Předpověď platinové ceny na druhé pololetí roku 2020: Jak dlouho vydrží vysledování, než se znovu obnoví dlouhodobý klesající trend?

Platina měla v 90. letech a po většinu 2000s stabilní trend, protože poptávka po tomto kovu stále rostla, a to kvůli jeho široké škále aplikací v různých průmyslových odvětvích a také kvůli jeho rostoucímu statusu bezpečného útočiště pro dlouhodobé investory, zatímco globální produkce kovu přesně nestíhá. Během let 2007–08 prudce rostl asi rok a dosáhl 2 300 $ za unci, ale během havárie v roce 2008 ztratil ² / 3 své hodnoty. I když se v následujících letech docela dobře vzpamatovala, cena od roku 2011 do roku 12 klesá a v březnu 2020 dosáhla dna 565 USD, což ukazuje, že poptávka po platině v posledním desetiletí neustále klesá. Zde se podíváme na základy a technickou analýzu platiny, stejně jako na předpověď možností a budoucí ceny.

Přečtěte si nejnovější aktualizaci na webu Platinová prognóza 2021

 

Doba 3 dny 1 týden 1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců
Změna +7,2% +4,6% +17,5% +22,7% +0,6%

Platina má téměř stejné postavení jako zlato; používá se v klenotnictví, ale zároveň je to také komodita používaná v automobilovém průmyslu i v jiných průmyslových odvětvích. Počítá se také jako bezpečné útočiště, které je občas o třetinu dražší než zlato. Jak však bylo uvedeno výše, platina od začátku minulého desetiletí klesá. K tomu vedlo několik faktorů, které v tomto článku vezmeme v úvahu. Nejprve se globální situace změnila od vypuknutí koronaviru začátkem tohoto roku – od té doby se žádná aktiva neobchodují normálně a platina není výjimkou. Od poloviny března však sleduje silný vzestupný trend, ale pokračování vzestupného trendu je vratké, protože kupující tlačí na cenu vyšší, takže je méně atraktivní.

Platinová předpověď: 4. čtvrtletí 2020 Platinová předpověď: 1 rok Platinová předpověď: 3 roky
Cena: $ 1,050 – $ 1,100

Ovladače ceny: Korelace USD, sentiment, Covid-19

Cena: 900 $ Cena Ovladače:

Ovladače ceny: Rizikový sentiment, technici, korelace USD

Cena: $ 500 – $ 550

Ovladače ceny: Pokles poptávky, dlouhodobí technici, elektromobily

Platinová předpověď cen pro příštích 5 let

Platina je komodita, která byla často dražší než zlato. Jako takový byl náchylný k nabídce a poptávce na komoditním trhu jako celku, zejména k nabídce a poptávce po platině. Kromě palladia většina komoditního trhu v posledním desetiletí klesá, ačkoli nárůst poptávky po palladiu přímo souvisí s platinou, a tento fenomén budeme analyzovat v tomto článku. Platina je také bezpečným útočištěm, díky čemuž je zranitelná vůči rizikovému sentimentu na finančních trzích. Díky tomu jsou prognózy platiny, zejména pro nadcházející roky, trochu složité, i když to je právě teď příběh s většinou aktiv, o čemž svědčí neuvěřitelná volatilita a některé velké pohyby v letošním roce kvůli koronaviru a souvisejícímu uzamčení, které způsobilo hlavní světové ekonomiky značně klesají. Takže volatilita bude muset pokračovat na všech trzích, včetně platiny. Pojďme se nyní podívat na to, co ve střednědobé budoucnosti ovlivňuje / může ovlivňovat platinu.

Zásobování a Poptávka 

Zásobování – Jak bylo uvedeno výše, jako komodita je platina náchylná k silám nabídky a poptávky. Zvláštním znakem platiny je, že většina se vyrábí v Jižní Africe. Jihoafrická republika je velkým producentem mnoha surovin, ale 75% produkce platiny je soustředěno v SA, což činí zranitelnou stranu nabídky vůči společenským, politickým, povětrnostním nebo jiným událostem. V posledních několika letech výroba platiny v Jižní Africe utrpěla. Hlavními problémy byly pracovní spory, politická nestabilita, nestabilita jihoafrického randu atd. Tyto události vedly k narušení výroby během posledních 2–3 let, což kromě zhoršení rizikového sentimentu bylo dalším důvod pro zvýšení cen platiny od roku 2018. Vypuknutí koronaviru nyní donutilo velké producenty, jako jsou Impala Platinum a Anglo American Platinum, zůstat uzavřeni kvůli blokujícím opatřením. Nevím, jak funguje sociální distancování v těžbě, nad nebo pod zemí, ale pokud to bude také problém, bude to další problém pro stranu nabídky. To je další důvod pro zvýšení cen platiny od poloviny března tohoto roku.

