Během čtvrtečních asijských obchodních hodin, WTI Ropě se podařilo prodloužit svoji předchozí třídenní vítěznou sérii, když se poprvé od února prolomil nad úroveň $ 50 poté, co překonal hranici $ 50. Převládající vzestupná tendence kolem cen ropy však byla spojena hlavně s větším než očekávaným poklesem zásob ropy v USA, což okamžitě uklidnilo obavy z nadměrné nabídky a přispělo k nárůstu surové ropy. Mezitím došlo k dalšímu zvýšení cen ropy poté, co Saúdská Arábie slíbila další snížení produkce ve únoru o jeden milion barelů denně.

Kromě toho měl při podpoře cen ropy významnou roli také optimismus ohledně možné vakcíny proti koronavirům a pravděpodobnost dalšího balíčku finanční pomoci USA. Pozitivní nálada na trhu, v návaznosti na překvapivou situaci demokratů v Gruzii, poskytuje další podporu cenám ropy s vyššími výnosy. V důsledku příznivé nálady na trhu pomáhá slabost široce založeného amerického dolaru také růstové rychlosti ropy, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Alternativně se zvýšené obavy z nárůstu případů COVID-19 a ekonomicky bolestivé tvrdé blokování staly klíčovým faktorem, který by mohl omezit zisky ropy. Mezitím také dlouhodobý čínsko-americký souboj zanechává negativní dopad na ceny ropy. WTI ropa se v současné době obchoduje na 51,09 a konsoliduje se v rozmezí 50,39 až 51,14.

Pokud jde o data, údaje o dodávkách ropy do USA od Energetické informační správy ukazují, že zásoby ropy v USA minulý týden poklesly o 8,1 milionu barelů, což je více než průměrný odhad poklesu o 2,7 milionu barelů. Ceny ropy navíc získaly další vzestup po pozoruhodném příslibu Saúdské Arábie dále snižovat produkci ropy v únoru o jeden milion barelů denně. Je třeba připomenout, že Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, oznámila, že v únoru a březnu sníží těžbu o jeden milion barelů denně (BPD) poté, co skupina OPEC +, složená z Organizace zemí vyvážejících ropu a dalších producenti, včetně Ruska, se setkali začátkem tohoto týdne. Tyto pozitivní kroky pomohly americkému benchmarku k prolomení rozhodně nad 51 $ za barel poprvé od února. Za oceánem může být nárůst cen ropy také spojen s pozitivní náladou na trhu, podpořenou překvapením demokratů v Gruzii. Stojí za to připomenout, že demokraté získali obě místa v Senátu k sejmutí, čímž si na příští volební období v Kongresu uklidili celkem 50 křesel, proti 50 křeslům, která měli republikáni. Vítězství demokratů ve volbách do Senátu v Gruzii pravděpodobně uvolní cestu pro další stimulační balíčky USA, které podpoří energetickou poptávku v největší ekonomice světa.

Pokud jde o USD, široce založený americký dolar nedokázal zastavit své medvědí pohyby na počátku dne a v den, kdy postupoval směrem k dohodě o fiskálním stimulu USA, klesal v den, kdy se snižovala poptávka po bezpečných útocích. Poklesy měny mohou být navíc spojeny s nadějí, že Fed udrží po delší dobu úrokové sazby nižší. Ztráty v dolaru však pomohly ropě zůstat v nabídce. Do 23:31 středoevropského času (4:31 středoevropského času) index amerického dolaru, který sleduje dolar vůči kbelíku jiných měn, poklesl o 0,12% na 89,392

Naproti tomu obavy z rostoucího počtu případů COVID-19 a ekonomicky bolestivé tvrdé uzávěrky stále zpochybňují pozitivní výkonnost trhu, který se stal klíčovým faktorem, který by mohl omezit zisky cen ropy. Podle nejnovější zprávy Spojené království poprvé od dubna zaznamenalo více než 1 000 úmrtí denně, Japonsko je připraveno vyhlásit výjimečný stav v Tokiu a okolních oblastech a Čína hlásila další infekce poblíž Pekingu.

Do budoucna budou obchodníci na trhu upřeně sledovat uvolnění amerického ISM Services PMI na prosinec, který by měl přijít na 54,5 oproti 55,9. Aktualizace čínsko-amerického boje a strachu z virů mezitím neztratily na důležitosti. Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me