Předpověď cen palladia na druhé pololetí roku 2020: Základy i technické směřují nahoru

Palladium se v roce 2020 chovalo dosud naprosto hekticky, ale na druhou stranu to bylo skvělé investiční aktivum, které nabízí mnoho příležitostí. Palladium je další lesklý kov, který je považován za komoditu, tedy občas za rizikové aktivum, i za bezpečné útočiště. Používá se v široké škále produktů v automobilovém a elektronickém průmyslu a v klenotnictví, což znamená, že jak poptávka, tak cena se zvyšují, když se globální ekonomice daří. Na druhou stranu je to vzácná komodita, třicetkrát vzácnější než zlato, což z ní činí bezpečný přístav v dobách nejistoty a v poslední době tak skutečně byla. Ve skutečnosti se palladium během prvních dvou měsíců letošního roku prudce zvýšilo, protože ve Wu-chanu vypukla epidemie koronavirů, vzrostla téměř o 1 000 $, překonala cenu zlata a přiblížila se hranici 2 900 $, z přibližně 1 900 $ na konci z roku 2019. Obecně tedy palladium vzrostlo pouze na hodnotě – ať už v době ekonomického boomu nebo ekonomického zkázy – jak jako komodita, kde poptávka bude i nadále stoupat, a jako bezpečný přístav. Palladium bylo zásadně velkou investicí, když začala tarifní sazba pro tat mezi USA a Čínou, byla to skvělá investice v létě loňského roku, před velkým nárůstem, a byla to dobrá investice technicky na začátku tohoto měsíce, po stažení z přepětí. Zdá se však, že úžasné obchodní příležitosti s palladiem nekončí, takže budeme aktivně obchodovat s XPD / USD.

Přečtěte si nejnovější aktualizaci na webu Předpověď ceny palladia na rok 2021

 

Doba 3 dny 1 týden 1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců
Změna +2,7% +9,1% +16,7% +13,6% -11,3%

 

Palladium se do konce 90. let obchodovalo kolem 200–300 $, kdy učinilo silný býčí tah, částečně způsobený zvýšeným používáním v odvětví počítačových dotcomů, které během tohoto období prudce vzrostlo. Poprvé se tak prolomil nad velkým kulatým číslem 1 000 $, ale počátkem roku 2000 se opět vrátil do normálního rozsahu. Během krize v roce 2008 palladium nerostlo tak silně jako zlato, a do roku 2008 se obchodovalo pomalým, ale stabilním vzestupným trendem, což ukázalo, že jeho hodnota rostla jako komodita v poptávce, protože se globální ekonomika vzpamatovávala z hospodářská krize 2008-09. Avšak díky americko-čínským obchodním tarifům se od roku 2018 šplhá výš, protože bylo jasné, že probíhá obchodní válka. Palladium začalo fungovat jako bezpečné útočiště a v nejistých dobách se stalo extrémně býčí. To se ukázalo zvláště pravdivé, protože XPD / USD prudce vzrostly během ledna a února 2020, kdy Čína zasáhla pandemie koronavirů. Během března a dubna se zachvěl, ale v červenci obnovil svůj vzestupný trend a potvrdil svůj status bezpečného přístavu. Když tedy obchodujeme s palladiem, měli bychom si nejprve potvrdit, zda se chová jako komodita nebo jako bezpečné útočiště – i když se jedná o dlouhodobý přechod, takže nemusíme činit žádná rychlá rozhodnutí.