Poptávka – Strana poptávky má velké slovo v jakékoli komoditě a platina byla v tomto ohledu těžce zasažena, kvůli poklesu poptávky v posledním desetiletí, zejména kvůli problémům s Volkswagenem v roce 2015, který, jak víme, zmanipuloval jejich testování emisí uhlíku, což snižuje výsledky u dieselových automobilů, ve kterých je platina použita ve výfukovém systému. Automobilový průmysl začal přesouvat svou poptávku z platiny na palladium a do určité míry také rhodium. Jak víme, cena palladia prudce stoupá od roku 2016, z přibližně 400 $ na necelých 3000 $, a přechod od platiny k palladiu v automobilovém průmyslu byl jedním z hlavních aspektů tohoto zvýšení, protože se jedná o dlouhodobý faktor. To je ale pro platinu spíše negativní, a proto i desetiletý pokles. Ačkoli v tomto ohledu došlo k pozitivnímu vývoji platiny, na druhé straně bude pokrok v oblasti elektrických automobilů nakonec zabít poptávku po tomto kovu i v automobilovém průmyslu. Kromě toho poptávka po špercích klesá, a to i přes zbohatnutí světa, což je další negativní ukazatel pro budoucnost platiny ve střednědobém horizontu. Spekulanti a investoři jsou faktorem, který zvyšuje poptávku po platině od roku 2008, protože ceny platiny v té době klesly na minima kolem 750 $, což je pro investory opravdu atraktivní, a to opět od března 2020, když cena klesla ještě níže, na 560 $. Samotné spekulace však nestačí k tomu, aby se ceny platiny pohybovaly na vyšších úrovních, zejména po skončení voleb v USA a uklidnění situace v zemi v roce 2021. Níže uvedený graf ukazuje rostoucí přebytek mezi produkcí a poptávkou za posledních několik let.

Sentiment trhu a COVID-19

Od roku 2011-12 byl sentiment pro bezpečné útočiště většinou negativní. Svět začal finanční a hospodářskou krizi 2008-09 opouštět, a tak se po 2–3letém období zotavení začala bezpečná útočiště stávat medvědí. Platina se nelišila; v září 2011 začala klesat a pokračovala v tomto trendu až do roku 2018, kdy se v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou začala sledovat výše. Od roku 2011 jsme byli svědky toho, že platina pouze slušně postupuje na vyšší úrovně dvakrát – jednou v roce 2016, kdy se sentiment po hlasování o brexitu změnil na negativní, a jednou v letech 2018-19 v důsledku obchodní války. V obou případech byl rozhodujícím faktorem sentiment. Zatímco se tedy globální ekonomika po většinu minulého desetiletí zotavovala a nálada na trhu byla pozitivní, platina klesala. Když se sentiment změnil na záporný, platina se změnila výše, stejně jako ostatní bezpečné útočiště, například zlato. Krach od ledna do března byl způsoben korelací USD, což vysvětlíme níže, ale obrat od poloviny března byl výsledkem zlepšujícího se sentimentu. Rizikový sentiment se v posledních měsících neukázal přesně kladně, ale přinejmenším se zlepšil ve srovnání s propastí, do které spadl během února / března, a proto býčí obrat v platině. To se zdá být v rozporu s platinou jako bezpečným útočištěm, ale vzestupnou dynamiku posledních několika měsíců lze připsat jejímu stavu komodit, protože globální ekonomika klesla na nejnižší úroveň a nyní začala stoupat. Kromě toho také rostou bezpečná útočiště, protože nejistota ohledně budoucnosti zůstává vysoká. Když už o tom mluvíme, nejistota zůstane vysoká až do voleb v USA a pravděpodobně ještě několik měsíců poté. To pravděpodobně udrží platinovou nabídku dobře, ale na druhé straně se ekonomický vzestup zpomalí nebo dokonce začne mizet v následujících měsících, zvláště pokud nad našimi hlavami stále visí koronavirus a další blokování. U platiny to tedy bude boj mezi statusem bezpečného přístavu a statusem komodity. Stále však vidíme, jak se drahý kov pohybuje do konce roku výše, ale pomalejším tempem, než tomu bylo v posledních několika měsících.


