5 faktorů, které v roce 2020 podnítí růst cen bitcoinů

Od doby, kdy se medvědí trh chopil prostoru v lednu 2018, nadšenci bitcoinu vkládají své naděje do několika faktorů. Dva roky poté, co ceny spadly z astronomických maxim, se zdá, že je vše konečně na místě, aby tyto faktory mohly tlačit Bitcoin ceny vyšší. Zde je 5 faktorů, které v roce 2020 podnítí růst cen bitcoinů a proč byste se jimi měli podrobně zabývat.

  1. Bitcoin na polovinu

Jedním z nejvíce nepochopených faktorů, které mohou tlačit ceny bitcoinů nahoru, je polovina. Peněžní zásoba bitcoinů je řízena algoritmem. Samotný systém je nastaven tak, aby měl v místě maximální peněžní zásoby pouze 21 milionů mincí. Motivovat horníky, aby pokračovali v rozhodující práci, každý blok přichází s odměnou za nové bitcoiny, které přidávají nové peníze do peněžní zásoby. K udržení určitého stupně stability a splnění požadavku na 21 milionů mincí je zapotřebí systém, který předvídatelným způsobem snižuje tyto odměny. Tím systémem je poloviční.

Polovina, která zpomaluje nabídku nových peněz, tlačí ceny nahoru pouze v případě, že poptávka po bitcoinech stále roste. Jelikož se jedná o faktor na straně nabídky – jediný takový faktor v tomto seznamu – je důležité si uvědomit, zda faktory na straně poptávky budou reagovat na omezení nabídky. Pokud tak neučiní, polovina sama nebude schopna tlačit ceny výše. Každý, kdo si myslí, že polovina sama o sobě posune ceny nahoru, nesprávně čte historická data. Cena vzrostla po každém půlení, které se koná zhruba jednou za 4 roky, protože na jeho podporu byla dostatečná poptávka.

Exogenní tlaky zvyšující poptávku

Když lidé mluví o straně poptávky po bitcoinech, na rozdíl od strany nabídky, mluví o vnějších faktorech, které ovlivňují bitcoin. Pokud je polovina zapletena do bitcoinového algoritmu a je tedy interním faktorem, který ovlivňuje nabídku, pak je poptávka tažena jak interními, tak externími faktory. Protože výhody bitcoinu jsou dobře známé a často ignorovány, většina poptávky pochází z exogenních faktorů.

  1. Geopolitická rizika

Prvním takovým exogenním faktorem, o kterém si lidé myslí, že může posunout ceny bitcoinů výše, je geopolitické riziko. To znamená riziko válek nebo obchodních konfliktů, které mohou vyděsit investory nebo jinak ovlivnit světovou ekonomiku. Když jsou geopolitická rizika vyšší, investoři přesouvají část svých investic do bezpečných přístavů. Až do roku 2009 to byla bezpečná útočiště převážně drahými kovy – ačkoli americký dolar je v nejistých dobách mnoha považován také za bezpečný přístav, překvapivě. 

Od roku 2009 bitcoin ukázal, že může nahradit zlato a nabídnout mnoho dalších výhod, jako například:

  • Snadné uložení
  • Je široce přijímán jako měna
  • Snadný přenos
  • Odpor proti cenzuře

To je důvod, proč vědátoři, včetně bitcoinu perma-bear Peter Schiff, připisují nedávný růst cen bitcoinů napětí mezi USA a Íránem. I když toto napětí mohlo být jedním z důvodů, proč se ceny bitcoinů začaly šplhat po zabití Soleimani, nemohou odpovídat za trvalé zvyšování po uvolnění napětí mezi těmito národy.

  1. Dluh je přítelem bitcoinu

Geopolitické riziko se neomezuje pouze na možnost války mezi USA a Íránem. Po celém světě existuje mnoho dalších bodů vzplanutí, které mohou vyvolat válku. Jakákoli válka by mohla představovat faktor, který podnítí bitcoinovou rally. Válka však nemusí být hlavním exogenním faktorem, který tlačí ceny výše; celosvětový dluh může být mnohem významnější.

