Předpověď ceny GBP / USD na rok 2021: Bude to po 1,4350?

GBP / USD – shrnutí prognózy

Předpověď GBP / USD: H1 2021 Cena: 1,3900 $ – 1,4700 $ Cenové faktory: Trendline Breakout dolů, Bullish Engulfing Candles, MACD & RSI Crossover Předpověď GBP / USD: 1 rok Cena: 1,4700 $ – 1,5010 $ Ovladače ceny: Slabší dolar uprostřed stimulu založeného na COVID-19, sestupný trojúhelník Breakout, 50 EMA Crossover Předpověď GBP / USD: 3 roky Cena: 1 3500 $ – 1 4300 $ Cenové faktory: stagnující ekonomický růst ve Velké Británii, medvědí korekce, rezistence vůči trendu, indikace překoupenosti

V poslední době došlo k výrazným vzestupným pohybům v britské libře (GBP), která zaznamenala vzestup páru GBP / USD z oblasti 1 2800, k obchodování za 1,3900, s nárůstem růstu o 6,64% za posledních šest měsíců. Šterlink se v posledních měsících trenduje vůči americkému dolaru výše, a to uprostřed úspěšné obchodní dohody o Brexitu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Čerstvou sílu v Sterlingu lze připsat také masivní distribuci vakcín proti koronavirům ve Velké Británii, což vyvolalo očekávání návratu k normální ekonomické aktivitě.

V roce 2020 způsobila pandemie koronavirů náhlý pokles ceny GBP / USD, zejména v prvním čtvrtletí. Pár GBP / USD klesl na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2009, kdy byly zavedeny blokování, aby se zabránilo šíření viru, což výrazně ovlivnilo ekonomické aktivity ve Velké Británii. Ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2020 však cena GBP / USD začala růst, a to uprostřed býčí korekce a uvolnění omezení blokování ve Velké Británii. Na začátku roku 2021 se pár GBP / USD posunul výše, když Spojené království konečně opustilo Evropskou unii s obchodní dohodou v lednu a znovu se stalo nezávislým národem. To vedlo k tomu, že párové ceny GBP / USD dosáhly nejvyšší úrovně od května 2018, a to 1,37586.

Aktuální cena GBP / USD:GBP / USD $

 

Nedávné změny v ceně GBP / USD

Doba Změnit ($) Změna (%)
30 dní +0,0283 2,07%
6 měsíců +72,46 66,86%
1 rok +114,73 173,54%

 

Predikce cen GBP / USD na příštích 5 let

Z krátkodobého hlediska naznačují technické ukazatele, že trh zůstává konsolidovaný, protože index relativní síly (RSI) dosud nepotvrdil zlom nad úrovní 1,3700 vůči americkému dolaru. Podle německé Commerzbank analytici označili lednový zlom GBP / USD nad úroveň 1 3700 jako možný falešný zlom, protože byl předčasný a také proto, že RSI dosud nepotvrdil zlom vyšší. Proto má trh podezření, že se pár GBP / USD v blízké budoucnosti dále konsoliduje. Z dlouhodobého hlediska Commerzbank předpovídala, že pár GBP / USD bude cílit na vrchol roku 2018 nad úroveň 1 477, aby dosáhl v roce 2021. Z analytiků Citibank je prognóza pro první čtvrtletí roku 2021 vytvořena tak, aby GBP / USD dosáhla Úroveň 1,3800 a pro druhé čtvrtletí banka navrhla prognózu, že měnový pár GBP / USD bude dlouhodobě dosahovat úrovně 1,40. Analytici britského high-street věřitele HSBC uvedli, že výhled britské libry není podle jejich názoru slibný kvůli širší dynamice toku. Sdělili klientům své jednotky komerčního a investičního bankovnictví, že britská libra bude bojovat v průběhu roku 2021. Až dosud měla britská libra smíšený pohyb, protože měna získala přibližně 0,70% vůči euru a přibližně 0,18% vůči americkému dolaru. Sterling však prohrál s norskými krony, novozélandskými dolary a australskými dolary. Podle HSBC se býčí naděje vyvolané optimismem po podpisu dohody mezi Velkou Británií a EU zdály být kvůli dlouhodobému podváženému umístění pod tlakem. Stručně řečeno, HSBC v roce 2021 udržovala pohled na britskou libru jako na nedostatečně výkonného mezi měnami G10. Vzhledem k základním a technickým zásadám se zdá, že britská ekonomika se v příštích letech vzpamatuje, nicméně americká ekonomika bude pravděpodobně stabilizována na zadní straně injekcí likvidity COVID19, takže můžeme očekávat, že se pár GBP / USD bude v příštích pěti letech obchodovat v rozmezí od 1 3500 do 1 500, protože se zde neočekává nic výjimečného.