Předpověď palladia: 4. čtvrtletí 2020 Předpověď palladia: 1 rok Předpověď palladia: 3 roky
Cena: 2 500–2 600 $

Ovladače ceny: Covid19, Rizikový sentiment, technický

Cena: 2 800–3 000 $

Ovladače ceny: Rizikový sentiment, rostoucí poptávka, geopolitické napětí

Cena: 3 500–4 000 $

Ovladače ceny: Rizikový sentiment, rozdíl mezi poptávkou a nabídkou,

Predikce cen palladia na příštích 5 let

Stejně jako u většiny finančních aktiv právě teď existuje pro palladium nové obchodní prostředí a v krátkodobém až střednědobém horizontu se to příliš nezmění. Aktiva jako je tato jsou ovlivňována pandemií koronavirů a každodenními zprávami, které se stále více potýkají s sentimentem na finančních trzích. USD byl po nějakou dobu ve volném pádu, což udržuje riziková aktiva a bezpečná útočiště v dobré nabídce, přičemž palladium v ​​červenci opět vzrostlo. Situace se ale může velmi rychle změnit. Americká ekonomika během uzavírání poklesla nejvíce, ale od května se pěkně odráží, i když existují závady a nejistoty. Pokud ale tyto závady zmizí, USD bude pravděpodobně býčí, což bude negativním faktorem pro XPD / USD. Rizikový sentiment se neustále obrací, zatímco geopolitické a obchodní napětí pravděpodobně udrží v nabídce bezpečné útočiště, jako je palladium. Očekává se také zvýšení poptávky, zejména v automobilovém průmyslu, a týdenní a měsíční grafy směřují výše, takže dlouhodobá analýza palladia se zdá být pozitivní.  

 

Pandemie COVID-19 – sentiment rizika 


Krize COVID-19 měla vážné důsledky pro kovy skupiny platiny. Nabídka i poptávka byly tvrdě ovlivněny rozsáhlými blokádami, které byly uloženy s cílem omezit šíření viru, což mělo obrovský dopad na světovou ekonomiku. Rychlé šíření COVID-19 v Evropě, USA, na Středním východě, v Číně a ve zbytku Asie způsobilo pokles cen palladia o více než 10%. Uzamčení ovlivnilo globální dodavatelský řetězec a automobilový průmysl na celém světě, což nakonec ovlivnilo ceny palladia. Sentiment kolem palladia byl však po většinu minulého desetiletí pozitivní, přičemž ceny v letech 2019 a 2020 prudce vzrostly a za posledních šest měsíců téměř o 80%, na rekordní hodnotu více než 2 800 USD za unci. Od začátku roku se investoři uchýlili do bezpečných přístavů a ​​tento sentiment přetrvává kvůli obavám z druhé vlny koronaviru. Výsledkem je, že globální akciový trh se často pohybuje níže, zatímco obchodování v bezpečných přístavech, jako je americký dolar a palladium, zůstává býčí.

Jak všichni víme, dlouho očekávaná obchodní dohoda mezi USA a Čínou, která byla podepsána počátkem tohoto roku, také zvýšila ceny. Obchodníci očekávají, že tato dohoda pomůže zmírnit tlak na pokles globálního ekonomického růstu a zpomalit pokles prodeje čínských automobilů. Ale prozatím je pandemie koronaviru velkým, zlým vlkem, takže dokud to neskončí, na dalších problémech nebude tolik záležet – budou mít dopad na rizikový sentiment pouze v případě, že koronavirus ustoupí.   

Zvýší se poptávka po palladiu?

Používání palladia se ve vozidlech se spalovacími motory zintenzivní, protože výrobci automobilů se snaží splnit přísnější emisní předpisy v Evropě a Číně, a to zvýšením palladia, platiny a rhodia nejméně o 30% u třícestných katalyzátorů u většiny hlavních vozidel trhy. To by zvýšilo poptávku na více než 10 milionů uncí, a to navzdory zpomalení globálního ekonomického růstu a poklesu prodeje automobilů na klíčových trzích, jako je Evropa, USA a Čína. Ve výsledku pravděpodobně ceny zůstanou vysoké, protože nabídka nedokáže držet krok s poptávkou. Kromě toho 14% nárůst používání palladia ve vozidlech se spalovacími motory zvýšil v loňském roce jeho poptávku na rekordní hodnotu 9,7 mil. Uncí.

