Co je to bitcoin na polovinu?

bitcoin půlina vysvětlil titulní obrázek

Kdokoli, kdo má jen pomíjivý zájem o těžbu nebo obchodování s kryptoměnou, pravděpodobně slyšel o slově „bitcoin polovinu“. Pochopení přesně toho, co to znamená, a dopadů, které má na trh bitcoinů a obchodování s kryptoměnami obecně, však? To je úplně jiný příběh, který se pokusíme podrobněji vysvětlit v tomto článku.

Bitcoinové základy

Abychom lépe porozuměli neustále se měnící povaze cen bitcoinů, rostoucím obtížím s jejich těžbou a důvodům událostí BTC na polovinu, musíme nejprve porozumět základním systémům, které pohánějí trh s kryptoměnou.

Jak pravděpodobně víte, klíčovým faktorem odlišujícím bitcoin a jiné digitální měny od tradičních peněz je to, že neobsahují žádné fyzické prvky. Existují čistě v digitálním světě a pro ověření používají komplexní systém peer-to-peer.

Co to však v praxi znamená? Bitcoinový systém se spoléhá na technologii známou jako blockchain, což je stále rostoucí seznam záznamů. Tyto záznamy se nazývají bloky a jsou propojeny pomocí pokročilé kryptografie. Pokud jsme vás tam ztratili a zajímalo by vás, co to všechno má společného s polovičním bitcoinem, nebojte se – dostaneme se k tomu.

Prozatím je důležité si uvědomit, že se systémem nelze manipulovat, protože každý blok obsahuje kryptografický hash předchozího bloku, včetně časového razítka a všech předchozích údajů o transakcích. To znamená, že systém je prakticky neprasknutelný. Je to proto, že jakmile je transakce zaznamenána, data libovolného vybraného bloku nelze změnit, aniž by se změnily i další bloky. Všechny tyto bloky jsou veřejně viditelné pro každého, kdo se kdy účastnil transakce, takže je ještě obtížnější změnit daný blok.

Vytváření, těžba a obchodování bitcoinů

Klíčem k pochopení události bitcoinů na polovinu je pochopení souvislosti mezi tvorbou bitcoinů a jejich šířením. Zatímco konvenční měna je buď ražena, nebo tištěna příslušnými orgány, bitcoiny a podobné kryptoměny je třeba nejprve vytvořit v systému nebo „vytěžit“. Jedná se o soběstačný systém, protože těžaři bitcoinů dostávají odměnu za poskytnutí výpočetní síly potřebné pro kódování a dekódování blockchainů během procesu vytváření nových bloků, které se přidávají během každé blockchainové transakce.

Samotný akt obchodování s bitcoiny je tedy neodmyslitelně spojen s těžbou bitcoinů, která sama o sobě byla navržena tak, aby poskytovala klesající výnosy. Rozdělení bitcoinů na polovinu je přímým důsledkem návrhu systému: je třeba vytěžit konečný počet bitcoinů a téměř 90% z tohoto celkového fondu již bylo vytvořeno.

S každou novou transakcí se přidávání nových randomizovaných bloků do řetězce stává komplikovanějším procesem a těžba bitcoinů poskytuje neustále se snižující výnosy. Zatímco kdysi jediná těžební souprava dokázala v krátkém časovém období vytvořit desítky nebo dokonce stovky bitcoinů, v dnešní době mohou celé těžební farmy přinejlepším doufat, že jim bude uděleno několik BTC za několikaměsíční výpočetní sílu věnovanou šifrování a dešifrování blockchainů.

Co je to bitcoin na polovinu?

Dobře, dost zdržení: teď, když jsme vám poskytli základní přehled o systému, je čas vysvětlit skutečný proces půlení. Celková maximální nabídka BTC je 21 milionů, z nichž již bylo vytěženo více než 18 milionů bitcoinů. Proces vytváření a šíření nových bitcoinů je navržen tak, aby pokračoval se stále se snižujícím tempem až do roku 2140, kdy budou těžaři nadále propagovat systém odměňováním transakčními poplatky, které uživatelé sítě zaplatí.

Polovina bitcoinů do roku 2020 je jen jedním článkem v řetězci, který je součástí systému syntetické inflace. Tento poloviční systém je navržen tak, aby zhruba každé čtyři roky snížil odměny za těžbu bitcoinů na polovinu, dokud nebudou vytěženy všechny dostupné bitcoiny. V praxi to znamená, že každé čtyři roky se výnosy z těžby bitcoinů snižují a vytváření nových bitcoinů je dvakrát obtížnější.

To zase způsobuje nedostatek na trhu, což obvykle zvyšuje cenu bitcoinů. To je podstata procesu rozpůlení – protože trh je stále více nasycen bitcoiny, vytváření nových se stává obtížnějším. Na každých 210 000 vytěžených bloků dojde k události na polovinu.

