Když jsme zveřejnili naši dlouhodobou analýzu pro ZLATO, cena byla uprostřed extrémně vzestupného trendu. Sentiment byl na finančních trzích skutečně negativní, což vedlo k udržení bezpečných rájů v poptávce. Základní situace se od té doby příliš nezměnila: vyspělé ekonomiky se stále potýkají, koronaviry stále kolují, svět prochází velkými politickými a ekonomickými změnami, ale poptávka po komoditách bezpečných přístavů poklesla. Výsledkem bylo, že zlato se ve druhém srpnovém týdnu 2020 stalo medvědí a očekáváme, že tato medvědí dynamika bude pokračovat.

Aktuální ZLATO Cena: $

Nedávné změny v ceně zlata

Doba Změnit ($) Změna %
6 měsíců +37 +1,9%
1 rok +111 +6,3%
3 roky +396 +28,3%
5 let +812 +77,6%
Od roku 2000 +1623 +662,2%

Zlato mělo od poloviny roku 2018 vzestupný trend, který v roce 2020 dále zrychlil v důsledku všeho, co se během roku stalo. Průlom koronavirů na Západě způsobil, že se zlato prudce zvýšilo, a poté následoval další prudký nárůst v létě, protože USD stále klesal. Vše se ale obrátilo druhý srpnový týden a zlato od té doby klesalo.

Trend nebyl nijak zvlášť silný, ale přichází navzdory skutečnosti, že USD byl letos extrémně medvědí. Navíc sentiment investorů zůstal záporný, ale komodity bezpečného přístavu, jako je zlato a stříbro, klesaly. To naznačuje, že budou klesat rychleji, pokud se zlepší globální ekonomika a obrátí se sentiment, a když se USD změní na býčí, což by mohlo nastat po přijetí balíčku ekonomických stimulů Senát USA.

Zlato – shrnutí prognózy

Předpověď zlata: H1 2021

Cena: 1 600 $ – 1 650 $

Ovladače cen: Technická zpětná vazba, Druhá vlna COVID-19, Útočiště bezpečného útočiště

Předpověď zlata: 1 rok

Cena: 1 350 $ – 1 400 $

Ovladače cen: Post COVID-19, Hawkish centrální banky, obrat USD, pozitivní míra rizika

Předpověď zlata: 3 roky

Cena: 2 000 $

Cenové faktory: ekonomické oživení, postkoronaviry, přísnější měnová politika, vyšší výnosy dluhopisů

 

Živý graf zlata

 

Predikce ceny zlata na příštích 5 let

Zlato bylo v posledních dvou letech extrémně vzestupné kvůli eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou, která udržovala negativní sentiment na finančních trzích, jak jsme zmínili v Předpověď ceny zlata na rok 2020. Nárůst trendu pouze nabral na rychlosti s únikem koronaviru v Evropě v březnu, ale přestávka, kterou jsme měli během léta, a s tím spojený ekonomický odskok, změnily sentiment na finančních trzích pozitivně a negativně pro bezpečné přístavy. To se ukázalo jako medvědí a trend pokračoval až do konce roku 2020, a to i přes nová omezení COVID-19. To naznačuje další medvědí impuls pro zlato v roce 2021, protože svět se zotavuje z toho, co se stalo v roce 2020.

Negativní korelace amerického dolaru byla ztracena

Vztah k americkému dolaru je u komodit důležitý, protože se většinou obchoduje v USD. Americký dolar a zlato po většinu času negativně korelují, takže když USD postupuje, zlato klesá a naopak. USD byl v roce 2020 velmi slabý a zlato se do srpna zvedalo rychleji. Existovaly i další faktory silného býčího tahu, jako je globální ekonomický propad, koronaviry atd., Které budeme analyzovat níže, ale na podpoře býčího tahu hrála svoji roli korelace USD.

Od druhého srpnového týdne se ale situace změnila a zlato a stříbro se staly medvědími. USD zůstal medvědí, kromě mírné retrace v září a říjnu, ale tyto kovy stále klesaly. To ukazuje na další medvědí pohyb, až pokles USD skončí a nakonec se stane býčím. Existují náznaky, že k tomu dojde někdy v 1. čtvrtletí roku 2021, pravděpodobně dříve než později, jak vysvětlíme níže, takže klesající trend ve zlatě bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021.

Zatímco globálním investorům se v období nejistoty daří běžet s americkým dolarem, tento typ pohybu byl v předchozím roce utlumený, navzdory obchodní válce s Čínou. Raději šli se zlatem.

