Historické cenové grafy Palladia – historie cen PA

Palladium je tvrdý, stříbřitě bílý kov, který je nyní nejcennějším ze čtyř hlavních drahých kovů. Akutní nedostatek jej na trhu zdražil. Palladium lze použít v zařízeních k regulaci znečišťujících látek pro osobní a nákladní automobily. Cena tohoto drahého kovu se za více než rok zdvojnásobila, což je dražší než zlato.

Je to lesklý bílý materiál, který zapadá do skupiny šesti platinových kovů. Asi 85% palladia končí ve výfukových systémech automobilů, kde pomáhá přeměnit toxické znečišťující látky na méně škodlivý oxid uhličitý a vodní páru. Palladium se také používá v elektronice, stomatologii a klenotnictví. Těží se především v Rusku a Jižní Africe.

Palladium je nejméně známé ze čtyř hlavních drahých kovů, které zahrnují zlato, stříbro a platinu, ale je z těchto kovů nejdražší kvůli jeho nedostatku. Má rozsáhlé průmyslové využití, jako je stříbro a jiné drahé kovy, a lze jej také použít jako zajištění proti inflaci.

Aktuální palladium Cena: $

palladium

 

Palladium – historické cenové grafy:

Tabulky historických údajů:

PA Historické údaje o cenách

DatePriceOpenHighLowChange%

 

Měsíční změna

DatePriceOpenHighLowChange%

Proč se dívat na historické ceny palladia?

Při určování býčího předpětí v palladiu se účastní mnoho faktorů. Pojďme je prozkoumat jeden po druhém, abychom mohli předpovědět ceny palladia.


Automatická poptávka:

Palladium se značně používá jako základní složka v katalyzátorech, jinými slovy, používá se ve výfukových systémech automobilů k regulaci znečištění. Prodej automobilů v Číně a ve Spojených státech ovlivňuje ceny palladia. Výrobci osobních a nákladních automobilů v Číně a Spojených státech používají palladium a zvýšení prodeje automobilů ve dvou největších světových ekonomikách může naznačovat růst cen palladia.

Poptávka po palladiu v posledních letech vzrostla, protože vlády, zejména v Číně a Evropě, zpřísnily předpisy ve snaze zakročit proti znečištění z vozidel. To přimělo výrobce automobilů ke zvýšení množství drahých kovů použitých ve výfukových systémech.

V Evropě spotřebitelé kupují méně naftových automobilů, které používají platinu a místo toho používají benzínová vozidla, která používají palladium. Průměrný 14% nárůst nakládky palladia v automobilech s benzínovým pohonem tlačil v loňském roce ceny palladia na rekordní maximum 9,7 milionu uncí, a to i přes nižší automatickou výrobu na většině regionálních automobilových trhů. V letech 2019 a 2020 vzrostly ceny palladia o téměř 80% na rekordní hodnotu více než 2800 USD za unci.

Nejnovější legislativa z Číny a Evropy, která nutí výrobce automobilů plnit přísné emisní normy zvýšením používání palladia, vyvolala očekávání, že poptávka vzroste nad 10 milionů uncí, a to i přes pomalý globální ekonomický růst a klesající prodej automobilů na klíčových trzích , včetně USA, Číny a Evropy.

Klesající nabídka:

Jakákoli komodita, která má rostoucí poptávku nebo klesá nabídka, je zřejmou volbou pro investice, protože v obou případech se ceny zvýší. Existují pouze dvě země, které produkují palladium, a to Rusko a Jižní Afrika. Rusko je největším producentem palladia a země nebyla otevřená ohledně rozsahu svých zásob palladia. Pevné důkazy však naznačují, že produkce palladia v Rusku klesá. Jihoafrickou republiku, která je druhou největší zemí produkující palladium, sužovaly pracovní stávky, které narušily její produkci. Snížená produkce z obou zemí přinutila ceny palladia ještě vyšší než ceny zlata.

Inflační zajištění:

Cena palladia je v amerických dolarech, což znamená, že má také inverzní vztah k americkému dolaru, stejně jako ke všem ostatním komoditám. Když dolar poroste, kov trpí, protože silnější dolar si může koupit více uncí kovu a naopak. Zlato je většinou považováno za ideální zajištění pro tento scénář, který je také známý jako inflace. Palladium se také používá jako zajištění inflace, když je americký dolar slabý.

V poslední době, kdy byl americký dolar slabý, kvůli mnoha faktorům, včetně nižších úrokových sazeb ze strany Fedu, rostoucího počtu případů koronavirů v USA a opožděného nového kola rozhovorů o stimulačních zákonech v USA, získalo palladium na trhu trakci a začalo stoupat.

Koronavirová pandemie:

Ceny zpráv o palladiu klesly o více než 10%, když se objevily zprávy o šíření koronaviru ve Spojených státech, Číně, Evropě a zbytku světa. Ceny klesly v důsledku ekonomického zpomalení a odstavení automobilového průmyslu a dalších odvětví, která používají palladium. Od té doby však zlato znovu získalo půdu, kterou ztratilo, zatímco palladium kleslo na 2 500 USD za unci, z 2 875 USD za unci v únoru.

Odstavení automobilového sektoru a továren spolu s narušením dodavatelského řetězce vedlo k poklesu cen.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map