Token2049 – Rozhovor se zakladatelem Lisk Maxem Kordkem

Max Kordek, zakladatel společnosti Lisk sdílí svůj příběh o tom, jak mu ICO jako mladý podnikatel pomohl získat financování v našem rozhovoru na Token2049. Podívejte se na video a dozvíte se více.

 

Jsme tu s Maxem, zakladatelem společnosti Lisk. Děkuji mnohokrát za váš čas!

Nemáš zač!

Jsme na Token2049 a chceme se o Lisku dozvědět něco víc. Vy jste samozřejmě byli jedním z významných ICO, kde jste v roce 2016 získali 6 milionů a od té doby jste byli velmi úspěšní. Je zřejmé, že od té doby existuje spousta ICO, chceme jen získat vaše obecné myšlenky a vaše názory na ICO jako mechanismus financování a jak vidíte, jak se trh bude hrát v příštím nebo dvou letech, pokud jde o ICO?

Myslím si, že samotné financování ICO je mimořádně skvělý nápad. Tehdy, když jsme to udělali, otevřelo se nám tolik příležitostí. Studoval jsem v Německu elektrotechniku ​​a v oboru jsem nikoho neznal. Neznal jsem žádné VC, nikdy jsem nemohl získat žádné peníze, ale udělal jsem toto ICO a lidé mi věřili. To ukázalo a stále ukazuje potenciál ICO, můžete investovat do nápadů, kterým věříte, a do jednotlivců, kterým věříte. Nemusíte mít těžká kola financování, když jste cestovali po světě, abyste mluvili s investory, a proto Myslím, že je to skvělý mechanismus k demokratizaci investic.

Myslím, že body, které říkáte, se ke mně opravdu dostanou domů, zvláště když jsme se připravovali na rozhovor, kde máte pocit, že je to způsob, jak podpořit mladé podnikatele myšlenkou, která nemá tradiční spojení. Máte pocit, že regulace má v tomto prostoru pro ICO nějakou roli? Nedávno se objevila záplava kapitálu a víte, s respektem, že ne každý nápad je tak dobrý jako váš, a ne každý tým pracuje stejně tvrdě jako váš, co si o tom myslíte? Měla by regulace v tomto prostoru hrát silnější roli?

Pokud mluvíme o samotném nápadu, pak si myslím, že je velmi těžké oddělit dobrý a špatný nápad. Myslím, že je to spíš jako experiment, lidé mají tuto mentalitu, pojďme to zkusit, zkusme to. Pokud jde o předpisy, myslím si, že je to nesmírně důležité, myslím, že k tomu musí dojít, ale spíše ve smyslu zajištění investorů, aby lidé neutíkali s prostředky. Na konci dne považuji za velmi lehkou regulaci, nic moc těžkého, nic moc šíleného, ​​abychom se jako podnikatelé nezranili. Před námi by neměla být žádná zeď, protože vláda by se mohla bát, aby jejich občané nebyli podvedeni. Myslím, že by to mělo být tak, aby se jednotlivci, kteří shánějí peníze pro ICO, mohli zaregistrovat oficiálním způsobem, ale musí to být provedeno velmi rychle a musí to být zpracováno během několika dní, jinak je to opět zeď před podnikatel. Nic víc, měli by se jen ujistit, že jednotlivec, který dělá ICO, je veřejný, je to známá osoba pro kohokoli, kdo se o něj stará, a nic jiného.

Tedy jakousi základní ochranu pro investory, ale v žádném případě nebrání tvorivosti a vytváření skvělých nápadů a skvělých společností.

Ano přesně. ICO jsou skvělým nástrojem k vyzkoušení věcí, jak dobře víte, a to jsem měl na mysli na začátku dobrých i špatných nápadů. Nakonec nejde ani tak o myšlenku, ale spíše o výsledek, protože myšlenky se během procesu rozvíjení myšlenky neustále mění. Uvidíte, že to nefunguje a funguje to, a možná myšlenka, která na začátku nezněla tak dobře, jak bude výsledek, to není problém. Problém je, když si někdo vezme peníze a utratí je za pěkné auto, pěkné hodinky nebo s nimi prostě utíká.

