Jak používat bitcoiny: Kompletní průvodce

jak používat bitcoinový průvodce titulní obrázek

Na rozdíl od toho, co lidé říkají, bitcoin nebyl první kryptoměnou na světě.

V roce 1982 zveřejnil doktorand UC-Berkeley David Chaum disertační práci, která obsahovala specifikaci a zdrojový kód pro digitální měnu na základě kryptograficky zabezpečené distribuované databáze. Chaum založil společnost s názvem DigiCash v roce 1989 a zavedl digitální měnu založenou na blockchainu nazvanou eCash v roce 1995. Před svou dobou společnost DigiCash podala návrh na bankrot v roce 1998.

O deset let později se v online kryptografickém deníku objevil slavný dokument Satoshi Nakamota o kryptoměně a v roce 2009 Nakamoto spustil bitcoin.

Kryptoměna od té doby přitahovala velkou pozornost investorů, novinářů a počítačových programátorů. Chybí prostý anglický průvodce, jak používat bitcoiny v reálném světě.

Tam přicházíme.

Proč bitcoiny?

Lidé se do světa bitcoinů dostávají ze tří hlavních důvodů.

Někteří nakupují bitcoiny jako komoditu, kupují je, když je cena nízká, a prodávají je, když cena stoupá. Asi 40% světových bitcoinů vlastní 1 000 nejlepších investorů s velkými penězi. Tito spekulanti nekupují a neprodávají věci za bitcoiny; přidávají e-coiny do svých portfolií v naději, že ocení hodnotu.

Jiní mají motivaci naučit se používat bitcoiny, protože elektronické peníze nejsou zatěžovány předpisy a dohledem, které komplikují transakce prováděné s vládními měnami. Většina ransomwarových hackerů požaduje jejich výplatu například v bitcoinech, protože mince k nim nelze sledovat. Offshore kasina povzbuzují americké hráče k používání bitcoinů, protože krypto transakce nemusí podléhat stejným předpisům jako převody peněz.

Konečně existují každodenní spotřebitelé, kteří oceňují bitcoiny, protože převody jsou rychlé, bezplatné a anonymní. Nejsou investory a neobcházejí zákon; chtějí pouze použít tuto měnu digitálního věku, aby unikli poplatkům a předpisům bankovního průmyslu.

Jak založit bitcoinový účet

Než si založíte bitcoinový účet, měli byste vědět několik věcí, abyste mohli své peníze zabezpečit a vyhnout se běžným chybám.

Cena bitcoinu je velmi volatilní, což znamená, že se může v krátké době nepředvídatelně zvýšit a snížit ve srovnání s dolary, eury nebo jinými měnami. Jedná se o novou ekonomiku, takže investování vašich úspor do bitcoinů je riskantní krok. Hodnotu vašeho penzijního fondu můžete přes noc snížit na polovinu. Pokud přijímáte platby v bitcoinech, zvažte převod alespoň části peněz do místní měny. Pochopení rizik je důležitým cílem tohoto kurzu bitcoinu.

Bitcoinové transakce jsou nevratné a mohou být vráceny pouze osobou, která prostředky obdržela. To znamená, že pokud se rozhodnete začít s bitcoinem, měli byste to udělat s lidmi a organizacemi, které znáte a kterým důvěřujete.


Ačkoli má bitcoin mnoho výhod – například anonymitu uživatelů a vyhýbání se drahým bankovním poplatkům – stále se jedná o experimentální měnu, která se aktivně vyvíjí. Pokud se rozhodnete vstoupit do obchodování s bitcoiny, můžete očekávat vyšší poplatky, pomalejší potvrzení a další složité problémy. Měli byste být připraveni na problémy, proto je rozumné konzultovat s technickým odborníkem před provedením větších investic.

Jak nakupovat a používat bitcoiny

Chcete-li provádět transakce v bitcoinové síti, musíte mít bitcoinovou peněženku.

Bitcoinové peněženky jsou softwarové programy, které zpracovávají všechny vaše transakce s bitcoiny a základní blockchainovou databází. Vaše peněženka může přijímat transakce a převody kódované například vaším veřejným kryptografickým klíčem a pomocí vašeho soukromého klíče může přistupovat k blockchainu a určit váš zůstatek.

Svůj veřejný klíč a soukromý klíč si můžete představit jako hesla, která umožňují vaší peněžence kódovat a dekódovat transakce.

Opravdu nemusíte vědět, jak používat soukromý klíč bitcoinu v jakékoli technické hloubce, protože vaše peněženka to za vás zvládne. Ale je dobré to vědět.

