Jste jedním z těch obchodníků, kteří doufají v to nejlepší, když obchod nefunguje tak, jak byste chtěli? I když není nic špatného zůstat pozitivní a doufat v to nejlepší, nemůžeme si dovolit ignorovat vážné varovné signály, když narazí na naši cestu. Uvidíte, že je zásadní být disciplinovaný a dodržovat své obchodní plány, ale někdy obchodní parametry, které jsou stanoveny, mohou poškodit vaši ziskovost. Musíme být dostatečně flexibilní, abychom se dokázali přizpůsobit neustále se měnícím tržním podmínkám. Někdy musíme obchodovat jako stíhací pilot. Pokud vaše tryska vyhoří, musíte ji okamžitě opustit – nebo čelit následkům.

Prozkoumejme několik důležitých ČERVENÁ VLAJKA varovné signály, na které si musíte dávat pozor při správě otevřených obchodů.

 

Odmítnutí svíčky v cenových extrémech

Když se cena měnového páru nebo jiného finančního nástroje pohybuje rychle jedním směrem a sahá daleko od průměru, často dosáhne bodu vyčerpání. V tomto okamžiku není dostatek kupujících (v případě vzestupného pohybu), aby cenu stále tlačili výš. To je místo, kde musíte být opatrní, pokud jste v dlouhé pozici. Když k tomu dojde, cena se často obrátí k průměrné hodnotě, která může pohltit většinu vašich plovoucích zisků a dokonce vyvolat ztrátu vaším jménem. Podívejme se na několik praktických příkladů:

1. májAUD / USD denní graf (2016)

Černé šipky označují odmítavé svíčky, které byly vytvořeny během tohoto období. Tyto medvědí odmítavé svíčky byly vytvořeny na úrovních, které byly relativně daleko od průměru, což je v tomto případě představováno 20denním exponenciálním klouzavým průměrem.

Svíčky jedna, dvě a čtyři mají poměrně velká červená těla. To naznačuje rozhodný prodej během těchto dnů a samozřejmě závěrečnou cenu, která je nižší než otevřená cena. Mají také knoty vyčnívající na horní stranu, což naznačuje odmítnutí vyšších cen. Ukazuje nám také, jak medvědi získali takřka hrubou silou kontrolu nad trhem. Býci se snažili tlačit cenu na nová maxima, ale medvědi byli vždy přesvědčivě přemoženi. Podívejme se blíže, abychom získali lepší pohled na svíčky 1, 2 a 4:

Mayday 2

Mayday 3

Mayday 4

AUD / USD denní graf (2016)

Tyto tři odmítací svíčky mají několik společných věcí, ale jejich nejvýraznější podobností je skutečnost, že se jedná o medvědí pohlcující pruhy. Zaplavující pruhy mohou být silnými reverzními signály, zvláště pokud jsou umístěny daleko od střední hodnoty (a čelí střední hodnotě). Měli byste dávat pozor na takové svíčky, zejména ty, které mají výjimečně velký rozsah. Také odmítací svíčky, ať už jsou to pinbars nebo pohlcující bary, jsou ještě nebezpečnější, když se blíží nebo blízko svých minim.

Svíčka číslo tři je padající hvězda, která se také nazývá medvědí pinbar. Tento typ svíčky je, stejně jako jedna, dvě a čtyři, silným reverzním signálem.

Nyní řekněme, že jste byli v dobré nákupní pozici a váš obchod byl v zisku o něco více než 100 pipů. Nyní, když dohlížíte na tento svůj ziskový obchod, cena je dobrý běh, ale chybí vám váš zisk o pouhých 12 pipů. O několik hodin později je svíčka 3 dokončena. Na konci dne (svíčka 3) nemůžete uvěřit, že se cena obrátila, pouze 12 pipů plachých od vašeho cíle. Mezitím jste posunuli stop loss na zlomový, abyste eliminovali potenciální ztráty způsobené ostrými zvraty.

To je místo, kde mnoho obchodníků nechává všechny své peníze přímo na stole. Neuvědomují si, že šance se právě obrátila proti nim. V tomto případě je jejich stop loss asi 100 pipů od tržní ceny. Domnívají se, že jelikož je dvojice v uptrendu a cena je vyšší než u 200-MA i 20-EMA, je bezpečné držet se na své vítězné pozici. Koneckonců, mezi jejich stop loss a tržní cenou je polštářek 100 pipů a cena „nakonec dosáhne svého cíle na konci“.

