Platina i stříbro si v roce 2020 vedly mnohem lépe než zlato, a tento trend si zatím udržují i ​​v roce 2021. Jak jsme předpovídali v naší zářící prognóze, platina dosáhla v denním grafu 100 SMA po pokračování své vzestupné dynamiky. V předchozím desetiletí platina zaostávala za jinými kovy bezpečného útočiště a udržovala si medvědí trend, i když během tohoto období platina působila jako komodita více než bezpečný přístav. Krach platiny v roce 2008, během globální finanční krize, byl také mnohem větší než v případě zlata a stříbra, přičemž platina ztratila zhruba dvě třetiny své hodnoty.

Obraz tedy pro tento drahý kov nevypadal příliš jasně a situace se zhoršila, když v 1. čtvrtletí roku 2020 vypukl koronavirus v Číně a poté ve zbytku světa, což způsobilo zhroucení všeho. Od té doby je ale platina býčí, na rozdíl od zlata, které je od března medvědí. XPT / USD udržel vzestupnou dynamiku navzdory tomu, že kryptoměny kradly status bezpečného útočiště z drahých kovů. Platina však čelí některým technickým překážkám těsně nad současnou cenou, takže uvidíme, zda kupující budou dostatečně silní, aby posunuli vzestupný trend dále nahoru, nebo zda se platina připojí ke zlatu na cestě dolů.

Aktuální Platina Cena: $

Nedávné změny platinové ceny

Doba Změnit ($) Změna %
6 měsíců +129 +12,9%
1 rok +165 +17,1%
3 roky +171 +17,9%
5 let +213 +23,3%
Od 200 +1185 +266%

 

Platina byla občas dražší než zlato, i když pád z roku 2008 byl pro tento kov nepříznivý. Ale zatímco zlato bylo v předchozím desetiletí docela býčí, platina byla medvědí. Jedním z důvodů byl přechod od platiny k palladiu v automobilovém průmyslu, zejména po emisním skandálu Volkswagenu, kde se platina dříve používala ve výfukových systémech, a vyhodit předchozího generálního ředitele Martina Winterkorna. Platina je tedy jako komodita náchylná k nabídce a poptávce.

Zvýšení poptávky po palladiu, které do jisté míry souvisí s platinou, však pomohlo zmírnit poptávku po palladiu během 2010. Ale od března 2020 se platina těší vyšší poptávce, zatímco palladium dosud nezotavilo své ztráty z března. Tyto dva kovy mohou fungovat jako bezpečné přístavy a komodity – jinými slovy, riziková aktiva – takže je třeba určit, který je případ, abychom je mohli obchodovat, a právě teď platina funguje jako komodita a komodity se rychle zvyšují nedávno.

 

Platina – shrnutí předpovědi

Platinová předpověď: H1 2021

Cena: 1 600 $ – 1 650 $

Cenové faktory: korelace USD, rizikový sentiment, Covid-19

Platinová předpověď: 1 rok

Cena: 1 350 $ – 1 400 $

Ovladače ceny: Sentiment rizika, technici, korelace USD

Platinová předpověď: 3 roky

Cena: 2 000 $

Ovladače cen: Pokles poptávky, Dlouhodobí technici, Elektrické vozy

 

Platinový live graf

 

Platinová předpověď cen pro příštích 5 let

Platina byla v roce 2020 svědkem neuvěřitelné volatility a některých velkých tahů, a to kvůli koronaviru a souvisejícím blokádám, díky nimž se hlavní světové ekonomiky značně snížily ve 2. čtvrtletí 2020 a znovu ve 4. čtvrtletí a dosud také v 1. čtvrtletí 2021, protože omezení pokračují . Očekává se tedy, že volatilita bude pokračovat na všech trzích, včetně platiny. Ale vzhledem k širokému spektru aplikací v různých průmyslových odvětvích se u platiny očekává další vzestupná dynamika, protože poptávka po bílém kovu se po hospodářském oživení v Číně a USA stále zvyšuje..

Sentiment trhu s platinou během COVID-19

Zdá se, že platina a bezpečné přístavy se rozcházely, protože zlato bylo v předchozím desetiletí docela býčí, zatímco ceny platiny klesaly. Od konce krize v roce 2008 je sentiment pro bezpečné útočiště většinou pozitivní. Globální ekonomika začala finanční krizi 2008–2009 opouštět, ale následující hospodářské a politické krize, které pokračovaly i v roce 2010, udržovaly bezpečné ráje poptávky. Platina však byla jiná; začal klesat v září 2011 a pokračoval v tomto trendu až do března 2020. Poté se pokles proměnil v propad, od ledna do března, když USD prudce vzrostl a sentiment pro komodity se zhroutil po uzavření Číny v 1. čtvrtletí loňského roku a hospodářská recese během tohoto období.

