Jak regulace formuje přijetí kryptoměny v Africe

Poznámka: The původní verze článku byl publikován Cloudbet a je součástí je součástí série blogu Cloudbet Blog o blockchainových příbězích ve velkém. Chcete-li podrobnější diskuse o všech věcech krypto, nalaďte si náš In the Cloudsection a Sleduj nás na Twitteru.

Africký kontinent, který je domovem více než 1,2 miliardy lidí, zaznamenává rychlý růst používání kryptoměny. V tomto článku náš hostující autor zkoumá, jak místní předpisy pomáhají utvářet toto přijetí.

  • Přijetí bitcoinů v Africe
  • Regulace a daně
  • Případové studie: Jižní Afrika a Nigérie
  • Bude regulace vzlétnout?

Míra přijetí kryptoměny v Africe by vás překvapila. I když Afrika nemusí být prvním místem, které mi přijde na mysl, pokud jde o kryptoměnu, ukazuje se, že je úrodnou půdou pro pokrok blockchainové revoluce.

Ve východní Africe, Keňa dělá vlny zpráv se zvěsti o fondu obchodovaném na bitcoinové burze. V západní Africe, Nigérie zažije v obchodování objemy obchodování s miliony dolarů za týden Jižní Afrika, kryptoměny začínají každý týden. Na začátku roku 2018 ohlásila africká burza BTC Paxful 40 milionů dolarů v měsíčním objemu obchodování. To jsou jen některé z mnoha příkladů, které ukazují, jak blockchainová revoluce vyrostla na místech, která se některým mohou zdát jako nejnepravděpodobnější místa.

Kryptoměny mají v Africe několik případů použití, které nabízejí praktická řešení mimo jiné výzev spojených s mezinárodními transakcemi s obchodními partnery, platbami školného v zahraničí a jako ochrana proti inflaci a rozbitému bankovnímu systému.

v Zimbabwe, kde inflace prudce vzrostla, BTC se obchodovalo až na 14 000 $ protože to sloužilo jako řešení korozivních účinků ekonomických výzev v zemi. Mnoho podnikatelů a obchodníků neformálně využívá kryptoměny, aby pomohly při přeshraničních transakcích se svými partnery v geografických oblastech, jako je Asie a Evropa.

Dva obři, jedna revoluce

Jak květina roste v temné místnosti, roste také vliv kryptoměn v Africe. Pokud je bitcoin spícím gigantem, pak může být svět na pokraji éry, kdy dva spící obři, Afrika a bitcoin, podporují spojenectví, které mění životy 1,2 miliardy Afričanů.

Nejen, že Afričané budou mít prospěch z blockchainu zmocněné Afriky, ale i svět bude mít prospěch z blockchainu zmocněného Afriky, kde bude dosaženo většího finančního začlenění, demokracie, transparentnosti a důvěry.

K dosažení velkých výšek lidského rozvoje umožňujícího blockchain vyžaduje Afrika základní podporu předpisů. Díky vhodným předpisům mají africké státy příležitost povzbudit přijetí kryptoměn a podpořit vytváření inovativních technologií ve vesmíru.

Předpisy a daně

Předpisy, často považované za dvousečný meč pro rozvoj mnoha průmyslových odvětví, budou klíčem k přijetí v Africe. Předpisy přijaté v afrických státech jsou však složitou záležitostí a velmi závisí na agendách příslušných vlád.

A zpráva africké banky EcoBank ukazuje, že většina vlád v Africe přistupuje k předpisům o kryptoměnách na počkání. Více než polovina k nim dosud nezaujala veřejný postoj, a to navzdory stejné zprávě popisující „významnou přítomnost“ kryptoměny v nejméně 36 zemí.

Pomalé tempo směřující k regulaci je částečně způsobeno nepochopením vnitřní podstaty kryptoměn. Bez adekvátních znalostí o jejich potenciálních výhodách se mnoho vlád ještě nepokusí regulovat je.

