Redakce: Vládne čínská zbraň „Digital Yuan“ vládnout globálním trhům?

Příchod kryptoměn, jako je bitcoin jako hlavní investiční trh a spolehlivá platební brána, donutil vlády po celém světě, aby si vzaly na vědomí rodící se technologii. Probíhající bitcoinový býk, který je poháněn mainstreamovými finančními giganty, jako jsou PayPal a MicroStrategy & rostoucí napětí v globálním obchodu jen posílilo tvrzení o digitálních měnách jako o budoucnosti peněz.

Rise of State Owned Digital Currencies

Vlády po celém světě projevily zájem o rozvoj své vlastní suverénní digitální měny vázané na národní fiat vydané jejich příslušnými centrálními bankami. Avšak velký institucionální zájem v kombinaci s společnostmi v řádu miliard dolarů, které plánují použít bitcoin jako zajišťovací aktivum, přiměly vlády uvědomit si, že nastal čas pro digitální měny.

Mnoho zemí buď plánovalo vyvinout suverénní digitální měnu, nebo ji mají ve vývoji. Pokud se podíváme na pokrok, kterého tyto země dosáhly, Čína je rozhodně na špičce se svými digitálními jüany nebo DCEP, které již probíhají v rámci několika pilotních programů v různých provinciích země.

USA v současné době pracují na aspektu výzkumu, zatímco Spojené království je již připraveno na model a hledá zpětnou vazbu. Kromě těchto zemí Rusko, Kanada, Jižní Korea a několik evropských zemí rovněž připravily plány na digitální měnu.

Zdroj: Brífing v Číně

Rostoucí stopa Číny v prostoru digitální měny – digitální juan

Čína je jednou z nejprogresivnějších zemí, pokud jde o digitální platby, kde více než 80% populace používá nějakou formu digitálních plateb ve svém každodenním životě. Čína zahájila svůj výzkum směřující k suverénní národní digitální měně v roce 2014 sama a již vyvinula svůj digitální platební systém s názvem DCEP nebo digitální jüan, který je v současné době zkoušen v různých částech země. Pilotní programy pro digitální jüany byly zahájeny téměř před rokem a již se rozrostly z několika měst do několika provincií. Ve skutečnosti se šířily zprávy o možném spuštění do konce roku 2019.

Pilot digitálního jüanu začal jako dotace na cestování pro zaměstnance státní správy a později byl rozšířen pro použití v restauracích, hotelech a mnoha dalších poskytovatelích služeb. Transakce digitálních juanů již překročily 2 miliardy juanů, což je asi 300 milionů dolarů.

Pohled na různé případy použití digitálního jüanu v kombinaci s celostátním spuštěním by poskytl Číně nespravedlivou výhodu v závodě s digitální měnou a většina zemí si to začala uvědomovat, zejména USA.

USA a Čína ve skutečnosti nedrží velmi srdečné diplomatické styky a nejsou dobrými spojenci, protože obě země se snaží razít svou autoritu jako světová mocnost, kde USA drží převahu. Americký dolar je považován za výchozí měnu obchodu, která jim dává monopol na obchodním trhu, a Čína se snaží tuto dominanci ukončit. USA si velmi dobře uvědomují hrozbu, která je patrná z nedávného dopisu ředitele Národní zpravodajské služby šéfovi SEC, v němž se domníval, že digitální jüan má bezpečnostní hrozbu.

Rostoucí dominance Číny v prostoru digitální měny vyvolala spekulace o jejím dopadu na dominanci amerického dolaru, kde se mnozí obávají, že by se Čína pokusila obejít americký dolar pro obchod s jinými zeměmi.

Může se digitální jüan stát globální měnou obchodu?


Americký dolar se v současné době používá pro více než 88% mezinárodního obchodu, následuje euro na 32,3%, zatímco čínský jüan se používá pouze pro 4,3% obchodu, což je ve srovnání s USD téměř zanedbatelné. Tato brutální dominance dolaru dává USA nespravedlivou výhodu, která jim umožňuje uvalit sankce na jiné země, s nimiž nesdílejí dobrý vztah, a zakazuje jim použít nebo provést směnu USD.

Zdroj: CNN

Vliv čínské měny na trh mezinárodního obchodu je příliš malý na to, aby zpochybnil dominanci amerického dolaru. Čína také nedrží ve zbytku světa dobré vztahy a důvěru, zejména po pandemii COVID-19. V současné době může Čína nejlépe doufat, že zvýší svůj vliv s digitálním juanem na trhu mezinárodního obchodu.

Jedním z dalších aspektů, o nichž se diskutuje o možném využití digitálního jüanu, je obchod se sankcionovanými zeměmi. Sankce se staly docela krutými pro země, které zasáhla, jako je Írán, který během pandemie velmi trpěl, a jeho národní fiat také v uplynulém desetiletí ztratil téměř 50% své hodnoty. Vznik Číny jako alternativního obchodního koridoru by se pro USA mohl stát osudným, ale pouze pokud se mu podaří vzkvétat a vytvořit dopad této úrovně.

Závěrečné myšlenky

Čína už nějakou dobu hledí na to, aby dominovala jako světová mocnost, a nástup digitální měny jako možné budoucnosti peněz by jim mohl dobře sloužit. Přítomnost Číny na trhu mezinárodního obchodu je dostatečně velká, aby mohla USA napadnout, avšak její pokrok v oblasti suverénní digitální měny by jí mohl poskytnout spravedlivou výhodu v rostoucím světě fintech.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map