Kdy se to stane?

Jak si dokážete představit, předpovídání dat bitcoinů na polovinu není přesná věda, takže je téměř nemožné určit přesný čas, kdy nastane další. Událost doposud sledovala poměrně stabilní plán jednoho polovičního cyklu zhruba každé čtyři roky, ale navzdory mnoha webům, jako je CoinMarketCap, které mají velmi přesné metriky pro sledování aktuálně těžených bloků, jsou jejich předpovědi přinejlepším předběžné. Tyto předpovědi jednoduše dávají lidem přibližnou představu o tom, kdy očekávat další velké otřesy na internetu

Bitcoinová síť.

Za zmínku stojí také to, že hodiny bitcoinů na polovinu nám dávají pouze předpověď týkající se data příští události na polovinu. Tržní cena bitcoinu je v dnešní době ovlivňována mnoha dalšími vnějšími ekonomickými faktory, v neposlední řadě je to pandemie COVID-19, jejíž účinky na tradiční i digitální měnu teprve musí být plně odhaleny.

Jaké jsou jeho účinky?

Nejzajímavějším aspektem celého procesu rozpůlení jsou jistě předpovědi o tom, jak tato událost ovlivní cenu bitcoinu, trh a scénu těžby kryptoměn obecně. Podíváme-li se na historický graf rozdělení bitcoinů na polovinu, první událost v roce 2012 snížila odměny minerů z neuvěřitelných 50 bitcoinů na vytěžený blok na 25, zatímco další v roce 2016 to snížila na 12,5. Od 11. května 2020 počet sedí na 6,25 a zůstane tam pravděpodobně až do roku 2024.

Nejsou jediným aspektem, který je třeba vzít v úvahu, ale tyto události na polovinu se v minulosti ukázaly jako stěžejní při určování hodnoty bitcoinových transakcí a naopak při zvyšování ceny kryptoměny. Ignorování dalších faktorů na okamžik, bitcoinová inflace může být přímo spojena s procesem půlení: s tím, jak se těžko vytváří bitcoiny, roste tržní hodnota kryptoměny.

Primárním důvodem je to, že každá polovina zvyšuje poměr akcií k toku bitcoinů, což znamená poměr akcií aktuálně dostupných v oběhu trhu ve srovnání s nově zavedenými akciemi. První polovina viděla bitcoiny prudce stoupat z přibližně 12 $ na téměř 1150 $ v rozpětí pouhého jednoho roku.

To pak v době příštího bitcoinu na polovinu roku 2016 trvale klesalo na „jen“ kolem 650 $, ale do konce roku 2017 vyletělo na rekordních 20 000 $. Kvůli několika interním a externím faktorům tato cena klesla na nízkou úroveň 3 200 $ na jednom místě, ale za krátké období od poloviny května 2020 se jí podařilo rozdrtit i předchozí rekord z roku 2017, kdy vyletěl vysoko nad 20 000 $.

Globální ekonomické aspekty

Dříve jsme si říkali, že budeme ignorovat vnější faktory, ale vraťme se k nim na chvíli zpět. Zlato a jiné vzácné materiály byly vždy vysoce ceněny kvůli jejich nedostatku a schopnosti být použity jako zásobárna hodnoty. Na druhou stranu, protože byl upuštěn od zlatého standardu, samotné množství amerických dolarů a dalších fyzických měn v oběhu se neustále zvyšuje.

Od posledního data na polovinu bitcoinů a hlavně po vypuknutí COVID-19 se celková peněžní zásoba amerických dolarů vyšplhala z přibližně 4 bilionů dolarů na více než 6,5 bilionů dolarů. V praxi to znamená, že skutečná kupní síla a důvěra, kterou jsou lidé ochotni vložit do měny, se rychle zmenšují. A to ani bez zohlednění obav z padělání, které jsou oprávněné při jednání s jakoukoli fiat měnou.

Porovnejte to s bitcoiny a podobnými digitálními měnami: nezabýváte se pouze skalopevnou platformou, která je soběstačná a řízená P2P, ale také poskytuje uživatelům jasný údaj o celkovém počtu dostupných aktiv a způsobech předvídání a kontroly jejich rychlost inflace.

Všechny tyto faktory v kombinaci s rostoucí nedůvěrou, kterou lidé po celém světě mají ve svých bankách a vládách, vysvětlují celosvětovou popularitu bitcoinů a význam, jaký bude mít proces snižování bitcoinů na světovou ekonomiku v budoucnu. Doufáme, že se tomuto článku podařilo vrhnout trochu světla na tento proces a pomůže vám lépe pochopit, proč a jak to ovlivní globální ekonomiku v nadcházejících letech.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map