Víte, myslím, že jedna věc, která se mnou opravdu běží, je ve srovnání s mnoha jinými projekty ICO, poté, co jste vyzvedli peníze, jste byli velmi jasní v tom, že se opravdu nezaměřujete na cenu a návratnost, ale opravdu se soustředíte na stavbu produktu a strategie a budování knihoven a účast na vývojových konferencích, kde se snaží získat CTO. Jak se soustředíte na popravu? Je zřejmé, že v posledních několika měsících to bylo velmi spekulativní prostředí, jak na této cestě zůstanete? Jaká je vaše strategie do budoucna?

Může to být jeden ze zvláštních talentů mého partnera a mě, abych zůstal soustředěný. Prostě se nenecháme vtáhnout do tohoto peněžního fondu a finančního světa, kde kontrolujeme CMC každých 10 minut a byli jsme velmi šťastní, když cena vzrostla, a super smutní, pokud cena klesla. Bereme to jen z principu, kde nám záleží jen na technologii. Odtud jsme přišli. Byli jsme prvními, kdo si osvojili bitcoiny a další blockchainy, a máme pocit, že na ceně nezáleží, zvláště ne v této fázi. Jsme tak brzy. Pokud někdo přijde a řekne: „jo, ale chci vydělat peníze brzy“, pak ano, trochu obchodujte, ale o tom to není. Jedná se o umožnění vývojářům v budoucnu budovat své vlastní blockchainové technologie. Cena bude pravděpodobně vyšší než nyní za 5–10 let a lidé z ní budou mít finanční prospěch. Proč by to ale mělo být prioritou číslo jedna? Prioritou číslo jedna by mělo být, že tato technologie přináší prospěch lidem. Na to jsme se každý den zaměřili. Když cena vzroste, lidé jsou velmi euforičtí. Všechno se kolem nich děje tak rychle a v tak dobrém světle, že často zapomenete pracovat, ale pokud cena klesne, pak je to často naopak. Lidé se bojí a myslí si, že teď musím pracovat, aby to zase vyšlo. Tyto cenové kroužky jsou docela dobré, pokud jde o zaměření a vynakládání velkého úsilí na vývoj, protože pokud se zvýší, získáte všechny tyto euforické vjemy a motivaci, díky nimž je opravdu zábavná. Ale pokud to klesne, pak si teď myslíte: „Musím pracovat tvrději než kdy jindy“. Jedním z nejvýznamnějších případů, které jsem prožil, je dvouletá známka v roce 2013, kdy všichni pracovali extrémně tvrdě, a v určitém smyslu se to na mě prostě nalepilo. Tato mentalita tvrdě pracovat a soustředit se – nedívat se na cenu, protože i tak každý den klesala a v roce 2017 i tak každý den stoupala, tak proč se na to dívat? Nemusíte to vědět každý den.

S vaší strategií a cestou provádění je jasné, že se snažíte toho dosáhnout rychle a široce, díky tomu, že se na něm bude vyvíjet více vývojářů. Co byste řekli, je váš barometr úspěchu? Jak měříte, jak rychle je adopce přijata? Máte určité cíle nebo metriky, kterých se snažíte dosáhnout příští rok? Jak definujete úspěch?

