Během čtvrteční rané asijské obchodní relace WTI Cena ropy nedokázala zastavit klesající sérii předchozího dne. Klesla z maxima 40 USD na 36,98 USD, zejména poté, co vláda nahlásila překvapivě velké zásoby ropy v USA za minulý týden, což nakonec posílilo obavy z poklesu poptávky po palivu uprostřed zhoršující se globální pandemie koronavirů. Kromě toho vyvíjejí v úterý uvolněná inventární čísla z amerického ropného institutu (API), který rovněž vyvíjí tlak na ceny ropy.

Za jeden z klíčových faktorů, které udržovaly ceny ropy pod tlakem, lze dále považovat obavy na straně nabídky, v důsledku pokračujícího růstu produkce v Libyi. Nedostatečný pokrok v dohodě o americkém balíčku pomoci proti koronavirům přidal další pesimismus, který měl negativní dopad na ceny ropy. Mezitím obavy z geopolitického napětí mezi USA a Čínou také nadále zpochybňují ropné býky. Široce založená síla amerického dolaru, podpořená náladou tržního rizika, také hrála hlavní roli při podkopávání cen ropy, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Ropa se obchoduje za 37,45 USD a konsoliduje se v rozmezí 36,98 až 39,00.

Jak jsme již zmínili, nejnovější neočekávaně velké zásoby ropy v USA za minulý týden, o nichž informovala Energetická informační správa, podpořily obavy z poklesu poptávky po pohonných hmotách, a to kvůli zhoršujícímu se globálnímu vypuknutí COVID-19, což následně podkopalo sentiment obklopující ceny ropy. Pokud jde o data, zásoby ropy vzrostly o 4,3 milionu barelů oproti očekávání nárůstu o 1,23 milionu barelů. To přichází týden poté, co zásoby ropy poklesly o 1 milion barelů. Ve výsledku se cena ropy přes noc propadla přibližně o 5% a klesla pod klíčovou podporu 40 USD za barel.

Kromě údajů byl sentiment tržního rizika pod tlakem rostoucích obav z neustálého nárůstu nových případů koronavirů. Politická nejistota v USA a nedostatečný pokrok v amerických stimulačních jednáních mezitím dále tlumily sentiment na trhu, který udržoval ceny ropy pod tlakem, protože víme, že druhá vlna koronavirových infekcí se ve Spojených státech prohlubuje Státy, Rusko, Francie a mnoho dalších zemí, což ohrožuje globální ekonomickou perspektivu. Podle nejnovějších informací USA hlásily přibližně 74 300 nových případů koronaviru, čímž posílily denní průměr země za poslední týden nad 71 000.

V Evropě dosáhl počet případů koronavirů vůbec nejvyšší úrovně, v neděli došlo k více než 52 000 nových infekcí, což vedlo k tomu, že se Francie připravuje na nové uzavření. Jinde Španělsko také vyhlásilo národní stav nouze a byla zavedena noční zákaz vycházení.

Kromě virových strastí může být dalším důvodem opatrného sentimentu investorů také dlouhotrvající spor mezi USA a Čínou, potenciální prodej raket americké výroby na Tchaj-wan, který neustále zrychluje. Na druhou stranu převládající nejistota ohledně konečného výsledku amerických prezidentských voleb také tlumila náladu na trhu. Podle poslední zprávy naznačují národní průzkumy, že soupeř demokratů Joe Biden má náskok před úřadujícím republikánským prezidentem Donaldem Trumpem.

Na straně USD se široce založenému americkému dolaru podařilo udržet své zisky během předchozí relace, protože obchodníci stále povzbuzují náladu rizikového ukazatele. Zisky v americkém dolaru se však zdají být spíše neovlivněny zvyšující se politickou nejistotou před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami 3. listopadu. Zisky v bankovkách však mohou být krátkodobé nebo dočasné kvůli obavám, že ekonomická zotavení v USA by se mohlo zastavit kvůli oživení případů koronavirů. Kromě toho byly zisky v americkém dolaru dále podporovány nedostatečným pokrokem v oblasti amerického stimulačního balíčku, který obchodníkům dal opatrnou náladu. Zisky v americkém dolaru se tak staly klíčovým faktorem, který udržuje ceny ropy pod tlakem, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Zisky v bankovkách však držely měnový pár pod tlakem. Dolarový index, který staví dolar vůči koši 6 hlavních měn, je mezitím 93 472.

Důvod úbytku surové ropy přes celý rybník lze také spojit se zprávami, které naznačují, že se očekává, že se produkce v Libyi, jednom z členů Organizace zemí vyvážejících ropu, po vyšší moci vrátí na plnou kapacitu byl zvednut na poli Sharara.

Naopak Saúdská Arábie a Rusko projevily ochotu rozšířit snižování produkce ropy a odložit plánovaná zvýšení, když se na konci listopadu setkají s rozhovory se svými partnery OPEC +, což by mohlo pomoci omezit hlubší ztráty cen ropy.

Pokles cen surové ropy byl mezitím omezen možným poklesem produkce v USA, protože ropné společnosti začaly uzavírat vrtné soupravy v důsledku hurikánu blížícího se k Mexickému zálivu. Stojí za to připomenout, že Louisiana je letos připravena čelit 6. uvazování ze systému Gulf Coast, protože Tropická bouře Zeta zrychluje z poloostrova Yucatán a přináší silný vítr a déšť do oblasti, která se stále vzpamatovává z řady bouří.

Při pohledu do budoucna budou obchodníci na trhu sledovat pohyb USD kvůli nedostatku hlavních údajů / událostí v daný den. Klíčem k novému směřování budou rovněž rizikové katalyzátory, jako je geopolitika a strasti z virů, nemluvě o brexitu. Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me