Není pochyb o tom, že nejdůležitějším ekonomickým údajem v dnešním přehledu je čtení indexu spotřebitelských cen ve Spojeném království. Určitě je důležité i číslo evropského ekonomického sentimentu ZEW a počet volných pracovních míst JOLT mimo USA, ale zdaleka ne tak důležité jako tento ukazatel inflace ve Velké Británii.

Spojené království v poslední době zaznamenalo výrazné zvýšení spotřebitelských cen. Za opravdu krátkou dobu se jejich počet CPI, který je jejich oficiální metodou měření inflace, zvýšil z nízkých 0,9% v listopadu loňského roku na působivých 2,3% v březnu tohoto roku.

Co by způsobilo tento prudký nárůst inflace? Neměla by brexitová zkouška vyvíjet obrovský tlak na britskou ekonomiku? Mělo by to být pro Spojené království záporné, ano. A samozřejmě to již určitým způsobem ovlivnilo region. Britská libra však během posledních několika let ztratila tolik ze své hodnoty, že je okamžitý odraz inflace ve Spojeném království naprosto nevyhnutelný. Devalvace měny nemusí vždy vést ke zvýšení inflace této země, ale současný stav britské ekonomiky to určitě podporuje. Od června 2014 ztratila libra vůči dolaru přibližně 27,6% své hodnoty. Velká část tohoto poklesu byla samozřejmě „cenou“ brexitu. Možná bych měl říct, že nejistota ohledně této záležitosti libru významně oslabila (koneckonců svět nevěřil, že Britové budou hlasovat pro odchod z Evropské unie). A nezapomínejme na samotný zrádný den, kdy libra ztratila více než 1100 pipů vůči dolaru a 1800 proti japonskému jenu. Libra samozřejmě neztratila pouze hodnotu vůči dolaru a jenu – šlo o široké oslabení libry vůči devizovému trhu jako celku.

Abychom se vrátili k inflační záležitosti a jejímu vztahu k devizovému trhu, pojďme si krátce prozkoumat, co se stane, když inflace příliš stoupne.

Inflační cíl Bank of England je dvě procenta. Pokud očekává, že by se inflace mohla v blízké budoucnosti vymknout kontrole, musí tomu čelit zvýšením úrokové sazby. Když se úrokové sazby zvýší, sníží se výdaje a lidé mají tendenci více spořit, protože existuje větší motivace k vyšší úrokové sazbě. Tato opatření působí proti problému nadměrné inflace. Před zvýšením úrokových sazeb je samozřejmě třeba vzít v úvahu další faktory, mezi které patří růst mezd, míra nezaměstnanosti a stav ekonomiky. Inflace je nicméně důležitým faktorem, který ovlivňuje rozhodování centrálních bankéřů o úrokových sazbách.

Jedním z efektů vyšší úrokové sazby ve Velké Británii by pravděpodobně byl tok finančních prostředků do libry. Toho si musíme být vědomi. Když inflace stoupá, měna zúčastněné země se obvykle zhodnocuje kvůli vyhlídkám na vyšší úrokové sazby. Velká část nedávné podpory libry je způsobena nedávným zvýšením inflace ve Velké Británii. Nyní, než se staneme příliš technickými, podívejme se na několik grafů:

Nějaká librová akce 1GBP / USD denní graf

Jak vidíte, GBP / USD se v tomto velkém rozmezí drží zhruba šest měsíců. Naštěstí tento rozsah není příliš těsný, takže jsme měli alespoň nějaké příležitosti, jak sem-tam vydělat pár dolarů.

Podíváme-li se na včerejší svíčku (pondělí), vidíme, že cena narazila na 20-EMA, ale přímo u ní vyvolala určitý odpor. Dovolte mi trochu přiblížit, abyste to viděli jasněji:

Some Pound Action 2GBP / USD denní graf

Líbí se mi toto nastavení na krátkou hru kvůli této bývalé podpůrné zóně, která by se snadno mohla držet jako nový odpor. Důležité pro mě je také to, že jsme již viděli určité odmítnutí cen mimo tuto úroveň, což je také místo, kde najdeme 20-EMA. Nezapomeňte, že 20-EMA často působí jako dynamická podpora nebo odpor. V tomto případě to vypadá, že by to mohlo mít důležitou úroveň odporu. Mimochodem, jen se podívejte na to, jak si 20-EMA během posledních dvou týdnů udržovala dynamickou podporu. To, co nyní hledáme, je obrácení této role, když vidíme, že cena v pátek výrazně poklesla pod tento klouzavý průměr.

Zvážit základní faktory, které by mohly libru ovlivnit; záležitost obchodování s brexity je samozřejmě důležitým tématem, které musíme při obchodování s touto hlavní měnou sledovat. Pokud se investoři z nějakého důvodu znovu bojí, mohlo by to fungovat v náš prospěch, pokud jsme v krátké hře o libru. Dalším faktorem, jak jsem již zmínil, je vydání CPI, které je dnes naplánováno na 8:30 GMT. Zde buďte opatrní. Opravdu dobrý tisk by mohl být špatný pro krátkou pozici. Na druhou stranu, pokud uvidíme ztrátu očekávaných 2,3% čtení, libra by mohla vrhnout značný počet pipů, zvláště pokud je to velká miss.

Poznámky k jiným nástrojům

 

Zlato – na to si dávejte pozor Pinbar!

Pokud obchodujete se zlatem na dlouhé straně, doufám, že jste na denním grafu viděli blikat červená světla. Existuje nebezpečný svícen s padající hvězdou, který naznačuje, že tento nástroj by se mohl brzy opravit. Dalším problémem je medvědí divergence indikátoru RSI, která se vytvořila v posledních několika dnech. Neříkám, že byste měli v tuto chvíli prodávat zlato, ale pokud jste nad zlatem býčí, musíte být opatrní a řídit své riziko moudře. Podívejte se na tento denní graf:

Some Pound Action 3

Zlatý denní graf

 

AUD / USD – Silný tlak dolů

AUD / USD je pár, který stojí za zmínku. Za posledních pár dní se slušně posunul níže. Nyní ve světle tichých obchodních podmínek, se kterými jsme se v poslední době setkali přímo na devizovém trhu, by nám tento pár mohl dnes a v následujících dnech a týdnech poskytnout několik skvělých prodejních příležitostí. Jen pro opatrnost – nebuďte příliš uspěchaní, dvojice je v tuto chvíli relativně přeprodaná. Může být lepší počkat na vrácení, abyste mohli vstoupit za lepší cenu. Zde je denní graf páru:

 Některé librové akce 4AUD / USD denní graf

Možná se mýlím a doufám, že se mýlím, ale myslím si, že dnes a zbytek tohoto týdne nenabídne ohromnou míru volatility trhu. Jak možná víte, máme před sebou krátký týden, pátek bude svátkem ve většině hlavních finančních center po celém světě. Pondělí je samozřejmě také svátek, což z něj dělá docela dlouhý víkend.

Hodně štěstí při obchodování!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me