Top 10 bitcoinových podvodů a jak se jim vyhnout

bitcoin scams guide cover image

Cena bitcoinu raketově vzrostla na své nové historické maximum několikrát, právě když jsme psali tento článek.

Bitcoin přesáhl 40 000 dolarů na začátku roku 2021 a v současné době se pohybuje kolem 35 000 USD, i když se to samozřejmě může kdykoli změnit. Přesto se zdá, že obloha je limitem hodnoty této měny a humbuku, který vytváří.

Během současného býčího trhu se mnoho nových investorů snaží dosáhnout rychlého zisku, což z něj bude ideální čas pro podvodníky. V tomto článku si ukážeme nejběžnější bitcoinové podvody a ukážeme vám, jak se jim můžete vyhnout a jak udržet vaši kryptoměnu v bezpečí.

Výměnné podvody

Většina investorů, kteří chtějí koupit své první BTC nebo je prodat se ziskem, si vytvoří účet na jedné z mnoha burz kryptoměn. Jelikož se trh neustále rozšiřuje, roste také potřeba výměnných platforem.

To vedlo k tomu, že podvodníci vytvářejí falešné bitcoinové burzy. Obvykle lákají uživatele na své podvodné platformy tím, že nabízejí lepší směnné kurzy než na jiných trzích, místo aby nechali diktovat cenu nabídkou a poptávkou.

Nejznámějším bitcoinovým podvodem za účasti falešné burzy byl BitKRX z Jižní Koreje. Burza se maskovala jako pobočka legitimní Korea Exchange (KRX), aby získala důvěru uživatelů. V roce 2017 uživatelé BitKRX oznámili, že jejich BTC bylo odcizeno. Přesná hodnota BTC, která byla ukradena, není známa, ale bezpochyby měla hodnotu milionů dolarů.

Abyste se tomuto typu bitcoinového podvodu vyhnuli, nezapomeňte před převodem finančních prostředků prozkoumat burzu, která vás zajímá. Používejte pouze burzy s dobrou pověstí a burzy doporučené oficiálními zdroji. Doporučené burzy a rady ohledně nejbezpečnějšího způsobu nákupu bitcoinů najdete v tomto seznamu na oficiálních webových stránkách bitcoinů.

Phishingové e-maily a webové stránky

Phishingové e-maily a phishingové weby představují dvě strany stejné mince. Pokud jste se nikdy s žádným z nich nesetkali, považujte se za šťastného. Aby to tak zůstalo, měli byste pochopit, jak tyto podvody fungují.

Phishingové e-maily se snaží vypadat jako oficiální e-maily z důvěryhodného zdroje. Pro uživatele bitcoinů by phishingový e-mail mohl vypadat jako oficiální e-mail od banky, burzy kryptoměn nebo jiného důvěryhodného zdroje.

E-maily s podvodným phishingem v bitcoinech vás vždy vyzvou k nějaké akci. Mohou vás například požádat, abyste se přihlásili ke svému účtu, kliknutím na odkaz v e-mailu. To může ohrozit váš účet a vést k podvodníkovi, který pomocí vašich přihlašovacích údajů vyprázdní vaši bitcoinovou peněženku.

Nejlepší způsob, jak se ujistit, že jste obdrželi oficiální e-mail od společnosti, která vás kontaktuje, je zkontrolovat adresu odesílatele, kontaktovat společnost prostřednictvím oficiálního e-mailu uvedeného na webové stránce nebo kontaktovat sociální média nebo oficiální zákaznickou podporu společnosti kanály.

Phishingové e-maily běžně odkazují na phishingové weby, které od vás chtějí podvádět bitcoiny. Tyto webové stránky jsou navrženy tak, aby ukradly vaše přihlašovací údaje nebo infikovaly vaše zařízení malwarem. Rozdíl mezi těmito a skutečnými webovými stránkami může být na první pohled obtížný, což je to, na co podvodníci spoléhají. Docela často se tyto stránky dokonce objevují jako sponzorovaný výsledek ve vyhledávačích.


Pokud si nejste 100% jistí, že jste na oficiální stránce, nepřihlašujte se a nic neinstalujte. Znovu zkontrolujte oficiální adresu webu a pokud si nejste jisti, znovu ji vyhledejte. Pokud se v horní části výsledků vyhledávání zobrazí sponzorovaný výsledek, posuňte se dolů a potvrďte, že se jedná o oficiální web. Přidejte si oficiální stránku jakékoli služby, kterou pravidelně používáte, do záložek.