Abychom byli spravedliví, alespoň doposud většina africké populace o kryptoměnách ještě neslyšela – ani je nepoužila. Jak je však bude používat více Afričanů, je pravděpodobné, že bude následovat proaktivnější vládní přístup, protože výhody, jako jsou daňové příjmy, budou stále zřetelnější.

Stávající předpisy v každé africké zemi se liší podle povahy stávajících zákonů, přesvědčení a politických systémů dané země. Podívejme se na některé z kontinentů: Jižní Afrika a Nigérie.

Jižní Afrika vedoucí

Podle zprávy EcoBank vede Jihoafrická republika v regulačních závodech a měla na kontinentu nejpřísnější přístup ke kryptoměnám. Již v roce 2014 vydala Jihoafrická rezervní banka a poziční papír na virtuální měny, které se zdály slibné.

V pozičním dokumentu SARB dospěla k závěru, že:

Virtuální měny nepředstavují žádné významné riziko pro finanční stabilitu, cenovou stabilitu nebo národní platební systém. Koncoví uživatelé, ať už jednotlivci nebo podniky, které přijímají VC a podniky zapojené do VC, jsou však upozorněni, že jakékoli činnosti prováděné nebo prováděné s VC jsou na jejich výhradní a nezávislé riziko.

Rychle vpřed pět let a zavedla Jihoafrická republika návrh daňové legislativy a konzultační dokument o kryptoměnách. Politiky Jihoafrické republiky naznačují opatrný optimismus vlády. Vláda na jedné straně zvyšuje své daňové příjmy. Na druhou stranu zvažuje „zákrok“ proti anonymnějším kryptoměnám.

Konzultační dokument vyžaduje, aby poskytovatelé kryptoaktiv dodržovali pravidla KYC (know-your-customer) a AML (anti-praní špinavých peněz), která zahrnují identifikaci zákazníků a znalost jejich adres.

Poskytovatelé služeb by museli monitorovat a hlásit podezřelé transakce, které by mohly vyžadovat více pracovníků angažovaných v těchto rolích a potenciálně ovlivnit soukromí uživatelů. Usnadněním identifikace uživatelů kryptoaktiv prostřednictvím těchto předpisů chce vláda lépe posoudit daň splatnou majiteli kryptoaktiv.

Publikovaný ve spolupráci s National Treasury, SA Revenue Services (Sars), Financial Sector Conduct Authority (FSCA) a Financial Intelligence Center (FIC), obsahuje konzultační dokument soubor pravidel, která vyžadují, aby se krypto-startupy zaregistrovaly u vládu k podnikání.

Cílem těchto pravidel je dosáhnout větší odpovědnosti v tomto odvětví, protože registrované kryptoměnové podniky, které jsou si vědomy dohledu, mohou provádět lepší interní procesy dodržování předpisů, které lépe chrání spotřebitele. Uživatelé společností, jako jsou kryptoburzy, mohou být navíc drženi pod přísnějším dohledem – což může vést k vyplňování více daňových hlášení o kryptoměnách.

Regulace kryptoměn v Jižní Africe mohou zvýšit masové přijetí, protože více lidí je vnímá jako legitimní kvůli přístupu vlády. Na druhou stranu to pravděpodobně zvýší regulační náklady poskytovatelů kryptoměn v Africe, které by mohly být převedeny na koncové uživatele regulovaných služeb.

S regulacemi kryptoměn v Jižní Africe souvisejí další výzvy. Faktem zůstává, že a stínová ekonomika existuje v kryosféře, která není snadno měřitelná ani regulovaná vládou. Over-the-counter obchodování a vzdálené burzy, které se rozhodnou nehlásit daně, jsou jen některé z jejich prvků. I když jsou předpisy užitečné pro daňové příjmy a ochranu spotřebitele, může být velmi těžké je implementovat. Pokud budou příliš přísní, mohou také vést k potlačení inovací u společností, které se rozhodnou podnikat jinde v regionech, jako je Mauricius, kde jsou zákony pro krypto-startupy příznivější pro podnikání.