Nejvýznamnější dopad na ceny zlata letos ovlivnila měnová politika USA, kterou kontroluje Federální rezervní systém. Úrokové sazby významně ovlivňují ceny drahých kovů díky faktoru známému jako „náklady příležitosti“. Cena příležitosti je myšlenka vzdání se téměř zaručeného zisku v jedné investici, aby se dosáhlo většího zisku v jiné. Podle historického výhledu existuje silná negativní korelace mezi úrokovými sazbami a cenami zlata.

Prudké zisky v cenách zlata však lze připsat nízkým úrokovým sazbám všech centrálních bank po celém světě, které byly sníženy, aby potlačily zpomalení ekonomiky vyvolané blokádami vyvolanými pandemií koronavirů. Federální rezervní systém USA v březnu snížil své úrokové sazby z 1,75% na 1,25%, což vedlo k prudkému prodeji amerického dolaru a vyvolalo vzestupnou tendenci pro drahý kov, zlato. Později, 16. března, se Federální rezervní systém rozhodl sazbu ještě dále snížit, a to z 1,25% na 0,25%, vzhledem k masivnímu vypuknutí COVID-19, díky kterému bylo zlato v letošním roce ještě vzestupnější.

Měnová politika Federálního rezervního systému a připravovaný stimulační balíček USA

Bezpečné přístavy a nízké úrokové sazby mají také silnou historii negativní korelace. Když Federální rezervní systém (FED) sníží úrokové sazby, cena zlata se zvýší. Jedním z důvodů je přebytek volných peněz v ekonomice a na celém světě, protože akce FED ovlivňují celou globální ekonomiku. Část této hotovosti poputuje do zlata. Dalším důvodem je pokles výnosů státních dluhopisů, které přinášejí nižší zisky, díky čemuž se investoři obracejí do bezpečných rájů.

FED v březnu 2020 agresivně snížila úrokové sazby, což ve vysoké poptávce udržovalo bezpečné útočiště jako zlato. FED udržuje sazby beze změny na spodní hranici mezi 0,00% a 0,25%, nicméně zlato od srpna nicméně klesá. To není pozitivní znamení, zvláště pokud se FED rozhodne, že se v určitém okamžiku začne stávat jestřábem.

Nejnovější prohlášení FOMC z 18. prosince a následná tisková konference s předsedou Jerome Powellem naznačují, že FED dramatu upustil. Většina hlavních centrálních bank a vlád byla v roce 2020 v důsledku hospodářského roztavení skutečně dramatická, ale poslední zasedání FED vyvolalo dojem, že FED už není holubičí, a na konci vidí určité světlo tunelu.

Nenavrhli obrat měnové politiky v nejbližší době, ale mohlo by dojít, kdyby se americká ekonomika, která ve srovnání s Evropou drží tempo oživení dobře, dále zlepšovala. Jak ukázaly údaje, základy americké ekonomiky zůstávají pevné, zatímco očekávaný balíček ekonomických stimulů bude stimulovat další výdaje spotřebitelů v USA, což pomůže ekonomiku ještě zlepšit. Jakkoli by situace teď mohla vypadat temně, FED by mohl v příštích měsících začít znít méně holubičí a stále více jestřábí, což bude negativním faktorem pro zlato.

Trendový sentiment a globální ekonomika by měly být pro zlato pozitivní

Jak víme, komodity jsou opravdu citlivé na sentiment na finančních trzích. Rizikové komodity jako ropa, plyn, měď atd. Mají tendenci se zotavovat, když je sentiment pozitivní, což znamená, že obchodníci a investoři mají pocit, že chtějí více riskovat investováním do nich. Když je tržní sentiment negativní, komodity bezpečného přístavu, jako je zlato a stříbro, mají tendenci se shromažďovat, protože investoři se na ně obracejí jako na bezpečné místo pro ukládání hotovosti. To byl důvod, proč bylo zlato v první polovině roku 2020, až do srpna, extrémně vzestupné.

Ale jak jsme již zmínili, trend se tehdy změnil. Globální ekonomika začala ve třetím čtvrtletí opravdu silně odskakovat, jak ukazují údaje z konce července a srpna, což zlepšilo sentiment na trhu. To bylo pravděpodobně to, co tehdy začalo s obrácením. Obchodníci si mysleli, že ekonomická temnota od výluek skončila a začali se vzdalovat od bezpečných rájů.

