Yuan vs. Renminbi: Jaký je rozdíl?

Ještě před dvěma desetiletími mnoho obyčejných lidí nevědělo nebo se zajímalo, co je čínská měna. Čína byla velkým vývozcem, takže hlavní dovozci ve zbytku světa byli v kontaktu s čínskou měnou, ale v posledním zhruba deseti letech se Čína stala supervelmocí. Nyní má každý ve svých domovech nějaké zboží vyrobené v Číně a všechny země na světě obchodují s Čínou. Mnoho lidí tedy čínskou měnu trochu zná, zejména poté, co současný americký prezident Donald Trump porazil Čínu během své kampaně za manipulace s čínskou měnou, díky čemuž je čínské zboží skutečně cenově konkurenceschopné se zbožím vyráběným na Západě, a to je do jisté míry pravda.

Yuan vs. Renminbi: Jaký je rozdíl?

Renminbi vs Yuan

Čínská měna se stává stále silnější mezinárodní měnou, ale i přes to všechno lidé stále nemohou rozlišovat mezi Renminbi RMB a Čínský jüan CNY nebo, jak je zkráceno v Hongkongu, CNH. Abychom to zkrátili, mezi renminbi a juany není žádný rozdíl v hodnotě. Jsou ekvivalentem Britská libra GBP a Šterlinků. Ačkoli jde o výrazové vyjádření, existuje rozdíl: zatímco renminbi je oficiální měnou v Číně, kde funguje jako prostředek směny a je považován za jednoduše peníze, jüan je zúčtovací jednotkou ekonomického a finančního systému země a používá se když jsou peníze považovány za kvantitativní.

Yuan vs. Renminbi: Jaký je rozdíl?

Renminbi jako peníze na domácím trhu

Renminbi je jako název Čínské lidové republiky. Je považována za „lidovou měnu“. Byla vydána Čínskou lidovou bankou a byla poprvé zavedena komunistickou vládou ČLR jako oficiální měna v roce 1949. Ačkoli, jak bylo vysvětleno výše, Renminbi se jednoduše označuje jako peníze když se o něm mluví v tuzemsku v Číně. Dobrým příkladem je, když lidé odkazují na bohaté lidi, protože mají spoustu peněz. Když však mluvíme o určité částce, musíte ji vyjádřit v juanech. Takže Renminbi je směnné médium. V určitém okamžiku však měla ztratit životaschopnost. Když peníze, jak jsou představovány měnou, již nejsou životaschopné jako prostředek směny, jejich peněžní jednotky již nelze přesně ocenit. Spotřebitelé ztrácejí schopnost plánovat rozpočty a již neexistuje způsob, jak přesně měřit nabídku a poptávku.

Yuan jako účetní jednotka a jako peníze v zahraničí

Na rozdíl od renminbi, který je považován za prostředek směny, Yuan je účetní jednotka pro čínskou měnu. Zúčtovací jednotka, nazývaná také numeraire, je účetní nebo ekonomický pojem, který představuje jednotku čínské měny, ve které se měří ceny. Zúčtovací jednotka je základní hodnota pro celý index nebo trh měny. USD byl dříve zúčtovací jednotkou unce zlata v hodnotě 35 $. Všechny / většina ostatních měn vyjádřily svou hodnotu vůči USD. USD je stále zúčtovací jednotkou většiny komodit, zejména ropy, která je vždy vyjádřena v amerických dolarech. Níže je uveden příklad rozdílu mezi jüany a renminbi, když o nich lidé v Číně mluví v každodenním životě.

Yuan vs. Renminbi: Jaký je rozdíl?

Příklad:

Klient: Kolik peněz / renminbi stojí láhev vody?

Majitel obchodu: Láhev vody stojí 3 juany (což je obdobná hodnota jako 50 centů / cent).

Klient: Chápu, tady jsou peníze / renminbi (nabízející bankovku 5 juanů)

Majitel obchodu: Tady jsou 2 jüany zpět, děkuji


Yuan má širší použití / reference než renminbi, protože je také mezinárodním směnným prostředkem a zúčtovací jednotkou čínské ekonomiky. Důvodem je především to, že cizinci nejsou na čínskou měnu příliš zvyklí, a proto ji zkrátili, jako jsme to udělali na začátku tohoto článku, a ke všemu používají jen yuan, protože je jednodušší měřit a porovnávat ceny. V Hongkongu je jüan zkrácen jako CNH, zatímco ve zbytku světa je to známé jako CNY. S rostoucí velikostí čínské ekonomiky a jejím podílem na celkovém globálním HDP nepřetržitým uspokojivým tempem se čínská měna stává jednou z hlavních mezinárodních měn a v tomto případě je hlavním bodem jüan.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map