Zdarma podvody s bitcoiny

To by mělo být zřejmé, ale nezaškodí si připomenout, že nic jako oběd zdarma neexistuje. Pokud narazíte na „bezplatný bitcoin“, je to téměř jistě podvod.

V roce 2020 došlo k jednomu z nejslavnějších podvodů tohoto typu, když byl hacknut Twitter. K šíření tohoto podvodu byly použity účty společností CoinDesk, Binance, Elon Musk, Bill Gates a dokonce Barack Obama a Joe Biden.

Podvod nabídl zdvojnásobení peněz, které jste poslali na BTC adresu podvodníka. Připomínáme, že pokud něco zní příliš dobře, než aby to byla pravda, obvykle to tak je.

Falešné mince a ICO

Mezi nejškodlivější podvody s kryptoměnou patří podvodné mince a ICO (počáteční nabídky mincí).

S rozmachem trhu kryptoměn je hledání a investování do „dalšího bitcoinu“ pro investory velmi lákavé. Nikdy si však nemůžete být jisti, že vybraná mince uspěje. Pokud se rozhodnete investovat do altcoinů, dejte si pozor na potenciální podvody.

Většina podvodných altcoinů má honosný web, který se chlubí velkou komunitou podporující projekt. Toto je navrženo tak, aby vytvořilo FOMO (strach ze ztráty), což je efekt, který vás může vést k neproudové investici ICO a podpoře podvodné mince. Podvodníci poté projekt opustí, utíkají s penězi a investory nechávají vysoko a sucho.

Některé podvodné altcoiny mohou provádět výsadek – distribuci bezplatných mincí / žetonů. Výsadek může vytvořit nafouknutý obraz skutečného tržního zájmu o minci nebo žeton, který pohání FOMO u investorů, zatímco největší držitelé nakonec dumpují svůj podíl za účelem zisku.

Co můžete udělat, abyste se těmto typům podvodů vyhnuli? Zůstaňte informovaní, dejte si pozor na příliš ambiciózní sliby a nikdy neinvestujte více peněz, než si můžete dovolit prohrát.

Bitcoinová Ponzi schémata

Ponziho schémata slibují návratnost investice u zálohy předem. Jakékoli Ponziho schéma bere peníze od nových investorů, aby platilo úroky těm předchozím.

Prostor kryptoměny bohužel není imunní vůči těmto druhům špatných herců. Několik schémat nabídlo neuvěřitelnou návratnost počátečních investic a zároveň slibovalo, že se stanou lepšími a výnosnějšími než bitcoiny.

OneCoin byl největším podvodem na trhu kryptoměn a investorům bylo ukradeno celkem pět miliard dolarů. Zakladatelka One Coin, bulharská národní Ruja Ignatova, vytvořila klasický pyramidový systém, kde by podporovatelé údajně vydělávali více s každým novým investorem, kterého přivedli. Zakladatelku tohoto podvodného kryptoměny stále hledají donucovací orgány, zatímco její komplici a obchodní partneři byli zatčeni.

Bitconnect bylo další schéma, které nabízelo nereálné výnosy; investorům byl slíben 40% úrok měsíčně. Podle této matematiky by někdo, kdo investoval 1 000 $, vydělal více než 50 milionů $ za méně než tři roky.

K tomu jste byli povinni koupit a uzamknout BCC tokeny, aby mohli díky obchodnímu botu vydělat zisk. Jeden z prvních kritiků Bitconnect, Vitalik Buterin poukázal na to, že se jednalo o Ponziho schéma. Spoluzakladatel společnosti Ethereum měl pravdu a tento krypto podvod skončil tím, že většina investorů přišla o své peníze: celkem 3,5 miliardy dolarů.

Tyto typy podvodů se čas od času objeví, takže se vyplatí být informován a vědět, jak je rozpoznat. Sliby obrovských ziskových marží jsou první červenou vlajkou, která by vám měla dát pauzu. Mějte na paměti, že Ponziho schémata nevyhnutelně končí tím, že investoři přijdou o své peníze.

Schémata pump-and-dump

Jedno kryptografické schéma, jehož původ lze vysledovat zpět na burzu, je schéma „pump-and-dump“. To je případ, kdy organizovaní podvodníci uměle zvyšují cenu akcií s nízkou hodnotou nebo v tomto případě altcoinu. I když se nejedná o přímý bitcoinový podvod, stále způsobují ztrátu dalších investorů.

Schéma jako toto často jde ruku v ruce se šilinkem cílené kryptoměny, což se děje šířením falešných zpráv a hledáním celebrit, které ji podporují.