Pokud chcete přijímat bitcoiny, vaše peněženka generuje soukromý klíč a veřejný klíč, které jsou dobré pouze pro jednu transakci. Veřejný klíč funguje jako adresa bitcoinů, které vám druhá strana posílá. Soukromý klíč umožňuje vašemu peněženkovému programu přístup k finančním prostředkům. Odesílatel je anonymní. U převodů bitcoinů není uvedena adresa „od“.

Vaše peněženka vám může zobrazit všechny vaše veřejné klíče a prostředky s nimi spojené. Je to jako bankovní výpis pro váš bitcoinový účet.

Abyste se naučili používat bitcoiny, nemusíte rozumět tomu, jak fungují veřejné a soukromé klíče. Pokud vás však zajímá, měli byste vědět, že veřejný a soukromý klíč jsou řetězce 35 čísel a písmen. Některé klávesy vypadají kratší, protože jsou odstraněny úvodní nuly. Klíče se používají k ukládání zašifrovaných podrobností o transakci do blockchainové otevřené účetní knihy, která je základem bitcoinu.

Protože váš peněženkový program má plný přístup k vašim bitcoinovým fondům, musíte jej zabezpečit silným heslem. Ztratíte-li přístup ke své peněžence, přijdete také o kryptoměny.

Bitcoinové peněženky jsou vysoce cenným cílem hackerů, takže zabezpečení peněženek je nejvyšší prioritou. Když se naučíte investovat do bitcoinů, měli byste začít tím, že se naučíte zabezpečit svou peněženku.

Peněženky přicházejí ve čtyřech variantách: stolní, mobilní, webové a hardwarové.

Stolní peněženky

Díky bitcoinové peněžence pro stolní počítače máte nad svým účtem úplnou kontrolu bez zapojení třetích stran. Data můžete ukládat na pevný disk počítače nebo notebooku. Poté můžete posílat a přijímat coiny odkudkoli, pokud si pamatujete své podrobnosti. K dispozici je několik stolních peněženek. Doporučujeme Exodus pro začátečníky. Pro větší bezpečnost se podívejte na Electrum a Bitpay.

Mobilní peněženky

Bitcoinovou peněženku můžete nastavit také na mobilních zařízeních. Peněženka na vašem smartphonu je užitečná pro nákupy „touch to pay“ a Near Field Communication. Je velmi výhodné nakupovat u maloobchodníků, kteří přijímají bitcoiny.

Jediné, co musíte udělat, je nainstalovat mobilní peněženku do zařízení iOS nebo Android. Většina peněženek pro počítače obsahuje mobilní aplikace. Pokud jde o mobilní přístup, podívejte se na Úl a Mycelium.

Nezapomeňte stahovat pouze z autorizovaných obchodů s aplikacemi a věnujte chvíli kontrole recenzí. Hackeři vytvářejí malware, který se maskuje jako peněženky v naději, že získá přístup k adrese vaší bitcoinové peněženky – a ke všem vašim finančním prostředkům.

Webové peněženky

Webové peněženky běží ve vašem prohlížeči. Vaše klíče jsou uloženy v cloudu, ke kterému lze přistupovat pomocí hesla podle vašeho výběru.

S webovou peněženkou se vaše soukromé klíče neukládají na pevný disk ani do smartphonu. Nahráli jste to do cloudu. Nejlepší webové peněženky šifrují všechna vaše data a vyžadují silná hesla nebo dvoufaktorové ověřování. Zacházejte s heslem své webové peněženky se stejnou úctou, jakou si dovolujete s online bankovním účtem – protože to je to, o co jde. Když se naučíte, jak nastavit a používat bitcoin, získáte ocenění důvěryhodnosti, kterou musíte mít ve svého poskytovatele webové peněženky.

Hardware peněženky

Hardwarová peněženka poskytuje maximální zabezpečení. S hardwarovou peněženkou jsou vaše informace šifrovány a uloženy na fyzickém zařízení, jako je flash disk, který se připojuje k USB portu vašeho počítače.

Hardwarová peněženka může mít spoustu vestavěných bezpečnostních opatření a nikdo nemá přístup k vašim bitcoinům, aniž by fyzicky vlastnil zařízení a heslo. Hardwarové peněženky jsou také zabezpečené proti většině virových útoků. Mezi nejlepší patří Trezor, Ledger

Nano, Coinkite Coldcard a ShiftCrypto BitBox. Pokud chcete začít platit bitcoiny, zvažte hardwarovou peněženku.

Nákup a prodej bitcoinů

Existují tři hlavní způsoby, jak získat kryptoměnu.

