Když byl Blockchain poprvé představen prostřednictvím whitepaperů o bitcoinech v roce 2009 Satoshi Nakamotem, nedocházelo k žádné debatě, jako je bitcoin vs. bitcoinová hotovost, a zda je jeden z nich lepší než druhá kryptoměna. To je způsobeno skutečností, že bitcoinové peníze vzešly z tvrdé vidlice z bitcoinu, která se konala v roce 2017. Tvrdá vidlice je poháněna těžební komunitou a stane se pouze v případě, že se horníci nedokážou smířit s nadcházející aktualizací zaměřenou na budoucnost vytěžené mince. To v podstatě znamená, že jedna mince následuje nový, vylepšený blockchain a druhá mince pokračuje po staré trase.

Možná se divíte, který upgrade způsobil nesouhlas s perspektivou bitcoinu a co je bitcoinová hotovost?

Odpověď spočívá v Blockchain Trilemma, termínu, který zplodil zakladatel společnosti Ethereum Vitalik Butterin a který popisuje výzvu při vývoji technologie blockchain, která nabízí škálovatelnost, decentralizaci a bezpečnost, aniž by byl ohrožen někdo kvůli druhému.

Např. Sám Vitalik věří, že na základní úrovni může blockchain dosáhnout pouze 2 ze 3 těchto atributů najednou.

Bitcoin vs. bitcoinová hotovost

Podívejme se, zda bitcoiny zůstanou vzestupné nebo se opět vrátí do vzestupuBitcoin (BTC) vs. bitcoinová hotovost

Například bitcoin byl považován za decentralizovaný a bezpečný, ale postrádal výrazně škálovatelnost, protože bitcoinová síť dokázala zpracovat pouze jednu transakci každých sedm sekund. Ve srovnání s Visa, která zpracovává 1 700 transakcí za sekundu, je rychlost transakcí bitcoinu příliš pomalá, aby mohla být široce používána a masově přijata.

V červenci 2017 tedy hlavní těžební fondy představující téměř 90 procent výpočetního výkonu bitcoinu hlasovaly pro využití technologie známé jako segregovaný svědek (SegWit). Cílem aktualizace bylo zmírnit problém s omezením velikosti blockchainu a snížit rychlost transakce. Toho je dosaženo rozdělením transakce na dva fragmenty, odstraněním podpisu („svědectví“) z bloku a jeho přidáním jako samostatné struktury na konci. Původní část by i nadále obsahovala data o odesílateli a příjemci a nová struktura „svědka“ by obsahovala skripty a podpisy. Původní datová část by se počítala normálně, ale segment „svědek“ by se zase počítal jako čtvrtina její skutečné velikosti.

Každý záznam jednotky bitcoinů se nazývá „blok“ a všechny bloky se spojí postupně pomocí kryptografického hash na dřívějším bloku a uložení jeho výstupu do dalšího bloku. To tvoří blockchain, který je v podstatě jen řetězcem bloků.

Segwit by neměl být zaměňován s Segwit2x, pevnou vidlicí, která by zvětšila velikost bloku na 2 megabajty, ale byla zrušena kvůli nedostatku konsensu.

SegWit řeší transakční Malleability, čímž umožňuje Lightning Network, off-chain řešení škálování, a řešení problému škálování umožněním prakticky neomezeného počtu okamžitých transakcí za nízké poplatky. Lightning Network je platební protokol, který funguje na základě kryptoměny založené na blockchainu (jako je bitcoin). Usnadňuje rychlé transakce mezi zúčastněnými uzly a byl propagován jako řešení problému škálovatelnosti bitcoinů. Je vybaven systémem peer-to-peer pro provádění mikroplatby kryptoměny prostřednictvím sítě obousměrných platebních kanálů bez autorizace úschovy finančních prostředků. Implementace Lightning Network také zjednodušuje atomové swapy, což umožňuje výměnu jedné kryptoměny za jinou bez použití prostředníků, jako jsou výměny.