To zase přitahuje nové investory a dále zvyšuje cenu kryptoměny, i když to neodráží její skutečnou hodnotu. Podvodní umělci čekají na okamžik, kdy je cena dostatečně vysoká, aby se zbavili svého podílu. Pravidelní investoři ponechávají kryptoměnu, která je ve většině případů bezcenná.

Vydírání e-mailů

Dalším dobře známým typem podvodu je e-mail s vydíráním bitcoinů. Podvodník tvrdí, že získal vaše citlivé informace, nejčastěji hackováním vašeho počítače a jeho ovládáním protokolem vzdálené plochy. Obvykle tvrdí, že infikovali váš počítač nástroji na záznam klíčů a pořídili si vaši webovou kameru a zaznamenali vaše videozáznamy.

Podvodníci požadují bitcoiny výměnou za zničení materiálu a nedistribuování kompromitujícího obsahu všem ve vašich e-mailových kontaktech a na vašich sociálních sítích. Tyto typy podvodníků používají nelegálně získané e-mailové seznamy a unikly údaje o uživatelích a snaží se podvádět mnoho lidí najednou. Je však pravděpodobné, že ve skutečnosti nemají kompromitující materiál, kterým by vás mohli vydírat.

Malware a Ransomware

Pokud kryptoměny nestačí, nyní existují také viry, které cílí na klíče bitcoinové peněženky nebo na BTC, které tam máte. Škodlivý software se rozhodně stal ještě inovativnějším, a to platí zejména pro různé typy malwaru a ransomwaru.

Hackeři používají tyto typy virů k přístupu do počítačových sítí a ke krádeži informací. Může to být číslo vaší kreditní karty nebo v případě bitcoinu váš soukromý klíč. Nejviditelnější odkazy obsahující tento typ malwaru tvrdí, že vám umožní bezplatně těžit bitcoiny. Když si tyto soubory stáhnete, bitcoinový podvodník získá přístup k vašim soukromým informacím.

Mějte na paměti, že bez ohledu na to, jaké působivé sliby uvidíte, nebudete moci efektivně těžit bitcoiny pomocí svého běžného stolního nebo přenosného počítače. Bitcoin vyžaduje vyhrazený hardware s názvem těžaři ASIC (integrovaný obvod specifický pro aplikaci). Naposledy, kdy byly bitcoiny vážně těženy s CPU nebo GPU, stála pizza od Papa Johna kolem 10 000 BTC.

Dalším typem viru spojeného s bitcoiny je ransomware. Tento typ malwaru šifruje soubory ve vašem počítači nebo vám úplně brání v používání zařízení. Poté požaduje, abyste zaplatili výkupné v bitcoinech za dekódování dat nebo odblokování počítače. Stejně jako v případě jiných podvodů s bitcoiny, výplata výkupného BTC nezaručuje, že vám hacker odblokuje počítač nebo dešifruje vaše informace.

Nejužitečnější radou je instalace antivirové a malwarové ochrany do počítače a dalších zařízení. I bezplatné antiviry mohou pomoci zablokovat tento typ viru a ušetřit vám následnou bolest hlavy.

Pokud je však poškození již způsobeno a váš počítač je infikován,

nezaplaťte výkupné. Vyhledejte pomoc od IT specialisty, který by měl být schopen odstranit ransomware z postiženého zařízení.

Cloudové podvody

Pokud jste se o bitcoinech věnovali co i jen pár minut, slyšeli jste o těžbě. Těžba bitcoinů je vlastně proces ověřování bitcoinových transakcí, který vyžaduje obrovské množství výpočetní síly a elektřiny.

Některé služby vám nabídnou těžit bitcoiny za pevnou sazbu pomocí jejich infrastruktury. S tím samým o sobě není nic špatného, ​​ale předpokládané výnosy z pronájmu hash power z cloudové těžební služby jsou často nereálné.

Jednou z takových platforem nabízejících služby těžby kryptoměn byla společnost BitClub Network, která fungovala od dubna 2014 do prosince 2019. Peníze investorů byly získávány výměnou za akcie fondů těžby kryptoměn a uživatelé byli odměněni za nábor nových investorů do systému.

Síť BitClub však provozovala podvod s cloudovou těžbou. Podvodníci za firmou manipulovali s čísly, aby ukázali, že vydělávají více, než ve skutečnosti jsou. Nakonec od investorů vzali bitcoiny v hodnotě 722 000 000 $.

Pokud máte zájem investovat do bitcoinů, bylo by lepší koupit BTC z důvěryhodné burzy než investovat do služby cloudové těžby. I když služba není podvod, ziskovost těžby kolísá v závislosti na tržní hodnotě a vzhledem k tolika proměnným, které lze sledovat, je těžké vědět, zda se vám daří dobře.