Definuji úspěch, když pomáhám lidem. Pomoc lze dosáhnout mnoha různými způsoby. Mám nástroje, které stavíme u Lisku, nebo cena stoupá, a někdo v Africe si mohl konečně dovolit koupit auto, protože do Lisku investoval brzy. Tyto příběhy existují a mnoho z nich jsem slyšel. To je pro mě úspěch a dělá mi radost, když mohu někomu pomoci. Pokud jde o metriky a parametry, skvělá věc je, že blockchain je transparentní, takže tam můžete sledovat vše. O samotném blockchainu existují skvělé statistiky: počet účtů, počet transakcí za den / měsíc / rok, zrychlení nových účtů atd. Pomocí těchto statistik můžete zjistit, jaká je vaše míra růstu, a v závislosti na tom můžete také zjistit, co marketing funguje a co nefunguje. Mohli bychom například jít na konferenci a najednou počet účtů narostl, nebo najednou došlo k většímu objemu na burzách. Je to slabý indikátor, ale je to indikátor, který funguje. Když jsme utráceli, řekněme, 200 000 $ na reklamy ve vyhledávání a nic se nedělo, je to jen více lidí na našem webu, zdálo se, že to nefunguje. Zde jsou některé statistiky, které můžete použít k definování úspěchu, nebo alespoň úspěchu strategií s konečným cílem, aby byly jen prospěšné nebo pomohly lidem na konci dne. Samotný Lisk vnímám spíše jako aktivátora, kde software vývojáři umožňuje vývojářům vytvářet úžasné softwarové aplikace. Jsem spíše činitelem úspěchu. Chci, aby se lidé stali úspěšnými tím, že budou stavět na tom, co stavím – na platformě Lisk.


Kdy si myslíte, že na Lisku bude existovat první úspěšná aplikace? Máte očekávanou časovou osu? Myslíte si, že je to ekvivalent Crypto Kitties nebo něco takového? Nebo je to počet aplikací nebo jedna velká, která vzlétne?

Jo, takže v dnešní panelové diskusi Julian fyzicky řekl, že ve výrobním průmyslu zatím neexistují žádné skutečné aplikace, které by byly úspěšné. Všechno je ještě docela brzy a je to spíše ve fázi experimentování. Projekty se nacházejí. Dokud neuvidíme opravdu úspěšnou aplikaci, kterou v reálném světě používají lidé, ne dva, ale obrovské množství lidí. Dokud k tomu nedojde, myslím, že uplyne několik let. Lidé vždy mluví o tom, jak rychle se toto odvětví pohybuje, a rozhodně se pohybuje rychleji než ostatní průmyslová odvětví, ale na konci dne to stále není tak rychlé, jak by si lidé mysleli. Pokud se jen ohlédnete za jeden nebo dva roky, ICO jako projektů bylo méně, ale v podstatě se toho moc nezměnilo. Lidé ještě tehdy chodili na konference, chodí dodnes a na těchto projektech stále pracují. Není to tak, že by Ethereum, Lisk nebo Bitcoin náhle změnily základní technologii. Stále je to stejné.

Vypadá to, že na trh přichází více lidí a věnují pozornost růstu cen.

Přesně. Vývoj stále trvá hodně času a zaostává za vzhledem trhu. Ceny se mohou zvednout, ale technologie může stoupat mnohem pomaleji, protože to trvá déle. Hodnota se někdy vytváří pomaleji než cena stoupá. Podle mého názoru cena klesá zpět ke skutečné hodnotě technologie. Když se vrátím k vaší otázce, myslím, že první živá aplikace bude na této platformě vydána koncem roku 2018 nebo 2019. Budou vyleštěny do poloviny nebo na konci roku 2019, pokud jde o uživatelskou zkušenost atd. Možná v letech 2020, 2021, 2022 uvidíme, že se v běžném životě bude používat stále více aplikací. Tyto aplikace nemusí být plně rozvinutými decentralizovanými aplikacemi, o kterých dnes mluví každý. Mohou to být smíšené nebo ty, které mohou mít komponenty blockchainu, díky nimž je decentralizovaný, ale jiné komponenty nemusí. Například Crypto Kitties, hlavní část žije na Ethereu, ale samotný web a obrázky atd. Jsou centralizované – byla to kombinace. A bylo to úspěšné. Byl to první krok na Ethereu, který byl docela úspěšný a nebyl plně decentralizovaný.

Jak jste zjistili, že se vaše role vyvinula před dvěma lety? Očividně jste v prostoru byli dlouho, začali jste v roce 2013. Myslím, že jste, chlapci, vzrostl z 25 na 50 a nyní se díváte na 75 lidí. Nyní máte marketingové týmy. Jak se změnila vaše role? Co děláš teď jinak než před dvěma lety??

