Hliníkové historické cenové grafy – historie cen hliníku

Hliník je po železa druhým nejpoužívanějším kovem a je velmi žádaný v rostoucích ekonomikách a po globální spotřebě. Obvykle se používá v letectví a kosmonautice, hliníkových automobilech, automobilech, stavebnictví, elektronice a zařízeních, nanotechnologiích solárních panelů a fóliích a obalech. Ceny hliníku do značné míry závisí na celosvětové poptávce, stavebnictví a zprávách výrobců. Prvními třemi zeměmi vyrábějícími hliník jsou Čína, Rusko a Kanada.

Největším spotřebitelem hliníku s velmi vysokou poptávkou je Čína, kde urbanizace zvýšila spotřebu. Čína využívá přibližně 40% roční celosvětové dodávky hliníku. Po Číně jsou dalšími největšími spotřebiteli tohoto kovu Japonsko, Evropská unie a Spojené státy.

Ceny hliníku byly spojeny s růstem čínského HDP za poslední dvě desetiletí; posunula mnoho cen průmyslových komodit výše. Odvětví obalů, nemovitostí, dopravy, stavebnictví a elektroniky v Číně i na celém světě zvýšily poptávku po hliníku.

HLINÍK

Proč se dívat na historické ceny hliníku?

Při určování býčího předpětí v hliníku se podílejí různé faktory. Pojďme je prozkoumat jeden po druhém, abychom mohli předpovědět ceny hliníku.

Čínská poptávka a nadměrná kapacita:

Největším výrobcem a spotřebitelem hliníku je Čína, protože rychle rostoucí čínská ekonomika v posledních letech potřebovala hliník pro stavebnictví, dopravu a elektroniku. Vzhledem k tomu, že hrubý domácí produkt v Číně klesl, nemohla vnitřní poptávka absorbovat velkou nabídku, což způsobilo, že Čína vyváží kov do Spojených států a dalších zemí.

Navzdory obrovské nadbytečné kapacitě hliníku v Číně však místní vláda pokračovala v průmyslové politice s cílem rozšířit výrobu. Za posledních pět let vzrostla nadměrná kapacita Číny o 60%, což vedlo k narušení globálních trhů v důsledku zvýšení vývozu kovu do třetích zemí.

Podle Národního statistického úřadu vyráběly huty v Číně v červnu přibližně 3,02 Mt primárního hliníku. To byla nejvyšší částka za červen, protože celková roční produkce vzrostla o 1,7%. Přesto čínská vláda zřídila novou výrobní linku s kapacitou 680 000 tun ročně v prvních šesti měsících roku 2020. Samotné tyto nové kapacity se rovnaly téměř 40% celkové kapacity tavení hliníku v USA..

Čína také poskytla nepřímé vládní dotace 60–70 miliard $ pěti firmám vyrábějícím hliník, což hrálo důležitou roli v nadměrné kapacitě. Tato subvencovaná nadbytečná kapacita hliníku v Číně je zásadní obchodní výzvou, které musí čelit americký hliníkový průmysl, protože končí podnikání.

Poptávka po přepravě & Poptávka ve stavebnictví:

Automobily a letectví jsou nejdůležitějšími trhy s hliníkem v rozvinutém světě. Globální ekonomika závisí na dopravě, aby podpořila růst. Jak se globální ekonomika rozšiřuje, roste také potřeba automobilů a letectví, což způsobuje prudký nárůst poptávky po hliníku.

Jak víme, v prvním čtvrtletí roku 2020 se globální HDP v G20 snížil o 3,4%, což byl rekord, pokud jde o velký pokles od roku 1998. To znamená, že utrpěly i ceny hliníku kvůli menšímu ekonomickému růstu, k nízké ekonomické aktivitě, která podporuje sektor dopravy.

Spotřeba hliníku pro největšího světového kupujícího kovu, Čínu, klesla poprvé za tři desetiletí v roce 2019, a to na 1%. Výsledkem bylo, že Čína plánuje přidat do své roční kapacity pro tavení hliníku 2,25 mil. Tun. Druhým největším průmyslovým odvětvím poptávky po hliníku je konstrukce a budovy

trh. Hliník představuje asi 30% nákladů na stavební materiály v rozvojových zemích.

Údaje o stavebnictví jsou volatilní, takže míra nezaměstnanosti, údaje o pracovních místech, úrokové sazby a aktivity hospodářského růstu ve spotřebitelských zemích, jako je Čína, USA, Evropa a Japonsko, jsou důležitým faktorem při změně cen hliníku.

Velké kanadské rozptýlení hliníku:

Americká vláda Trump nedávno zavedla cla na dovoz hliníku z Kanady, a to uprostřed prudké nabídky, která stoupla nad historickou úroveň. Nárůst kanadského vývozu hliníku do Spojených států se však v posledních měsících zesílil, a to i přes pokles poptávky ze strany USA. To vyžadovalo krok k zabezpečení domácího hliníkového průmyslu.

Následujícího dne však Kanada odplatila oznámením cel na americké hliníkové výrobky z důvodu národní bezpečnosti. Tyto tarify také v poslední době udržovaly ceny hliníku pod tlakem.

Koronavirová pandemie:

Automobilový průmysl a stavebnictví byly primárně ovlivněny blokádami vyvolanými koronaviry, které významně ovlivnily hliníkový průmysl na celém světě. Ceny hliníku poklesly z 1 820 USD za tunu v lednu na 1 425,5 USD za tunu v dubnu.

Ceny však nebyly tak ovlivněny koronavirem jako jiné komodity, protože jelikož poptávka po tomto kovu poklesla z jednoho sektoru, poptávka v ostatních sektorech vzrostla. Během pandemických odstávek poklesla poptávka po odvětvích dopravy, stavebnictví a spotřební elektroniky. Současně však vzrostla poptávka po hliníku po součástech desek plošných spojů pro zdravotnická zařízení, jako jsou ventilátory.

Rovněž byl přerušen dodavatelský řetězec z důvodu omezení cestování a uzavření přístavů; nabídka hliníku však nebyla ovlivněna.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map