Osobní setkání

Možná si myslíte, že osobním prodejem bitcoinů se vyhnete nebezpečím online obchodování. Podvody obchodování s bitcoiny se však ne vždy odehrávají online.

Pokud se setkáte s neznámým kupujícím, riziko krádeže nebo zranění je poměrně vysoké. Další taktikou, kterou běžně používají, je použití padělaných peněz k nákupu bitcoinů od vás.

Abyste se těmto rizikům vyhnuli, zkuste najít platformu P2P (peer-to-peer) pro výměnu finančních prostředků, místo abyste riskovali setkání se škodlivou stranou osobně. Síť typu peer-to-peer vám poskytuje zabezpečení a soukromí a většina z nich nevynucuje zásady „vědět o svých zákaznících“ (KYC) nebo proti praní špinavých peněz (AML).

Znát podvod s kryptoměnou, když to uvidíte

Peníze přitahují podvodníky a bitcoin je dokonalým cílem podvodníků. Klíčový rozdíl spočívá v našich dlouhodobých zkušenostech s fiat penězi, víme, jaké triky očekávat a jak se jim vyhnout.

Pokud dojde ke krádeži vaší kreditní karty nebo k ní dojde k podvodnému nákupu, víte, jak kontaktovat svou banku a nechat ji vyřešit. Pokud na sobě nosíte hotovost, víte, že ji nenecháte trčet ze zadní kapsy.

Pokud používáte bitcoiny, musíte se naučit, jak je udržovat v bezpečí, a rozpoznat, kdy se vás někdo snaží podvést. Proto vám porozumění nejčastějším bitcoinovým podvodům pomůže zvládnout kryptoměny stejně snadno jako fiat měny.

FAQ

Jak fungují bitcoinové podvody?

Všechny bitcoinové podvody mají jednu společnou věc: zbaví vás vašich těžce vydělaných bitcoinů, pokud jste neopatrní. Většina z těchto schémat není na trhu kryptoměn nová, ale jsou to klasické podvody, které se vyvinuly s touto technologií.

Mezi ně patří Ponziho nebo pyramidové hry, které se vydávají za legitimní podniky, ale vyvedou vás z vašich bitcoinů. Existuje také mnoho falešných propagačních akcí, které nabízejí bitcoiny zdarma, pokud pošlete některé ze svých vlastních BTC na adresy podvodníků. Můžete se jim vyhnout, pokud si vzpomenete, že neexistuje nic jako oběd zdarma.

I když neexistuje žádný definitivní seznam podvodníků s bitcoiny, na který byste se mohli odkazovat, můžete se pomocí našeho průvodce seznámit s nejběžnějšími podvody.

Jak poznáte bitcoinový podvodník?

Spolehlivý způsob identifikace někoho jako podvodníka bitcoinů je, pokud vám nabídne bitcoiny zdarma. Pokud si to pamatujete, je mnohem méně pravděpodobné, že vás podvedou a skončíte s prázdnými rukama.

V roce 2020 byl Twitter hacknut a účty od ověřených uživatelů – od Elona Muska po Joe Bidena – nabídly vrátit dvojnásobné množství bitcoinů komukoli, kdo jim je pošle. Zdá se bláznivé, že by někdo spadl do tak jasného podvodu, ale bohužel to funguje.

Tento typ bitcoinového podvodu je nejběžnější, ale naštěstí je také nejsnadnější jej identifikovat.

Existují bitcoinové podvody?

Bohužel existují podvodníci a žraloci, kteří krouží kolem každého ziskového odvětví a hledají oběti, a bitcoin se nijak neliší.

Můžete získat bitcoin zpět od podvodníka?

Získat bitcoin zpět od podvodníka je ještě těžší než získat zpět ukradenou fiat měnu. Existují však čtyři způsoby, jak se můžete pokusit obnovit své BTC:

  1. Pokud ztratíte své prostředky podvodné investiční platformě pro kryptoměnu, je nejlepším prvním krokem vyhrožování právními kroky nebo hlášení společnosti finančním úřadům.
  2. Podejte stížnost příslušným finančním orgánům.
  3. Zkuste najít pomoc online a zjistěte, zda se ostatním lidem podařilo vyřešit stejný problém.
  4. Najměte si odborníky na vymáhání BTC. Bitcoinové podvody nechávají informace o transakcích na blockchainu, který funguje jako veřejná účetní kniha. S těmito informacemi mohou experti zloděje potenciálně vypátrat.
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map