Nadace Lisk spolupracuje s mnoha různými dodavateli, takže je těžké říci, kolik lidí na projektu skutečně pracuje, protože se lidé připojují a lidé odcházejí, a to se děje pořád docela dynamicky. Hlavní dodavatel v Berlíně, Lightcurve, vyrostl v podstatě z mého partnera, Olivera, a sebe. Také jsme našli hlavního dodavatele, abychom vývoj mohli vzít do vlastních rukou. Rozrostla se ze dvou lidí na více než 40 nyní, a kdybych tam měl definovat svou roli, změnilo se to z toho, že jsem chlápkem pro všechno, pro správu kanceláře, finance, HR, vývoj a management, pouze pro vedení. Mám skvělý tým s lidmi, pokud jde o HR, správu kanceláří a finance, kteří mi mohou většinu úkolů v těchto sférách odebrat. Máme mnoho vývojářů, takže nemusím znovu chodit na github a měnit nějaký text na webu nebo upravovat obrázek, aby vypadal hezčí. Nyní na to máme lidi. Deleguji tyto úkoly pryč. Pokud se mluvilo o nadaci, moc se toho nezměnilo. Máme naše správní rady, asi čtyři nebo pět ročně, kde diskutujeme o všech tématech, která se týkají samotného Lisku: projekt, finance, právní záležitosti atd., Ale zde samozřejmě jasně vidíte, že jsme se stali více informovaný. Díky těmto znalostem dokážeme posoudit různá témata lépe, než bychom mohli v průběhu dne. V průběhu dne jsme se při každém setkání učili nové věci. Nyní se to stává rutinou a můžeme postupovat lepším způsobem. Stačí se dostat do společnosti a jejího založení a ona roste dynamicky, ale organicky. Jen vidíte, co je třeba udělat. Vklouznete tedy do té role, což může být na začátku deset rolí, ale bude jí čím dál méně. Někdy, dokonce i dnes, věci prostě odložím nebo trochu uklidím. Myslím, že je to dobré, protože mít ruce je dobré. Stává se to automaticky.

Co byste řekli, že jste v roce 2018 nejvíce nadšení jak pro Lisk, tak pro širší blockchain komunitu?

Pro blockchainovou komunitu je to pro mě blesková síť. Myslím, že dnes potřebujeme některá řešení pro škálovatelnost bitcoinů, protože zasáhla kapacitu. Lidé, kteří to berou jako mechanismus šíření FUD, víte, což není dobré pro celé odvětví. Myslím, že bychom měli spolupracovat, měli bychom spolupracovat, měli bychom být šťastní, měli bychom se každý den bavit a neútočit na sebe na Twitteru. Tak by to nemělo být. Pro Lisk je to určitě SDK. Bude se to v průběhu let šířit v různých krocích, abychom mohli s každým krokem shromažďovat zpětnou vazbu, abychom ji mohli upravit, abychom ji mohli vylepšit s konečným cílem, který se vývojářům líbí. Těším se na tyto kroky a na zpětnou vazbu od komunity, abych zjistil, na co myslí. Nyní jsme pracovali dva roky a tentokrát jsme mohli pracovat na SDK a získávat zpětnou vazbu od veřejnosti. Předtím to bylo jen zůstat v nadaci, to byly základy. Například jsme ve skutečnosti neměli žádné doplňky funkcí, dokud v tomto bodě v jádru, v Lisk Coin, hlavní páteři decentralizované sítě. Ale teď, s brzy vydaným Liskem 0.1.0, to bude drasticky jiné. Můžeme, protože máme dobrý základ, pracovat na nových funkcích. Vzrušující věci. Opravdu zajímavá témata z hlediska kryptografie, použitelnosti, uživatelské zkušenosti a samozřejmě také z hlediska vývojářů, kteří si pohrávají s blockchainovou technologií, protože jsme jim to usnadnili.

Mockrát vám děkuji Maxi, opravdu si vážím, že jste si našli čas a podělili se o své myšlenky na Liskině cestě.

Také díky za tuto příležitost!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map