Korelace XPT / USD

Stejně jako u většiny ostatních komodit, abychom získali úplnou představu o cenové akci a chování z hlediska platiny, musíme se podívat na korelaci s USD, abychom zjistili, zda sledovala cenovou akci v USD, nebo zda měla jeho vlastní mysl. Protože, pokud bude pozorně sledovat USD, můžeme předpovědět budoucnost komodity předpovědí budoucí cenové akce v USD. Při pohledu na dva níže uvedené měsíční grafy vidíme, že DXY mezi červencem 2014 a březnem 2015 prudce vzrostly pouze jednou, zatímco většinu času obchodovaly stranou. XPT / USD má naopak neustálý medvědí trend. To ukazuje, že korelace s USD nebyla příliš silná. Tím se při pokusu o předpovědi budoucnosti platiny vyloučí strana USD, což z dlouhodobého hlediska usnadní obchodování, i když korelace se v roce 2020 zvýšila. DXY se během prvních tří měsíců letošního roku zvýšila, ale vzala skok od dubna. XPT / USD na druhé straně propadl během prvních tří měsíců, ale poté se obrátil a od té doby byl býčí, což ukazuje, že korelace vzrostla. Totéž však platí pro většinu komodit v roce 2020. To ukazuje na další zisky až do konce roku, ale poté se korelace znovu rozpadne.

Index USD se od roku 2015 obchoduje bokem

Index USD se od roku 2015 obchoduje bokem

Platina je na dlouhodobém klesajícím trendu, a to navzdory nedávné vyšší návratnosti

Platina je na dlouhodobém klesajícím trendu, a to navzdory nedávné vyšší návratnosti

Technická analýza – jak dlouho vysledování vydrží?

Jak ukazuje výše uvedený měsíční graf, XPT / USD má od 90. let stabilní vzestupný trend. Tempo trendu se během let 2006–07 značně zrychlilo, zatímco v 1. čtvrtletí 2008 ceny platiny prudce vzrostly a v březnu téhož roku dosáhly rekordní ceny 2 302 USD. Poté přišla finanční krize v roce 2008, která způsobila pokles XPT / USD na přibližně 750 $. Platina se však v následujících letech zotavila dobře a do srpna 2011 se vyšplhala na 1 920 $. Tehdy začal současný klesající trend a platina byla od té doby na medvědí trend. Během uptrendu do roku 2008 poskytovalo 20 SMA (šedé) podporu pro XPT / USD v měsíčním časovém rámci. Tento klouzavý průměr se však v posledním desetiletí proměnil v odpor, což bylo dalším potvrzením, že se trend změnil. Tento klouzavý průměr byl dobrým ukazatelem prodeje platiny proti němu. Předchozí podpora na 750 $ byla přerušena během prvního čtvrtletí, během krachu v roce 2020, k němuž došlo poté, co lednový svícen s obrácenou hlavou v lednu signalizoval pokles. Cena se však obrátila a nyní je nad 20 SMA a 50 SMA (žlutá), což je také známkou toho, že větší klesající trend se může na chvíli pozastavit. 100 SMA (zelená) nad tím visí, na 1100 $, ale tento klouzavý průměr nebyl pro kupující ani prodávající příliš velkým ruchem. Nyní by se to ale mohlo změnit v odpor, pokud se tam cena dostane do konce roku, kdy v USA skončí volby.

Celkově dlouhodobá analýza ukazuje na pokračování medvědího trendu platiny. Základy jsou holubičí, přičemž poptávka z automobilového a klenotnického průmyslu klesá. Elektromobily poptávku ještě více utlumí, protože jejich používání se bude stále zvyšovat. I když se z krátkodobého hlediska bude situace jevit jako býčí u platiny, která bude těžit ze zlepšujícího se sentimentu jako komodity, jakož i ze zvýšené nejistoty jako bezpečného útočiště podobného zlatu. Tato situace bude pravděpodobně trvat do konce roku 2020 nebo začátku roku 2021, ale poté se u medvěda obnoví větší medvědí trend..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map