Kolik investorů HODL po ICO? Pohled na zadržení tokenu

Jednou z krásných věcí na Ethereu je, že každá transakce probíhající na jeho blockchainu je otevřená světu. Z pohledu dat to znamená, že existuje spousta zajímavých analýz, které můžeme provádět, a hloubkové metriky, které můžeme z těchto transakcí vypočítat.

Zejména jednou oblastí, které dosud nebyla věnována velká pozornost, je zadržování tokenů – tedy to, co% peněženek po určitou dobu drží na svých tokenech. Vzhledem k popularitě „HODL“ je docela překvapivé, že jsme zatím neviděli mnoho tvrdých metrik o zadržení tokenů (ačkoli Dhruve Bansal vynikající kus analýzy na bitcoinových „HODL vlnách“). Koneckonců, transakční data tokenů ERC20 jsou pro nás snadno dostupná ke studiu.

Nakládání s daty Etherea není zrovna plug-and-play, ale ve společnosti CoinFi tyto transakce přijímáme jako součást našeho datového skladu, což umožňuje snadný přístup a analýzu. Ale než se pustíme do dat, podívejme se, jak definujeme retenci.

Jak definujeme zadržení tokenu?

Oblast uchovávání byla rozsáhle studována v prostoru mobilních aplikací. A existuje několik způsobů, jak měřit retenci uživatelů, které můžeme využít, pokud jde o tokeny, a zejména ICO. Amplitude má skvělou literaturu pokud vás zajímá, jak se měří retence uživatelů v prostoru mobilních aplikací.

Pro náš účel pojďme do světa tokenů přinést nejjednodušší definici retence uživatelů: retence v den N.

N-day retention for apps says: what% of users are still active N days after first installation the app?

Ve světě tokenů můžeme vytvořit analogickou definici pro účastníky ICO: Jaké% účastníků (peněženek) ICO stále drží své tokeny N dní po distribuci a odemčení tokenů?

Hned upozorním, že s touto definicí jsou zjevné problémy:

  1. Peněženky nejsou u lidí v poměru 1: 1. Lidé mohou mít více peněženek. Ve skutečnosti může více lidí sdílet stejnou peněženku (např. V bazénech ICO).
  2. Zachycujeme pouze on-chain transakce, což znamená, že žádné transakce, které se dějí na centralizovaných burzách, nebudou zachyceny pomocí výše uvedené definice. Dobrou zprávou je, že v ICO dochází k prvním transakcím (distribuce tokenů) na blockchainu. Špatnou zprávou je, že transakce z osobní peněženky do peněženky na výměnu nemusí nutně znamenat, že vlastník peněženky skutečně prodal tokeny.

Je třeba vzít v úvahu několik dalších problémů, ale s ohledem na tyto výhrady se pojďme ponořit do dat tím, že se nejprve podíváme na retenci N v den CoinFi.

Pohled na zadržení tokenů CoinFi

V důsledku blokování transakčních dat ERC20 z blockchainu Ethereum je zde míra retence, kterou pozorujeme u CoinFi v prvních čtyřech týdnech po odemčení tokenu COFI:

Zadržení tokenu-1

Jak vidíte, graf má známý tvar obrácené hokejky grafů retence uživatelů. Největší pokles retence nastává v prvních několika dnech a poté rychle vytváří náhorní plošinu. Zatímco grafy retence uživatelů často klesají na míru retence kolem 20–25% již po třech dnech, míra uchování tokenu COFI je ~ 70% i po čtyřech týdnech.


Nejjednodušší vysvětlení, proč je toto uchovávání tokenů mnohem vyšší než uchovávání aplikací, je pravděpodobně to, že vyžaduje uchovávání uživatelů aktivita na straně uživatele (použití aplikace), zatímco vyžaduje uchování tokenu nečinnost (nikam neposílat své tokeny).

Porovnávání uchovávání uživatelů s uchováváním tokenů je ale v podstatě porovnávání jablek s pomeranči. Později v tomto příspěvku se vrátíme k několika smysluplnějším kritériím.

Další koncept, který si můžeme vypůjčit z udržení uživatele, je kohorty. V zásadě bychom chtěli rozdělit naše peněženky do smysluplných segmentů. V případě CoinFi jsme měli dva zcela odlišné segmenty přijímající tokeny COFI: investoři a příjemci airdrops.

Pojďme porovnat míry retence mezi těmito dvěma skupinami:

Zadržení tokenu-2

Investoři a příjemci výsadku se po ~ 60 dnech stabilizovali na přibližně 65–70% míře retence, ale zdá se, že investoři přesunuli své tokeny rychleji. Může to být také proto, že investiční fondy (představované jednou peněženkou) znovu distribuují tokeny účastníkům ve fondu. Opět opravdu nevíme, zda byly tokeny nakonec prodány za jiné kryptoasety nebo ne.

Porovnání míry uchování tokenů

Míra retence je však 65-70% vysoká nebo nízká?

Porovnejme graf retence CoinFi s několika dalšími ICO, kde došlo k distribuci tokenů přibližně ve stejnou dobu: SelfKey (KEY), Bee (BEE) a Insights Network (INSTAR).

Zadržení tokenu - 3

15 dní po odemčení tokenu se míry zadržení pohybují od ~ 45% do ~ 83%. To je rozpětí téměř 40 bodů, což ukazuje, že různé ICO a tokeny mají nesmírně odlišné retenční charakteristiky.

Zajímavé je, že retenční křivky SelfKey a CoinFi jsou během prvních 16 dnů téměř identické.

Vysoká míra retence včely je působivá, ale lze ji vysvětlit dvěma důležitými faktory. Za prvé, jejich individuální strop byl velmi nízký (0,2 – 0,4 ETH), což znamená, že by se jejich investice mohlo zajímat méně lidí. Zadruhé trvalo odemknutí tokenů BEE asi 30 dní. Po tak dlouhé době mohli účastníci ICO dokonce na tokeny úplně zapomenout! Jak je uvedeno výše, nečinnost vede k vysokému zadržení tokenu. Samozřejmě je také plně možné, že mnoho účastníků ICO Bee’s jsou jednoduše HODLery s mírou retence nad normou.

Tento skok, který vidíte u Insights Network, je způsoben výsadek to se stalo 16. března 2018 členům komunity. V praxi to znamenalo, že mnoho investorů, kteří přesunuli / prodali své tokeny, byly v podstatě znovu HODLery, když došlo k výsadku.

Nakonec je špatné, že Bluzelle má nejnižší míru retence? Bluzelle měla ve skutečnosti nejvyšší návratnost těchto žetonů, když zasáhla burzy. Možná je tedy obrácen kauzální vztah: vysoká cena na burzách může vést lidi k prodeji jejich tokenů – protože si pak mohou zajistit zisk. Pouze z této analýzy nevyvodíme žádný silný závěr, ale v pozdějším příspěvku prozkoumáme vztah mezi metrikami uchovávání tokenů a cenou tokenu.

Metriky retence tokenů brzy na platformě CoinFi

Metriky retence budou brzy k dispozici na platformě CoinFi. Věříme, že takové metriky pomohou kryptoměnovým investorům lépe porozumět kryptoasetům uvedeným na CoinFi a do jaké míry raní investoři HODLují své tokeny.

Pro jaký token byste chtěli vidět metriky uchovávání? Dejte nám vědět v komentářích níže nebo tweetováním na nás!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map