Na straně nabídky mohou primární dodávky z těžby mírně poklesnout v důsledku racionalizace v jihoafrických dolech a vyčerpání povrchových materiálů bohatých na palladium v ​​Rusku. Vysoké ceny palladia však budou i nadále zvyšovat druhotné zpětné získávání z recyklace, ale to nebude dostatečné k tomu, aby se schodek významně snížil. Rozdíly v deficitu nabídky pravděpodobně podpoří ceny kvůli krátkodobé a střednědobé nejistotě trhu v důsledku rychlého šíření COVID-19 z Číny do USA a zbytku světa. Krátkodobý negativní dopad na prodej automobilů v roce 2020 v důsledku zpomalení ekonomiky by také mohl ovlivnit ceny palladia.

Geopolitické a obchodní napětí bude pravděpodobně pokračovat

Důvod vysoké míry nejistoty na trhu lze připsat také prodlouženému geopolitickému a obchodnímu napětí mezi USA a zbytkem globálních ekonomik. Patří mezi ně Evropská unie (EU), Spojené království a Čína. Kromě toho je pravděpodobné, že jakákoli aktivita, která zesílí spor mezi USA a Čínou, posune ceny palladia na rekordní hodnoty. Čína a USA mezitím na sebe v probíhajícím konfliktu zavedly nové sankce. Obě země vyhostily řadu diplomatů opačné země, a to kvůli vzájemnému obvinění ze špionáže. Čína se také pokouší převzít kontrolu nad Hongkongem, zatímco USA zvýšily svoji vojenskou přítomnost ve Východočínském moři, takže i přes falešné úsměvy fotografů není situace tak klidná. To způsobilo, že futures palladia se vyšplhaly na celoživotní maxima, protože bezpečné přístavy poskytují útočiště v dobách nejistoty. Dohoda první fáze mezi oběma zeměmi neznamená ani konec obchodní války – souboj mezi ekonomickými giganty udrží poptávku po bezpečných rájích i v následujících letech, a to i po ústupu koronavirů, pokud pandemie skončí letos.

Burza cenných papírů

Nedávný krach na americké burze cenných papírů v roce 2020 se neomezoval pouze na USA. Spíše šlo o globální krach akciových trhů, který začal 20. února 2020. 12. února Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&Index P 500 skončil na rekordních maximech (zatímco NASDAQ a S&P 500 dosáhl dalších rekordních maxim 19. února). Od 24. do 28. února vykázaly akciové trhy na celém světě největší týdenní pokles od finanční krize v roce 2008. 9. března vykázala většina světových trhů prudký pokles, který byl vyvolán zejména pandemií COVID-19 a cenovou válkou mezi Ruskem a země OPEC vedené Saúdskou Arábií. Toto se stalo neformálně známé jako Černé pondělí. V té době to byl nejhorší pokles akcií od velké recese v roce 2008. Vztah mezi cenami palladia a akciovými trhy je inverzní. Ceny palladia většinou poklesnou, pokud si akciové trhy vedou dobře a naopak. Podobně, když se akciový trh zhroutí, vzroste poptávka po palladiu, protože stále více investorů se dívá na bezpečnější možnosti. I když právě teď USD rychle klesá, což udržuje poptávku jak bezpečných rájů, tak rizikových aktiv, přičemž palladium těží z obou.  

Korelace XPD / USD

Korelace mezi USD a palladiem není tak silná jako u zlata nebo jiných rizikových aktiv, nicméně existuje korelace, protože je kótována v USD. Je zřejmé, že palladium má vlastní mysl, která přechází z bezpečného útočiště na komoditu, ale většinou těží z obou, protože cena roste od roku 2009. Zatímco palladium většinu času sledovalo svou cestu, v určitých obdobích USD byl ovladačem XPD / USD. Od roku 2014 do roku 2016 USD index prudce vzrostl, jak ukazuje níže uvedený graf DXY.

