Libra – Facebook spouští svou vlastní digitální měnu

Facebook oznámila, že v první polovině roku 2020 spustí vlastní kryptoměnu, Váhy, což lidem umožní nakupovat věci nebo posílat peníze s téměř nulovými poplatky. Nejdříve nejdříve, Váhy nejsou stabilní mince; místo toho bude zajištěno košem aktiv denominovaných ve čtyřech nekrytých měnách: USD, GBP, EUR a JPY. Košík však sestává z aktiv s nízkou volatilitou s cílem udržet hodnotu Váhu relativně stabilní. Můžete se zapojit do Libra nákupem nebo inkasem vašich Libra online nebo na místních směnárnách, jako jsou obchody s potravinami, a utratit je pomocí vlastní peněženky Calibra Facebooku, která bude zabudována do WhatsApp, Messenger a jeho vlastní aplikace, nebo jinými interoperabilními třetími aplikace pro peněženky na párty.

Jsou váhy decentralizované?

Ne, ale Facebook nebude plně ovládat Váhy. Místo toho získává Facebook ve své správě jen jeden hlas jako ostatní zakládající členové asociace Libra, mezi něž patří Paypal, Visa, eBay, Uber a dalších 24 brzy zakládajících členů. Blockchain je provozován a neustále ověřován zakládajícími členy Libra Association, z nichž každý bude investovat 10 milionů USD nebo více, aby získal hlasovací práva ve správě Libra a schopnost provozovat uzel validátoru. Mark Zuckerberg uvedl v příspěvku: „(…) Je provozován mnoha různými organizacemi namísto jediné, čímž je systém celkově spravedlivější. Je k dispozici komukoli s připojením k internetu a má nízké poplatky a náklady. A je zajištěno kryptografií, která pomáhá chránit vaše peníze. To je důležitá součást naší vize sociální platformy zaměřené na soukromí – kde můžete komunikovat všemi způsoby, které chcete soukromě, od zasílání zpráv až po bezpečné platby. “

Sdružení Váh

Sdružení Libra sídlí ve švýcarské Ženevě kvůli neutrálnímu postavení země a silné podpoře včetně Fintech blockchain technologie. Facebook si klade za cíl oslovit 100 zakládajících členů před oficiálním spuštěním Libra v roce 2020. Členové sahají od platebních služeb, trhů, telekomunikací, blockchainů, společností rizikového kapitálu až po neziskové organizace.

Facebook ale určitě nehledá nikoho. Aby se členové mohli k asociaci připojit, musí splňovat několik požadavků, jako je poloviční rackový prostor na serveru, alespoň 100 Mb / s připojení k internetu, technik spolehlivosti webu na plný úvazek a zabezpečení podnikové úrovně. Podniky musí mít tržní hodnotu přesahující 1 miliardu USD nebo více než 500 milionů USD zůstatky zákazníků, globálně dosahovat více než 20 milionů lidí ročně a / nebo být uznány jako top 100 lídrů v oboru odvětvově specifickým sdružením nebo mediální společnost jako Interbrand Global nebo S.&P.

Investoři zaměření na kryptoměny musí mít spravovaná aktiva v hodnotě více než 1 miliardy USD, zatímco blockchainové společnosti musí podnikat déle než 12 měsíců, zaměstnávat podnikové zabezpečení, soukromí a infrastrukturu podporované moderními zásadami a procesy – veřejně zveřejňovány bezpečnostními audity a / nebo zprávami o testování penetrace a úschovou nebo vkladem aktiv v hodnotě více než 100 milionů USD. A co víc, až třetina zakládajících členů může být kryptoměnami nebo individuálně pozvanými výjimkami.

Zajímavé je, že Facebook také přijímá výzkumné organizace, jako jsou univerzity, a neziskové organizace, které splňují tři ze čtyř požadavků, včetně práce na finančním začlenění více než pět let, které mají obrovskou globální síť uživatelů a / nebo označení top 100 Charity Navigator nebo tak něco podobné a / nebo 50 milionů dolarů ve fondech.

Investiční token Váh

Tokeny budou prodány zakládajícím členům nového konsorcia Facebooku – Libra Association – s minimální investicí 10 milionů dolarů nutnou pro provoz uzlu validátoru a účast na správě platformy. Hodnota tokenu se odvíjí od hodnoty účasti na tomto řízení nebo potenciálně jakýchkoli výnosů nebo odměn (dividend) vyplácených správcům sítě a je oddělena od běžné hodnoty tokenu plateb. Místo toho hodnota tokenu správy závisí na skutečné a budoucí užitečnosti platebního tokenu nabízeného konsorciem.

Prohlášení o poslání

1,7 miliardy dospělých na celém světě (31 procent) zůstává mimo finanční systém bez přístupu k tradiční bance, přestože miliarda uživatelů má mobilní telefon a téměř polovina světové populace má přístup k internetu. Přeshraniční platby jsou také pomalé a neefektivní a jejich doručení trvá tři až pět pracovních dnů. Navíc jsou náklady velmi vysoké, protože to stojí v průměru sedm procent, aby se peníze posílaly do zahraničí. Navíc nebankovní populace dokonce platí o 4 $ více na poplatcích za přístup v hotovosti, v měsíčním průměru.

Libra si klade za cíl tyto problémy vyřešit pomocí vlastního blockchainu, Libra blockchain.

Váhový blockchain

Libra si klade za cíl zpracovat 1 000 transakcí za sekundu, pokud uzly používají připojení alespoň 40 Mb / s a ​​16 TB pevné disky SSD. Ve srovnání je bitcoin schopen zpracovat sedm transakcí za sekundu a ethereum 15. Libra blockchain používá

the Byzantský systém tolerance k chybám, což znamená, že pouze 66 procent uzlů musí dosáhnout shody, aby transakce byla legitimní, ověřená a provedená. Díky strukturám Merkle Tree v kódu jsou změny blockchainu Libra snadno rozpoznatelné.

