Ceny ropy [[WTI]] se mírně změnily, protože se nadále obchodují v širokém obchodním rozpětí, a to na úrovni 40,50 až 4,50. Rostoucí poptávka povzbudila OPEC + k zahájení obrácení snížení produkce, které bylo oznámeno na začátku tohoto roku. Kartel 23 zemí vyrábějících ropu v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem potvrdil, že od začátku srpna sníží objem svého snížení produkce na 7,7 milionu barelů denně, což by k denní produkci přidalo téměř 2 miliony barelů úrovně. Kromě údajů o HDP pro EU, USA a Hongkong. Surový WTI byl stabilní na 41,25, zatímco Brent se držel na 43,26.

Přečtěte si nejnovější aktualizaci na webu Prognóza ceny ropy WTI pro rok 2021

 

WTI Cena ropy nyní: $

Nedávné změny v ceně ropy WTI

Doba Změnit ($) Změna %
30 dní +2.51 +6,48%
6 měsíců -10 -20,10%
1 rok -20 -32,35%

Černá trhlina je na zadní straně býčí korekce / retracementu, protože uzavřela dva kladné měsíce zády k sobě, což vedlo k nárůstu cen o více než 170%. Pojďme se podívat na předpověď cen ropy WTI.

USOIL Forecast: Q4 2020 Předpověď USOIL: 1 rok Předpověď USOIL: 3 roky
Cena: 44,76 $

Cena ovladače: Čína ukončila blokování a obnovila poptávku, 61,8% návratnost Fibonacciho dokončena na 44,76 USD, holubičí měnová politika Fedu může podpořit výrobní odvětví.

Cena: 60-62 $

Cena ovladače: Zotavení COVID19, předpokládá se, že blokování bude zrušeno po celém světě, snížení produkce OPEC +, sestupný odpor trendové linie na 62 $ v časovém rámci M1.

Cena: 29-30 $

Cena ovladače: Po recesi COVID19, medvědí korekce pod 60 $, americko-čínská obchodní válka může poškodit poptávku po ropě

 

Živý graf ropy WTI

WTI

 

Společné faktory ovlivňující ceny ropy

Ceny ropy WTI v roce 2020 značně poklesly v důsledku pandemie COVID-19 a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií v roce 2020. 20. dubna poprvé v historii klesly kontrakty WTI na surové futures pod 0 $.

1: COVID-19 – Pandemie koronaviru:

Ceny ropy WTI v roce 2020 výrazně poklesly kvůli pandemii Covid-19, což způsobilo masivní pokles akciového trhu. Podle zprávy trhu IHS představoval „poptávkový šok Covid-19“ větší kontrakci, než jakou čelil během velké recese na konci 2000 a na počátku 2010. Výsledkem bylo, že poptávka po ropě klesla na 4,5 milionu barelů denně pod prognózy, protože napětí mezi členy OPEC eskalovalo. Během zasedání OPEC ve Vídni (6. března) nebyli hlavní producenti ropy schopni v reakci na globální pandemii COVID-19 dospět k žádné dohodě o snížení produkce ropy. V důsledku toho spotová cena benchmarkové ropy WTI na NYM 6. března 2020 klesla na 42,10 USD za barel.

Poté začala 8. března cenová válka a ceny ropy, které poklesly o 30%, představovaly nejvýznamnější jednorázový pokles od války v Perském zálivu v roce 1991. Jedna věc, kterou musíme pochopit, je, že jen velmi málo energetických společností dokázalo těžit ropu, když cena ropy byla kolem 30 $ za barel. Saúdská Arábie, Írán a Irák měly nejnižší výrobní náklady v roce 2016, zatímco Spojené království, Brazílie, Nigérie, Venezuela a Kanada měly nejvyšší.

Poté se Saúdská Arábie a Rusko dohodly na snížení produkce ropy 9. dubna. Podle zprávy agentury Reuters „Pokud by Saúdská Arábie nedokázala omezit produkci, američtí senátoři požádají Bílý dům o uvalení sankcí na Rijád, vytáhnou americké jednotky z pouštní království a zavést dovozní cla na saúdskou ropu. “ 20. dubna se cena za budoucí dodávku americké ropy v květnu stala zápornou, zejména kvůli nadměrné poptávce po skladování velkého objemu přebytečné produkce. Je to poprvé, co k tomu došlo od zahájení obchodování newyorské obchodní burzy v roce 1983.

2: Cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií:

Klesající ceny ropy by mohly být také spojeny s cenovou válkou mezi Ruskem a Saúdskou Arábií v roce 2020. Jednalo se o ekonomickou válku, která začala v březnu 2020, protože Saúdská Arábie reagovala na odmítnutí Ruska souhlasit se snížením její produkce ropy, aby ceny ropy na mírné úrovni. V důsledku tohoto konfliktu ceny ropy na jaře 2020 poklesly.

Ve stejném měsíci zahájila Saúdská Arábie cenovou válku s Ruskem, což usnadnilo čtvrtletní pokles ceny ropy o 65%. Během prvního březnového týdne klesla ropa o 26% a ropa Brent o 24%. Hlavní důvod cenové války lze připsat rozpadu v dialogu mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruskem o navrhovaném omezení produkce ropy během propadu COVID-19. Rusko od dohody ustoupilo, což způsobilo zhroucení dohody OPEC +. Cenová válka je však jednou z hlavních příčin a následků pokračujícího globálního krachu akciových trhů, který v současné době způsobuje bolesti některých investorů.

