Palladium – shrnutí předpovědi

Předpověď palladia: H1 2021

Cena: 2 550–2 600 $

Ovladače cen: technický odraz, zmírnění Covid-19, stimul CB / Govt

Předpověď palladia: 1 rok

Cena: 2 700 $ – 2 800 $

Ovladače cen: méně holubičích centrálních bank, Post COVID-19, vyšší poptávka po automobilech

Předpověď palladia: 3 roky

Cena: 3 000–3 200 $

Cenové faktory: ekonomické oživení, pozitivní sentiment k riziku, postkoronaviry, přísnější měnová politika

 

V naší předchozí předpovědi Palladia pro 4. čtvrtletí roku 2020 jsme předpovídali další vzestupnou dynamiku, protože globální ekonomika po recesi ve druhém čtvrtletí odskočila. Palladium utrpělo v havárii na jaře 2020 obrovské ztráty, které klesly z necelých 2 900 $ na 2 600 $, což znamená, že během několika týdnů ztratilo 1/3 své hodnoty. Brzy poté se však zvrátila výše a na rozdíl od zlata, které se od té doby ukázalo jako medvědí, bylo palladium býčí, což vedlo k nižším maximům, protože rostoucí poptávka stále přitahuje kupující při každém poklesu, jako býčí zvrat, kterého jsme byli svědky na začátku února po zrušení v lednu 2021.

S rostoucím prodejem vozidel a přísnějšími emisními normami po celém světě roste poptávka po palladiu. Vzhledem k tomu, že palladium je preferováno u benzínových motorů, zvyšující se regulace pomáhá palladiu. Podíl na trhu také roste od skandálu s emisemi nafty Volkswagen v roce 2015, což byl pro průmysl šok. Na druhé straně není pro palladium přívodní strana příliš pružná. Předpovídají se, že až do roku 2024 nedojde k výraznému nárůstu nabídky, a to navzdory rostoucím cenám a rostoucímu prodeji automobilů. Analytik Standard Chartered Suki Cooper uvedl, že „Díky zvýšenému zájmu investorů je trh náchylný k získávání zisku, ale poklesy budou pravděpodobně považovány za nákupní příležitosti,“ což potvrzuje naši zaujatost a zatím se ukázalo, že je to pravda.  

Aktuální palladium Cena: $

Nedávné změny v ceně palladia

Doba Změnit ($) Změna %
6 měsíců +288 +13,6%
1 rok -36 -8,3%
3 roky +1246 +118,5%
5 let +1868 +352,3%
Od roku 2010 +1984 +662,2%

 

Palladium se vyrábí jako vedlejší produkt nebo vedlejší produkt při těžbě platiny a jako vedlejší produkt při tavení niklu. Nabídka pochází pouze z několika zemí, což činí predikci ceny palladia zranitelnou vůči přerušení dodávek nebo nedostatku. Ve výrobě dominuje Rusko a Jihoafrická republika, které tvoří každý o něco méně než 40%, následované Kanadou s 10%, USA s 5-6% a Zimbabwe se 4% z celkové globální produkce palladia.

Palladium je jedním ze čtyř kovů ve skupině drahých kovů. Je považována za komoditu – což z ní činí rizikové aktivum, a tedy vzestupnou dynamiku během globálního ekonomického oživení v létě loňského roku – i za bezpečné útočiště. Je to vzácná komodita; 30krát vzácnější než zlato a drahocennější než všechny ostatní drahé kovy, což z něj činí bezpečný přístav v dobách nejistoty a jako takový v poslední době skutečně funguje. Během minulého roku těží z obou těchto statusů, a to na velmi nejistých trzích, které se chovají neobvykle, takže se očekává, že bude i v roce 2021 nadále býčí.  

Živý graf Palladium

 

Predikce cen palladia na příštích 5 let

Cena palladia je náchylná k řadě faktorů. Hlavním faktorem je poptávka po výrobě benzínových automobilů v USA a Číně a v menší míře v Evropě, protože je primárním zdrojem použití. Globální ekonomika ovlivňuje výrobu automobilů, tedy i poptávku, zatímco nabídka palladia je poměrně nepružná, protože je závislá na produkci v ruských a jihoafrických dolech, což může mít pouze negativní účinky, které způsobí velké narušení dodávek. Ačkoli by se v budoucnu mohla objevit některá nová zařízení na výrobu palladia, v Austrálii a pravděpodobně v Kanadě. Vzhledem k extrémní cenové citlivosti má recyklace katalyzátorů také dopad na ceny. 

