Týdenní výhled, 25. – 29. Ledna 2021: Nejvýznamnější ekonomické události ke sledování tento týden

Široce založený americký dolar skončí tento týden na medvědí cestě, protože obchodníci nadále povzbuzují inauguraci administrativy Joe Bidena tím, že se obrátí k riskantnějším měnám. Nový prezident Spojených států, Joe Biden, nadále prosazuje další výdaje ve výši až 2 biliony dolarů, což americkým akciím umožnilo přes noc posílit a podkopat bezpečný dolar. Kromě toho dostane 1,9 bilionu stimulačních balíčků COVID-19, které Biden navrhl na začátku měsíce, nezbytnou republikánskou podporu v Kongresu, což vyvolalo naděje na ekonomické oživení v USA z pandemie COVID-19.

Pozitivní vývoj stimulačního balíčku COVID-19 a vakcín proti koronavirům tedy hrál hlavní roli při oslabení bezpečného amerického dolaru. Naopak ztráty v bankovkách by mohly být krátkodobé, protože nedávno zveřejněná data o nezaměstnanosti v USA ukázala pokles počátečních nároků na nezaměstnanost. Je třeba připomenout, že sentimentální pohyby snížily zisky v americkém dolaru, protože demokraté získali kontrolu nad Kongresem USA na začátku měsíce.

S výhledem do nadcházejícího týdne by řada projevů a žádostí o nezaměstnanost, spolu se zápisem ze schůzky o měnové politice BoJ a prohlášením FOMC, mohla přinést spoustu titulků, které udrží trhy v pohybu. Na jiné stránce budou také pečlivě sledovány nadpisy geopolitického napětí a koronaviru (COVID-19), protože budou hrát klíčovou roli při určování úrovní rizika na trhu.

Nejlepší ekonomické události, které se tento týden budou sledovat

1) – Zápis ze schůzky měnové politiky BoJ – pondělí – 23:50 GMT

Bank of Japan obvykle zveřejňuje tuto zprávu, která zkoumá ekonomické pohyby v Japonsku, bezprostředně po samotném zasedání. Účelem těchto setkání je analyzovat ekonomický vývoj uvnitř i vně Japonska a naznačit novou fiskální politiku. Změny v této zprávě však mají tendenci ovlivňovat volatilitu JPY. Jednoduše řečeno, pokud minuty BoJ přinášejí jestřábový výhled na japonskou ekonomiku, je to pro JPY považováno za býčí; naopak, holubičí výhled je považován za medvědí.

2) – Projev prezidenta ECB Lagardeho – pondělí – 3:45 GMT

Jako vedoucí Evropské centrální banky, která spravuje krátkodobé úrokové sazby, má Lagarde větší prostor pro ovlivňování hodnoty eura než jakákoli jiná osoba. Obchodníci na trhu pečlivě sledují její veřejné projevy, protože obvykle poskytují podrobné vodítka týkající se budoucí měnové politiky. Pokud tedy Lagarde představuje jestřábový výhled na evropskou ekonomiku, je to pro EUR považováno za býčí, zatímco holubičí výhled je považován za medvědí.3) – Aussie Consumer Price Index (QoQ) – úterý – 19:30 GMT

Tyto údaje obvykle zveřejňuje RBA a znovu je zveřejňuje Australský statistický úřad. Jedná se o měřítko cenových změn, které porovnává maloobchodní ceny reprezentativního nákupního košíku zboží a služeb. Jak všichni dobře víme, kupní síla Aussie je nepříznivě ovlivněna inflací. CPI je tedy považován za klíčový indikátor, který měří inflaci a změny nákupních trendů. Obecně lze říci, že čtení směrem vzhůru je pro AUD považováno za býčí; na druhé straně je pozitivní výsledek považován za medvědí pro australskou měnu.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 1,6%

DEV: 2,50

NEVÝHODY: 1,5%

DATUM: 28.10.2020 00:30

4) – Průměrný CPI oříznutý RBA (QoQ):

