a nejlepší nabídce služeb plemene.

Jedna z nedávno vydaných burz, ecxx, se zavázala k zabezpečené a důvěryhodné ochraně digitálních aktiv. Burza ecxx se může pochlubit vícevrstvým zabezpečením navrženým tak, aby vyhovovalo potřebám profesionálních i retailových investorů.

Ecxx uvádí vizi, která zahrnuje stát se přední světovou burzou digitálních aktiv. To znamená větší než Coinbase, Binance nebo Kraken. To také znamená, že jsou v něm na dlouhou trať.

Vzhledem k tomu, že digitální burzy postupují a stávají se uživatelsky přívětivějšími a interaktivnějšími, je to pozitivní věc a možná to znamená, že se dnešní burzy zdá být poučením z minulých chyb minulých obřích, protože ecxx vybudoval platformu věnovanou bezpečnosti a důvěře.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map