Na konci podzimu se však sentiment opět zhoršil a globální ekonomika začala také oslabovat. Ekonomika eurozóny se změnila, zejména pokud jde o služby, které jsou od září v recesi, zatímco důvěra spotřebitelů se ponořila hlouběji do negativního teritoria. Ekonomika Spojeného království pravděpodobně také směřuje k další recesi, přinejmenším pokud jde o činnosti v oblasti služeb, které v listopadu klesly pod neutrální úroveň. Na druhé straně čínská ekonomika zažívá boom a udržuje si rizikový sentiment pozitivní, s pomocí druhého kola ekonomických stimulačních programů z EU, vlády USA, poté, co americký prezident Donal Trump podepsal zákon o hodnotě 900 $ , FED, ECB a dalších významných centrálních bank. To je pro bezpečné útočiště negativní a byl to další faktor, který v posledních několika měsících udržel zlato medvědí. Očekává se, že se sentiment v roce 2021 zlepší, což by mělo udržet zlato na zadní noze.

Bude konec COVID-19 znamenat konec, nebo to spustí býčí běh ve zlatě?

Vypuknutí COVID-19 mělo obrovský dopad na všechno, nejen na finanční trhy. Mělo to samozřejmě dopad na globální politiku, na podniky, na společenský život, se všemi sociálními distancemi, a zlato samozřejmě nebylo výjimkou. První reakcí, když v Evropě propukl koronavirus, byl pokles o 250 $ z 1700 $ na 1450 $, ale to byl spíše tah USD, protože obchodníci se během počáteční paniky změnili na americký dolar.

Poté si trhy uvědomily a do poloviny března se obrátily do bezpečných přístavů. Zlato se stalo masivně vzestupným a vzestupný trend pokračoval v zrychlování až do srpna, ale poté se koronavirus během léta na Západě ustoupil a svět se v červnu znovu otevřel, což je patrné z ekonomických výsledků v srpnových datech. To byl začátek konce býčího trendu ve zlatě, jak je uvedeno výše. V Evropě a USA se však koronavirus znovu oživil a omezení se zvýšila, přesto si zlato nevšímá. Tento trend zůstává medvědí od srpna a vyšší návratnosti se dostavily v obdobích, kdy byl USD extrémně slabý. To ukazuje, že trhy si na koronaviry zvykají, takže na zlato již nemá tak velký vliv.

Technická analýza – Je stopa dolů, nebo se jedná o obrácení trendu?

Při pohledu na týdenní graf vidíme, že se zlato začalo vzestupně rozvíjet v létě roku 2018, jak se stupňovala obchodní válka mezi USA a Čínou. Cena začala obrácení na 1160 $ ​​a od té doby se zvýšila o více než 900 $. Zlato se pohybovalo nad klouzavými průměry na tomto grafu, kde zůstalo až do nedávné doby, kdy v říjnu 2020 kleslo pod 20 SMA (šedá). 50 SMA (žlutá) byla nejvyšší podpora zlata v tomto časovém rámci . Udržel se během prvního poklesu na začátku března letošního roku, kdy vypukl koronavirus, a znovu se udržel v listopadu, po rozbití 20 SMA. Cena se odrazila od 50 SMA, ale zdá se, že 20 SMA se nyní může změnit v odpor, protože cenu odmítla při prvním pokusu. Pokud se prosincový svícen zavře jako doji nebo kladivo, což se jeví jako pravděpodobné, byl by to medvědí signál, který by nás mohl lákat k tomu, abychom z dlouhodobého hlediska zlacnili zlato.

zlatá technická analytika

50 SMA stále funguje jako podpora týdenního grafu

V denním grafu si zlato vytvořilo podporu na 1450 $, která se udržovala během počátečního pádu koronaviru. Od té doby se cena prudce zvýšila a při poskytování podpory se střídaly klouzavé průměry. Menší tlačili na cenu vyšší, když se zvýšilo tempo vzestupného trendu, ale nyní, když je zpětný ráz mnohem hlubší, se dostaly větší MA, jako je 200 SMA (fialová). Zlato se od tohoto klouzavého průměru odrazilo na začátku prosince a pohybovalo se nad 50 SMA, ale 100 SMA (zelená) se změnilo v odpor. Nyní je zlato v denním grafu překoupeno a vzor ukazuje na medvědí zvrat, takže se podívejme, zda medvědí zvrat přijde a klesající trend posledních několika měsíců bude pokračovat, nebo jestli se zlomí nad 100 SMA a obnoví větší vzestupný trend.

zlatá technická analytika

Odraz se zdá být v denním grafu úplný

Živý kurz zlata

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me