Tyto údaje obvykle zveřejňuje RBA a znovu je zveřejňuje Australský statistický úřad. Jedná se o studii cenových pohybů prostřednictvím srovnání maloobchodních cen reprezentativního výběru zboží a služeb. Ořezaný průměr se předpokládá jako vážený průměr centrálních 70% čtvrtletního rozdělení cenových změn u všech složek CPI, přičemž roční sazby vycházejí ze složených čtvrtletních výpočtů.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 0,4%

DEV: 1,02

NEVÝHODY: 0,3%

DATUM: 28.10.2020 00:30

5) – Rozhodnutí o úrokové sazbě Fedu – středa – 14:00 GMT

Stejně jako ostatní centrální banky má americká centrální banka pravidelná zasedání hospodářské politiky, během nichž členové bankovní rady provádějí různá opatření, nejdůležitější je úroková sazba, která bude účtována z půjček a záloh komerčním bankám. Rada guvernérů Federálního rezervního systému se schází v intervalech 5 až 8 týdnů, poté oznámí svá poslední rozhodnutí ohledně úrokových sazeb. Zvyšování sazeb je považováno za známku zdravé inflace, takže mají tendenci posilovat místní měnu, americký dolar. Naopak snížení sazeb je považováno za známku ekonomických a inflačních potíží, které následně oslabují dolar. Pokud se sazby nezmění, pozornost se obrátí k tónu prohlášení FOMC.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 0,25%

DEV: 0,00

NEVÝHODY: 0,25%

DATUM: 16. 12. 2020 19:00

ii) Prohlášení měnové politiky Fedu:

Bezprostředně po rozhodnutí Fedu o sazbě zveřejňuje FOMC prohlášení o měnové politice. Prohlášení obvykle ovlivňuje volatilitu USD a určuje krátkodobý pozitivní nebo negativní trend. Obecně lze říci, že jestřábový výhled je pro americký dolar považován za býčího a holubičí pohled je chápán jako negativní nebo medvědí.

Předchozí vydání

DEV: 0,57

Nevýhody: 50 K.

DATUM: 17/12/2020 00:30

6) – Předběžný HDP q / q – Čtvrtek – 8:30 GMT

Tyto údaje obvykle zveřejňuje Úřad pro ekonomickou analýzu USA, který měří peněžní hodnotu veškerého zboží, služeb a struktur vyrobených v zemi v předem stanoveném období. Anualizovaný HDP je hrubým měřítkem tržní aktivity, protože pomáhá měřit rychlost, s jakou ekonomika země roste nebo klesá. Obecně lze říci, že uptrend je pro měnu USD chápán jako býčí; alternativně je nižší hodnota pro americkou měnu považována za negativní nebo medvědí.

Předchozí vydání

SKUTEČNÁ: 33,4%

DEV: 0,39

NEVÝHODY: 33,1%

DATUM: 22/12/2020 13:30ii) – Míra nezaměstnanosti:Tyto údaje běžně zveřejňuje americké ministerstvo práce, které měří počet nezaměstnaných pracovníků a celkovou civilní pracovní sílu. Zvyšování sazeb naznačuje nedostatečnou expanzi na americkém trhu práce, která má tendenci oslabovat americkou ekonomiku. Nízké hodnoty jsou proto pro americkou měnu považovány za pozitivní nebo býčí; naopak vysoké hodnoty jsou považovány za záporné (nebo medvědí) USD.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 900 K.

DEV: -0.11

NEVÝHODY: 910 K.

7) – Hrubý domácí produkt (MoM) – pátek – 8:30 GMT

Statistika Kanada zveřejňuje tato data, která jsou měřítkem celkové hodnoty veškerého zboží a služeb vyrobených v Kanadě. HDP je chápán jako hrubé měřítko kanadské ekonomické aktivity a zdraví. Jednoduše řečeno, vysoké číslo má býčí účinek na CAD, zatímco nízké údaje jsou pro kanadskou měnu považovány za negativní.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 0,4%

DEV: –

NEVÝHODY: –

DATUM: 23. 12. 2020 13:30

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map