Palladium funguje jako drahý kov i jako komoditní kov  

Jak již bylo zmíněno výše, palladium je jak drahý kov jako zlato, stříbro a platina, které v nejistých dobách fungují jako bezpečné útočiště, tak komoditní kov, který se používá v průmyslu. Víme, že průmyslová výroba roste, když je globální ekonomika v expanzivním období a roste poptávka po komoditách. To znamená, že palladium prospívá oběma směry – když je ekonomika v expanzi a zvyšuje se poptávka po automobilech, což zvyšuje poptávku po komoditách, jako je palladium, a když je sentiment negativní a poptávka po bezpečných přístavech. Ale nenazval bych palladium bezpečným útočištěm jako takovým, protože jen asi 1% se používá v klenotnictví, zejména v nižší čínské třídě, která jej kupuje jako náhradu zlata nebo stříbra, ale funguje jako většina čas. 

Během vypuknutí koronaviru v Číně v lednu a únoru 2020 se sentiment změnil na negativní a palladium vzrostlo o přibližně 950 USD na rekordní maximum 2 880 USD. To byl hlavní důvod nárůstu, protože poptávka po palladiu poklesla v důsledku nižších výrobních aktivit automobilů v Číně během těch měsíců, kdy byla velká část země uzavřena. Velký krach, který následoval v březnu, byl důsledkem toho, že se USD stal silně medvědí, což způsobilo, že všechna aktiva klesla níže. Neustálý vzestupný trend od května do konce roku 2020, kdy čínská a americká ekonomika silně odskočily a cena zůstala býčí až do ledna 2021, však ukazuje, že poptávka po palladiu se v době hospodářského oživení zotavuje. Očekává se tedy, že palladium vzroste, protože svět na jaře / v létě opouští koronaviry, což by mělo udržet poptávku po tomto vzácném kovu.

Prognózy nabídky a poptávky palladia

Poptávka – Palladium i platina se používají hlavně v autokatalytických konvertorech ke snížení škodlivých emisí výfukových plynů. Palladium se používá v motorech na benzín, zatímco platina má širší rozsah použití u vozidel na naftu, které jsou mnohem běžnější. Druhou nevýhodou, kterou má palladium ve srovnání s platinou, je to, že pokud jde o fyzickou poptávku po trhu šperků, existuje větší poptávka po platině než po palladiu. Oba kovy, stejně jako většina ostatních trhů, zaznamenaly v roce 2020 narušení výroby a poptávky, ale rok 2021 vypadá mnohem slibněji, protože výroba nadále rychle roste po celém světě.

Očekává se, že HDP v eurozóně bude v prvním čtvrtletí roku 2021 záporný, což by znamenalo recesi po dalším záporném čtvrtletí ve třetím čtvrtletí, ale to je převážně cenové, protože se předpokládalo, zatímco podle MMF se očekává světový HDP zvýšit o 5,4%, jak zdůraznila Christine Lagarde. Prognózy automobilové poptávky budou v roce 2021 rekordně vysoké, taženy dvěma hlavními faktory – růstem poptávky dvou finančních gigantů, Číny a USA.

Poptávka po palladiu podle odvětví

Během roku 2020 jsme byli v Číně svědky slušného hospodářského oživení a očekává se, že rok 2021 bude dalším silným rokem. Čína tvoří třetinu celkové světové produkce automobilů a očekává se, že zavede přísnější legislativu o kontrole emisí, která podle očekávání pomůže podpořit domácí poptávku. Dalším důvodem je silný oživení americké ekonomiky, zejména ve zpracovatelském průmyslu, který zahrnuje automobily. Od doby, kdy se Joe Biden ujal úřadu prezidenta USA, je jednou z hlavních politik Demokratické strany zelená energie, což znamená zpřísnění legislativy týkající se emisí automobilů, takže po předložení agresivní zelené agendy během volební kampaně Joe Bidena očekává se, že budou jednat rozhodněji.