Ale býčí obrat od poloviny března byl působivý. Drahý kov překonal zlato i stříbro i na jiných trzích. To se zdá být výsledkem zlepšujícího se sentimentu, zejména u komodit, které prudce vzrostly, jak ukázal býčí pochod ropy za 90 USD od dubna 2020. Trhy jsou stále docela nejisté ohledně globální ekonomiky a toho, jak bude svět politicky a ekonomicky přetvářen, ale spoléhají se na mimořádné množství hotovosti, která byla vhozena na trhy a ekonomiky centrálními bankami a vládami po celém světě. To vedlo k vzestupu komoditních a akciových trhů. Právě teď vidíme zpomalení globální ekonomiky, protože evropská ekonomika spolu s některými dalšími ekonomikami opět upadá do recese, ale to neovlivnilo platinu, která v lednu dosáhla nových maxim..  

Platinová nabídka a poptávka 

Zásobování – Dodavatelský řetězec utrpěl také během počátečních omezení koronavirů v 1. a 2. čtvrtletí roku 2020, protože blokování ovlivnilo pracovní sílu v těžebním průmyslu. Ale velké části trhu, co se týče nabídky i poptávky, se ve 3. čtvrtletí roku 2020 vrátily na provozní úroveň před koronavirem. Globální ekonomické podmínky se zlepšily ve srovnání s první polovinou roku 2020, což také zlepšilo poptávku, jak uvidíme níže. Platina zaznamenala silné oživení ve druhé polovině roku 2020, když se globální ekonomika vzchopila, přičemž nabídka vzrostla o 48%, zatímco poptávka vyskočila o 75%.

Nabídka platiny je nižší než poptávka níže

Jak bylo uvedeno výše, jako komodita je platina náchylná k silám nabídky a poptávky. Zvláštním rysem platiny je, že většina z ní se vyrábí v Jižní Africe, která je velkým producentem mnoha surovin, ale 75% celosvětové produkce platiny je soustředěno v SA, což činí stranu nabídky zranitelnou vůči sociálním, politickým, počasí a další události, které se tam vyskytnou. V posledních několika letech utrpěla výroba platiny v Jihoafrické republice, přičemž hlavní problémy byly způsobeny pracovními spory, politickou nestabilitou, nestabilitou jihoafrického randu atd. Tyto události vedly k přerušení výroby během posledních 2 až 3 let . Kromě zhoršení rizikového sentimentu to byl další důvod pro zvýšení cen platiny od roku 2018. Vypuknutí koronaviru nyní donutilo velké producenty, jako je Impala Platinum a Anglo American Platinum, zůstat uzavřeni kvůli zablokování opatření. Nevím, jak funguje sociální distancování v těžbě, nad nebo pod zemí, ale pokud to bude také problém, bude to další problém ze strany nabídky. To by mohl být další důvod pro zvýšení cen platiny od poloviny března loňského roku.

Poptávka – Poptávka po platině se v posledním desetiletí stala hitem, zejména kvůli problémům s Volkswagenem v roce 2015, který, jak víme, upravil údaje o emisích uhlíku a snížil hodnoty pro dieselové vozy, které používaly platinu ve výfukových systémech. Po celém emisním dramatu začal automobilový průmysl přesouvat poptávku z platiny na palladium a do určité míry i rhodium. Jak víme, cena palladia prudce stoupá od roku 2016, z přibližně 400 USD na těsně pod 3 000 USD do února 2020, a přechod od platiny k palladiu v automobilovém průmyslu byl jedním z hlavních důvodů tohoto zvýšení, protože je to dlouhodobý faktor. To je samozřejmě pro platinu negativní, a proto jde o desetiletý pokles.

Od poloviny 20. let 20. století však došlo k určitému pozitivnímu vývoji, pokud jde o poptávku po platině. Očekává se, že globální nabídka kovů platinové skupiny (PGM), která zahrnuje platinu, palladium a rhodium, v roce 2024 dosáhne 22,44 milionu uncí při tempu růstu 6,8%, zatímco v roce 2021 se očekává opětovný nárůst poptávky.

