Prohlášení Bank of Canada se opírá o Dovish stranu

Bank of Canada zveřejnila prohlášení před nějakou dobou a ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25% podle očekávání. Budou pokračovat také v programu kvantitativního uvolňování, což znamená, že v dohledné budoucnosti zůstane holubice. Kanadský dolar klesá s USD / CAD skákání kolem 60 jader výše.

 

Hlavní body rozhodnutí Bank of Canada

  • Udržuje sazby na + 0,25%, jak se očekávalo
  • QE ke koupi více dluhopisů s delší splatností
  • Tempo QE bude postupně snižováno na $ 4B týden od $ 5B týden
  • Opakuje, že QE bude pokračovat, dokud nebude zotavení „v plném proudu“
  • Krátkodobá aktivita bude negativně ovlivněna opatřeními přijatými k boji proti nedávnému nárůstu infekcí
  • Růst v USA „se zdá, že značně zpomaluje“
  • Oživení v Evropě se zpomaluje
  • Oživení Číny se rozšiřuje
  • Kanadská ekonomika nyní přechází do mírnější fáze zotavování
  • Rada guvernérů udrží politickou úrokovou sazbu na efektivní dolní hranici, dokud nebude absorbována ekonomická mezera, aby bylo udržitelně dosaženo 2% inflačního cíle. V naší současné projekci se tak stane až v roce 2023

Při současném tempu bude Bank of Canada držet do konce roku polovinu kanadského dluhu. Postupné snižování tempa na 4 $ bude mít na to malý vliv. Navzdory poklesu (šíleného) tempa QE je to do značné míry holubičí prohlášení, protože zdůrazňuje převážně rizika negativního vývoje a nenabízí žádné známky zpomalení QE. Mluvilo se o YCC, ale to se nestalo a není zde o tom ani náznak. Mluví také o 0,25% jako efektivní dolní hranici, která nadále vylučuje negativní sazby.

Úplné prohlášení:

Bank of Canada bude udržovat současnou úroveň úrokové sazby, dokud nebude dosaženo inflačního cíle, rekalibruje svůj program kvantitativního uvolňování

Bank of Canada dnes udržovala svůj cíl pro jednodenní sazbu na efektivní dolní hranici ¼ procenta, přičemž sazba banky byla ½ procenta a depozitní sazba ¼ procenta. Banka nadále udržuje své mimořádné dopředné vedení, posílené a doplněné programem kvantitativního uvolňování (QE). Banka rekalibruje program QE tak, aby přesunul nákupy směrem k dlouhodobějším dluhopisům, které mají přímější vliv na úrokové sazby půjček, které jsou pro domácnosti a podniky nejdůležitější. Současně budou celkové nákupy postupně snižovány na minimálně 4 miliardy dolarů týdně. Rada guvernérů soudí, že díky těmto kombinovaným úpravám poskytuje program QE přinejmenším tolik měnových stimulů jako dříve.

Globální a kanadské ekonomické výhledy se vyvinuly do značné míry tak, jak se očekávalo v červencové zprávě o měnové politice (MPR), s rychlými expanzemi, když se ekonomiky znovu otevíraly, a to i přes značnou zbývající přebytečnou kapacitu. Pokud jde o budoucnost, rostoucí infekce COVID-19 pravděpodobně ovlivní ekonomický výhled v mnoha zemích a růst bude i nadále do značné míry záviset na politické podpoře.

Ve Spojených státech se růst HDP silně odrazil, ale zdá se, že značně zpomaluje. Čínská ekonomická produkce je zpět na předpandemickou úroveň a její oživení se stále rozšiřuje. Ekonomiky rozvíjejících se trhů byly zasaženy více, zejména ty, které mají vážná ohniska. Oživení v Evropě se zpomaluje uprostřed narůstajících blokád. Celkově se předpokládá, že se celosvětový HDP v roce 2020 sníží přibližně o 4 procenta, než v letech 2021-22 v průměru vzroste o něco více než 4 ½ procenta.

Ceny ropy zůstávají asi o 30 procent nižší než před pandemickou úrovní. Ceny neenergetických komodit se mezitím v průměru více než plně zotavily. Navzdory pokračujícím nízkým cenám ropy kanadský dolar od července posiloval, což do značné míry odráželo široce založené oslabení amerického dolaru. 

V Kanadě byl oživení zaměstnanosti a HDP silnější, než se očekávalo, protože v létě se ekonomika znovu otevřela. Ekonomika nyní přechází do mírnější fáze zotavování. Ve čtvrtém čtvrtletí se očekává výrazné zpomalení růstu, částečně kvůli rostoucímu počtu případů COVID-19. Ekonomické dopady pandemie jsou napříč odvětvími velmi nerovnoměrné a postihují zejména pracovníky s nízkými příjmy. Vzhledem k těmto výzvám vlády rozšířily a upravily programy podpory podnikání a příjmů.

Po poklesu přibližně o 5,5 procenta v roce 2020 banka očekává, že v letech 2021 a 2022 poroste kanadská ekonomika v průměru o téměř 4 procenta. Růst bude pravděpodobně trhaný, protože domácí poptávka je ovlivněna vývojem viru a jeho dopadem na spotřebitele a obchodní důvěra. Vzhledem k pravděpodobným dlouhodobým účinkům pandemie banka revidovala svůj odhad potenciálního růstu Kanady v horizontu projekce.

Inflace CPI činila v září 0,5 procenta a očekává se, že do začátku roku 2021 zůstane pod cílovým pásmem banky 1 až 3 procenta, a to především kvůli nízkým cenám energie. Míra jádrové inflace je pod 2 procenty, což odpovídá ekonomice, kde poptávka poklesla více než nabídka. Očekává se, že inflace zůstane po celou dobu projekce pod cílem.

Jak se bude ekonomika zotavovat, bude i nadále vyžadovat mimořádnou podporu měnové politiky. Rada guvernérů udrží politickou úrokovou sazbu na efektivní dolní hranici, dokud nebude absorbována ekonomická mezera, aby bylo udržitelně dosaženo 2% inflačního cíle. V naší současné projekci se tak stane až v roce 2023. Banka pokračuje ve svém programu QE a rekalibruje jej, jak je popsáno výše. Program bude pokračovat, dokud nebude obnova v plném proudu. Zavázali jsme se poskytnout stimul měnové politiky potřebný k podpoře oživení a dosažení inflačního cíle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map