Nadměrné množství hotovosti vložené do globální ekonomiky prostřednictvím programů měnových a fiskálních stimulů by mělo na jedné straně podpořit ekonomický růst a výrobu, což také zvýší poptávku po fyzickém palladiu. Na druhou stranu bude tato hotovost také filtrována na finančních trzích a zvýší poptávku po futuritách palladia na devizovém trhu, což bude mít také pozitivní dopad na cenu.

Nabídka – Nabídka je mnohem méně flexibilní než poptávka; hlavní zvýšení je velmi obtížné, ale lze jej snížit narušením. V dubnu a květnu 2020 přísná regulační opatření donutila mnoho jihoafrických těžebních společností pozastavit na určitou dobu provoz, což zvýšilo ceny palladia, a proto býčí obrat v červenci loňského roku.

Recyklace představuje velkou část fyzického palladia v roční dodávce. Podle Metals Focus však „Oživení dodávek dolů v letošním roce a očekávání zvýšené recyklace nevyrovnají růst poptávky, což povede k desátému po sobě jdoucímu fyzickému deficitu v roce 2021. To dále vyčerpá nadzemní zásoby a umístí další tlak na růst ceny palladia. “

Podle britského rafinéra platinové skupiny kovů (PGM) Johnsona Mattheye bylo v roce 2019 palladium geograficky nejrozmanitějším kovem, přičemž přibližně 38% dodávek pocházelo z Jižní Afriky, přibližně 41% z Ruska a zbývajících 21% odjinud. Hlavní stratégka skupiny ABN AMRO pro FX a drahé kovy Georgette Boele očekává v roce 2021 vyšší ceny palladia, i když je toto zvýšení pravděpodobně „mírné,“ uvedla. “Stále existuje nedostatek dodávek kvůli vyšší poptávce palladia po zpracovatelích automobilů, aby byly v budoucnu splněny přísnější emisní normy v Číně a Evropě,” uvedl Boele v poznámce k výzkumu.

Podíl nabídky palladia podle země

Analytik Standard Chartered Bank pro globální výzkum drahých kovů Suki Cooper uvedl: „Trh s palladiem bude i nadále nedostatečně zásobován, zatímco platina se pravděpodobně v druhé polovině 20. století zpřísní, protože ke konci roku bude růst riziko substitučního růstu.“ Palladium má omezené dodávky s těžkostmi v produkci v Rusku a Jižní Africe a jistý špičkový producent PGM by mohl v budoucnu přispět k omezenosti dodávek.

V ruském zařízení Norilsk Nickel je problém s permafrostem, který by mohl v budoucnu vést k určitému snížení produkce. Pokud se něco stane s jejich infrastrukturou a budou se muset nějakým způsobem přestavět nebo podpořit, mohlo by to zpomalit výrobu. Vzhledem k potenciálnímu ovlivnění produkce v Rusku a narušení v Jižní Africe v roce 2020 Ralph Aldis z USA Global Investors naznačuje, že nedávno objevené vklady by mohly situaci ulehčit. Zmínil, že projekt Julimar Chalice Gold Mines v Austrálii je něco, co je třeba vzít na vědomí.

Předpovědi palladia

Velké organizace, zejména společnosti zabývající se výrobou automobilů a zajišťovací fondy, které investují do automobilových společností, provádějí vlastní analýzy a předpovědi surovin používaných při výrobě automobilů. Palladium je jedním z těchto materiálů a přitahuje pozornost velkých společností. Uvádíme některé z jejich předpovědí pro Q1 a celý rok 2021.    

Organizace Q1 2021 Q4 2021 AVG 2021
ABN Amro 2 000 2161 2 000
ANZ Bank 2332 2205 2110
BOCIL 2300 2250 2325
BofAML 2750 2 500 2 500
CPM Group 2232 2210 2171
Skupina CRU 2100 2157 2240
Kapitál Econ 2175 2,252 2100
Citigroup 2400 2650
Commerzbank 2200 2200 2200
E D & F Man 2150 2300 2350
EIU 2292 1802 1193
Kapitál ETFS 2 500
Rychlé trhy 2380 2400
GoldCore 1950 2115 2221
Intesa Sanpaolo 2200 2200 2150
Investec 2 314
JP Morgan 2450 2450 2163
Jefferies 2200 2250
Skupina Macquarie 2 500 2400 2 500
Zdroj: Investice