Poptávka v předchozích 5 čtvrtletích podle odvětví

Existuje několik důvodů, počínaje zrychlenou globální urbanizací, rychlou industrializací, vysokým přijetím farmaceutických přípravků na bázi platiny a rostoucí poptávkou po palivových článcích, u nichž se očekává, že všechny budou hnací silou trhu. V 1. pololetí roku 2020 mělo vypuknutí pandemie koronavirů negativní dopad na automobilový trh, protože první blokády rozdrtily globální ekonomiku a s ní i výrobní odvětví. Druhá vlna omezení však nemá na tento sektor žádný dopad. Místo toho výroba a průmyslová výroba v posledních několika měsících prudce stoupla na jednu z nejlepších zaznamenaných úrovní, což udržuje produkci nahoře. Čína je zpět a běží na všech válcích, což znamená, že čínská poptávka po platině v automobilovém i klenotnickém průmyslu bude stále stoupat. V roce 2021 se očekává meziroční nárůst celosvětové poptávky po automobilové platině o 24%, přičemž se očekává nárůst výroby lehkých užitkových vozidel o 15% a těžkých vozidel o 5%. Stratég společnosti UBS Global Wealth Management je toho názoru, že stříbro a platina v roce 2021 překonají zlato, jakmile se světová ekonomika zotaví a průmyslová poptávka vzroste. Podle WPIC prognóza platiny pro rok 2021 naznačuje, že nabídka vzroste o 17% a poptávka o 2%. To znamená třetí roční deficit, který se očekává na -224 koz. Očekává se, že čínská poptávka po špercích vzroste poprvé za sedm let.

Technická analýza – Zlomí se 100 SMA?

Platina za poslední dvě desetiletí provedla tři velké zvraty a nyní může probíhat další velký zvrat, který bude býčí, pokud to vyjde. Na níže uvedeném měsíčním grafu vidíme, že XPT / USD měl v 90. letech stabilní vzestupný trend. Tempo trendu se v letech 2006–07 značně zrychlilo, zatímco v 1. čtvrtletí 2008 ceny platiny prudce stouply a v březnu téhož roku dosáhly rekordních 2 302 USD. Poté přišla finanční krize v roce 2008, která způsobila pokles XPT / USD na přibližně 750 USD. Platina se však v následujících letech zotavila dobře a do srpna 2011 se vyšplhala na 1 920 USD. Tehdy začal klesající trend a platina se stala medvědí. trend od té doby, i když se situace mohla od března loňského roku změnit, zvláště pokud se 100 SMA rozbije. Během uptrendu, který trval do roku 2008, poskytovalo 20 SMA (šedé) podporu pro XPT / USD v měsíčním časovém rámci.

Tento klouzavý průměr se však během posledního desetiletí proměnil v odpor, což bylo dalším potvrzením, že se trend změnil. Tento klouzavý průměr byl dobrým ukazatelem, proti kterému lze prodávat platinu. Předchozí podpora ve výši 750 USD byla přerušena během krachu v 1. čtvrtletí roku 2020, který nastal poté, co lednový svícen s obrácenou hlavou v lednu signalizoval pokles. Cena se však obrátila a nyní je nad 50 SMA (žlutá), která se v srpnu a září změnila na podporu. To bylo znamení, že větší klesající trend může být u konce, a hybná síla pokračovala. Cena dosáhla 100 SMA (zelená), která visí na více než 1100 $, ale tento klouzavý průměr odmítl cenu při prvním pokusu kupujících, takže by se to teď mohlo změnit v odpor. Pokud 100 SMA vydrží, mohli bychom vidět pokles zpět na 50 SMA a odtud býčí zvrat, pravděpodobně do léta. Pokud se 100 SMA rozbije, dalším cílem bude předchozí rezistence na 1200 $, kde stojí také 200 SMA (fialová).  

100 SMA se drželo odporu v prvním lednovém pokusu

Na týdenním grafu vidíme, že klouzavé průměry definovaly trend platiny, kromě velké jízdy na horské dráze, kterou jsme viděli od roku 2008 do roku 2011. Během rostoucího trendu po většinu roku 2000 bylo 50 SMA (žluté) a 100 SMA (zelená) poskytovala odpor. Poté, po jízdě na horské dráze, se trend změnil v medvědí a tyto klouzavé průměry spolu s 200 SMA (fialová) se změnily v odpor. Cena se ale nyní posunula nad tyto klouzavé průměry a 50 SMA se již proměnilo v podporu. Toto je tedy další známka toho, že se trend mohl proměnit na vzestupnou tendenci, i když, jak bylo uvedeno výše, bude zde rozhodujícím faktorem zlomek 100 SMA na výše uvedeném měsíčním grafu.   

Platina se v týdenním grafu pohybovala nad všemi MA

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me