Probíhající spory ohledně technologie bitcoinů se týkaly tohoto zásadního problému škálování a zvyšování rychlosti procesu ověřování transakcí. Existují dvě hlavní řešení tohoto problému: buď zmenšit množství dat, které je třeba ověřit v každém bloku, a vytvořit tak transakce, které jsou rychlejší a nákladově efektivnější, nebo zvětšit bloky dat, aby bylo možné získat více informací být zpracovány najednou.

Co je bitcoinová hotovost?

Bitcoin se vrací zpětBitcoin se vrací zpět

Bitcoin Cash se vydal opačnou cestou a 15. května 2018 upgradoval velikost bloku z 8 MB na 32 MB. Jeho těžaři byli toho názoru, že škálovací řešení brání tomu, aby byl bitcoin „hotovostním systémem typu peer to peer“, což je v rozporu s původními podmínkami uvedenými v whitepaper, který vydal Satoshi Nakamoto v roce 2009. Kromě toho těžaři zjistili, že proces za SegWitem postrádal transparentnost, která by mohla narušit decentralizaci a demokratizaci bitcoinů.

V srpnu 2017 to způsobilo tvrdou vidličku, která vytvořila novou měnu: Bitcoin Cash. Zvětšení velikosti bloku Bitcoin Cash bylo navrženo tak, aby urychlilo metodu ověření se změnou úrovně obtížnosti, která zajistí rychlost přežití řetězce a rychlost potvrzení transakce, bez ohledu na počet horníků, kteří ji podporují. To samozřejmě způsobilo rozruch ohledně toho, zda bezpečnost bitcoinové hotovosti zůstává zajištěna.

Bitcoin Cash by nakonec mohl zpracovat transakce za méně než tři minuty. Bezpečnost blockchainu Bitcoin Cash však zůstává diskutabilní.

Hlavním zastáncem Bitcoin Cash je Roger Ver, velmi prominentní a kontroverzní postava ve světě blockchainu. Vlastní doménu bitcoin.com a Bitcoin Cash označuje jako skutečný bitcoin, protože je toho názoru, že škálovací řešení je v rozporu s původními myšlenkami Satoshi Nakamota, jak je zveřejněno v dokumentu.

Jak mohu převést bitcoinové peníze na bitcoiny?

Nejjednodušší způsob je otevřít si účet na Coinbase.com, burze kryptoměn. Po registraci můžete své bitcoiny prodat přímo za bitcoinové peníze.

Kryptoměny dnes ráno udělaly náhlý býčí tah

Mám si koupit bitcoin nebo bitcoinovou hotovost?

Záleží na tom, v co věříte. Je otázkou, že Blockchain Trilemma teprve bude vyřešen a navrhovatelé škálování jsou buď velmi optimističtí, nebo nevědomí o tom, že škálovací řešení pro bitcoiny nemusí nutně harmonizovat s původní myšlenkou peer to peer hotovostní systém. Záleží také na tom, z jakých důvodů si bitcoiny kupujete, ať už chcete dosáhnout peněžních zisků, zajistit proti jiným třídám aktiv, jako digitální náhradu zlata nebo podpořit idealistickou představu o zdravých penězích.

V současné době je BCH podle tržní kapitalizace jednou z nejpopulárnějších kryptoměn.

Mohu koupit bitcoinové peníze v Indii?

Ano, přechodem na Coinmama.com.

Jaký je nejjednodušší způsob nákupu bitcoinové hotovosti?

V době psaní tohoto článku zůstává Coinbase nejjednodušším způsobem nákupu bitcoinové hotovosti. Ale velmi jednoduchá alternativa je navštívit Bitcoin.com. Chcete-li koupit bitcoinové peníze, má smysl podpořit jeho hlavního zastánce Rogera Vera návštěvou jeho domény Bitcoin.com.

Za zmínku stojí, že Roger Ver v roce 2013 veřejně vsadil, že bitcoin překročí 1 000 000 $.

Přečtěte si více:

Co je to kryptoměna?

Top 10 kryptoměn

Bitcoinová bublina

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me