Švýcarský frank (CHF) je méně volatilní než většina devizových společností, a to i přes občasné zásahy Švýcarské národní banky (SNB). Avšak volatilita v [[USD / CHF]] se letos zvýšila po globálních událostech. V únoru jsme zaznamenali pokles o 8 centů a poté v březnu obrat zpět, ale tento pohyb byl hlavně výsledkem USD, který prudce vzrostl jako globální rezervní měna, protože trhy začaly panikařit v důsledku koronaviru nákaza. Od té doby volatilita klesla, ale předpojatost tohoto páru byla během této doby medvědí, přičemž klesal i index USD (DXY), což znamená, že medvědí tah od konce března pocházel opět z USD. Ačkoli [[USD / JPY]] zůstal po několik měsíců téměř nezměněn, což naznačuje, že přinejmenším CHF neklesl jako JPY, který následoval USD, protože svět se znovu otevřel a sentiment rizika se zlepšil. Na druhou stranu, CHF nebyl zrovna tak prudký jako zlato, které v srpnu prasklo nad 2 000 $. SNB přijala několik opatření proti kontraktační ekonomice kvůli zablokování COVID-19 a silnějšímu švýcarskému franku vůči USD. Situace se ale u této dvojice nyní může měnit, jak ukazují technické ukazatele v níže uvedené části technické analýzy.

 

Aktuální USD / CHF Cena: $

Nedávné změny v USD / CHF Cena

Doba Změnit ($) Změna %
30 dní -0,004 USD -0,4%
6 měsíců 0,043 $ 4,7%
1 rok 0,067 USD -7,3%
5 let 0,053 $ 5,8%
Od roku 2000 -0,823 $ -46,6%

 

USD / CHF

Jak bylo uvedeno výše, USD / CHF má od konce března medvědí trend, protože USD na jedné straně poklesl, zatímco CHF byl v nejhorším případě stabilní nebo mírně býčí jako bezpečný přístav v těchto dobách nejistoty, protože uvidíme z níže uvedeného indexu CHF (SXY). Situace se však mění a americká ekonomika se zotavuje dobře, zatímco evropské ekonomiky zpomalují, což negativně ovlivní švýcarskou ekonomiku, což zase znamená, že pokles USD se možná chýlí ke konci a blíží se -term trend v [[USD / CHF]] se pravděpodobně posune. Technická analýza také brzy ukazuje na býčí zvrat. Ačkoli se tento pár od roku 2010 obchoduje v rozmezí 15 centů, což se pravděpodobně rozšíří do tohoto desetiletí, protože tento pár se obrací výše od nižších úrovní rozsahu, které se táhnou mezi 0,87 a 1,03. Svět se však nyní rychle mění a nikdo neví, jak to nakonec dopadne a jak bude svět uspořádán, ale pokud bude budoucnost nadále nejistá, zůstane poptávka jak USD, tak CHF, což také ukazuje na další stranu cenová akce na větších grafech časového rámce.        

USD / CHF Předpověď Q4 2020: 0,95-0,96 USD / CHF Předpověď 1 rok: 0,63-0,65 USD / CHF Předpověď na 3 roky: 0,55-0,60
Ovladače cen: COVID-19, Global Risk Sentiment, americké volby  Ovladače cen: Po volbách v USA, sentiment s rizikem, globální hospodářské oživení,  Ovladače cen: Ekonomika / politika eurozóny, korelace USD, globální ekonomika

Predikce ceny USD / CHF na příštích pět let

Švýcarská ekonomika je velmi úzce spjata s ekonomikou eurozóny, protože Švýcarsko je malý národ obklopený velkou unií a většina obchodů s vnějším světem se uskutečňuje s EU nebo prostřednictvím EU. SNB by proto ráda udržovala CHF fixovaný na euro, protože to eliminuje velké bolesti hlavy pro podniky kvůli cenovým výkyvům v obou měnách. Snažili se udržet CHF zavěšený na Euro na 1,20. Vejce však bylo v lednu 2005 odstraněno a USD / CHF za pár hodin ztratil kolem 20 centů, přičemž mnoho makléřů zkrachovalo. Cena se však v rozmezí vrátila zpět, i když existuje celá řada faktorů, které mohou tento pár silně ovlivnit. V této prognóze USD / CHF je zohledníme.     

