Všichni forexoví obchodníci si jsou vědomi současné finanční krize v Turecku, zejména obchodníci, kteří obchodují s měnami rozvíjejících se trhů, jako je turecká lira. Lira se v poslední době dostala do volného pádu.

V letošním roce ztratil přibližně třetinu své hodnoty a pokles se v posledních týdnech dramaticky zrychlil. Na začátku tohoto týdne se USD / TRY podle mého makléře obchodovalo těsně pod 7. Během týdne poklesla pod 6, když turecká centrální banka intervenovala zvýšením úrokových sazeb o 1,50%, ale do konce týdne vyskočila zpět. Uvidíme, jak se bude turecká lira chovat příští týden, protože jsme devizovými obchodníky a rádi rozlišujeme mezi fundamentálními a technickými, ale věci už teď nevypadají tak dobře. Tady základy způsobují Lira veškerou škodu.

Co se tedy děje a co je důležitější, vydrží to?

Odpověď na důležitější otázku: vydrží. Proč? Vysvětlíme níže. I když jedním z důvodů, které pravděpodobně zhoršily situaci, je skutečnost, že Erdogan je tak trochu pánem země a dělá si, co chce. Odstranil všechny ekonomy, kteří ho varovali před finančními a ekonomickými problémy, které mohou čekat. Zbavil se veškeré opozice ve finančních kruzích v Turecku a nechal jen ty, kteří s ním ve všem souhlasí. Dokonce umístil svého zeťa do čela centrální banky. Erdogan dokonce nařídil svému zetě, aby nedržela úrokové sazby, protože by to oslabilo Liru. To nedává smysl, ale nechme to stranou, protože to není to, co poškozuje Liru.

Jednou z věcí jsou cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na svět, včetně Turecka. Turecko a USA však nejsou v dobrém vztahu, jak 10. srpna tweetoval Donald Trump. Turecko uvěznilo amerického pastora a odmítlo ho pustit, přičemž žádalo o vydání bývalého vůdce opozice Gylena z USA. Vztahy tedy nejsou dobré. Ve stejném tweetu Trump uvedl, že se dovozní cla USA na tureckou ocel a hliník zdvojnásobí na 50% a 20%. Po tomto tweetu od Trumpa se Lira potápěla ještě rychleji.

Turecko v loňském roce vyvezlo do USA ocelové výrobky v hodnotě přibližně 1,2 miliardy USD a s těmito cly bude vývoz dramaticky klesat. Přestože by Turecko s bilionovou dolarovou ekonomikou nemělo čelit takovým problémům. Není to tak, že Turecko závisí na vývozu surovin, jako jsou jiné země, jako jsou země Perského zálivu a Rusko. Byl to však úder v době, kdy Turecko bylo dole a stále je.

Skutečný problém spočívá jinde. FED a další významné centrální banky, jako je ECB, Bank of Japan a Bank of England, začaly rozšiřovat svou rozvahu nákupem dluhopisů a čerpáním peněz do svých ekonomik a globální ekonomiky. Úrokové sazby ve vyspělých zemích se dlouhodobě blížily nule a v některých případech, například ve Švýcarsku a Japonsku, byly sazby záporné a v těchto ekonomikách byl růst velmi slabý. Výsledkem je, že peníze letěly do zahraničí ve velkém množství, zejména na rozvíjejících se trzích, jako je Turecko, Indie, Jižní Afrika, Indonésie, Vietnam, Čína atd..

Během tohoto období zažívá turecká ekonomika velmi silný růst. Peníze proudily dovnitř, obchod byl skvělý a vysoké budovy houbařily. Návratnost ze stavebnictví a nemovitostí je docela velká, pokud se ekonomice daří – ceny domů a budov pro podnikání se enormně zvyšují. Výsledkem bylo, že se každý během této zlaté horečky pokusil získat kus akce. Budovy a nemovitosti však nejsou z dlouhodobého hlediska pro ekonomiku skutečnou hodnotou, na rozdíl od továren nebo IT odvětví. Mnoho liberálních ekonomů se pokusilo varovat Erdogana, ale sloganem v posledním desetiletí v Turecku bylo „Milujte to nebo ho nechte“. Můj kolega z povolání mi říká, že mnoho z těchto ekonomů odešlo, protože Turecko se stalo stále více diktátorským.

Erdogan měl svou cestu a nyní přichází toto. Tito lidé se snažili poukázat na nahého krále, ale nikdo to neslyšel. Nyní, když hlavní centrální banky začínají zmenšovat své rozvahy a získávají peníze zpět prodejem dluhopisů, zejména FED, objevují se problémy v rozvíjejících se penězích. Turecko drží velký zahraniční dluh na úrovni 53,3% nominálního HDP země pro daný rok a letos se pravděpodobně zvýší. To znamená, že úroky, které musí platit, jsou poměrně velké a je třeba je platit v cizí měně, zejména v amerických dolarech.

Pokles je sotva viditelný

To zvyšuje poptávku po cizí měně za účelem splácení úroků a vyrovnání dluhů. Kromě toho ze země také teče peníze, protože FED začíná zmenšovat rozvahu, což je skutečný problém. Pokud se podíváte na výše uvedený graf, uvidíte, že čára začíná směřovat dolů. Je to velmi minimální pokles. Rozvaha FED byla před necelým rokem na 4,8 bilionu USD, což znamená, že biliony amerických dolarů poháněly světovou ekonomiku, zejména rozvíjející se trhy.

Nyní se to začíná zmenšovat a jen tak malý pokles způsobuje v Turecku chaos. Představte si, že linka klesne na úroveň roku 2010 nebo ještě horší na úroveň roku 2008, což by znamenalo zmenšit rozvahu pod 1 bilion $. Samozřejmě, ne všechny rozvíjející se tržní ekonomiky jsou závislé na amerických dolarech, ale zdá se, že Turecko je. Jak špatné to bude? Nikdo přesně neví.

Doufám, že se Turecko sejde společně, ale základy, jako je zmenšující se rozvaha FED a Erdoganova stará školní politika, ukazují na velké problémy pro Turecko a tureckou líru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me