  • Můžete dělat to, co většina lidí: Používejte každodenní peníze na nákup bitcoinů, a to buď na webové směnárně, nebo v bitcoinovém bankomatu.
  • Můžete investovat do měny, která bude oceněna coiny jako součást nabídky počátečního počtu, nebo ICO, což je hodně jako počáteční veřejná nabídka společnosti, která nejprve zpřístupní akcie na veřejné burze cenných papírů. To platí pouze pro nové měny – pro bitcoiny nebudou žádné veřejné nabídky.
  • Nakonec můžete pomocí počítače ověřit transakce na blockchainu, což je proces zvaný „těžba“, a na oplátku přijímat malé bitcoinové platby.

Výměny bitcoinů

Začátečníkům, kteří potřebují vědět, jak nakupovat bitcoiny, nejlépe poslouží návštěva burz, což jsou weby, kde můžete použít kreditní kartu, debetní kartu, účet PayPal nebo jiné způsoby nákupu bitcoinů a dalších kryptoměn. Některé burzy slouží jako webové peněženky, ale po dokončení transakce obvykle převedete prostředky do své bitcoinové peněženky. Každá burza funguje jinak, takže je třeba pečlivě dodržovat pokyny.

Burzy mají přístup do centrální mezipaměti bitcoinových fondů, které si můžete koupit. Některé burzy vám také umožňují účastnit se peer-to-peer transakcí, ve kterých nakupujete kryptoměny od jiného uživatele. Měli byste se naučit anonymně používat bitcoiny, pokud je obchodování P2P ve vaší budoucnosti.

Coinbase, Coinmama a Gemini jsou některé z nejpopulárnějších burz, ale možná budete chtít udělat malý průzkum, než si vyberete. Mnoho bitcoinových burz nabízí skvělé rychlé řešení, ale je důležité si přečíst recenze odborníků a zákazníků, než se rozhodnete, kde nakoupit. Koneckonců svěřujete skutečné peníze cizím lidem.

Některé burzy zaznamenávají transakce spolu s identifikovatelnými osobními údaji, které lze poskytnout bankám, výběrcům daní a vládním orgánům. Ostatní burzy inzerují úplné soukromí. Mezi nejlepší anonymní burzy patří Binance, TradeOgre a ShapeShift.

Jak používat bitcoinový bankomat

Bitcoinové bankomaty jsou fyzické bitcoinové burzy, které vypadají jako běžné bankomaty. Kreditní nebo debetní kartu můžete použít k nákupu bitcoinových fondů a jejich převodu do peněženky. Můžete také vybrat dolary nebo eura, přičemž zůstatek se odečte z vašich bitcoinových fondů.

Tyto bankomaty jsou v průběhu let stále populárnější. Web nazvaný Coin ATM Radar uvádí více než 14 000 v 71 zemích a může vám pomoci najít ten, který je poblíž vás.

Bitcoinové bankomaty vám umožňují anonymně nakupovat a prodávat bitcoiny, což je přitahuje pro některé uživatele bitcoinů. Toto soukromí však má svou cenu: bitcoinové bankomaty si obecně účtují poplatek od 7% do 10% za každou transakci.

Jak používat Bitcoin Miner

Těžba bitcoinů přináší do světa nové bitcoiny. Provádějí jej dobrovolníci na oplátku za ověření blockchainových transakcí.

Ověření 1 MB bloku transakcí trvá jen chvilku. Druhý krok udržuje dobrovolníky motivované. Těžařský software v počítačích, které blok ověřovaly, používá speciální algoritmy ke generování 64místného čísla, které je stejné nebo nižší než konkrétní cíl. Uživatel, který generuje odpovídající hash, nejprve obdrží odměnu, která v současné době činí 6,25 nově ražených bitcoinů. Na konci ledna 2021 mají tyto bitcoiny hodnotu více než 200 000 $.

Je zřejmé, že má smysl naučit se používat bitcoinový miner.

V počátcích bitcoinu uživatelé provozovali těžební software na běžných počítačích. Později přizpůsobili algoritmy tak, aby fungovaly na vysoce výkonných grafických procesorech. Nejzávažnější těžba se nyní provádí na zakázkových těžebních počítačích napájených integrovanými obvody specifickými pro aplikaci nebo ASIC. Skupiny uživatelů se spojí, aby provedly hashovací výpočty současně. Pokud odměnu vyhraje kterýkoli člen poolu, sdílí ji všichni v poolu.

Nákup kávy za bitcoiny

Ačkoli mnoho lidí používá bitcoiny jako investici, rostoucí počet maloobchodníků a online podniků přijímá bitcoiny jako platební metodu. Anonymita a nízké poplatky znamenají, že je užitečné naučit se nakupovat pomocí bitcoinů.

Nákupy bitcoinů jsou anonymní, což znamená, že vaše nákupy nelze spojit s vaší identitou. Stejně jako nákupy v hotovosti nelze ani bitcoinové nákupy snadno sledovat. Anonymní bitcoinová adresa, která je generována pro každý nákup, se mění s každou transakcí. To neznamená, že bitcoinové transakce jsou zcela nevystopovatelné, ale stále jsou anonymnější než jen o jakékoli jiné formě platby.

