Surové ropě se daří udržovat býčí tendenci předchozího dne – zásadní výhled!

Během úterní asijské obchodní relace WTI Ceny ropy dokázaly rozšířit svou býčí sérii předchozího dne a zůstaly pozitivní, výrazně nad úrovní 60,00 USD, zejména kvůli nejnovějším zprávám, které naznačují, že největší ropné rafinerie v Severní Americe se zavírají kvůli arktickým podmínkám, které narušily moc, dodávky vody a paliva po celém Texasu. Mezitím boje mezi Washingtonem a Teheránem vyvolaly další pozitivní dopad na ropnou rally, a to kvůli obavám z narušení dodávek. Kromě toho lze býčí předpojatost kolem cen ropy přičíst také pozitivnímu povídání týkajícímu se podpůrného balíčku USA COVID-19.

Mezitím současné zlepšení podmínek koronaviru (COVID-19) a pokrok v oblasti vakcín nabízejí další posílení cen ropy. Přes oceán bude v únoru a březnu aktivní snížení produkce Saúdské Arábie, což zase poskytlo ještě větší sílu vzestupné ropné rally. Kromě toho ceny ropy získaly další podporu slabšího amerického dolaru, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Dalším faktorem, který by mohl podporovat ceny ropy, je jasnější nálada na trhu, která byla vyvolána optimismem ohledně balíčku pomoci s koronaviry a pokrokem v oblasti vakcín. Na straně medvěda lze dlouhodobé obavy způsobené koronaviry a novými omezeními uzavření na Novém Zélandu a v Austrálii také považovat za hlavní medvědí faktor, který zakrývá jakékoli další zisky v cenách ropy. V době psaní tohoto článku se ropa WTI obchodovala za 60,14 a konsolidovala se v rozmezí 60,02 až 60,33.

Sentimentu na trhu se však podařilo udržet pozitivní výkon z předchozího týdne, který během dne stále zeleně blikal uprostřed pokračujícího oživení situace s koronaviry. Je třeba poznamenat, že počet případů COVID-19 v Americe nadále klesá a sedmidenní míra nových denních infekcí v zemi poprvé od loňského listopadu klesla pod 100 tis. A země pokračuje v opětovném otevírání. Kromě toho zavedlo Spojené království klíčový milník očkování (15 milionů nejzranitelnějších čtyř kategorií populace, které dostaly své první injekce), což pomáhá otevřít dveře uvolnění omezení. Vláda Spojeného království mezitím očekává pokles počtu hospitalizací souvisejících s viry v příštím měsíci.

Kromě toho lze další důvod kladné tržní výkonnosti připsat chatování týkajícímu se amerického balíčku pomoci COVID-19. Je třeba připomenout, že dříve zveřejněná neuspokojivá data o zaměstnanosti v USA a obavy z dalšího oslabení na trhu práce zvyšují potřebu očekávaného balíčku stimulačních opatření prezidenta USA Joe Bidena. Pozitivní nálada na trhu hrála hlavní roli při podpoře cen ropy s vyššími výnosy.

Výsledkem je, že široce založený americký dolar nedokázal zastavit svoji klesající sérii z předchozího dne a zůstal kyselý, protože poptávka po aktivech v útočišti zůstává nízká, uprostřed nadějí na rychlejší oživení americké ekonomiky z COVID-19 a pokrok směrem k dohodě o dalším kole fiskálních stimulů USA. Ztráty v americkém dolaru však pomohly ropě zůstat v nabídce, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Mezitím poklesl index amerického dolaru, který sleduje dolar vůči kbelíku s jinými měnami, do 20:31 SEČ (1:31 GMT) o 0,06% na 90,267.

Ceny ropy za oceánem získaly další podporu zintenzivňujícího se boje mezi USA a Teheránem, který po smrti člena služby USA zrychlil; byly také zprávy o zranění jednoho člena služby v USA a pěti civilních dodavatelů. Tým byl součástí koaličních sil pod vedením USA v Erbilu v Iráku. To zase vyvolalo podezření, že za tahem může být možná Írán. Očekávané boje mezi Washingtonem a Teheránem také pravděpodobně podpoří rallye v ropě, a to kvůli obavám z narušení dodávek.

Kromě boje mezi USA a Teheránem uzavřela studená krize v USA i ropné vrty a rafinerie, přičemž omezením čelili také provozovatelé zemního plynu a ropovodu, což zase poskytlo další krátkodobý most pro obnovení cen, to bylo pravděpodobně zodpovědné za to, že se ceny ropy dostaly na úrovně, kam směřovaly trhy. Uzavírají se také největší ropné rafinerie v Severní Americe, zejména kvůli arktickým podmínkám, které narušily dodávky energie, vody a paliva v celém Texasu.

Na medvědí straně virové kmeny na Novém Zélandu a v Austrálii stále nevykazují žádné známky zpomalení, a proto úřady požadují nová omezení blokování. Pozoruhodné prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), zmiňující obavy z opětovné infekce novými virovými kmeny, lze považovat za hlavní medvědí faktor, který udržel víko nad jakýmkoli dalším růstem cen ropy. Dalším faktorem, který by také mohl omezovat nárůst, je geopolitické napětí mezi Čínou a západním světem.

Pokud jde o budoucnost, údaje o maloobchodním prodeji v USA za měsíc leden budou zveřejněny ve středu ve 13:30 GMT a budou pečlivě sledovány, pokud jde o informace o stavu spotřebitelské situace v USA za minulý měsíc. Mezitím bude zveřejněn zápis FOMC z lednového zasedání v 19:00 GMT, což vyvolá zájem o trhy, protože poskytne lepší pohled na debatu FOMC ohledně zužování programu nákupu aktiv. Kromě toho by novinky týkající se balíčku pomoci USA, vakcín proti koronavirům a napětí mezi USA a Íránem mohly poskytnout nový směr komoditě. Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map