3: Série událostí 

Kromě všech kvantitativních katalyzátorů vyhlásila 8. března Saúdská Arábie neočekávané snížení cen o 6 až 8 USD za barel zákazníkům v Evropě, Asii a USA, což vyvinulo značný tlak na snižování cen ropy. West Texas Intermediate, forma ropy používaná jako měřítko cen ropy, poklesla o 20%. Po jednom dni vykázaly akciové trhy po celém světě velké ztráty jako uznání kombinace cenové války a obav z pandemie koronavirů. Dopady tohoto oznámení však byly citelné i mimo ceny ropy a na akciových trzích. Ve výsledku ruský rubl poklesl o 7% na čtyřleté minimum vůči americkému dolaru.

Na druhé straně poklesy cen ropy podpořily také varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zruší americkou vojenskou podporu, pokud OPEC a jeho spojenci nesníží těžbu ropy, a to po výrazném vnitřním tlaku nazývaném saúdskoarabský korunní princ a de facto vládce Mohammed bin Salman.

4: Přepětí v amerických dolarech – korelační hry 

Od začátku pandemie COVID-19 se s americkým dolarem zacházelo jako s bezpečným aktivem. Investoři se cítili bezpečně investovat do amerického dolaru, protože Čína hlásila spolu s několika dalšími zeměmi po celém světě obrovský počet případů COVID-19. Výsledkem je, že americký dolar byl po dobu pandemie stabilní, což také udržovalo nižší ceny ropy, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Nárůst směnného kurzu dolaru zdražoval ropu denominovanou v dolarech pro zahraniční země a byly nuceny snížit své zbytečné požadavky.

Prognóza ceny ropy pro nadcházející roky

Surová ropa WTI může být velmi volatilní a drasticky kolísat, zejména po dobu pěti let. Například Brent Crude se posunul z úrovně 125 USD za barel v roce 2012 na pouhých 30 USD za barel v lednu 2016. I přes turbulentní trhy do roku 2019 a do roku 2020 by přesto mohlo dojít k velmi neobvyklému výsledku v ceně do roku 2025.

Při rozhodování o cenách ropy však stále pravděpodobně budou hrát svoji roli stejné rozhodující faktory. Základní faktory, které určují poptávku a nabídku surové ropy, se pravděpodobně nezmění po dobu příštích pěti let, ale jejich účinky se budou značně lišit. Při predikci cen ropy je vždy třeba vzít v úvahu následující faktory:

  1. OPEC (zásady, dohody & Rozhodnutí o výrobě)
  2. Země, které nejsou producenty ropy OPEC
  3. Globální ekonomická výkonnost
  4. Alternativní zdroje energie
  5. Síla amerického dolaru
  6. Spekulace trhu

Podle předpovědi EIA se do roku 2025 zvýší průměrná cena barelu ropy Brent na 79 USD / b. Do roku 2030 bude světová poptávka tlačit ceny ropy na 98 $ / b. Do roku 2040 budou ceny na 146 USD / b. Důvody mohou být spojeny s očekáváním EIA, že poptávka po ropě se vyrovná, protože energetické společnosti se více spoléhají na zemní plyn a obnovitelnou energii. To také předpokládá, že ekonomika roste v průměru kolem 2% ročně, zatímco spotřeba energie stoupá o 0,4% ročně. Podle mého názoru však bude svět v příštích několika letech trpět recesí po koronaviru. Obchodní válka mezi Čínou a USA by mohla mít dlouhodobý dopad na čínskou spotřebu ropy, a to při poklesu vývozu do amerického sektoru. Pokles vývozu by mohl vést k poklesu produkce a v konečném důsledku k nižší spotřebě a nižší poptávce po ropě od největšího světového spotřebitele ropy. Podívejme se na technickou stránku trhu, zejména na ceny ropy WTI.

Technická analýza – Můžeme očekávat býčí opravu ropy WTI?

WTI Crude Oil se obchoduje s býčí tendencí na 41,15 USD. S ohledem na technickou stránku prognóza cen ropy naznačuje, že cena ropy WTI směřuje na sever, aby dokončila 61,8% Fibonacciho návrat, až na úroveň 44,89 USD. Předchozí dvě měsíční svíčky byly silně býčí a je velká pravděpodobnost, že i další svíčka za měsíc červenec bude býčí. Pokud k tomu dojde, stanou se z něj „Tři bílí vojáci“, což potvrzuje silnou šanci na vzestupný trend v oblasti ropy, což pomůže podpořit ceny ropy na úroveň 44,89 USD. Býčí vzestup na této úrovni by také mohl rozšířit ceny ropy na psychologickou úroveň 50 $, s odporem prodlouženým o 50 období EMA.

Ropa WTI - potenciál nákupu tří bílých vojáků

Ropa WTI – potenciál nákupu tří bílých vojáků

Pokud jde o roční prognózu, vzorec Tři bílí vojáci naznačuje silnou býčí tendenci mezi obchodníky a zároveň by pokles úrokové sazby Fedu mohl podpořit ceny ropy, což by je vedlo k 53,20 a 60 USD.

Ropa WTI - měsíční graf

Ropa WTI – měsíční graf

Prognóza ropy WTI na rok 2023 – Můžeme očekávat, že ceny ropy poklesnou pod úroveň rezistence 60 USD, abychom dokončili 38,2% Fibonacciho retracement na 40,72 USD. Pod touto hodnotou bude trh pravděpodobně pokračovat po 61,8% úrovni Fibonacciho retracementu 29,40. V každém případě, pokud fundamenty budou i nadále podporovat vzestupný trend, vzestupný vzestup na úrovni 60 $ by mohl otevřít další prostor pro nákup až do výše 74,5 $ a 107 $. Pojďme se připravit na druhou polovinu roku a držme se blíže pozor na základní stránku trhu.

Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me