DXY se nejprve stane býčím, poté medvědí

DXY se nejprve stane býčím, poté medvědí

XPD / USD se stal nejdříve medvědí, poté vzestupný

XPD / USD se stal nejdříve medvědí, poté vzestupný

Během stejného období se XPD / USD stáhl níže, což znamená, že zvýšení USD mělo negativní dopad na cenu palladia. Od roku 2016 do roku 2018 se DXY stal medvědí, poklesl ze 103 bodů na 88 bodů a XPD / USD vzrostl ze 480 USD na 1140 USD. Během šoku v první polovině března 2020 DXY prudce vzrostla z 94 bodů na 103 bodů, zatímco palladium se propadlo níže, jen aby se to v příštích měsících zvrátilo. Při obchodování s palladiem v následujících měsících / letech tedy musíme dávat pozor na DXY, zejména během amerických voleb koncem tohoto roku.    

Technická analýza – Odrazí se 20 posledních SMA?

Palladium se změnilo na medvědí, když se v měsíčním grafu vrátil zpět na 20 SMA

Palladium se změnilo na medvědí, když se v měsíčním grafu vrátil zpět na 20 SMA

V 90. letech se palladium obchodovalo v rozmezí 200 až 400 USD, ale na konci 90. let vzrostlo nad 1000 USD. Cena se počátkem roku 2000 nakonec opět snížila, ale tento pohyb nad úroveň 1 000 $ byl psychologickým zlomem a sentiment se pro palladium nakonec stal býčím. Trend palladia byl vzestupný a stabilní, od roku 2006 do září 2018, kdy XPD / USD prudce vzrostly, protože obchodníci s palladiem si uvědomili, že obchodní cla mezi USA a Čínou budou víc než pouhé potyčky a globální ekonomika bude trpět účinky. XPD / USD vzrostly z 900 USD na více než 1620 USD do března 2019, ale největší stoupání teprve přijde, počínaje zářím 2019, kdy palladium, které se obchodovalo za 1500 USD, vyskočilo na 2880 USD, přičemž největší nárůst přichází v lednu a únoru 2020. Nakonec jsme během března zaznamenali reverz, jako tomu bylo u většiny aktiv, a pokračovalo to i v dubnu. 20 SMA (šedá) byla propíchnuta na měsíčním grafu XPD / USD, ale cena se ve stejném měsíci vrátila zpět nad tuto úroveň, takže se to nepočítalo jako zlom. Tento klouzavý průměr se během května a června držel dobře, což se v tomto časovém rámci potvrdilo jako indikátor podpory. Mimochodem, svícny z předchozích dvou měsíců se uzavřely jako dojis, což jsou býčí reverzní signály, a býčí reverze již probíhá, nyní v červenci. Cena se tento měsíc zatím vyšplhala z 1 880 $ na 2 208 $, což znamená nárůst hodnoty o 15%. Podle tohoto měsíčního grafu by palladium mělo pokračovat ve své vzestupné hybnosti, nyní, když je spodní retrace dokončena a 20 SMA drží jako podporu.

150 SMA se změnilo z odporu na podporu XPD / USD

 150 SMA se změnilo z odporu na podporu XPD / USD

Kromě měsíčního grafu směřujícího nahoru ukazuje týdenní graf také na palladium. Cena v tomto časovém rámci prudce stoupla především nad klouzavé průměry a 150 SMA se ihned po rozbití změnilo na podporu. Všechny poslední tři svícny spoléhaly na tento klouzavý průměr jako na podporu. Předchozí dva týdenní svícny se uzavíraly jako dojis, což jsou v tomto případě medvědí reverzní signály po výstupu, ale 150 SMA drželo jako podporu, a tento týden se cena opět posunula výše a vytvořila docela býčí svícen. Technická analýza na obou grafech časových rámců tedy ukazuje nahoru a základy jsou také hlavně býčí pro palladium, což z něj činí dobrou investici do nákupu.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map