Co je bitcoinový defi?

Decentralizované finance (defi) popisuje protokoly a aplikace založené na blockchainu, které pohánějí sadu peněžních nástrojů otevřených všem. Defi bere služby, které jsou společné zavedenému finančnímu systému – půjčování; půjčování; obchodování; syntetika – a obnovuje je on-chain. Rozdíl mezi těmito dvěma oblastmi – tradiční a krypto – vděčí méně architektuře podporující defi aplikace – distribuované účetní knize místo centrální databáze – a více stranám, které se mohou účastnit.

Aplikace Defi jsou ze své podstaty open-source a otevřené všem. Kdokoli se může účastnit decentralizovaného finančního ekosystému, ať už je to tvůrce trhu, dlužník nebo obchodník, a to bez povolení. To je výrazný rozdíl ve starém světě financí, kde je inkluze založena na geografii, společenském postavení, bonitě a dalších ukazatelích, které lze kdykoli libovolně změnit nebo odstranit, což odepře přístup jednotlivcům.

Velká část vývoje, ke kterému doposud došlo, se točila kolem Etherea, které hostí řadu dApps, půjčovacích platforem a stabilních protokolů vydávání mincí přizpůsobených tomuto účelu. V mnoha ohledech je však bitcoin blockchainovým ekosystémem, který je vhodnější pro defi, a může se chlubit větší likviditou, globálním přijetím a bezpečnostními zárukami. Defi možná získal svůj přezdívku na Ethereum, ale nyní tuto síť překonal a našel domov v bitcoinech, kde byla vyvinuta řada inteligentních smluvních platforem a protokolů, které využívají defi schopnosti BTC. V této příručce se podíváme na některé z těchto produktů a na to, co nabízejí vývojářům a koncovým uživatelům.

Případ pro bitcoinové defi

Defi nepatří do žádného jediného blockchainu. Samotný étos deficitu ve skutečnosti znamená osvobození od finančních omezení, která omezují produkty na jednotlivé ekosystémy a hlučné databáze. Kompozibilita – koncept vytváření defi komponent, které společně zapadají jako bloky Lego a vytvářejí nové finanční aplikace – je klíčovým principem doktríny defi. Proto má smysl, aby vývojáři defi chtěli připojit největší distribuovanou počítačovou síť na světě – bitcoin – k srdci defi hnutí.

Společnost RSK provedla mnoho těžkého břemene v rozvíjejícím se defi sektoru bitcoinů. První platforma inteligentních kontraktů se soustředila na bitcoin a poháněla ji, RSK poskytuje nástroje pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet defi aplikace. Tyto zahrnují:

  • Distribuované úložiště, platby, věštci a služby pojmenování s laskavým svolením RIF
  • Chytrý vývoj kontraktů, který odráží schopnosti Etherea v RSK
  • Federovaný most žetonů do etherea a jeho defi dApps

Inteligentní smluvní infrastrukturu RSK lze nasadit pro vytváření defi peněženek, burz, stablecoinů, půjčovacích a výpůjčních platforem a mnoho dalšího. Proč to všechno stavět na bitcoinech? Za prvé, BTC je nejlepší úložiště hodnoty kryptoměn a aktivum, s nímž jsou hodlers nejpravděpodobnější, no, hodl. Uzamčení všech těchto bitcoinů však neposkytuje výnos jejich majitelům. Defi má potenciál tento kapitál zprovoznit prostřednictvím půjček a zajištění likvidity, což dává držitelům šanci získat návratnost svých BTC.

Pomocí RSK rámec defi, držitelé bitcoinů mohou:

  • Získejte úroky z jejich BTC
  • Půjčte si stablecoiny, aby mohly odemknout hodnotu svých BTC, aniž by musely prodávat
  • Využijte obchod se svými BTC a vydělejte více
  • Vsázejte BTC a získejte další žetony

Defi je týmová hra

Spolupráce podporuje decentralizované finance. Více než kterákoli jiná kryptoměna je defi charakterizován duchem spolupráce, partnerství a integrace mezi defi projekty. Totéž platí v defi sektoru bitcoinu; zatímco RSK je lože pro mnoho decentralizovaných finančních inovací, ke kterým dochází, nevytváří se ve vakuu. Například první bitcoinem zajištěná stabilita přišla s laskavým svolením Peníze na řetězu, samozřejmě postaveno na platformě RSK. Uživatelé se mohou aktivně podílet na defi ekonomice prostřednictvím vytváření aplikací zaměřených na spotřebitele, jako jsou stablecoiny založené na BTC..

RSK vytvořila rámec pro rozkvět bitcoinových defi. Nyní je na vývojářích třetích stran, aby tyto nástroje využili k vytváření aplikací, které řeší problémy v reálném světě, od účinného úschovy přes decentralizované obchodování s maržemi, trhy predikce, zabezpečené zasílání zpráv a pojištění.

Defi umožňuje platby bitcoinem

Jedním z nejvíce býčích případů sňatku s bitcoiny s defi je to, že BTC je opět použitelné. Rostoucí síťové poplatky spolu s nedostatkem soukromí v řetězci omezily schopnost bitcoinů sloužit jako zastupitelná hotovost, která je vhodná pro mikroplatby, protože se jedná o pohyb miliard dolarů najednou. Zadejte Lightning Network (LN). Pokud je RSK bitcoinová vrstva dvě pro inteligentní kontrakty, LN je její peněžní analog. 

S 9 milionů $ BTC zamčených do Lightning Network získala LN silný základ pro podporu globální platební sítě. Stále je třeba pracovat na zdokonalení uživatelského zážitku, aby se Lightning stal dostupným pro masy a nejen pro technologicky zdatné první adoptéry. Jeho hodnotová nabídka téměř okamžitých transakcí s téměř nulovými náklady a plnou zastupitelností je však přesvědčivá.

Endgame of defi je finanční systém bez oprávnění, který funguje souběžně s tradičním finančním systémem a poskytuje přístup každému, kdo to vyžaduje – doplněný o rampy ze starého světa. Aby k tomu mohlo dojít, vývojáři defi potřebují vylepšit UX, použitelnost a integraci komponent základní vrstvy, middlewaru a aplikací na úrovni, aby vytvořili produkty, které poskytují originální nástroj a mají jemnou křivku učení.

V tuto chvíli jsou základy defi stále osifikující, což znamená, že mnoho vývojových prací stále probíhá na základní vrstvě a na vrstvě dvě. V další fázi dojde k užší synergii mezi defi ekosystémy, jako jsou bitcoiny a ethereum, a nové aplikace vytvořené z defi primitiv, které se formovaly díky úsilí projektů jako MakerDAO, Compound, RSK a Lightning Labs. Bitcoin je již nejvíce decentralizovanou krypto sítí na světě. Pokud si jeho zastánci najdou cestu, stane se domovem největšího experimentu s decentralizovaným financováním, jaký kdy svět viděl.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map