Mezitím již začali institucionální obchodníci (kteří jsou těmi, kdo hýbou trhem) z rozsahu své dlouhé expozice vůči páru, protože si všimli slábnoucího býčího tempa. Countertrend obchodníci si také všimnou této slabosti a vstoupí s několika krátkými pozicemi. Následující den pokračujeme v prodeji a cena klesá agresivně. Pojďme si trochu přiblížit:

5. májAUD / USD denní graf (2016)

Těsně před touto svíčkou pinbar vidíme býčí svíčku s dlouhým knotem vzhůru. Říká se tomu „testovací svíčka“. Vypadá to skoro stejně jako medvědí svíčka, ale není to přesně to, co by se dalo považovat za svíčku, protože je příliš blízko v dosahu svíčky. Ačkoli tato testovací svíčka není tak silným medvědím signálem jako pinbar, který ji sledoval, je to určitě něco, co byste si měli všimnout, když se s ní setkáte.

Modrá (býčí) testovací svíčka by měla být v dolních 50% jejího celkového rozsahu. To znamená, že rozsah jejího horního stínu by měl být alespoň polovina velikosti svíčky. (Svícenským knotům se také říká stíny).

Když se svíčka pinbar nakonec zavřela, technická zpráva byla docela jasná: býci ztratili kontrolu nad trhem.

Co jste tedy měli udělat v tomto případě? Měli jste úplně uzavřít svoji pozici, nebo vzít částečné zisky a posunout stop loss výše? Měli jste vůbec ponechat svoji pozici beze změny? Nezapomeňte, že se na tento graf díváme s odstupem času. V tuto chvíli máme všechny odpovědi. Ale když jste v situaci, kdy se musíte rozhodnout, zjevně nevíte, co se stane. Jako vždy musíme zvážit nejpravděpodobnější výsledek a podle toho řídit naše obchody.

Když se zkušební svíčka zavřela, cena byla asi 115 pipů z 20-EMA. To je podstatná vzdálenost od tohoto klouzavého průměru, což je dobrý způsob měření krátkodobé střední hodnoty nástroje. Velká propast mezi cenou a střední hodnotou v kombinaci s medvědím odmítnutím zobrazeným testovací svíčkou by měla být dostatečným důkazem pro to, abyste se do určité míry alespoň z vaší pozice vymanili. Poté, když se následující den ukázalo být silnou příčkou, bylo by moudré zvážit úplné uzavření vaší pozice, i když váš cíl ještě nebyl zasažen. Osobně bych si vzal svých 100 pecky a ‚nazval to denně ‘. Když jsem poprvé začal obchodovat, samozřejmě jsem nevěděl nic o odmítacích svíčkách nebo o návratu k průměru. Ani jsem nevěděl, jak důležitý je denní časový rámec pro technickou analýzu. Většinu času jsem udělal chyby.

I když jsem později začal používat denní časové rámce, často jsem se držel pozic, které jsem měl okamžitě uzavřít, když jsem viděl blikat červená světla. Pokud jste začínající obchodník, nechcete si přiznat, že se mýlíte, a samozřejmě nemáte zkušenosti, abyste vždy rozpoznali nebezpečí pro to, čím ve skutečnosti jsou.

Jak vidíte v grafu výše, byli byste zastaveni v zlom, kdybyste nejednali proaktivně, když jste viděli signály včasného varování před blížícím se zvratem. Někdy je lepší vzít si zisk, který již máte, než držet pozici, když se pravděpodobnosti jasně obrátily proti vám.

Dosud jsme použili kombinaci vzorů svícnů a vzdálenosti od střední hodnoty k identifikaci nebezpečných protitrendových zpětných tahů směrem ke střední hodnotě. Existuje však několik technik, pomocí kterých můžete identifikovat možné hrozby pro vaše otevřené obchody. Nyní je nemohu projít všemi, ale existuje velmi šikovný nástroj, který vám pomůže určit, kdy došlo k přecenění cenového pohybu a může být zralé k protažení proti převládajícímu trendu. Na co ještě čekáme, podívejme se na to!