Zde jsou některé z věcí, za které můžete platit bitcoiny.

Cestovat

Cestovní weby se dychtivě připojily k revoluci v kryptoměně a pomocí své bitcoinové peněženky můžete platit za vše od letů a hotelů až po půjčení automobilů a plavby. Bitcoin je mezinárodní měna, která je ideální pro časté cestovatele. Přemýšlíte, jak zábavnou formou používat svou bitcoinovou peněženku? Dovolená nebo služební cesta může být jen lístek.

Bitcoinové hazardní hry

Bitcoiny jsou skvělé pro hráče, kde místní zákony zakazují hazardní hry v kasinu o skutečné peníze a sportovní sázení nezákonné. Protože nejde o legální měnu, lze bitcoiny použít k financování kasinových účtů a sbírání výher bez porušení zákonů, které zakazují finanční transakce spojené s hazardními hrami.

Provozovatelé online kasin mimo USA touží zejména po tom, aby jejich členové mohli používat bitcoiny a další kryptoměny.

Bez ohledu na to, jaký druh hazardních her máte rádi, můžete najít cíl kompatibilní s bitcoiny, který je dostatečně lákavý, aby vás naučil, jak používat bitcoinový automat. Webové stránky kasin nabízejí sloty, stolní hry, živé dealerské hry a video poker. Sázkové kanceláře vám umožňují sázet na sportovní události. A online pokerové herny vám umožní otestovat své dovednosti proti hráčům z celého světa.

Online nakupování

Spotřebitelé milují pohodlí online nakupování a online prodejci rychle přijímají bitcoiny a další kryptoměny jako preferovanou platební metodu. Americký maloobchod s oděvy s názvem Overstock je jedním z prvních známých maloobchodníků, kteří uvítali nákupy bitcoinů. Home Depot, iTunes, Expedia a Microsoft Xbox Store také přijímají kryptoměny.

Pokud vás zajímá, jak používat bitcoiny k online nakupování a zda je to bezpečné, krátká odpověď je – ano, pokračujte.

Bitcoin versus bitcoinová hotovost

Jak se bitcoiny staly populárnějšími, začala trpět rychlost transakcí. Doba zpracování transakcí rostla čím dál déle, což vedlo ke zpožděním, které kompenzovalo jednu z hlavních výhod kryptoměn – okamžité transakce.

Technologičtí experti obvinili bitcoiny z velikosti bloku 1 MB. Pokud byly bloky větší, bylo možné ověřit více transakcí najednou.

Tato úvaha vedla k vytvoření bitcoinové hotovosti.

Chcete se naučit používat bitcoinové peníze? Základy z naší diskuse o bitcoinech už znáte. Pojďme se ponořit.

Bitcoin Cash je samostatná měna, která běží na vlastním blockchainu.

Bitcoinový hotovostní blockchain je stejně jako originál Satoshi Nakamota, kromě toho, že bloky obsahují 8 MB až 32 MB dat místo pouhého 1 MB. To znamená, že je ověřeno mnohem více transakcí najednou.

Bitcoinové hotovostní mince mají podstatně nižší hodnotu než bitcoiny. Na online burze můžete vyměňovat jednu měnu za druhou.

Pokud máte bitcoinovou peněženku, už víte, jak používat aplikaci Bitcoin Cash.

Hotovost v bitcoinech můžete použít ve více než 5 000 kamenných firmách po celém světě, plus online maloobchodní prodejny a restaurace. Bitcoin Cash také nabízí pro firmy jedinečný katalog možností cestování a řešení v místě prodeje.

Závěr

To je celkový obraz a dostatek technických podrobností, které vám pomohou pochopit, co jsou kryptoměny a blockchainy. Dostali jsme se až na konec článku bez jediného řádku kódu Java nebo Python. Uklidněný?

Nyní víte, kde a jak používat bitcoiny. Jste připraveni založit peněženku, koupit nějaké mince na burze a sponzorovat online obchod nebo dva. I když se toho pod povrchem děje hodně, uvidíte, že posílání a přijímání peněz pomocí vaší bitcoinové peněženky není o nic komplikovanější než používání PayPal nebo aplikace pro chytré telefony vaší banky.

Bitcoinoví nadšenci jsou idealističtí ohledně osvobození finančních transakcí od vládního dohledu a předpisů a poplatků spojených s bankami, které dnes provádějí většinu transakcí. Tato krypto nirvána se možná nikdy nestane, ale pokud ano, doufáme, že vás tento článek pomohl připravit na to.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map