Na druhou stranu jsou Jihoafričané více než otevřeni neformálním formám financování. Kryptoměny se nebudou lišit.

Předpisy o rostoucí lásce Nigérie k krypto zastíní

Na západě Afriky nejsou Nigerijcům kryptoměny cizí. Dokonce i během medvědího trhu to bylo hlášeno v roce 2018 více než 4 miliony dolarů v kryptoměnách se v regionu obchodovalo každý týden. Pokud by se braly v úvahu i OTC obchody, bylo by to určitě mnohem větší.

Přístup Nigérie k regulaci kryptoměn byl smíšený, ale do značné míry vychází ze stejného přístupu „počkej a uvidíš“. Vláda v minulosti vydala varování ohledně nestálé povahy kryptoměn, ale nevydala zákaz. Vydal však návrh licenčního režimu, který by mohl zvýšit minimální akcionářské prostředky pro fintech společnosti na až 15 milionů dolarů.

Jedná se o opatření, které by v případě prosazení mohlo zabránit mnoha místním společnostem vstoupit na kryptotrhy. Nedostatek konkurence v poskytování zboží a služeb v prostoru kryptoměny v Nigérii by mohl být špatnou zprávou o cenách. V důsledku toho mohou uživatelé kryptoměny v Africe trpět vyššími náklady a / nebo neefektivností služeb.

Jelikož se jedná o globální fenomén, uživatelé pravděpodobně využijí platformy se sídlem v zahraničí, které podléhají menší regulační nejistotě. Například devizové burzy jako BRD a Binance jsou v Nigérii volně dostupné, zatímco zůstávají mimo přímý dohled nigerijských regulačních orgánů.

Stínová ekonomika se opět může ukázat jako příliš velká na to, aby regulace omezovala případné masové přijímání kryptoměn. V Nigérii existuje stínová ekonomika na trzích s potravinami, oděvy a dalších průmyslových odvětvích, kde nelze formálně určit míru ekonomické aktivity. To samozřejmě zákonodárcům a exekutivě neuvěřitelně ztěžuje implementaci jejich vlastních omezení a pravidel pro používání kryptoměny. Například ve městě Benin se objevuje mnoho neformálních obchodů s kryptoměnami, které částečně fungují volně kvůli policii v regionu.

Jídlo s sebou

Decentralizovaná povaha blockchainu a kryptoměn je taková, že je téměř nemožné, aby regulátor měl úplný dohled. Dokonce i neformální ekonomiky mají regulace finančního systému omezený úspěch. Za tímto účelem je jasné, že pojištění proti podvodům a nedostatečné transparentnosti je samotný blockchain. To je důvod, proč tolik dalších lidí v Africe nadále přijímá kryptoměny.

Blockchain dal světu ruční banku. Z telefonu lze transakci snadno provést bez obav. Zabezpečení blockchainových sítí, na nichž kryptoměny fungují, bude hybnou silou pro přijetí na kontinentu, kde lidé nedůvěřují centralizovaným bankám kvůli historii nedostatečných služeb zákazníkům a nesprávným praktikám.

Jak povědomí o výhodách kryptoměn roste, bude v Africe růst přijetí kryptoměn. Touha využít technologii měnící život, která představuje změnu dynamiky financí pro miliardy životů, pravděpodobně předčí jakoukoli předloženou regulaci. Lze se pokusit o regulaci, ale v případě potřeby může být regulace také přerostlá.

Autor: Calvin Ebun-Amu

The původní verze článku byl publikován Cloudbet a je součástí je součástí série blogu Cloudbet Blog o blockchainových příbězích ve velkém. Chcete-li podrobnější diskuse o všech věcech krypto, nalaďte si naši sekci V cloudu a Sleduj nás na Twitteru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map