Faktory GBP / USD ovlivňující britskou libru (GBP)

V posledních čtyřech letech byla hlavní hnací silou britské libry vývoj jednání o brexitu s Evropskou unií a dopad těchto jednání na britskou ekonomiku. Britská libra byla také ovlivněna fundamenty, které ovlivňovaly další faktory, jako je hrubý domácí produkt, průmyslová výroba, zaměstnanost, úrokové sazby a také inflace.

V loňském roce měla pandemie koronaviru obrovský dopad na výkon světové ekonomiky. Poté, po poměrně zdravém zotavení, Sterling přijal několik dalších zásahů na zadní stranu nakažlivějšího kmene koronaviru, který byl identifikován ve Velké Británii v prosinci 2020. Nová varianta viru COVID-19 vyústila v prudký nárůst počet infekcí v zemi, který přinutil vládu nařídit další kolo národních uzamčení, což zase narušilo britskou ekonomiku a nakonec britskou libru.

Koronavirus – Dopad na britskou libru:

Bez ohledu na to, o které ekonomice nebo měně mluvíme, měl smrtící virus dopad na ekonomické zdraví a ocenění měny. Jak všichni víme, COVID-19 vznikl ve městě Wuhan v Číně a do Velké Británie se dostal koncem ledna 2020. Od té doby celkový počet případů koronaviru dosáhl 3 959 784, přičemž počet obětí byl 112 798. Spojené království bylo označeno jako země s čtvrtou nejvyšší úmrtností na sto tisíc obyvatel na celém světě a je to také země s nejvyšším počtem případů koronavirů v celé Evropě..

V březnu 2020 uložila země příkaz zdržovat se doma, který zakázal jakékoli nepodstatné cestování a vedl k uzavření většiny shromažďovacích míst. Ve stejném měsíci uzamčení vyvolané pandemií koronavirů poslalo britskou libru na nejnižší úroveň vůči americkému dolaru za posledních 35 let. V říjnu 2020 čelilo Spojené království mnoha potížím při kontrole pandemie, protože se objevil nový, rychle se šířící kmen viru, což nakonec zvýšilo počet případů i počet obětí. V prosinci se však Spojené království stalo první zemí, která schválila a začala používat vakcínu proti koronavirům Pfizer-BioNTech v programu hromadného očkování, který stále probíhá. Díky tomuto masivnímu očkovacímu programu se Spojené království začalo zotavovat a to by mohlo v roce 2021 nadále posilovat britskou libru.

Dopad brexitu na britskou libru:

Všechno to začalo 23. června 2016, kdy bylo v referendu většina hlasů pro odchod Spojeného království z Evropské unie. V březnu 2017 spustil předseda Evropské rady Donald Tusk článek 50, který zahájil dvouleté odpočítávání, dokud Spojené království formálně neopustí EU. Později to začalo být označováno jako brexit.

Nejprve se očekávalo, že Spojené království opustí Evropskou unii 29. března 2019, ale hlasování ve sněmovně nezanechalo vládě jinou možnost, než požádat EU o prodloužení článku 50 a dohodnout se na pozdějším datu brexitu. Povolení k prodloužení práv udělilo 27 lídrů EU jen jeden den po formální žádosti tehdejší britské premiérky Theresy Mayové.

