Proč obchodníci s kryptoměnou touží po dalších burzách P2P

V poslední době roste trend, kdy se více obchodníků rozhoduje pro kryptoburzy P2P ve srovnání se svými centralizovanými protějšky. To není překvapující vzhledem k mnoha nedostatkům centralizovaných burz, včetně zadržování finančních prostředků uživatelů, bezpečnostním problémům v důsledku centralizace, manipulaci s různými aspekty, jako jsou ceny, předstíraný objem, nedostatek soukromí a mnoho dalších.

Burzy typu peer to peer umožňují obchodníkům vzájemně komunikovat přímo za účelem nákupu a prodeje kryptoměn. Jediné, co musí udělat, je zaregistrovat se na webové stránce, a to buď na burze P2P, na platformě nebo na tržišti, a zveřejnit své obchodní reklamy na nákup nebo prodej kryptoměn za konkrétní ceny nebo v konkrétním cenovém rozpětí, a co je nejdůležitější, v předdefinovaném umístění. 

Obchodníci upřednostňují tyto platformy P2P před svými centralizovanými protějšky, protože poskytují více možností platby a výběru, v některých případech nabízejí rychlejší obchody a poskytují větší soukromí s těmi nejlepšími, které nevyžadují žádný KYC. Nejdůležitější je, že neexistuje žádný centrální orgán, který by kontroloval prostředky uživatelů. 

Mnoho výhod oproti centralizovaným výměnám

Platforma jako localBitcoins.com umožňuje jednotlivcům obchodovat s kryptoměnou fiat ve více než 248 zemích a 8223 městech. Tím se vytváří globální trh, kde jsou obchodníci flexibilní pro obchodování s místními, domácími a dokonce i mezinárodními protějšky. Dnes byste mohli kupovat krypto od někoho v Japonsku a druhý den ho prodávat jinému ve Venezuele. Možnosti zde jsou neomezené. 

Další úžasnou věcí na platformách P2P je, že umožňují obchodníkům ukládat a vybírat prostředky mnoha způsoby ve srovnání s centralizovanými burzami. Platforma jako Paxful umožňuje více než 350 způsobů nákupu a prodeje BTC. Toto se ukázalo popularita roste a v současné době má více než 3 miliony registrovaných uživatelů. S více uživateli se zvýšil také jejich objem obchodování, jen v roce 2019 se zobchodovalo přes 1,6 miliardy USD. 

Poplatky na platformách P2P jsou vzhledem k jejich levnému provozu poměrně minimální. Tyto platformy jsou provozovány softwarem; proto jim nevznikají malé nebo žádné režijní náklady. Naproti tomu centralizované platformy provozují lidé a těmto lidem je třeba platit za vykonanou práci. 

Ochrana osobních údajů je v kryptoměnách zásadní a s rostoucími předpisy vlád byla řada platforem nucena dodržovat pravidla AML a KYC. Pro obchodníky, kteří chtějí zůstat v anonymitě, P2P burzy jako NeuronEx nepožádejte o KYC. 

Díky blockchainům čtvrté generace, jako je Neuronchain, s vysokou propustností, může platforma jako NeuronEx usnadnit výměnu více měn. S uvedením na trh budou k dispozici NRON, BTC, ETH, LTC, XRP, EMC, DASH, DOGE a zhruba v polovině srpna budou přidány EOS, BCH, BSV, EURT, USDT, CNHT, XAUT.

Další klíčové problémy

Bezpečnost zůstává zásadním problémem, zejména u centralizovaných burz. Ústředním bodem autority se rozumí ústřední bod selhání. Jen za poslední rok přes 12 burzy byly hacknuty s kryptoměnou v hodnotě přes 292 665 886 USD a odcizení přibližně 510 000 přihlašovacích údajů uživatelů. U burz P2P je to jiné, protože nedrží mince pro své uživatele. Jediné, co dělají, je spojovat kupující a prodávající, což jim umožňuje přímo obchodovat, což je činí mnohem bezpečnějšími. 

Platformy P2P jsou odolné vůči cenzuře transakcí, což je činí atraktivními pro obchodníky, kteří se chtějí vyhnout vládním omezením. Protože lidé provozují centralizované burzy, jsou zranitelní a mohou být snadno zneužity vládami. Není to tak dávno před Čínskou lidovou bankou přinutil dvě z největších burz v té době v Číně zmrazit všechny výběry BTC na měsíc. Takový scénář je pro každého obchodníka docela nepříjemný. 

Na druhé straně jsou tržiště P2P prakticky imunní vůči vládním interferencím, protože jim chybí centrální autorita, kterou lze vynutit. Stále je možné přinutit některé části těchto platforem k zastavení provozu, ale zbytek systému zůstane nedotčen. 

Jak se řeší spory


Ano, P2P burzy jsou fantastické pro obchodníky, kteří chtějí více soukromí a mnoho dalších výhod, které nabízejí, ale protože nemají autoritu, jak zabraňují podvodům? Různé platformy P2P využívají různá řešení tohoto problému. Někteří používají systém založený na reputaci, kde jsou obchodníci hodnoceni po každém obchodu, a to říká, zda jim lze důvěřovat nebo ne.

Tyto informace jsou viditelné pro kohokoli, kdo používá platformu, a lze je zobrazit před zahájením obchodu. Dojde-li ke sporu, řekněme, že kupující pošle peníze, a prodejci se nepodaří kryptoměny uvolnit. Arbitr jmenovaný komunitou vyslechne obě strany příběhu a problém vyřeší. 

Některé platformy P2P použijí vklady k odškodnění oběti podvodu a zaplacení služeb arbitra. Pro tyto rozhodce existuje také systém reputace, který zaručuje, že nezneužijí své pravomoci.

Závěr

Vývoj bitcoinů vedl ke vzniku centralizovaných burz, které fungovaly jako brány do světa kryptoměn. Vzhledem k několika firmám, které přijímají kryptoměny jako způsob platby, bylo zapotřebí jakési rozhraní mezi skutečným světem a krypto světem. Nevýhoda těchto centralizovaných platforem je na rozdíl od kryptoměn; společnosti je provozují. Zaměstnávají zaměstnance, kteří dohlížejí a řídí všechny interakce mezi uživateli, v případě sporů slouží jako arbitři, a v tomto procesu vybírají poplatky. To vede k několika nevýhodám, které jsme zmínili výše. 

Aby se tyto problémy vyřešily, vyvinuly se platformy P2P, protože lidé zabývající se kryptoměnami cítili potřebu narušit tento trh a nabídnout decentralizovaná řešení, která jsou provozována softwarem a nikoli lidmi. Nyní přichází více platforem P2P a díky tomu, že si získávají popularitu mezi obchodníky, nevidíme, že by tento trend brzy skončil.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map