Národní digitální měny v zaostalých zemích

V posledních několika letech se hodně hovořilo o myšlence centrálních národních bank vyvíjet své vlastní digitální měny. Zatímco velké společnosti, které jsou dokonce mimo odvětví FinTech, jsou v tomto procesu již dlouhou dobu, pravděpodobně ještě předtím, než na scénu přišel blockchain, národní podniky se začaly rozvíjet poté, co se bitcoiny a další kryptoměny již etablovaly.

Dnes, zejména na Dálném východě, v Evropě a Severní Americe, mnoho vládních agentur pracuje na vývoji nějaké aplikace pro sdílenou digitální knihu, ať už jde o měnu, schéma sledování dokumentů nebo něco jiného. Většina z nich však má společnou představu, že k nim dochází ve vyspělých zemích a obecně v bohatých oblastech planety.

Jako často v historii globální ekonomiky se zdá, že ti s nejmenším vlivem nebo peněžními prostředky jsou z této pomalu hořící technologické revoluce opět vynecháni. Zatímco země, které jsou ve fázi vývoje, se stále trochu drží na blockchainovém vlaku, většina nerozvinutých zemí není ani na radaru blockchainového ekosystému, kromě věcí jako je humanitární pomoc.

Nyní však může být novinka dobrým indikátorem toho, že se tento trend začíná měnit. Zde je rozpis toho, jak by digitální měny mohly vzniknout v zaostalých zemích a také, jak by to mohlo být velkým měničem hry pro všechny jejich občany.

Palestinský problém

Pokud jde o zaostalé země, je Palestina pravděpodobně jedním z nejodolnějších příkladů. Soused Palestiny, který se nachází vedle Izraele nebo uvnitř Izraele, je jedním z nejrozvinutějších a nejorganizovanějších národů v euroasijském regionu. Na druhou stranu palestinská území jsou něco jiného než.

Od poloviny roku 2010 se země Palestina roztříštila nejen v geografickém smyslu, ale také v politickém. Západní břeh je pod kontrolou pokračování vojenského a politického hnutí OOP, které nyní řídí region jako Fatah. Na pobřeží Středozemního moře vede pásmo Gazy Hamas poté, co před více než deseti lety zvítězil v místních volbách.

Konečně je tu také část Jeruzaléma, která se považuje za palestinské území, což situaci zcela promíchá jak v politickém, tak v ekonomickém smyslu. Když se k rovnici přidá přítomnost izraelských vojenských a bezpečnostních sil, je jasné, proč je Palestina chudá a neuvěřitelně komplikovaná pro jakoukoli formu rozvoje nebo investic, která není základní humanitární pomoc.

Existuje však iniciativa, která se snaží využít koncept digitální měny a zaměstnat ji v tomto drsném sociálním a politickém prostředí.

Palestinská libra

Zdá se, že měnová autorita Palestiny hledá způsob, jak vybudovat vlastní kryptoměnu. Příběhem se zabývala agentura Reuters, která uvedla, že klíčový muž palestinské měnové správy Azzam Shawwa uvedl, že organizace hledá řešení podobné bitcoinu pro svou centrální měnu, která dosud neexistuje.

V tomto okamžiku teritoria používají jako prostředek peněžní transakce kombinaci eura a amerického dolaru. Ti, kdo komunikují s izraelskými podniky, samozřejmě také využívají šekel, ale ne v rozsahu západních globálních měn. Vzhledem k obrovským překážkám spojeným s jakýmkoli potenciálním vytvořením tradiční fiatové měny (v zásadě je to instituci zakázáno) a tiskem těchto peněz pro obyvatelstvo by efektivnější cesta mohla pokrývat princip pouze digitální.

Shawwa rovněž uvedl, že ve stejné digitální měně může být jako základna použita nějaká fyzická komodita, kterou mohou být zásoby, ropa nebo zlato. Samozřejmě to není totéž jako bitcoinová síť, která je dnes široce používána pro cokoli od online BTC kasina na digitální obchodování na Forexu, a která využívá hashovací sílu jako svou podpůrnou hodnotu. Spolu s rozdíly by však tento koncept byl nesmírně užitečný pro kohokoli žijícího na palestinském území.

Z důvodu faktoru nestability nejsou služby jako PayPal na teritoriích k dispozici, zatímco běžné bankovní služby jsou pro běžné občany také velmi složité entity. Palestinská měnová správa nyní neodpověděla na otázku, kdy by palestinská libra mohla začít platit, ale instituce chce, aby byla spuštěna v období příštích pěti let.

Životaschopná alternativa

Ubohý národ světa má pro tento typ rozvoje obrovský potenciál, i když se to nemusí zdát. Základní myšlenkou, která tento krok umožňuje, je rozšířené používání inteligentních digitálních zařízení, jako jsou smartphony a tablety. To ve spojení s rozvojem mobilních sítí poskytuje i těm nejchudším regionům určitou úroveň připojení k internetu.

To je vše, co je potřeba, aby digitální měna fungovala. Kromě toho existuje několik velkých globálních iniciativ, které se aktivně snaží zajistit přístup k internetu do různých částí světa nezávisle na infrastruktuře mobilních sítí. Když se jedna z těchto iniciativ stane úspěšnou, úroveň propojitelnosti chudých regionů se ještě zvýší, podporovaná stále klesající cenou smartphonů nižší třídy

V tomto nastavení by vytvoření digitální měny vyžadovalo od jakékoli vlády málo zdrojů. Budování digitální měny je samozřejmě pouze prvním krokem k jejímu přijetí a určitě by s ní bylo mnoho běžných problémů. Někteří teoreticky, jako náhlý růst cen, následovaný obdobím rychlého prodeje, by potenciálně mohli potopit stejnou měnu podobným způsobem, jako by praskla ekonomická nebo finanční bublina.

Stejná měna by však měla být vnímána jako další součást národní infrastruktury, která v současné době v mnoha zemích chybí. I když to rozhodně nebude dokonalé okamžitě (nebo dokonce vůbec), stále poskytuje něco, co mohou lidé v zaostalých zemích využít ke zlepšení svého života.

To je v podstatě vše, co představuje vývojový proces pro jakýkoli region. S digitální měnou fungující na národní úrovni by jednotlivci a pak větší skupiny lidí mohli najít cestu ven z chudoby, což je cesta, po které by se nakonec mohla vydat celá země..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map