Premiérka Mayová poté v dubnu 2019 oznámila, že bude usilovat o další rozšíření procesu podle článku 50, protože chce pracovat na dosažení dohody s opozicí, která by získala podporu poslanců. Na zasedání Evropské rady 10. dubna 2019 se Spojené království a EU dohodly na prodloužení lhůty do 31. října 2019. V říjnu 2019 však premiér nezískal souhlas sněmovny, což mělo za následek další žádost o prodloužení procesu brexitu do 31. ledna 2020. Velvyslanci při EU této žádosti vyhověli 28. října 2019. Theresa May mezitím podlehla britským volbám ve Velké Británii v roce 2019 s Borisem Johnsonem, načež nově zvolený předseda vlády slíbil, že brexit získá dokončena novým termínem, který byl stanoven. 23. ledna 2020 byla dohodě o vystoupení podle zákona o Evropské unii z roku 2020 udělena Royal Assent a 31. ledna 2020 Spojené království konečně opustilo EU a vstoupilo do přechodného období na jeden rok.

Celý rok 2020 byl vynaložen na zajištění dohody o hlavních bodech rybolovu, rovných podmínkách, hranicích Severního Irska a různých dalších záležitostech. V posledních prosincových týdnech však Spojené království a EU konečně dosáhly dohody, po dlouhém a náročném kole rozhovorů, které byly brzděny koronaviry a blokováním. Během tohoto období dostal Libra šterlinků výprask.

31. prosince 2020 skončilo přechodné období a Spojené království opustilo jednotný trh EU a celní unii. Po celý rok postup v jednání o brexitu stále zvyšoval cenu britské libry, a jakmile byla zajištěna konečná dohoda, britská libra začala růst a od té doby se vůči americkému dolaru jen zesiluje..

Dopad Bank of England na britskou libru:

Guvernér Bank of England Andrew Bailey oznámil v listopadu 2020 další program kvantitativního uvolňování (QE), a to kvůli rostoucí potřebě podporovat britskou ekonomiku v době, která byla dramaticky ovlivněna pandemií. V březnu 2020 činila QE 645 miliard britských liber, která byla v červnu rozšířena na 745 miliard. Kvantitativní uvolňování ve Velké Británii, prostřednictvím Bank of England, nyní dosáhlo 895 miliard britských liber. Nárůst QE vyústil ve snížení hodnoty britské libry a tato opatření QE nepřetržitě po celý rok vážila měnový pár GBP / USD.

V březnu Bank of England rovněž snížila své sazby na polovinu, na 0,25%, a v listopadu 2020 banka znovu snížila úrokové sazby na nejnižší zaznamenanou úroveň, na 0,10%. Snížení úrokových sazeb má vždy negativní dopad na měnu, což znamená, že britská libra byla slabá kvůli holubičím krokům Bank of England v průběhu roku 2020. Nedávno Bank of England zvažovala snížení úrokových sazeb pod nulu. Na svém posledním zasedání měnové politiky v únoru 2021 se BOE zeptal bank, zda by to ovlivnilo jejich schopnost poskytovat půjčky.

Výkyvy britské libry v roce 2020:

Libra šterlinků je v posledních letech považována za podhodnocenou, protože nejistota ohledně dopadu brexitu omezila dynamiku růstu měny a ovlivnila vývoj GBP vůči ostatním měnám. Sterling začal rok 2020 na hodnotě 1,308 proti dolaru, ale kvůli zablokování vyvolanému pandemií koronaviry se měna koncem března snížila na 1,163. Tento výprodej byl tažen napříč finančními trhy v důsledku zvýšené poptávky v bezpečném přístavu uprostřed rostoucích obav z pandemické krize.

Koncem srpna dosáhla britská libra úrovně 1335, poté, co se v létě začal počet případů koronavirů v zemi snižovat. Naděje na dohodu o brexitu mezi Velkou Británií a EU do 31. prosince začaly růst. Na konci září pak britská libra opět poklesla na 1 275, protože počty případů koronaviru začaly opět růst. Kromě toho jednání o brexitu narazila na patovou situaci v oblasti rybolovu a některých dalších otázek. Na konci roku dosáhla britská libra hodnoty 1,367, a to uprostřed rostoucí naděje na dohodu o brexitu a zmírnění omezení blokování v zemi. Libra šterlinků začala v roce 2021 v rozmezí od 1,352 do 1,373 a nyní vyvstává otázka: Bude britská libra v roce 2021 dále stoupat? Myslím, že většina hnutí závisí na tom, jak úspěšný je očkovací program ve Velké Británii. Rychlejší zavedení vakcín naznačuje rychlejší znovuotevření ekonomiky, což podpoří HDP země.

