Stejně jako většina komodit, i hliník, který se hojně používá téměř ve všech odvětvích, jako je automobilový průmysl, letectví, energetika, moderní stavebnictví, potravinářský průmysl a nápoje a mnoho dalších průmyslových odvětví, klesal od začátku posledního desetiletí do roku 2016. Futures na hliník MALTRC1 klesl ze svého historického maxima těsně pod 2 800 až 1 430 USD, což znamená, že ztratil polovinu své hodnoty, protože globální ekonomika měla problémy, a také kvůli dluhové krizi v Řecku / eurozóně.

Od zotavení globální ekonomiky jsme zaznamenali slušný návrat od roku 2016 do roku 2018, ale obchodní válka mezi USA a Čínou poté, co se k moci dostal Donald Trump, vedla k poklesu poptávky ze strany Číny, která je hlavním uživatelem hliníku. Pokles se zrychlil v prvních měsících tohoto roku, poté, co Čína zasáhla pandemie koronavirů, než se rozšířila na Západ, což mělo za následek zablokování, které vedlo globální ekonomiku k recesi. Ale s opětovným spuštěním Číny vzrostla poptávka po hliníku a od května se cena stala docela vzestupnou.  

Nedávné změny v ceně hliníku

Doba Změnit ($) Změna %
6 měsíců +464 +29,6%
1 rok +276 +15,2%
3 roky -213 -9,5%
5 let +522 +34,8%
Od roku 2010 -110 -5,2%

Faktory ovlivňující ceny hliníku

 

Hliník, stejně jako každá jiná komodita, je silně ovlivněn rizikovým sentimentem na finančních trzích. Pokud je sentiment pozitivní, investoři mají chuť podstoupit větší riziko, což prospívá komoditám. Základy, jako je globální ekonomika a zejména čínská ekonomika, hrají vzhledem k obrovskému množství hliníku, které používá v průmyslovém a výrobním sektoru, velkou roli na straně poptávky po této komoditě a mají dopad na sentiment investora. Čína odskočila dobře po problémech s koronaviry v 1. čtvrtletí a technické údaje také ukazují vyšší pro hliník poté, co se odrazily od předchozí zóny podpory na 1430 USD.      

 

Předpověď hliníku: Q4 2020 Předpověď hliníku: 1 rok Předpověď hliníku: 3 roky
Cena: 2 050 $ – 2 100 $

Cena ovladače: Covid-19, čínské zotavení, sentiment rizika

                

Cena: 2 300 $ – 2 400 $ 

Cena ovladače: Celosvětové zotavení po smrti, komoditní sentiment, nové americké předsednictví

   

Cena: 221 dolarů

Cena ovladače: Globální ekonomika, globální politika, TĚŽKÉ země

        

Živý hliníkový graf

HLINÍK

 

Predikce cen hliníku na příštích 5 let

Čínská poptávka po hliníku se během obchodní války zpomalovala, což vedlo k nižším cenám a v 1. čtvrtletí letošního roku propukl v Číně koronavirus, což vedlo k zablokování v některých částech země a později následoval celý svět. To ovlivnilo nabídku, která prošla obdobím nadbytku, ale pokles poptávky byl mnohem větší. Ceny hliníku již od roku 2018 klesaly, protože obchodní válka mezi USA a Čínou poškodila čínskou výrobu.

Prvních několik měsíců roku 2020 však bylo pro všechny trhy příšerných, protože jsme viděli, jak se komodity zhroutily níže. Hliníkové futures MALTRC1 zrychlily pokles, zejména v březnu, ale pak čínská ekonomika zahájila silný oživení, které se stále více posiluje. Produkce se zvýšila, a to jak v Číně, tak i jinde; podle Světového úřadu pro statistiku kovů dosáhl celosvětový trh s hliníkem od ledna do září 2020 přebytku 1603 kt, k přebytku 480 kt v roce 2019.

Nárůst poptávky však předčil nárůst produkce, zejména v Číně. Navzdory tomu, že sektor služeb v zimě 2020–2021 směřuje do další recese, výroba se drží dobře, takže poptávka po hliníku zůstane vysoká. To platí zejména pro pokles produkce na Středním východě a v Evropě, stejně jako pro severoamerickou produkci, která dosáhne všech úrovní, které pravděpodobně dosáhne. To by prozatím mělo udržet vzestupnou cenu.

 

Technická analýza – Trend se pro hliník v roce 2020 stal býčím

 

Podívejme se, zda se hliník na začátku roku 2021 rozbije nad tento rozsah

Klouzavé průměry byly opravdu dobrými ukazateli při ukazování trendu v futures na hliník. Před rokem 2014 odvedlo 20 SMA (šedá) a 50 SMA (žlutá) skvělou práci při poskytování podpory, protože cena rostla, poté se změnila v odpor, když se cena stala medvědí. Pokles skončil na 1430 USD, jak bylo uvedeno výše, a od začátku roku 2016 do dubna 2018 se hliník stal docela býčím. Stejné klouzavé průměry se proměnily v podporu, čímž se cena zvýšila. Cena dosáhla 1550 $, ale poté se obrátila dolů na začátku obchodní války mezi USA a Čínou. MA se znovu proměnily v odpor, ale pokles skončil na předchozím minimu, což znamená, že oblast kolem 1 430 $ se proměnila v podporu. Cena se nyní vyšplhala nad všechny klouzavé průměry, což znamená, že býčí trend je opět na vzestupu, ale čelí maximu z roku 2015, na 2100 $. 

MA od května změnily odpor formy na podporu

Na denním grafu je obrázek podobný, přičemž cena hliníku bude v roce 2019 medvědí a bude se tlačit dolů pohyblivými průměry, zatímco v roce 2020 se řídicí orgány proměnily v podporu, což znamená, že trend byl vzestupný. 50 SMA drželo hlubší návrat v září, zatímco 20 SMA neustále tlačilo na vyšší cenu. Tento trend jen zrychluje, jak naznačuje 20 SMA, takže se očekává další vzestupná dynamika, zvláště když se Biden ujme úřadu v USA, což by mohlo znamenat, že by obchodní válka mohla být ukončena nebo alespoň zastavena..  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me