Během středeční rané asijské obchodní relace WTI cena ropy prodloužila jeho největší jednodenní vzestupnou rally vůbec. Ropa zůstala dobře na úrovni kolem 41,00 USD, protože naděje na vakcínu COVID-19 a vítězství Joe Bidena posílily sentiment na trhu a sentiment poptávky po ropě. Trhy s černým zlatem však nadále povzbuzují naděje na možnou vakcínu a opětovné uvedení všeho do normálu. Mezitím byly zisky v cenách ropy dále posíleny poté, co Americký ropný institut (API) oznámil hlavní čerpání zásob ropy ve výši 5,147 milionu barelů za týden končící 6. listopadu. Kromě toho býčí sentiment obklopující černé zlato bylo dále vylepšeno nejnovějšími zprávami, které naznačují, že OPEC + uvažuje o oddálení dohody o snížení produkce ve snaze tlumit rostoucí dopad blokování.

Důvod býčího předpětí v cenách ropy lze také spojit s čínskými údaji, které ukazují, že zásoby v posledních týdnech značně poklesly, jak se zotavila domácí ekonomika, což zase poskytlo další podporu sentimentu kolem světové poptávky po ropě . Mezitím byla medvědí vychýlení široce založeného amerického dolaru také považována za jeden z klíčových faktorů, které udržovaly vyšší ceny ropy, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Naopak, zintenzivňující se obavy ohledně pandemie COVID-19 v USA a Evropě se staly klíčovým faktorem, který zakrývá jakékoli další zisky v cenách ropy. V tuto chvíli se ropa WTI aktuálně obchoduje za 41,80 a konsoliduje se v rozmezí 39,42 až 41,83.

Pokud jde o data, surový inventář klesl o 5,1 milionu barelů, oproti projekcím o čerpání 900 000 barelů, podle amerického ropného institutu. Je také třeba připomenout, že hrubé zásoby poklesly v předchozím týdnu o 8 milionů barelů. Lze to tedy považovat za druhou velkou remízu v řadě.

Jak jsme již zmínili, sentimentu na trhu se podařilo rozšířit svůj pozitivní výkon z předchozího dne a během rané asijské relace dne nadále blikal zeleně. Výsledkem bylo, že nálada na trhu byla podpořena převládajícím optimismem nad potenciální vakcínou proti vysoce nakažlivému koronaviru, což nakonec zvýšilo sentiment poptávky po ropě. Za zmínku stojí, že experimentální vakcína společnosti Pfizer – vyvinutá společně s BioNTech – byla při potlačování infekcí COVID-19 účinnější než 90%. Tvrzení však vycházelo z údajů od prvních 94 osob infikovaných koronavirem ve velkých klinických studiích společnosti Pfizer.

Ve výsledku se široce založenému americkému dolaru nepodařilo získat žádnou pozitivní trakci, když se v den, kdy přetrvávaly pochybnosti o globálním ekonomickém oživení z COVID-19, mírně snížil. Kromě toho hraje při oslabení bezpečného amerického dolaru také hlavní roli sentiment rizika na trhu, podporovaný optimismem ohledně potenciální vakcíny pro vysoce nakažlivý koronavirus. Ztráty v dolarech se však staly klíčovým faktorem, který omezuje další ztráty na ropě, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou bankovky. Mezitím, na 92,707, je americký dolarový index, který sleduje dolar vůči kbelíku jiných měn, dolů.

Napříč rybníkem může být důvod pro zisky z ropy také spojen s nejnovějšími zprávami naznačujícími prudké zlepšení dovozu čínské ropy, což nakonec poskytlo další podporu energetickému trhu. Stojí za připomenutí, že čínské zásoby v posledních týdnech značně poklesly, protože domácí ekonomika se vzpamatovala. Kromě toho byl býčí sentiment kolem černého zlata dále posílen nejnovějšími zprávami, které naznačují, že OPEC + uvažuje o zpoždění dohody o snížení produkce ve snaze snížit rostoucí dopad blokování.

Na medvědí straně byl růst cen ropy omezen pokračujícími pochybnostmi o globálním hospodářském oživení v důsledku zesílení obav z koronaviru (COVID-19) v USA a Evropě. Podle poslední zprávy výskyt případů COVID-19 stále nevykazuje žádné známky zpomalení, zejména v USA a Evropě, což má za následek, že některé evropské země, jako je Spojené království a Francie, zavedou omezující opatření, jako je blokování a zákaz vycházení. Na americké frontě kraj zaregistroval čtvrtý den více než 100 000 nových infekcí a přepady z Kalifornie na Středozápad a na mexické hranice. S ohledem na současnou situaci s koronaviry v Evropě a USA řekl ředitel Mezinárodní energetické správy (IEA) pro energetické trhy a bezpečnost, že nová opatření blokování sníží výhled globální poptávky po ropě, což má tendenci omezovat její býčí sérii.

Při absenci významných dat / událostí v daný den budou obchodníci na trhu sledovat své neustálé drama obklopující stimulační balíček USA. Mezitím budou klíčem k novému směřování také rizikové katalyzátory, jako je geopolitika a strasti způsobené viry, nemluvě o brexitu. Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me