Je Libra anonymní?

Blockchain Váh není anonymní, ale pseudonymní. Pokud jde o obavy ohledně soukromých údajů uživatelů Facebooku, Markus, vedoucí společnosti Calibra, odpověděl: „Realita je taková, že budeme mít spoustu peněženek, které nám budou konkurovat, a mnoho z nich nebude v sociálních sítích, a pokud chceme úspěšně získat důvěru lidí, musíme se ujistit, že budou data oddělena. “

Peněženka Calibra

Peněženka Calibra je dobrým krokem správným směrem, protože má potenciál drasticky zvýšit tradiční přijetí. Na rozdíl od běžně používaných peněženek dělá Calibra mnoho věcí jinak:

V případě hackerství, podvodného jednání nebo ztráty přístupu k vašemu účtu vám Calibra vrátí ztracené coiny, pokud je to možné, prostřednictvím podpory chatu 24/7. A co víc, také si nebudete muset pamatovat žádná dlouhá a složitá krypto hesla, která byste mohli zapomenout a zamknout ze svých peněz, protože Calibra za vás spravuje všechny klíče. Vzhledem k těmto skutečnostem se Calibra pravděpodobně stane výchozí peněženkou pro mnoho uživatelů Libra.

Vedoucí produktu Calibra, Kevin Weil, uvedl, že Facebook by mohl prostřednictvím Calibry spustit další finanční nástroje, které by mohl zpeněžit, například investice nebo půjčky. “Doufáme, že časem nabídneme lidem a podnikům další služby, jako je placení účtů pouhým stisknutím tlačítka, nákup šálku kávy se skenováním kódu nebo jízda místní hromadnou dopravou, aniž byste museli vozit peníze nebo metro přihrát, “uvádí tým Calibra.

Budoucí prospekty

Facebook má extrémně podrobné údaje o více než dvou miliardách uživatelů. Jeho dalekosáhlé možnosti ověřování identity a dolování dat skrývají potenciál vybudovat zdaleka největší platformu podle počtu uživatelů jakékoli finanční instituce.

Na rozdíl od stávajících platebních metod, jako je Visa nebo Paypal, Libra nemusí procházet lidskými bankami, aby ověřila jejich totožnost, což je vysoce nákladné, manuální a neškálovatelné. Facebook již má o vás všechna data, a proto nepotřebuje banku, což má za následek mnohem rychlejší škálování.

Další významnou výhodou Váh je, že uživatelé mohou provádět peer-to-peer pouze prostřednictvím jedné instituce, a to je u 28 procent světové populace počet uživatelů Facebooku.

Váhy, které jsou kryté aktivy, které jsou kryté národními měnami, mohou být nakonec kryté americkým dolarem, protože všechny ostatní národní měny v tomto bodě jsou kryté USD a spravovány centrálními bankami (které jsou pod kontrolou Federálního rezervního systému USA).

Obavy týkající se budoucnosti z regulačního hlediska však zůstávají v platnosti, protože Banka pro mezinárodní platby (BIS), nejstarší světová finanční instituce na světě, nedávno zveřejnila zprávu, v níž varovala, že Váhy mohou představovat hrozbu pro dominanci globální bankovní sektor, podle finanční agregáty.

Ve zprávě BIS objasnila, že významné technologické společnosti – jako Google, Apple a Facebook – by mohly „rychle vytvořit dominantní postavení“ díky svému obrovskému počtu uživatelů. 

Zpráva však nejen vyzvala k přijetí regulačních opatření:

„Veřejná politika musí stavět na komplexnějším přístupu, který vychází z finanční regulace, politiky hospodářské soutěže a regulace ochrany osobních údajů,“. “Cílem by mělo být reagovat na vstup velkých technologických společností do finančních služeb, aby bylo možné těžit ze zisků při současném omezení rizik.”

Jak bude s Váhy naloženo z regulačního hlediska, zůstává nejasné. Podle vládě Francie vytvoří agenturu G7, aby „studovala, jak centrální banky zajišťují, aby se kryptoměny, jako je Facebook Libra, řídily předpisy od zákonů o praní peněz až po pravidla ochrany spotřebitele“.

Můžeme tedy určitě očekávat regulace vůči kryptoměnám, jako je Libra.

Srovnání s bitcoiny

Bitcoin jsou zdravé peníze. Je to apolitické, neutrální, bez cenzury a nemůže vás špehovat, i kdyby to chtělo. Všechny tyto body se liší od Váh, které nikdy nemohou být lepší alternativou k bitcoinům, ale rozhodně škálovatelnější a mainstreamově přijatelnější kryptoměna.  

Závěr

Váhy představují první pokus o vytvoření světové měny pomocí blockchainu, který mohou každý den používat miliardy jednotlivců a institucí po celém světě.

Rozsah jeho úspěchu se však bude značně lišit v tom, jak Libra přesvědčí finanční instituce, aby spolupracovaly s konsorciem při budování pracovního rámce, který slouží potřebě decentralizované správy věcí veřejných a přitom je stále v souladu se stávajícími mezinárodními a domácími právními předpisy.

Bez ohledu na možnost, že by se Libra mohla stát největším úspěchem v kryptoprůmyslu, Libra jistě přispěje k tradičnímu přijetí blockchainové technologie tím, že poskytne digitálně propojeným a stále nebankovním osobám po celém světě právo na přístup k základním finančním službám.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map