USD / TRY Historické cenové grafy – historie cen v amerických dolarech

TRY znamená tureckou měnu, novou liru, která je nyní ve svém 2. emisním období. Turecká lira je národní měnou Turecka. Nová turecká lira však může být rozdělena na 100 nových kurusových mincí, obvykle představovaných písmeny YTL. Z historického hlediska byla turecká nová lira poprvé představena počátkem roku 2005. To odpovídalo 1 milionu staré turecké liry. Vláda během přecenění v roce 2005 odstranila šest nul z hodnoty měny. 9. vydání TRY bylo vytištěno v roce 2009.

Vysvětlím historii, jak bylo vydání turecké liry jako měny rozděleno na dvě období. První turecká lira byla používána v období mezi lety 1923 a 2005 (zůstala platná a v oběhu do konce roku 2005). Zároveň v roce 2005 začalo 2. období turecké liry. TRY byla jako měna vázána na francouzský frank a britskou libru a během své historie byla pevně i měnově vázána na americký dolar. . Již zde není výslovný kolík, ale Turecko aktivně zasahuje do měnových trhů a pokouší se ovlivnit hodnotu TRY.

Historie TRY (nová turecká lira)

V reakci na hospodářskou krizi v roce 2001 začala turecká lira ztrácet na hodnotě. Státní podniky, jako jsou telekomunikační společnosti a ropné rafinerie, byly privatizovány a centrální banka řídila přísnou měnovou politiku ve snaze omezit výdaje a zajistit, aby inflace nezničila ekonomické zisky. Před provedením těchto hospodářských reforem turecká ekonomika silně závisela na zahraniční pomoci, protože přibližně 80% tureckého HDP tvořil zahraniční dluh.

Hlavní faktory, které ovlivňují USD / TRY Měnový pár

Měnový pár USD / TRY je obvykle ovlivněn faktory, které ovlivňují hodnotu amerického dolaru a turecké liry ve vztahu k sobě navzájem i k jiným měnám. Proto má úrokový rozdíl mezi centrální bankou Turecké republiky a Federálním rezervním systémem (Fed) podstatný vliv na hodnotu těchto měn ve srovnání s ostatními. Je třeba připomenout, že turecká lira klesla o více než 20% na rekordně nízké území vůči americkému dolaru 10. srpna 2018. Důvodem však mohly být ekonomické a geopolitické problémy. Kromě toho, že země čelila rychle rostoucí inflaci a politickému tlaku na udržování nízkých úrokových sazeb, čelila hrozící dluhové krizi, která hrozila dalším tlakem na ekonomiku i měnu.

Aktuální USD / TRY Cena: $

 

USD / TRY

 

Tabulka historických dat:

USD / TRY Historická cenová data

DatePriceOpenHighLowChange%

 

Měsíční změna

DatePriceOpenHighLowChange%

Faktory ovlivňující ceny USD / TRY:

Na měnový pár USD / TRY mají vliv faktory, které určují hodnotu amerického dolaru a turecké liry ve srovnání s ostatními měnami. Proto úrokový rozdíl mezi Federálním rezervním systémem (Fed) a Centrální bankou Turecké republiky ovlivní hodnotu měn ve srovnání s ostatními.


CBRT a úrokové sazby:

Stanovení úrokové sazby lze považovat za jeden z nejdůležitějších úkolů CBRT. Struktura turecké měnové politiky je navržena tak, aby udržovala nízkou a stabilní inflaci. Prostředí s uměle nízkými úrokovými sazbami tedy přispělo k dalším pokračujícím tlakům na tureckou líru.

 

Vztahy mezi USA a Tureckem:

 

Vztah mezi USA a Tureckem se v posledních letech zhoršuje, což má tendenci podkopávat tureckou ekonomiku a její měnu.

Ekonomické údaje:

Ekonomická data, jako je index spotřebitelských cen (CPI), hrubý domácí produkt (HDP), obchodní bilance, maloobchodní prodej, průzkum pracovních sil (kanadská statistika nezaměstnanosti) a index průmyslových cen, mají velký vliv na ceny USD / TRY.

 

Potenciální turecká dluhová krize:

 

Silné břemeno Turecka vůči ostatním zemím je patrné v mimořádně vysokém procentu jeho dluhu denominovaného v cizích měnách. Jelikož turecká měna nadále podkopává, tento zahraniční dluh se pro Turecko stává obtížnějším a nákladnějším, což dále zhoršuje pokles měny. Kromě toho díky značně vysokému deficitu běžného účtu v Turecku je potenciál země upadnout do vážné dluhové krize ještě vyšší. Dovolte mi podotknout, že turecké půjčky dosahují podle Banky mezinárodních plateb 265 miliard USD, což je méně než 1% celosvětového součtu.

Mezinárodní vztahy:

Vztahy mezi zeměmi mají tendenci růst nebo podkopávat jejich ekonomiky. Zvyšují rozsah geograficky a demograficky oslovených spotřebitelů prostřednictvím interakcí, jako je dovoz a vývoz, ale také umožňují ovlivnit jejich ekonomiku výkyvy jiných zemí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map