Poměr zlato-palladium a korelace XPD / USD

Poměr zlata a palladia (XAU / XPD) zohledňuje hodnotu každého kovu ve vztahu k druhému. Tento poměr byl po většinu času nad paritou (1). To znamená, že zlato bylo dražší než palladium, což potvrzuje cena v historii grafů pro oba kovy. Byly jen dvě příležitosti, kdy bylo palladium dražší než zlato, jednou od roku 1998 do roku 2002 a jindy právě teď. Poměr má od roku 2009 medvědí trend a v roce 2019 klesl pod paritu. Po odrazu na začátku pandemie koronaviru, který poslal zlato na rekordní výšky a posunul poměr XAU / XPD blízko k 1, se medvědí trend znovu obnovil, když palladium obnovilo svůj vzestupný trend, zatímco zlato se od té doby změnilo na medvědí. Ve srovnání s minimem z roku 2001 existuje více prostoru pro zpomalení a ještě několik let předtím, než se vrátí zpět nad 1, což naznačuje další dynamiku růstu v palladiu, pokud zlato neklesá příliš rychle.  

Od roku 2014 do roku 2016 index USD prudce vzrostl, jak ukazuje níže uvedený graf DXY. Během stejného období se XPD / USD stáhl níže, což znamená, že zvýšení USD mělo negativní dopad na cenu palladia. Od roku 2016 do roku 2018 se DXY stal medvědí, poklesl ze 103 bodů na 88 bodů a XPD / USD vzrostl ze 480 USD na 1140 USD. Během šoku v první polovině března 2020 DXY prudce vzrostla z 94 bodů na 103 bodů, zatímco palladium se propadlo níže, jen aby se to v příštích měsících zvrátilo. Při obchodování s palladiem v příštích měsících tedy musíme DXY sledovat.

20týdenní SMA tlačí DXY dolů

Technická analýza Palladium – klouzavé průměry se stále tlačí na vyšší úroveň

Jak již bylo zmíněno výše, palladium je od roku 2008 vzestupné a býčí trend zrychluje od roku 2016. Po krachu počátkem roku 2020 se vzestupný trend znovu obnovil. Obchodovalo se kolem 200 až 300 USD až do konce 90. let, kdy došlo k výraznému vzestupnému pohybu, který byl částečně způsoben jeho zvýšeným používáním v odvětví počítačových dotcomů, které během tohoto období prudce vzrostlo. Poprvé se rozbil nad velkou kulatou úrovní na 1 000 $, ale počátkem roku 2000 se vrátil zpět do normálního rozsahu. Během krize v roce 2008 palladium nenarostlo tak silně jako zlato, a do roku 2008 se obchodovalo pomalým, ale stabilním vzestupným trendem, což znamenalo, že se jeho hodnota zvyšovala jako komodita, protože globální ekonomika odskočila od roku 2008- 09 hospodářská krize. Avšak americko-čínská obchodní cla jej od roku 2008 prudce zvýšila, protože bylo jasné, že probíhá obchodní válka. To znamenalo, že palladium fungovalo jako bezpečné útočiště a v nejistých dobách se stalo extrémně býčí. To bylo ověřeno, když XPD / USD prudce vzrostly v lednu a únoru 2020, protože epidemie koronavirů zasáhla Čínu. Během března a dubna se zachvěl, ale v červenci obnovil svůj vzestupný trend, což potvrzuje jeho stav bezpečného útočiště. 20 SMA (šedá) odvádí skvělou práci jako podpora na měsíčním grafu a tlačí cenu výše. V lednu jsme viděli stažení dolů, ale tento klouzavý průměr držel znovu jako podporu a cena se vrátila zpět nahoru.

 Ethereum nadále hledá podporu na 20 SMA

Přepnutím na týdenní graf také ukazuje nahoru pro palladium. Cena v tomto časovém rámci vzrostla nad všechny klouzavé průměry a po loňském rychlém poklesu se vrátila nad tuto hodnotu a zůstala tam i po odrazu od 100 SMA (zelená) v březnu 2020. 50 SMA (žlutá) má se od té doby změnil na konečný indikátor podpory pro XPD / USD, který se opět držel v posledním lednovém týdnu, a pak jsme v prvním únorovém týdnu zaznamenali silný odraz. To naznačuje silný nákupní tlak nižší než 50 SMA, takže kupující zůstávají odpovědní za palladium. 

Zdá se, že na týdenním grafu je stopa u konce

Živá sazba Palladium

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me