Bitcoinová bublina

Vzhledem k tomu, že bitcoin vyrostl z temnoty, jeho naprostá hybnost přinutila finanční svět i mainstreamová média vstát a brát na vědomí. Jen během roku 2017 zaznamenala cena bitcoinu (BTC) zisky více než 1700%. Právě tento druh vzestupu má kritiky, kteří označují bitcoinovou bublinu za největší, jakou kdy viděli. Existuje však stejně mnoho příznivců první kryptoměny na světě, což naznačuje, že takové vysoké výšky jsou dlouhá cesta k tomu, co její potenciál skutečně představuje.  

Nazvat to bitcoinovou bublinu samo o sobě je obtížné. Bublina je často definována jako aktivum, které se obchoduje výrazně nad svou vnitřní hodnotou. Problém s aktivem, jako je bitcoin nebo kryptoměna, obecně spočívá v tom, že technicky nemají žádnou skutečnou hodnotu.

Zastánci argumentují, že fiat měny také nemají žádnou vnitřní hodnotu. Podle zákona je však nutné ve Spojených státech platit daně v amerických dolarech. To dává americké měně skutečnou úroveň poptávky, a proto skutečnou hodnotu. Zatímco samotný bitcoin má v tuto chvíli pouze omezenou aplikaci jako formu platby. Tito kritici tvrdí, že právě spekulace s bitcoiny řídí obrovské zisky, které ji staví na bublinové území.

bitcoinová bublina  

Bitcoinová bublina – denní graf 2017

Bitcoinová bublina je nová zlatá horečka

Vzhledem k nedostatku skutečné hodnoty mnozí odborníci poukazují na zjevné srovnání mezi zlatem, které je známým úložištěm hodnoty, a bitcoinem, který mnozí považují za novou digitální alternativu.

Základní investoři do zlata tradičně používali drahý kov jako zajištění proti inflaci, aby se chránili před ekonomickými nepokoji. A s bitcoiny existují určité podobnosti v tom, že je skutečně omezená nabídka.

Avšak zlatí spekulanti také nakupují zlato, protože věří, že se cena v průběhu času jednoduše posune výše. Zajímavé je, že výraz „Buy Bitcoin“ ve vyhledávání Google předběhl výraz „Buy Gold“, což ukazuje na zvýšené nadšení pro spekulace s bitcoiny a víru, že se bude jednoduše pohybovat výš.

Známí ekonomové Olivier Blanchard a Mark Watson naznačují, že k těmto typům bublin dochází, protože spekulanti se domnívají, že ceny se budou v průběhu času jednoduše nadále zvyšovat..

A právě zde se stává bitcoinová bublina zjevnější. Jako drobní investoři i nadále vstupují na trh, mnozí se prostě dostávají na dynamiku již exponenciálních výnosů. A mnozí jednoduše očekávají, že někdy v budoucnu budou moci prodávat za vyšší cenu. Což může, ale nemusí být, protože se skutečně jedná o bitcoinové spekulace.

Srovnání mezi bitcoinovou bublinou a boomem Dot-Com

V poslední době byla jednou z největších tržních soutěží, jaké jsme kdy viděli, koncem 90. let v podobě boomu dot-com. Bylo to období, kdy internet měnil způsob naší interakce a fungování podniků. A to se odrazilo v ceně technologických akcií.

U kompozitu NASDAQ, měřítka pro technologické akcie v USA, došlo během několika krátkých let k trojnásobnému nárůstu. Když se však nakonec zřítil, trvalo 15 let, než získal své dřívější vznešené výšky. Ale to, co jsme viděli, byla řada nových podniků, které změnily svět. Jména jako Google, Amazon a eBay byly všechny začínající podniky, protože technologický boom byl v plném proudu, ale pokračovaly v utváření naší moderní a obchodní kultury.