Aktuální býčí sentiment kolem GBP / USD:

Britská libra si udržela pozici letošního předčího na globálním měnovém trhu, a to uprostřed vybledlých očekávání snížení úrokových sazeb Bank of England. Ve čtvrtek Bank of England odmítla rozšířit svůj program kvantitativního uvolňování a snížit své úrokové sazby, což vysílá silné signály na trhy. Výsledkem bylo, že očekávání snižování úrokových sazeb se rozplynula a britská libra začala získávat na síle. V roce 2021 libra šterlinků zaznamenala zisky vůči všem hlavním měnám G10. Výhled britské libry se výrazně zlepšil úspěšnými jednáními o brexitu a odstraněním hrozeb souvisejících se zápornými úrokovými sazbami.

Někteří analytici se domnívají, že navzdory špičkovému výkonu šterlinků mezi měnami G10 v roce 2021 bude pár GBP / USD klesat, protože americký dolar také začal získávat na trhu trakci díky svému bezpečnému přístavu a širokému – oblíbená popularita. Silný dolar by mohl v následujících týdnech vytáhnout zpět zisky v GBP / USD a vynutit si zvrat v býčí dynamice páru.

Síla amerického dolaru:

V posledních týdnech zaznamenal americký dolar masivní nákup, protože investoři přešli od slabšího eura. Jednotná měna Euro se dostala pod tlak kvůli pomalému zavádění vakcín v eurozóně. To by mohlo znamenat, že blokování zůstane na místě déle, přičemž Spojené království a USA ponechají ekonomiku eura za sebou.

Kromě zpoždění, pokud jde o vakcíny, se ekonomika EU ve srovnání s ekonomikou USA již potýkala z několika důvodů: počet případů koronaviru v USA již klesal, opatření blokování byla v mnoha oblastech téměř zrušena a byly velké naděje, že nová demokratická vláda brzy vloží do ekonomiky USA velké množství hotovosti.

Technická analýza, GBP / USD – Odrazí se GBP / USD od 50 SMA?

V měsíčním časovém rámci naznačují technické ukazatele silné býčí vychýlení pro pár GBP / USD, protože index relativní síly (RSI) a MACD překročily úroveň 50, což naznačuje silné šance na trend nákupu v Kabelu. Uzavření vzoru tří bílých vojáků v měsíčním časovém rámci podporuje silné šance na pokračování býčího trendu. Na vyšší straně může pár GBP / USD pokračovat v býčím obchodování až do oblasti 1,4393, zatímco pokračování býčího trendu by mohlo prodloužit nákup až na úroveň 1,4393.

GBP / USD – Měsíční graf – Tři bílí vojáci

S přechodem MACD přes střední úroveň a zavíráním histogramů nad 0 získal býčí vychýlení GBP / USD další podporu. Z dlouhodobého hlediska bude pár GBP / USD pravděpodobně cílit na rok 2018 vysoko, přes hranici 1 477 v roce 2021. Během prvního čtvrtletí roku 2021 GBP / USD pravděpodobně dosáhne 1,3800 a ve druhém čtvrtletí by kabel mohl jít po úrovni 1,40.

GBP / USD – Týdenní graf – Vylomení vzoru sestupného trojúhelníku

Ve spodním časovém rámci pár GBP / USD uzavřel sérii býčích zaplavujících svíček kolem oblasti 1,3855, což podporuje silný vzestupný trend. Na týdenním grafu vidíme, že dvojice narušila sestupný vzor trojúhelníku, což je známkou býčí dominance; MACD však naznačuje, že býci jsou vyčerpaní a prodejci mohou vstoupit na bezpečné tržní zisky. Kabel by mohl vykazovat korekci na spodní straně, až do 1,3565 a 1,3360, než bude vykazovat další nákupní trendy na trhu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map