Blockchain v energetickém sektoru?

Už od exploze ceny bitcoinů se konverzace o blockchainu a energii soustředila na Proof of Work. Lví podíl na těžbě bitcoinů se nachází v Číně kvůli silně dotovanému energetickému systému a širokému využívání chladných elektráren. To blockchainovému průmyslu dlouho dávalo špatnou pověst tváří v tvář rostoucímu tlaku skupin ekologů na zelenější trh.

Přesto odborníci v oboru dlouho pochopili, že blockchain by ve skutečnosti mohl energetický sektor zefektivnit. Trh je ze své podstaty segmentován na několik stran v celém dodavatelském řetězci, jako jsou průzkumné týmy, extraktory, distribuce, infrastruktura a mnoho dalších. To bylo identifikováno jako potenciální pole narušení pro blockchainové společnosti, které chtějí zlepšit logistiku a sledování komplikovaného systému dodávek. Existuje mnoho odkazů, k nimž by k tomu mohlo dojít, od obchodování s energetickými komoditami, sledování a přepravy až po vzájemný trh s elektřinou.

Jaký je stav na trhu s energií?

energie

Energetický sektor fungoval posledních čtyřicet let v podstatě stejným způsobem. Má tři části, nejprve dodavatele, kteří zpracovávají suroviny na energii, plyn, ropu, solární energii, vítr atd. Pak máme dodavatele, kteří odebírají energii a přibližují je spotřebitelům. A konečně máme navazující generátory, které potřebují distribuovat energii maloobchodním spotřebitelům. Rozdělený na tyto tři jednoduché části se odvětví jeví jako velmi jednoduché, ale to zdaleka není pravda.

Konečný spotřebitel nikdy nekupuje od výrobce energie, ve většině západního světa prodává primární výrobce společnostem, které vlastní elektrickou síť, a poté dodává energii místní distribuční společnosti. Distribuční společnost poté používá další dceřiné společnosti, které fragmentují trh na státy, města, města nebo dokonce sousedství. Výsledkem jsou malé přírůstky ceny pro každou stranu při snižování a nesmírná úroveň složitosti, která vede k plýtvání a neefektivnosti. Kromě toho je primárním výrobcem energie článek v dodavatelském řetězci energetické komodity. Ropa, zemní plyn, uhlí atd., Které používá, jsou také přiváděny do energetické elektrárny odjinud s dalšími náklady a komplikacemi.

Většina energetických komodit pro výrobu pochází ze zemí mimo hlavní země spotřebovávající energii. Ropa a plyn cestují po moři stovky kilometrů, aby se dostaly do přístavů v desítkách zemí. Jen velmi málo z nich je energeticky soběstačných a při nákupu surovin se musí spoléhat na obrovský průmysl přepravních společností a obchodníků s komoditami..

Konečně existuje komplexní síť daní, pobídek a vládních dotací, které určují konečnou cenu. Průměrný účet za elektřinu pro rodinu je stanoven odlišně než pro průmyslovou zónu nebo maloobchodní centrum. Blockchain může nejen zlepšit správu v tomto aspektu, ale i mnoha jinými způsoby.

Tento článek obsahuje úplné informace o tom, jak blockchain pozitivně ovlivňuje vládu národů.

Všechny výše uvedené odkazy v energetickém dodavatelském řetězci jsou zralé pro narušení blockchainu. Dlouho jsme pochopili, že dodavatelské řetězce jsou jedním z nejslibnějších případů použití blockchainu na světě. Distribuovaná účetní kniha je perfektně vhodná pro více stran, které potřebují sledovat zboží na velké vzdálenosti a inteligentní smlouvy mají schopnost automatizovat sběr účtů a implementovat lepší zásady pro klíčová odvětví.

Úplné vysvětlení krypto těžby a jejích nákladů si přečtěte zde článek.

Jak blockchain dosud ovlivnil průmysl?

Právě teď existuje více než sto čtyřicet projektů, které se přímo zabývají energetickým průmyslem ve světě blockchainu. Oba se staví ve veřejných sítích, jako je Etehreum, nebo v podnikovém blockchainu různých průmyslových odvětví.

Hlavním zaměřením těchto projektů jsou věci, jako jsou fakturační a platební systémy, využití tokenů pro investice, obchodování s energetickými komoditami, trh s uhlíkovými certifikáty pro znečišťovatele, správa elektrické sítě, sledování dodavatelského řetězce, certifikace zelené energie a mnoho dalších.

Průmysl to vzal na vědomí a tyto projekty dostávají jak průmyslovou, tak vládní podporu, protože změna, kterou slibují, je čistým pozitivem pro všechny zúčastněné strany. Trh stojí v klíčovém bodě, protože vnější tlak na změnu klimatu nás nutí měnit naše postupy a zlepšovat výrobu energie.

Co právě dělá blockchain?

Obchodování s komoditami je jednou z prvních oblastí, které blockchain ovlivňuje. Existuje velký trh s energetickými komoditami, který je monopolizován hrstkou velkých obchodních společností. Zde může blockchain přinést novou transparentnost a likviditu do sektoru ekonomiky, který je často skrytý a těžko pochopitelný. Existuje také možnost obchodování s uhlíkovými kredity a zelenými certifikáty, které jsou ověřovány prostřednictvím blockchainu.

Zefektivnění dodavatelských řetězců je další skvělou příležitostí. Jeden, který je využíván tokenem ION, standardem ERC-20 určeným pro použití v katalánském regionu Španělska. Token bude stimulovat místní průmysl výroby energie a zároveň umožní efektivnější dodavatelský a distribuční řetězec pro místní obyvatelstvo.

Trh s energií typu peer to peer je jedním z velkých příslibů blockchainu. Spotřeba energie není v různých sektorech populace stejná. V určitých průmyslových odvětvích a spotřebitelích dochází sezónně k nárůstu energetické potřeby útlumů. Normálně se centrální systém snaží vyrovnat, ale je s ním spojeno velké množství odpadu. Electrify Asia je trh s elektřinou typu peer-to-peer, kde jsou účastníci schopni prodat svou přebytečnou energii a koupit ji na transparentním sekundárním trhu. Singapurská společnost přilákala během svého ICO v roce 2018 velkou pozornost a již má funkční platformu pro region APAC.

Energetický sektor je připraven být narušen blockchainovým průmyslem. Toto je možná jeden z odvětví, které se v této ekonomice nejvíce transformují a povedou k širokému využívání kryptoekonomie. Zdá se to téměř vhodné, protože těžba byla vždy sporným tématem tvrzení kritiků, že jde o nehospodárný systém. Výhody, které blockchain přinese na trh, jej vykoupí v očích veřejnosti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map