Bude COVID-19 posouvat Safe Haven dále pro CHF?

Bezpečné útočiště těží z pandemie koronavirů, která poškodila především sentiment mezi spotřebiteli. Globální ekonomika zaznamenala velký zásah a během měsíců uzavření v březnu a dubnu jsme byli svědky bleskové recese, což vedlo k nižšímu sentimentu k riziku a vyšší poptávce po bezpečných rájích. Výsledkem je, že CHF šplhá výš od března, po jízdě na horské dráze v předchozích týdnech. Globální ekonomika se po opětovném otevření začala vzpamatovávat, ale odezva se ve většině světa ochladila, což udržuje sentiment spotřebitelů na velmi nízké úrovni a důvěra investorů stále v záporném teritoriu. Zatím nevíme, kdy bude COVID-19 minulostí, protože úmrtí a infekce klesají, ale stále pokračují a omezení také pokračují na určitých místech, s hrozbami dalších omezení nebo snad uzamčení, podobně jako v australské Victorii, která udržuje a bude udržovat tlumený rizikový sentiment, zatímco poptávka po bezpečných útočištích bude nadále. Celá situace s koronavirem však vymiera a v určitém okamžiku skončí. Omezení budou snazší, pokud nějaká existují, protože lidé jsou z nich už unavení, což bude znamenat, že sentiment vyplývající z COVID-19 se začne zlepšovat a poptávka z bezpečných rájů bude klesat. V posledních několika týdnech jsme již zaznamenali medvědí obrat ve zlatě, protože ustupuje pod 2 000 $, zatímco minulý týden skončil docela býčím svíčkem pro USD / JPY, což také ukazuje na býčí obrat u tohoto páru. Takže předpokládám, že kromě malých škytav se sentiment vyplývající z koronaviru bude od této chvíle stále zlepšovat, což bude negativní pro CHF a pozitivní pro USD / CHF.     

Vztah k euru

Vztah mezi EU a Švýcarskem je velmi úzký, protože Švýcarsko je malá země, která používá vlastní měnu a je ze všech stran obklopena zeměmi eurozóny, které používají euro. To znamená, že EU je zdaleka hlavním obchodním partnerem Švýcarska, zatímco Švýcarsko je i přes svou velikost významným obchodním partnerem pro EU. Švýcarsko představuje 7% vývozu zboží z EU a 6% dovozu z EU. Když vezmeme v úvahu služby a zboží, skončí Švýcarsko ve srovnání s rokem 2019 s přebytkem obchodu z EU ve výši 75 miliard USD, což znamená něco přes 80 miliard CHF. Pokud by CHF příliš ocenil, švýcarský vývoz by se stal příliš nákladným a méně atraktivním pro EU a zbytek světa. Švýcarská národní banka tedy EUR / CHF bedlivě sleduje a občas zasahuje. V polovině března provedli silnou intervenci a tento pár koupili těsně nad 1,05, což ukazuje, že se jedná o prahovou hodnotu pro ně, a v případě potřeby také hrozí dalším zásahem. Oblast nad touto úrovní tedy vypadá jako skvělé místo k nákupu, s SNB na zádech. Nikdy byste však neměli 100% důvěřovat centrálním bankám; nedodržení fixace na 1,20 u této dvojice v roce 2015 způsobilo, že se EUR / CHF zhroutil níže a mnoho účtů bylo spáleno, včetně mnoha makléřů. Kromě samotných zisků a exportu se však Švýcarská národní banka obává i narušení normálního života, protože mnoho lidí se denně pohybuje do a ze Švýcarska a velmi volatilní směnný kurz vůči euru by poškodil podniky i normální život. Přes navýšení CHF jako bezpečného útočiště je tedy SNB na straně prodejců. Jak se sentiment zlepšuje, také se zvýší USD / CHF a SNB s tím bude velmi spokojen.  

