Týdenní výhled, 4. ledna 2021 – 8. ledna 2021: Hlavní ekonomické události ke sledování

Široký americký dolar skončí tento týden medvědí cestou, protože přetrvávající naděje na vakcíny a pravděpodobnost dalšího peněžního uvolňování ze strany Federálního rezervního systému USA mají sklon podkopávat americkou měnu. Kromě toho by ztráty v americkém dolaru mohly souviset také se zhoršujícími se podmínkami koronavirů (COVID-19) v USA, které stále vyvolávají obavy z ekonomického zpomalení v USA, což přispívá ke ztrátám bankovky. 

Pozitivní nálada na trhu, podpořená optimismem ohledně vakcín proti koronavirům, přesahuje přes rybníček investory, aby vyhledávali rizikovější aktiva vázaná na globální komodity a rozvíjející se trhy. Stojí za to připomenout, že index amerického dolaru (DXY) čelil minulý týden nejtěžším ztrátám za téměř 2 týdny, zejména poté, co zástupci Sněmovny USA podpořili výplaty stimulů COVID ve výši 2 000 USD, které požaduje americký prezident Trump.

S výhledem do nadcházejícího týdne by řada výrobních PMI a žádostí o nezaměstnanost, společně se schůzkami OPEC-JMMC a zápisy ze schůzky FOMC, mohla přinést spoustu titulků, které udrží trhy v pohybu. Kromě toho bude geopolitické napětí a titulky koronavirů také pečlivě sledovat a hrát klíčovou roli při určování úrovní rizika na trhu.

Nejlepší ekonomické události, které se tento týden budou sledovat

Markit Manufacturing PMI – pondělí – 9:30 GMT

Tyto údaje obvykle zveřejňuje Chartered Institute of Purchasing & Supply and Markit Economics, která měří ekonomický růst britského výrobního sektoru. Za zmínku stojí, že britský sektor služeb to neovlivňuje, ani pozitivně ani negativně. Obchodníci požadují nejvyšší možné hodnoty, které jsou pro měnu GBP považovány za býčí. Jakékoli čtení nad 50 znamená expanzi odvětví. Naopak hodnoty pod 50 ukazují kontrakci.

Z promítaného pohledu se očekává, že data přijdou na 57,3, což je stejné jako v předchozím čtení, což by mohlo nepředstavovat žádný smysluplný impuls pro měnu GBP.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 57.3

DEV: 0,77

NEVÝHODY: 55,9

DATUM: 16/12/2020 09:30

2): Setkání OPEC-JMMC: – pondělí – 10:00 GMT

Těchto setkání se účastní zástupci 13 členů OPEC a 11 dalších národů bohatých na ropu. Účelem tohoto setkání je koordinovat a sjednotit ropnou politiku členských zemí a zajistit stabilizaci ropných trhů ve snaze zajistit efektivní, hospodárné a pravidelné dodávky ropy spotřebitelům.

Diskutují o několika otázkách týkajících se energetických trhů a co je nejdůležitější, shodují se na tom, kolik ropy vyprodukují. Po skončení schůzky úředníci obvykle hovoří s reportéry po celý den. Výsledkem je, že formální prohlášení o politických posunech a cílech schůzky je zveřejněno po ukončení schůzek.

3): US ISM Manufacturing PMI – úterý – 15:00 GMT:

Tato data obvykle ukazují obchodní podmínky ve výrobním sektoru v USA. Je to jeden z hlavních ukazatelů celkové ekonomické situace ve Spojených státech. Výsledky nad 50 jsou považovány za pozitivní (nebo býčí) pro bankovku; naopak výsledky pod 50 jsou považovány za medvědí pro měnu.

Z promítaného pohledu se očekává pokles dat z 57,5 ​​na 56,6, což nemusí zanechat žádný zásadní medvědí dopad na měnu USD, protože hodnota bude stále nad 50.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 57.5

DEV: -0,31

Nevýhody: 58

DATUM: 12/01/2020 15:00

4): Změna zaměstnání ADP – středa – 13:15

Tato data obvykle vydává společnost Automatic Data Processing, Inc, která studuje změnu počtu zaměstnaných lidí v USA. Jednoduše řečeno, zvýšení tohoto ukazatele má pozitivní dopad na spotřebitelské výdaje, což tedy stimuluje ekonomický růst. Ve výsledku jsou vysoké hodnoty považovány za pozitivní nebo býčí pro bankovku; naopak nízké hodnoty jsou považovány za medvědí pro americkou měnu. Podle projekcí se očekává pokles hodnoty z 307K na 75K, což by mohlo podkopat americkou měnu.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 307 K.

DEV: -0,22

NEVÝHODY: 410 K.

DATUM: 12/02/2020 13:15

 

5): Minuty zasedání FOMC – středa – 19:00 GMT

Federální výbor pro otevřený trh pořádá osm zasedání ročně. Účelem tohoto setkání je zhodnotit ekonomické a finanční podmínky, určit vhodný postoj měnové politiky a posoudit rizika pro dlouhodobé cíle cenové stability a udržitelného ekonomického růstu. Za zmínku stojí, že zápisy FOMC jsou obvykle vydávány Radou guvernérů Federálního rezervního systému, což je jasný průvodce budoucí úrokovou politikou USA. Jestřábovitý tón je pro měnu USD považován za pozitivní nebo býčí.

 

6): Počáteční nároky na nezaměstnanost – čtvrtek – 13:30 GMT

Tyto údaje obvykle zveřejňuje americké ministerstvo práce, které měří počet osob podávajících první žádosti o státní pojištění v nezaměstnanosti. Pokud je toto číslo větší, než se očekávalo, ukazuje to slabost na americkém trhu práce, což zase zanechává negativní dopad na sílu a směr americké ekonomiky. Naopak nízké hodnoty jsou považovány za pozitivní nebo býčí pro bankovku.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 787 K.

DEV: -0,56

NEVÝHODY: 833 K.

DATUM: 31.12.2020 13:30

7): ISM Services PMI – čtvrtek – 15:00 GMT

Tato data obvykle vydává Institute for Supply Management (ISM), který měří obchodní podmínky v nevýrobním sektoru v USA. Stojí za zmínku, že nevýrobní sektor nemá žádný vliv, pozitivní ani negativní, ve srovnání s výrobou HDP nebo ISM. Výsledky nad 50 jsou pro USD považovány za pozitivní (nebo býčí). Naopak čísla pod 50 jsou považována za medvědí pro dolar. Podle prognóz se očekává pokles čísla z 55,9 na 54,5, což by mohlo podkopat americkou měnu.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 55.9

DEV: -0,04

Nevýhody: 56

DATUM: 12. 3. 2020 15:00

8): CAD – Míra nezaměstnanosti – Pátek – 13:30 GMT

Statistika Kanada zveřejňuje tato data, která měří počet nezaměstnaných pracovníků vydělený celkovou civilní pracovní silou. Jedná se o jeden z klíčových ukazatelů kanadské ekonomiky, protože počet nezaměstnaných je důležitým signálem celkového ekonomického zdraví, protože výdaje spotřebitelů do značné míry souvisejí s podmínkami trhu práce. Pokud sazba vzroste, ukazuje to na nedostatečnou expanzi na kanadském trhu práce. Výsledkem je, že růst míry nezaměstnanosti vede k oslabení kanadské ekonomiky. Nízká hodnota je však pro CAD považována za býčí; naopak, nárůst je pro CAD považován za negativní nebo medvědí.

Předchozí vydání

SKUTEČNÉ: 8,5%

DEV: -1,16

NEVÝHODY: 8,9%

DATUM: 12. 4. 2020 13:30

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map