Díky rostoucímu dluhu nyní svět dluží kolem 253 bilionů USD. To je velká částka, zvláště pokud se zastaví ekonomický růst. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby se již blíží historickým minimům, zdá se získání většího dluhu tváří v tvář zpomalení ekonomického růstu příliš snadné, a proto by měl globální dluh dále růst, dokud vše nespadne. V určitém okamžiku věřitelé chtějí získat své peníze zpět, ale pokud jich nebude dost, bude se jednat buď o rozsáhlé splátky, nebo o nebezpečné kauce. Naposledy proběhla rozsáhlá kauce v roce, kdy byl vytvořen bitcoin. Lidé kromě zlata neměli žádné jiné bezpečné útočiště. Teď ano, takže pokud sázíte brzy na default, sázíte na jeden z faktorů, které by mohly nejvíce zvýšit ceny bitcoinů. Obchodujte bitcoiny na spolehlivých platformách, jako je eToro dostat nohu do decentralizovaných dveří před očekávanou cenovou rally.

  1. Inflace předpovídá dobré ceny bitcoinů

V některých případech nízké úrokové sazby a dluh spolu s poklesem produktivity způsobí vyšší míru inflace, než dojde k selhání. Inflace je také trnitým tématem, protože vlády mají tendenci vybírat to, co zahrnou do svých výpočtů. Výsledkem může být skutečná inflace vyšší, než uvádí vláda. Nejextrémnější případ tohoto inflačního problému lze vidět v Venezuela, země bohatá na ropu, která byla špatně spravována až do úplného ekonomického kolapsu.

Ve Venezuele si lidé váží své peníze; už to nepočítají. Takhle je tam špatná inflace a všechno to začalo vládami nad výdaji kvůli chybným politikám a zvýšeným příjmům z ropy. Produktivita ustavičně klesala, a když ceny ropy propadly, ekonomika se okamžitě dostala do vývrtky. Ti, kteří měli bitcoiny, se dokázali zajistit před debaklem, který vyústil v hladomor a hromadný exodus milionů lidí. Jiné země, které čelí znepokojivým inflačním tlakům a klesající produktivitě, jako je Argentina, by mohly dostatečně tlačit poptávku po bitcoinech dostatečně vysoko, aby vyvolaly trvalý tlak na růst cen. Inflace může také znehodnocovat národní měnu, pokud se ceny bitcoinů ve výchozím nastavení pohybují výše, i když nedochází k výraznému nárůstu poptávky po digitálním aktivu.

  1. Psychologické aspekty trhu s malou tržní kapitalizací

Ale kromě inflace a všech ostatních exogenních faktorů, které mohou ovlivnit poptávku po bitcoinech, se ceny na trhu mohou pohybovat v důsledku čistého psychologického tlaku. Toto je pravděpodobně nejvíce podceňovaný faktor na trzích s bitcoiny, zejména proto, že na trhu s malou kapitalizací, jako je bitcoin, jehož hodnota je asi 1/800 z toho, co má trh se zlatem, lze snadno přesunout. Tady vstupují do hry takzvané „velryby“. Stačí jen jeden nebo několik jednotlivců, kteří přesunou miliardu nebo dvě, aby spustili složitou síť nákupních objednávek na burzách, což posune vyšší spotové ceny a vytvoří očekávání ještě vyšších cen v budoucnosti.

Rozdělení bitcoinů na polovinu v kontextu

Tento psychologický faktor v kombinaci s geopolitickým rizikem, dluhem a inflačními tlaky v roce, ve kterém se odměny v bitcoinech sníží na polovinu, rozhodně předurčuje růst cen bitcoinů. Jen se nad tím zamyslete: ceny rostou již více než týden, což ukazuje, že kterýkoli z těchto 5 faktorů může vyvolat další. Pokud se napětí mezi USA a Íránem rozběhlo, očekávaná polovina a pravděpodobně i psychologické aspekty trhu ji udržely. Ať se na to podíváte jakýmkoli způsobem, těchto 5 faktorů se může kdykoli sblížit a vyvolat trvalé Bitcoin cenová rally po celý rok 2020. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map