Korelace SXY – USD / CHF

Podíváme-li se na měsíční grafy indexu CHF SXY i USD indexu DXY a porovnáme je s USD / CHF, vidíme, že index SXY je těsněji korelován než DXY, i když je vzhůru nohama, protože CHF je druhou měnu v této dvojici. Index SXY začíná v roce 2007, ale ve srovnání s DXY se zdá téměř identický, i když převrácený. Během dvacátých let měl SXY vzestupný trend a v roce 2011 se prudce zvýšil, a to kvůli problémům v eurozóně a situaci Grexit. USD / CHF byl během tohoto období medvědí a v roce 2011 klesl níže, protože CHF prudce vzrostl jako bezpečný přístav.   

 

 Podívejme se, zda se letošní býčí tah SXY ještě natáhne

 

 Stahování v DXY se zdá být nyní kompletní

Později téhož roku jsme zaznamenali obrat dolů u SXY, zatímco USD / CHF se stal vzestupným. Od té doby byla cenová akce v obou grafech převážně do strany, SXY s mírnou medvědí tendencí a USD / CHF s mírnou býčí tendencí. Toto zkreslení však tento rok již není ve hře a cena se v obou grafech obrací. V USA je hospodářské oživení stále silné a tempo expanze se zvyšuje ve většině odvětví, na rozdíl od Evropy a většiny světů, kde se ekonomický vzestup zpomalil. To bylo v posledních týdnech pro USD pozitivní, obrátilo DXY ze 100 SMA (zelené) na 92 ​​a poslalo je výše na 93 bodů. USD / CHF se také začíná obracet výše, což znamená, že se zvyšuje korelace USD s USD / CHF. SXY ale celkově mnohem těsněji souvisí s USD / CHF, proto bychom při obchodování s USD / CHF měli tento index konzultovat. 

Technická analýza – Skončí nedávný nárůst na 50 SMA za USD / CHF?

Během pozdních 90. let se USD / CHF pohyboval výše, přičemž 50 SMA (žlutá) poskytovala podporu během zpětných návratů. Ale po roce 2000 se USD / CHF stal docela medvědí, do roku 2011 poklesl z 1,83 na 0,71. USD byl v tomto desetiletí docela medvědí, zatímco CHF byl býčí, což udrželo tlak na tento pár. Klouzavé průměry se změnily v odpor, přičemž menší MA, jako například 20 SMA (šedá), tlačily cenu dolů, když bylo v letech 2003-2005 silné tempo, a 50 a 100 SMA se změnilo v odpor, když se trend zpomalil.

 

 Podívejme se, jestli tento pár obnoví obchodování v tomto rozsahu nebo poklesne níže

To trvalo až do poloviny předchozího desetiletí, kdy kupující konečně posunuli cenu nad klouzavé průměry. Za posledních pět let se stejná MA opět proměnila v podporu a poskytla kupujícím dobré obchodní příležitosti, když se cena stáhla zpět k těmto MA. Kupující však od roku 2015 nedokázali v tomto páru dosáhnout nových výšin a letos poslal cenu potápění opět pod MA. I když, soudě podle cenové akce posledních několika týdnů, stejně jako ze základního hlediska, se v příštích měsících očekává obrat vyšší, protože americká ekonomika udržuje tempo oživení silné, zatímco Evropa a následně Švýcarsko prostřednictvím další fáze ekonomické slabosti. DXY se také začíná odrazit od 100 SMA, poté, co se vrátil dolů, ale tento proces se nyní zdá být úplný, takže krátkodobá zaujatost by měla být pro tento pár býčí.      

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me