 

Index relativní síly (RSI)

Index relativní síly je indikátor, který vyvinul Welles Wilder před mnoha lety. RSI je indikátor hybnosti, který osciluje mezi překoupenou a přeprodanou úrovní. Tyto úrovně lze upravit stejně jako vstupní parametry období. Standardní nastavení RSI používá ve svém výpočtu 14 období a vynese relativní sílu do grafu, který osciluje mezi 0 a 100. Když je RSI nad prahovou hodnotou 70, konkrétní nástroj je považován za překoupený. Když poklesne pod 30, považuje se to za přeprodané.

Rád si pohrávám s nastavením indikátorů a zjistil jsem, že RSI je fenomenální nástroj, jak poukázat na možné zvraty cen. Tento ukazatel je samozřejmě třeba přizpůsobit různým časovým rámcům a neměl by být jediným faktorem zohledněným při rozhodování o obchodování.

Použijme RSI vstup 5 období, s překoupenou prahovou hodnotou 75 a přeprodanou prahovou hodnotou 25. Zde je opět denní graf AUD / USD:

6. májAUD / USD denní graf (2016)

Zde vidíte, že indikátor RSI byl překoupen buď tehdy, nebo těsně předtím, než se objevily čísla svíček 1, 3 a 4. Těsně před vytvořením svíčky číslo 2 bylo RSI na 69, což je téměř překoupeno. Indikátor RSI tedy ve všech čtyřech případech poskytl býčím obchodníkům včasná varování, že by pravděpodobně došlo ke korekci proti trendu. Co dělá tento indikátor tak fantastickým, je to, že by vás na tyto opravy upozornilo nejméně 24 hodin před jejich provedením!

RSI by mělo být v ideálním případě používáno v kombinaci s jinými ukazateli, nebo alespoň se spouštěči cenových akcí pro dosažení nejlepších výsledků. V trhaných tržních podmínkách, kde dochází k hlubokým korekcím proti trendu, je indikátor RSI ideálním nástrojem, který vás upozorní na bezprostřední nebezpečí. Připomíná mi to způsob, jakým zde v jižní Africe fungují druhy paviánů a opic. Mají všechny druhy přirozených nepřátel, jako jsou velcí orli, hadi, karakaly, lišky, levharty, lvi atd. Takže se obvykle spoléhají na jednoho ze starších primátů ve skupině, aby seděl někde na vysokém stromu nebo na skále, aby hledali tito predátoři. Zatímco „strážná opice“ prohledává oblast kvůli možným nebezpečím, zbytek skupiny se může soustředit na sbírání jídla, péči atd..

V tomto případě s AUD / USD indikátor RSI účinně poskytoval včasné varovné signály obchodníkům na dlouhých pozicích.

RSI je samozřejmě mocným nástrojem i pro identifikaci obchodních příležitostí, ale v tomto případě jsme jej použili pouze k varování před hrozícími opravami proti otevřeným pozicím.

Podívejme se na další příklad, kdy se cena obrátila na střední hodnotu (20-EMA) poté, co se daleko od průměru vytvořila silná odmítací svíčka. V tomto případě indikátor RSI (nastavený na 5 období, s překoupenými / přeprodanými úrovněmi na 85/15) poskytl překoupené čtení těsně předtím, než se objevila tato masivní odmítavá svíčka. Tady je tabulka:

Mayday 7GBP / JPY denní graf (2014)

Úžasné, že? Jak byste zvládli otevřenou dlouhou pozici, kdybyste viděli tak agresivní medvědí odmítací svíčku?

Závěrem

Při řízení našich otevřených obchodů musíme být vnímaví a bystří. Když vidíme jasné varovné signály, musíme přehodnotit náš obchod (obchody) a v případě potřeby zatáhnout za páku „vysunout“ (opustit obchod). Být odpovědný ve správný čas vás ušetří zbytečných ztrát.

V určitých situacích byste raději posunuli stop loss agresivně výše, místo abyste zavřeli pozici. Za jiných okolností zmenšíte svoji pozici (zavřete její část) a sledujete stop loss. To bude záviset na struktuře trendu a na tom, jak agresivní je svíčka odmítnutí.

Ziskové obchodování!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me