Rozvíjející se technologie nabízejí některé fascinující možnosti boje proti změně klimatu, ale výhody jdou v mnoha případech ještě dále. Například, výzkum od PwC zjistili, že používání umělé inteligence v aplikacích pro správu prostředí, jako jsou čisté energetické sítě, přesné zemědělství a prediktivní počasí a katastrofy, by mohlo do roku 2030 přispět do ekonomiky více než 5 biliony dolarů. 

Podobně blockchain a kryptoměny nabízejí značný potenciál pro podporu iniciativ udržitelnosti. Technologie blockchain se stále více používá v dodavatelských řetězcích, protože vytváří sdílenou účetní knihu s transparentní a nedovolenou manipulací historie událostí. Je to výhodné pro průmyslová odvětví, jako je farmaceutický průmysl nebo luxusní zboží, kde interference dodavatelského řetězce vede k tomu, že padělané zboží vstupuje na trhy. 

Transparentnost je však pouze jednou z výhod používání blockchainu v udržitelnosti. Blockchain je také ideálním prostředkem pro crowdsourcing investic a vytváření ekonomik založených na digitálních aktivech. V lednu 2021 celková tržní kapitalizace všech kryptoměn překročil 1 bilion $ poprvé. Zatímco mnoho kritiků uvádí, že bitcoin je spekulativní aktivum bez jakékoli skutečné hodnoty, existuje spousta příležitostí pro projekty, které prokazují skutečnou hodnotu, aby zachytily část finančního kapitálu na trzích s kryptoměnou. Jedním z takových projektů je Treecoin.  

Dopady odlesňování v Paraguayi

Treecoin využívá blockchain jako prostředek crowdsourcingu investice do projektu udržitelné kultivace stromů v Paraguay. Cílem projektu je podpořit opětovné zalesňování a zároveň nabídnout investorům příležitost získat výnosy ze zodpovědného obchodu se dřevem. 

V posledních desetiletích utrpěl Paraguay jedny z nejhorších odlesňování na světě. Podle NASA Earth Observatory, Paraguay v letech 1987–2012 ztratil pro zemědělství 44 000 kilometrů čtverečních (17 000 čtverečních mil) svých lesů. Spolu s ničením původní flóry a fauny je stále více patrný dopad odlesňování. V roce 2020 více než 5 000 jednotlivců vypukly požáry v západní oblasti Chaco, kde dříve rostla velká část lesů. Kouř se však dostal až do hlavního města Paraguaye, Asunciónu. Místní specialisté na změnu klimatu přímo vinili z požárů pozemní odbavení. 

Paraguay zároveň do značné míry závisí na palivovém dříví jako zdroji energie, což vytváří významnou poptávku po dřevě, který v současné době nedokáže uspokojit silně vyčerpané lesy. Proto existuje příležitost pro udržitelný rozvoj a správu lesů, které pomohou vyrovnat účinky odlesňování při zásobování paraguayského trhu obnovitelným zdrojem energie. 

Treecoinův model

Treecoin je švýcarská společnost se sídlem v Zugu, oblíbeném místě pro rostoucí blockchainové podniky. Společnost uzavřela partnerství se společností Grupo Empresarial La Rivera S.A. Paraguay, která má pod kontrolou 3 000 hektarů lesa a má dlouholeté zkušenosti s místním zalesňováním. 

Treecoin pořídil 12 500 hektarů paraguayské půdy, kde plánuje koupit a zasadit deset milionů rychle rostoucích eukalyptových stromů. V příštích dvou desetiletích společnost plánuje reinvestovat zisky ze svého podnikání v oblasti dřeva do expanze a nakonec provozovat téměř 60 000 hektarů lesní půdy. Za tu dobu zakladatelé společnosti odhadují, že mohou generovat celkový předpokládaný zisk přes 1 miliardu USD. 

Kapitál potřebný k podpoře projektu pochází z prodeje tokenů Treecoinů, tzv. TREE. Společnost je otevřená investování prostřednictvím nabídky bezpečnostních tokenů ve Švýcarsku, což znamená, že je plně regulovaná a nadřazená. Žetony TREE představují podíl investora na iniciativě. Treecoin však bude také provozovat druhou hotovostní měnu zvanou TXC. 

V rámci společnosti TXC plánuje společnost vybudovat místní ekonomiku kolem své paraguayské země, včetně partnerství s místními maloobchodníky za účelem přijetí TXC, provádění procentního podílu plateb partnerům a dodavatelům v TXC a nabízení zaměstnanců dobrovolným příspěvkem v TXC. Rovněž plánuje zřídit vlastní provozovny, které budou přijímat TXC, včetně internetového obchodu prodávajícího produkty z místních zdrojů a hotelu, který mohou investoři a turisté využít při návštěvě plantáže stromů. 

Spolu s poskytováním zisku investorům v měně podle jejich výběru hodlá Treecoin přesměrovat 10% zisku do iniciativ místních komunit. Prvním z nich bude dětské centrum, které nabízí jídlo, oblečení a vzdělání znevýhodněným mladým lidem v této oblasti. 

Blockchain pro projekty udržitelnosti

Treecoin je vyvíjen na blockchainu Ardor, který provozuje švýcarská firma zabývající se vývojem softwaru Jelurida. Ardor se stává prostředkem ústředního bodu iniciativ v oblasti udržitelnosti vybráno jako platforma volby Hot City, projekt financovaný rakouskou vládou, který má odměnit občany za to, že přispěli k úsilí při recyklaci zdrojů odpadního tepla. Je také hostitelem aplikace Cycle4Value, která stimuluje cyklisty, aby se dostali na kola a snížili dopad cestování na životní prostředí.. 

Na rozdíl od mnoha veřejných blockchainových platforem, které pro spuštění aplikace vyžadují rozsáhlé znalosti programování, nabízí Jelurida sadu out-of-the-box nástrojů, které usnadňují non-blockchainovým profesionálům uvedení do provozu. Z tohoto důvodu se zdá, že si dělá dobré jméno mezi projekty, které se zaměřují na poskytování výsledků na základě konkrétních ověřených případů použití, jako je gamifikace a crowdfunding. 

V případě Treecoinu je snadné pochopit, jak lze tyto koncepty aplikovat na iniciativy v oblasti udržitelnosti. Nakonec lidé dobře reagují na pobídky. Myšlenka na zisk z investic do projektu zalesňování bude atraktivní pro mnoho investorů, kteří chtějí své peníze umístit tam, kde je to důležité. Ukazuje, jak lze technologii blockchain použít k nápravě finanční nerovnováhy, která vedla k desetiletím odlesňování. 

Zřeknutí se odpovědnosti: Proveďte svůj vlastní průzkum týkající se propagované společnosti nebo kterékoli z jejích přidružených společností nebo služeb uvedených v článku. Coingape.com nenese žádnou odpovědnost za vaše poškození nebo ztrátu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me