Pro uvedení bitcoinové bubliny do souvislostí měly americké technologické akcie před svým zhroucením hodnotu téměř 1,7 bilionu dolarů. V současné době je kryptoměna v současné době kolem 170 miliard dolarů, což znamená, že stále existuje potenciálně větší prostor pro růst trhu s kryptoměnami.


 

tečka com bublina

Boom Dot-Com: NASDAQ Index Měsíční graf: 1995-2017

Je bitcoinová bublina ve skutečnosti blockchainová bublina?

Srovnání současné bitcoinové bubliny s boomem dot-com je zřejmé. Bitcoiny a kryptoměny jasně představují seismický posun ve způsobu fungování měn.

Může to však být jen technologie, na které jsou postaveny, známá jako blockchain, která přispívá k vznešenému ocenění. Blockchain je digitalizovaný účetní systém, který sleduje transakce. Vidíme potenciální aplikace pro blockchainovou technologii v bankovním sektoru, pojišťovnictví, hazardních hrách a předpovídání mezi mnoha dalšími.

Mnoho učenců jednoduše sází na technologii blockchain investováním do bitcoinů. Vidí dlouhodobou budoucnost, kterou tato technologie představuje, což přispívá k aktuálnímu stavu bitcoinové bubliny. 

Během boomu dot-com se malé penny akciové společnosti připojily k „dot-com“ svému názvu společnosti a zaznamenaly obrovské zisky v hodnotě svých akcií. Nyní vidíme podobnou taktiku s Blockchainem. Nedávno společnost s názvem „Long Island Iced Tea“ přidala ke svému názvu blockchain a zaznamenala 500% nárůst své ceny akcií.

Zjištění ceny a bitcoinová bublina

Pokud jde o čistě digitální měnu, má bitcoin mnoho soupeřů. V poslední době se prosazují další kryptoměny jako Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash a další.

Bublina kryptoměny 

Tržní kapitalizace kryptoměny: prosinec 2017

Cenová dynamika a zájem o bitcoinové spekulace viděly, že funguje jako proxy pro mnoho lidí, kteří mají pocit, že nový svět digitálních měn je tu, aby zůstal. Je však nepravděpodobné, že by existoval prostor pro více kryptoměn jako čistých forem platby. Závod nakonec vyhraje jeden.

Mnoho odborníků proto volá bublinu bitcoinů, jednoduše bublinu pro zjišťování cen. Trh určí cenu a nakonec, která kryptoměna má největší uplatnění. Odborníci to přirovnali k bitvě mezi Apple a PC.

Takže tam je bitcoinová bublina?

Chcete-li skutečně určit, zda existuje bitcoinová bublina, opravdu záleží na tom, na které straně plotu sedíte. Pokud věříte v technologii a její aplikaci, nejen jako platební metodu, ale i jako herní měnič – pak je bitcoin pravděpodobně podhodnocený.

Pokud si myslíte, že bitcoinová bublina je stejně jako penny akcie během boomu dot-com nebo jiná zlatá chyba, která pumpuje drahý kov, v naději, že v křídlech čeká kupující za vyšší cenu, pak byste mohli věřit, že bitcoinová bublina je největší, jaké jste kdy viděli.

Zatímco technologický pokrok ve formě blockchainu může zaručit současné ceny, problémem je, že samotný bitcoin nemusí být ve skutečnosti konečným vítězem závodu v kryptoměně. Ethereum a dokonce i Cardano nabízejí o mnoho více všestrannosti a použití. Bitcoin byl postaven na základně bezpečnosti a je obtížné a nákladné jej koupit, obchodovat nebo dokonce použít.

Chytřejší strategií může být nákup portfolia předních kryptoměn na základě jejich tržní kapitalizace a čekání na to, která z nich nakonec získá největší přitažlivost a funkčnost. Cituji Warrena Buffetta: „diverzifikace je ochrana před nevědomostí.“

Nakonec, zda bitcoinová bublina je či není, je skutečně otázkou názoru, ale jisté je, že konečné rozhodnutí učiní trh..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map